Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vecini sensibili

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Joia trecuta am ascultat muzica in apartamentul meu, singur, fara chiuituri, fara tropaituri, la sistemul meu de boxe de 1000W  la boxele televizorului (adica cele incorporate de maxim 2x10W). Volumul a variat de la 10/100 la 40/100 cu o medie in jurul valorii de 20/100.
In jurul orei 23:00 cineva mi-a batut la usa, becul pe scara fiind ars habar nu am cine imi bate la usa asa ca l-am lasat sa bata, am inchis muzica.
Daca era politia si nu le-am deschis ce se poate intampla ?
Daca era doar un vecin sensibil si data viitoare cheama politia si nu le deschid ce se poate intampla ?
Exista un volum legal in dB la care poti asculta muzica ? Sau poti chema politia pentru orice ?

#2
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Nimic, nu e nici o lege care sa te oblige sa deschizi usa indifereent cine este, iar ei nu pot patrunde in casa ta in mod legal.

Legal parca sunt vreo 35dB.

De chemat politia poti chema pentru orice, asta nu inseamna ca vor aplica si sanctiuni, la inceput vor vorbi doar, si vor avertiza verbal.
Pe viitor fa un test, da TV-ul cum il dai de obicei si iesi afara din apartament pe casa scarii, daca se aude muzica si acolo destul de tare incat sa intelegi versurile e volum mult prea mare, risti sanctiune, asa ca da mai incet, mai ales la ore tarzii.

Edited by valog, 11 March 2017 - 22:56.


#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Era o dată o lege care proteja ordinea și liniștea publică.Nu mai e în vigoare?

P.S.:
Ascultă și tu în căști când vrei muzică mai tare.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 valog, on 11 martie 2017 - 22:39, said:

Legal parca sunt vreo 70dB.

70 e enorm.

#5
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 _-AppleS-_, on 11 martie 2017 - 22:31, said:

Joia trecuta am ascultat muzica in apartamentul meu, singur, fara chiuituri, fara tropaituri, la sistemul meu de boxe de 1000W  la boxele televizorului (adica cele incorporate de maxim 2x10W). Volumul a variat de la 10/100 la 40/100 cu o medie in jurul valorii de 20/100.
In jurul orei 23:00 cineva mi-a batut la usa, becul pe scara fiind ars habar nu am cine imi bate la usa asa ca l-am lasat sa bata, am inchis muzica.
Daca era politia si nu le-am deschis ce se poate intampla ?
Daca era doar un vecin sensibil si data viitoare cheama politia si nu le deschid ce se poate intampla ?
Exista un volum legal in dB la care poti asculta muzica ? Sau poti chema politia pentru orice ?

Pe toata scara sau ai vrut sa zici pe etaj?

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 Ion_de_la_Raion, on 11 martie 2017 - 22:40, said:


70 e enorm.
Corect . O betoniera produce 105 decibeli . 70 .....seara in apartament , mi se pare mult .

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 _-AppleS-_, on 11 martie 2017 - 22:31, said:

becul pe scara fiind ars habar
Puteai sa pui mana sa schimbi becul, in loc sa postezi pe forum, tovarashe.

#8
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
STAS 6156 - 86 stabileşte limitele admisibile ale nivelului de zgomot echivalent continuu din clădirile de locuit etc., în vederea asigurării protecţiei şi confortulul acustic in unităţile funcţionale din aceste clădiri.
În acest standard, prin unităţi funcţionale se înţeleg încăperi sau grupuri de încăperi care necesită o limitare a nivelului de zgomot produs sau declanşat din afara lor, de surse ce nu pot fi înlăturate sau reglementate de cel care foloseşte unitatea.
Pentru clădirile de locuit, unitatea funcţională o constituie apartamentul.
Confortul acustic într-o unitate funcţională se asigură prin nivelul de zgomot echivalent interior a cărui valoare limită admisă, pentru apartamentele din clădirile de locuit este de 35 dB(A)* si nu trebuie sa depăşească cu mai mult de 5 dB(A) nivelul obţinut fără sursele de zgomot interioare.
Nivelul de zgomot echivalent interior se determină in conformitate cu STAS 6161/1 - 89.
*Nota: dB(A) este o unitate de măsură a nivelului de zgomot fiziologic, ponderat pe curba de ponderare A, care ţine seama de modul de percepere al urechii umane. În dB(A) se dă o singură valoare globală.
In cazul cladirilor de locuit, intervalul de timp in care se ia in considerare la calculul nivelului de zgomot echivalent interior real (care se compara cu nivelul admisibil), se determina dupa cum urmeaza, pentru perioada:
• de zi (intre orele 06,00 – 22,00) se considera intervalul de 8 ore consecutive caruia îi corespunde nivelul de zgomot cel mai ridicat;
• de noapte (intre orele 22,00 – 06,00) se considera intervalul de 30 minute consecutive caruia îi corespunde nivelul de zgomot cel mai ridicat.
În cazul când în exploatarea clădirilor de locuit şi in vecinătăţile acestora ar exista unele acţiuni izolate, caracterizate printr-un nivel ridicat de zgomot (ex: muzică executată in camere de locuit) care provoacă disconfort, nivelurile de zgomot respective se caracterizează în funcţie de durata zgomotului (exprimată în procente faţă de o perioadă de referinţă de 8 ore ziua sau de 30 de minute noaptea).

Aceste norme sunt valabile si acum (asa am gasit), fiind date/norme tehnice.

#9
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 bladhaund, on 11 martie 2017 - 22:45, said:

Puteai sa pui mana sa schimbi becul, in loc sa postezi pe forum, tovarashe.
La asta m-am gandit si eu dar am zis sa intreb, totusi.

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 _-AppleS-_, on 11 martie 2017 - 22:31, said:

Daca era politia si nu le-am deschis ce se poate intampla ?
Cum sa nu deschizi usa organelor de stat? Nu traiesti intr-o societate organizata? Daca tovarasii de la militie politie erau la usa dumitale, stiu ei de ce erau acolo si d-ta esti obligat sa deschizi.

#11
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Incepand cu orele 22 e ora de liniste...pana la 6 dimineata. Si dupa masa intre 13 si 17.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sa fim seriosi, nu venea politaiul pe intuneric, batea o data in usa, si se cara.


#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
mai poate exista si situatia in care pe hol se aude si daca tragi o basina in casa, asa ca ideea de a verifica daca se aude pe holul blocului, este =0. eu locuiesc intr-o astfel de cladire, unde usa de la intrare nu izoleaza absolut deloc. un ceas cu radio daca ii dai drumul la un volum ascultabil in casa, pe scara blocului ai sa-l auzi perfect.

gresit pocaitule, intre 13 si 14, nu 13 si 17

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă ai dat o petrecere cu invitați, e de înțeles în anumite limite, dar a asculta muzică tare de unul singur presupune exhibiționism. Tu îi obligi pe toți să îți asculte "manelele". Poți asculta în cască la orice volum.
"Manele" e un fel de a spune, poate că tu ascultai muzică clasică, dar asta nu îi obligă pe vecini să își însușească gusturile tale muzicale, la acea oră.

Ce ai zice să îți pună și ție vecinul mâine pe la 6 dimineața Gutză Unlimited. Nu te-ai duce la el la ușă? Dacă vrei să privești situația în mod obiectiv, întotdeauna trebuie să te pui și în locul celuilalt.

Edited by Digix, 11 March 2017 - 22:57.


#15
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017

 Ion_de_la_Raion, on 11 martie 2017 - 22:40, said:


70 e enorm.

 gladiatore, on 11 martie 2017 - 22:44, said:

Corect . O betoniera produce 105 decibeli . 70 .....seara in apartament , mi se pare mult .
Pardon, am rectificat.
Era vorba de 35dB, stiam ca a luat cineva amenda pentru aprox 70dB, dar se pare ca depasise limita legala cu aproape dublu. :D

#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

 valog, on 11 martie 2017 - 22:39, said:

Nimic, nu e nici o lege care sa te oblige sa deschizi usa indifereent cine este, iar ei nu pot patrunde in casa ta in mod legal.
Nu, zau ??
Vezi ca am mai postat eu p-aici patania cu niste studenti la ANI (SRI), care, la fel, se credeau buricul pamantului.
Pe scurt, dupa ce le-am scos siguranta si au deschis usa (pe care, de-altfel, o tineau inchisa), politistul a pus piciorul in usa; care usa nu s-a mai inchis decat dupa finalizarea actiunii.
Dupa cateva fraze purtate intre politistii veniti initial si betivii cu harfe de interlopi, unul dintre ei a incercat sa ma loveasca, printre ei, eu fiind in spatele unuia dintre politisti (o tipa, mai exact). Dupa fandare si uppercut, a cazut in pragul usii; politista a cerut intariri, cei veniti (vreo 6 masini) i-au rugat frumos sa iasa afara de buna-voie (prin cel mai in varsta dintre ei, probabil seful echipelor de interventie - politisti de circa, nu mascati), le-a zis de vreo 2 ori sa iasa, apoi, printr-un singur gest din cap le-a transmis ordinul: pe sus !!!
Au sfarsit prin a se muta in cateva zile (stateau in chirie), cu dosar deschis si pastrat in asteptarea urmatoarei abateri, ce va duce la excluderea din sistem. Eu am retras plangerea facuta, dar abaterea ramane la dosar ...
Asa ca, aviz amatorilor ...

Edited by shymano, 11 March 2017 - 23:04.


#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 valog, on 11 martie 2017 - 22:58, said:



Pardon, am rectificat.
Era vorba de 35dB, stiam ca a luat cineva amenda pentru aprox 70dB, dar se pare ca depasise limita legala cu aproape dublu. Posted Image

Dublul la 35 dB nu e 70 dB. Decibelii sint in scara logaritmica.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 _-AppleS-_, on 11 martie 2017 - 22:31, said:

Exista un volum legal in dB la care poti asculta muzica ? Sau poti chema politia pentru orice ?

Se poate chema politia oricand. Nimeni nu este obligat sa asculte muzica odata cu tine. Daca iti place muzica data tare, ia-ti o pereche de casti si intoxica-te singur, fara a-i implica si pe ceilalti.
Daca e muzica de ghetou, poti sa ti-o bagi undeva, n-o sa regrete nimeni.

Ca idee - blocul e un spatiu de locuit nu un loc unde sa o arzi ca in Regie.  Presupun ca ceilalti nu asculta muzica tare la fel ca si tine. Iar daca ei pot sa se abtina, cu siguranta poti si tu.  Politia te poate amenda oricand pentru tulburarea linistii in bloc, e nevoie doar de o plangere care, mai devreme sau mai tarziu va veni.

Edited by althea, 12 March 2017 - 06:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate