Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vecini sensibili

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
OK, scuze, dar nu m-am putut abtine

#38
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 bladhaund, on 11 martie 2017 - 22:45, said:

Puteai sa pui mana sa schimbi becul, in loc sa postezi pe forum, tovarashe.
In primul rand nu suport consumerismul, in al doilea rand becul era nou (~3 luni) deci e clar Planned obsolescence, in al treilea rand am motiv bun sa nu deschid usa noaptea tarziu si daca au ghinion poate se si impiedica la plecare.

 Suno, on 11 martie 2017 - 22:47, said:

nivelul de zgomot echivalent interior a cărui valoare limită admisă, pentru apartamentele din clădirile de locuit este de 35 dB(A)* si nu trebuie sa depăşească cu mai mult de 5 dB(A) nivelul obţinut fără sursele de zgomot interioare.
Asta trebuie masurat in apartamentul vecinului sau inteleg gresit ?

 shymano, on 11 martie 2017 - 23:00, said:

Pe scurt, dupa ce le-am scos siguranta
Oh shit, bine ca mi-ai amintit trebuie sa cumpar lacat la sigurante.

 rosix, on 11 martie 2017 - 23:04, said:

Daca iti place muzica data tare
Nu stiu daca ai observat dar am accentuat in primul post ca e vorba de un televizor la volumul 20/100 in momentul in care mi-a batut la usa, efectiv nu il auzeam nici din baie daca inchid usa. De bass si de frecvente joase nu poate fi vorba.

 rosix, on 11 martie 2017 - 23:10, said:

Idem, vorbitul la telefon cu voce ridicata. Idem tzaranii care tropaie prin casa.
Dap aud o baba cand incepe sa vorbeasca tare la telefon.

Edited by _-AppleS-_, 11 March 2017 - 23:35.


#39
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca a auzit ca bate cineva la usa inseamna ca era ok sonorul. :) poti inchide usa la camera, geamul. si poate ai setat tv-ul pe bass boost.

#40
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

 shymano, on 11 martie 2017 - 23:00, said:

Nu, zau ??
Vezi ca am mai postat eu p-aici patania cu niste studenti la ANI (SRI), care, la fel, se credeau buricul pamantului.
. Eu am retras plangerea facuta, dar abaterea ramane la dosar ...
Asa ca, aviz amatorilor ...
De ce ai retras plangerea ?

#41
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
imi imaginez cata iubire e intre tine si vecini, daca dai gauri in beton, cu percutie, dupa orele 22. deja nu mai e ok un astfel de comportament.

#42
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Daca si tie ti se pare normal sa dai cu bormasina dupa ora 22.00 ... atunci intreaba-te daca esti intreg la minte.

 light1, on 11 martie 2017 - 23:39, said:

De ce ai retras plangerea ?
Politistul mi-a zis ca le-a deschis dosar, pentru tulburare, nu mai stiu exact daca si pentru tentativa de lovire si uzurpare de calitati oficiale (au trecut in raport fazele cu legitimatiile); ideea e ca fiind militari (cum am spus, erau studenti ANI), orice fapta e trecuta la dosar. Chiar si cu plangerea retrasa (din partea mea), la urmatoarea abatere se adauga si "coada", adica faptele din urma. "Istoricul" ...
Pentru ei, asta inseamna automat cercetare din partea tribunalului militar si, implicit, scoaterea din sistem.

Edited by shymano, 11 March 2017 - 23:51.


#43
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017

 _-AppleS-_, on 11 martie 2017 - 23:33, said:

In primul rand nu suport consumerismul, in al doilea rand becul era nou (~3 luni) deci e clar Planned obsolescence, in al treilea rand am motiv bun sa nu deschid usa noaptea tarziu si daca au ghinion poate se si impiedica la plecare.
Tind sa cred ca nu becurile sunt problema, ci instalatiile de pe casa scarii... Am luat de nenumarate ori becuri, unele puse pe casa scarii in acelasi timp ca cele puse in casa, si pe scara nu rezistau niciodata prea mult, se ardeau in prostie... si am auzit acelasi lucru de la mai multe persoane... cred ca dorel si-a batut joc de instalatia de pe scara si deaceea se ard becurile foarte des acolo.

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 _-AppleS-_, on 11 martie 2017 - 23:33, said:

Nu stiu daca ai observat dar am accentuat in primul post ca e vorba de un televizor la volumul 20/100 in momentul in care mi-a batut la usa, efectiv nu il auzeam nici din baie daca inchid usa. De bass si de frecvente joase nu poate fi vorba.

Stii bine ca televizoarele moderne au bass iar in filmele cu "femei goale, cai, pistoale"... bass-ul ala se aude chiar si la 20/100. Se aude ca un bubuit tembel. Nu cat sa te scoata din casa dar, daca incerci sa citesti o carte sau sa dormi, in apartamentul vecin, sigur vei avea parte de un bum-bum constant fara sa te bucuri de vreun film...
Ideea e ca, pana la ora 0.00 mai e cum mai e - nu cred ca se culca nimeni odata cu gainile - dar dupa miezul noptii, un zgomot (de oricare tip) in urechea celor care incearca sa se odihneasca nu mai e un lucru normal. La urma-urmei, cine are program lejer, flexibil se poate uita la un film si intr-o dupa-amiaza, nu musai noaptea...

Edited by rosix, 11 March 2017 - 23:55.


#45
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Îmi făcea și mie un vecin ce spune colegu'(cu bormașina).
Toată săptămâna era liniște,mai puțin duminică,după amiaza.
Am stat de vorbă cu el pe tema asta,și a înțeles.
Într-un fel am ajuns la un consns cu ei,când fac eu zgomot mai mare,ei mă atenționează(cu vorbă frumoasă,nu scandal),eu înțeleg și mă conformez.
La fel și eu cu ei.

Cât despre "lucrările" ocazionale pe care oricine și le face din când-în-când,sunt acceptate ziua,indiferent de oră,dar nu noaptea.
La noi,nici meseriașul nu vine noaptea,nici clientul nu acceptă lucrare noaptea.

#46
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Eu la TV-uri (LG) ce depaseste 10 mi se pare tare. In principiu il las cam la 7.
Am incercat sa vad si cum se aude la 100... foarte tare, cred ca rasuna si parcarea :D

#47
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă era Poliţia, anunţa că e  :)

#48
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Cred ca am trait eu in blocuri bine facute, dar niciodata nu am auzit copii plangand desi am avut o gramada de vecini cu copii mici.
Pe vremuri, in tinerete, cand toata lumea avea carpete pe jos, nu se auzea nimic, acum de cand toata lumea are parchet si gresie se aude ceva cand scapi cate ceva pe jos, dar e ridicol sa te vaiti de ceva ce se intampla ocazional si accidental...
E ca si cum te-ai lamenta ca a fost cutremur mai mic de 5 grade... pai nici nu il simti, decat daca stai absolut linistit. Abia peste 5 incepi sa il simti...

Edited by valog, 12 March 2017 - 00:08.


#49
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

 djl, on 12 martie 2017 - 00:03, said:

Dacă era Poliţia, anunţa că e  Posted Image
Posted Image Posted Image  Prin daramarea usii ...

#50
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa nu deviem de la subiect. colegul era interesat de altele.

#51
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

 shymano, on 11 martie 2017 - 23:50, said:

Daca si tie ti se pare normal sa dai cu bormasina dupa ora 22.00 ... atunci intreaba-te daca esti intreg la minte.
Politistul mi-a zis ca le-a deschis dosar, pentru tulburare, nu mai stiu exact daca si pentru tentativa de lovire si uzurpare de calitati oficiale (au trecut in raport fazele cu legitimatiile); ideea e ca fiind militari (cum am spus, erau studenti ANI), orice fapta e trecuta la dosar. Chiar si cu plangerea retrasa (din partea mea), la urmatoarea abatere se adauga si "coada", adica faptele din urma. "Istoricul" ...
Pentru ei, asta inseamna automat cercetare din partea tribunalului militar si, implicit, scoaterea din sistem.
Asta ai mai spus, eu intrebasem altceva. Mi se pare o poveste foarte "inflorita", inclusiv basmele cu tribunalul militar.

#52
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 shymano, on 12 martie 2017 - 00:09, said:

Si pentru asta s-a inventat scoaterea sigurantelor ... cu sau fara lacat la tablou. Ca nu auzi tu cand sparg aia lacatul, stai relax ... esti ocupat cu bormasina Posted Image

Nu doar atata, dar as umple si soclul gol al sigurantei cu spuma poliuretanica, asa ca sa stiu o treabã. :D

#53
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

 light1, on 12 martie 2017 - 00:13, said:

Asta ai mai spus, eu intrebasem altceva. Mi se pare o poveste foarte "inflorita", inclusiv basmele cu tribunalul militar.
De ce ti se pare inflorita ?? Nu este absolut deloc.
Pe mine, ca si militar, Politia nu ma poate cerceta decat preliminar, deschide cazul, strange probele preliminare, apoi isi declina competenta catre tribunalul militar.
Doar procurorul militar ma poate judeca ...
Plangerea am retras-o pentru ca pe mine nu ma interesa sa-i dau p-aia afara din sistem, ci sa scap de galagie si sa pot dormi linistit noaptea.
Ca fiecare dintre noi, si eu pot intelege anumite cazuri ... si eu mai serbez cate o onomastica sau una-alta.
Oameni suntem ... dar cand iti faci un obicei din a deranja pe altii, doar pentru ca asa vrea motu' tau, nu-i ok.
La mine, il aud pe vecinu' cand vorbeste la telefon, sau cand isi reguleaza nevasta. Asta nu inseamna ca ma duc la usa lui la fiecare scartait ...

Edited by shymano, 12 March 2017 - 00:23.


#54
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Asa este, si de obicei tribunalul militar inchide ochii la multe... e cel mai bun tribunal la care ai vrea sa te duci daca esti infractor, cred ca deasta si vor baietasii sa intre in armata, in caz ca se prinde ceva de ei, sa stea relax style :D

 shymano, on 12 martie 2017 - 00:19, said:

Pe mine, ca si militar, Politia nu ma poate cerceta decat preliminar, deschide cazul, strange probele preliminare, apoi isi declina competenta catre tribunalul militar.
Doar procurorul militar ma poate judeca ...


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate