Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Semnal slab digital si imagine cu purici pe analogic

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Am RDS fiberlink/gpon, adica am fibra optica de la RDS, se vede cu purici pe televizor si semnalul digital "frameaza"?
Asta este calitatea lor sau ar trebui sa ma gandesc sa cer inlocuirea echipamentului?
Cutia RDS este Eco Life HG 865

Este echipament vechi? Nou? Pot sa il schimb?

Pe digital se vede bine, clar, asta cand se vede... si nu frameaza canalele.

Edited by _NeXUS-, 10 March 2017 - 13:58.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Esti sigur ca buba nu e de la cablurile tale din casa?

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Intrebare - dupa el ai mai multe televizoare ? Cu ceva splitere ?

Daca esti conectat cu cablul coaxial direct la echipamentul lor, fara alte "accesorii" atunci suna la ei - nu e ok. Sa vina sa masoare semnalul - dar verifica intai si mufele de la cablul ala sa faca bine contact.

Daca ai mai multe TV-uri si ai splitere/distribuiotoare, etc, atunci problema poate fi de la reteaua ta interna - gen splitere de proasta calitate, sau ai chiar prea multe TV-uri cu splitere ce atenueaza preea mult - caz in care ai nevoie de amplificator de semnat la iesirea din echipamentul RDS si inainte de primul splitter..

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ne intrebi pe noi sau afirmi?
Logic ca nu asta e calitatea si trebuie sa faci o sesizare ca nu se rezolva pe forum.
Cutia e cutie, echipamentul e echipament totusi.
Ce importanta are daca e nou sau vechi e dat in custodie. Pe tine te intereseaza serviciul furnizat sa fie in parametrii.
Se numesc macroblocuri nu "frameaza".....

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
ai contacte imperfecte prin casă
dacă firul vine direct în TV fără prelungiri, adăugiri, noduri, triple, mufe...etc...  este de la ei.

#6
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Ceva de genul patesc si eu la UPC, cum conectez la splitter un TV analog, se duce treaba atat pe digital cat si pe analog la TV-ul digital. Si incepe sa vada cu artefacte sau in frameuri, depinde de situatie.

Tind sa cred ca aceste conexiuni sunt facute sa suporte doar un TV... sa te faca sa cumperi mai multe abonamente la ei, unul pentru fiecare TV.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 valog, on 10 martie 2017 - 14:57, said:

Tind sa cred ca aceste conexiuni sunt facute sa suporte doar un TV... sa te faca sa cumperi mai multe abonamente la ei, unul pentru fiecare TV.
Cand se face instalarea spui cate tv ai si iti monteaza spliterele corespunzatoare. Nu legi la intamplare si izolezi cu leucoplast.
Pe un singur abonament pui cate tv vrei in casa.

#8
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Sa va zic cum sta treaba? Am umblat pe la cabluri si am descoperit ca am 4 cabluri de grosimi diferite, am un spliter luat din piata si cateva mufe care nu se strang din surub, adica unde intra cablul care trebuie sa intre in TV este un surub care tine cablul fix in mufa, suruburile alea sunt VAX.
Iara piulitele care trebuie sa tina firele stranse pe spliter sunt diferite, nu tin etc...
Asa ca am facut ce poate face orice om in situatia asta, am scos si am aruncat toate cablurile, piulitele si mufele, am tras un cablu gros de cupru cu singura mufa la care se strange surubul, am legat mufa asta pe direct.

Deci trebuie sa cumpar cabluri CATV si mi-ar placea daca mi-ati reomanda de cat sa fie cablu? grosime curpru, iara o recomandare pentru spliter, ceva de firma.
Probabil si un amplificator de semnal, dar tinand cont ca televizoarele se vedeau bine cand miscam de cablu si tineam intr-o anumita pozitie... zic ca problema sa fie la spliter si fire.

Si am scos placuta la spliter, este ruginit/corodat unde intra mufele in el.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Spliter luat din piata - in general ala  e gol in interior si firele sunt conectate direct fara filtre sau adaptoare de impedanta.

Vezi la Leroy Merlin - Cablu RG6U Nextra, si Splitere Nextra - FV2, FV3,FV4... ce ai nevoie, dar unul singur din care dai semnal la tot ce ai.

Gasesti si cabluri mai bune poate, dar nu prea prin magazine ( vezi Belden ). Daca lungimile nu sunt foarte mari, e foarte bun si Nextra - fate de multe altele din oras.

Amplificator ai nevoie daca dai semnal la mai mult de 4 TV-uri.

Vezi ca au si ceva cabluri gata mufate, dar nu stiu daca se potrivesc cu ce ai tu nevoie.

Insa au si mufe separat. FF0 ptr splitere si mufe TV.

#10
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Thread dedicat

https://forum.softpe...care-cablu-rds/

#11
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017

 _NeXUS-, on 10 martie 2017 - 16:03, said:

Sa va zic cum sta treaba? Am umblat pe la cabluri si am descoperit ca am 4 cabluri de grosimi diferite, am un spliter luat din piata si cateva mufe care nu se strang din surub, adica unde intra cablul care trebuie sa intre in TV este un surub care tine cablul fix in mufa, suruburile alea sunt VAX.
Iara piulitele care trebuie sa tina firele stranse pe spliter sunt diferite, nu tin etc...
Asa ca am facut ce poate face orice om in situatia asta, am scos si am aruncat toate cablurile, piulitele si mufele, am tras un cablu gros de cupru cu singura mufa la care se strange surubul, am legat mufa asta pe direct.

Deci trebuie sa cumpar cabluri CATV si mi-ar placea daca mi-ati reomanda de cat sa fie cablu? grosime curpru, iara o recomandare pentru spliter, ceva de firma.
Probabil si un amplificator de semnal, dar tinand cont ca televizoarele se vedeau bine cand miscam de cablu si tineam intr-o anumita pozitie... zic ca problema sa fie la spliter si fire.

Si am scos placuta la spliter, este ruginit/corodat unde intra mufele in el.
Exact asta am facut si eu, am cumparat de vreo 3 ori cabluri noi, crezand ca e de la cabluri... tot acelasi lucru cu toate cablurile. Practic am aruncat banii degeaba pe zeci de metri de cablu.
Dupa aia m-am gandit sa iau gata mufate si splittere mama/tata, dar mi-am dat seama ca deja am bagat o gramada de bani pentru nimic, asa ca am renuntat la idee si am lasat doar 2 TV conectate.
Daca o sa refaci de la 0 instalatia cu cabluri gata mufate si splittere as aprecia daca ai lasa aici un feedback, daca s-a rezolvat treaba, de unde ai luat cablurile, splitterele.
Eu doream sa iau din Carrefour sau de pe eMAG, am vazut ca au preturi mai bune.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Daca va uitati la preturi mai bune... o sa aveti semnal mai prost.

Ce am recomandat mai sus sunt folosite de cablisti. Respecta strict standardele, nu sunt prostii de duzina. Spliterele au si surub de impamantare - e bine sa o faceti.
Aceleasi splitere/distribuitoare le-am folosit si eu acasa - instalatie ingropata, Spliterele sunt zidite, dar n-am de ce sa mai umblu la ele. Doar cablu am pus Belden H125AL - ceva mai scump, dar mai bun. Insa nu se gaseste la magazin - doar la importator.

#13
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Am cautat acum splitterul ala mult laudat Nextra, si vad ca e sub 1 euro bucata, si e genul ala de care am si eu, firma nu stiu care e ca nu se mai vede scrisul pe el.
Eu ma refeream la ceva de genul acestaca splitter, cred ca sunt mai ok decat astea, si sunt peste 1 euro bucata.
Iar ca si cablu, ceva de genul acesta.
Ori Hama, ori marca proprie Carrefour, ca pret tot pe acolo este.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pune mufe F de compresie, nu kaka de alea, care se desfac cand tragi de cabluri. Si splitere dedicate.

#15
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Ar fi fost misto sa dati exemple de produse concrete (preferabil care se gasesc in magazine mari, offline sau online), nu toata lumea se pricepe in domeniu sa stie care sunt cu compresie, si care sunt dedicate, si alte chestii tehnice.

Si bineinteles, sa nu fie scumpe, sa te coste cablarea unui apartament cat ar costa un TV decent.

Edited by valog, 11 March 2017 - 15:42.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ieftin si bun nu exista.
Cauti "mufe F de compresie".
Iti trebuie cleste special de sertizare la ele.
La orice cablare noua la un provider, iti schimba toate mufele de la cabluri cu mufe F de comresie de calitate.
Pui splitere in functie de ce atenuare e nevoie.
Chemi un instalator si iti va masura calitatea semnalului si pierderile pe fiecare cablu.
Singur, fara minime cunostinte si scule nu faci nimic.

#17
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Deci mai bine cand fac prelungirea de contract ii pun conditie sa vina si sa imi recableze locatia din cutia lor + apartament.
Cablarea actuala oricum e foarte veche, cablul din cutia lor pana in apartament cred ca e de pe vremea cand era Nastase pe cai mari, deci peste 10 ani, poate chiar 15 :D

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe banii tai poti pune orice conditii, sa-ti puna mufe de aur, cu cristale swarovski. Providerii asigura cablul pana la usa, ce ai prin casa, cabluri, splitere, contra cost+manopera.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate