Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Semnal slab digital si imagine cu purici pe analogic

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Nu e problema, ca alternative sunt destule daca sunt nesimtiti si considera ca nu merita un client cu vechime un amarat de cablu...
Oricum de mult imi fac cu ochiul alte oferte de la concurenta...
La RDS am vorbit deja cu cineva cunoscut (lucreaza la RDS) si mi-a spus ca ma rezolva cu treaba daca ma hotarasc sa ma duc la ei.

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De cand ti-ai facut contul, doar prostii debitezi. Mai taie din ele, daca ai amic la rds, poate te rezolva facand el un ciubuc in timpul liber, nu ca te muti.sau nu la ei. Dar sigur nu cunosti pe nimeni la ei, altfel ti-ar fi explicat cum sta treaba si nu aberai, din nou, p-aici.

#21
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Omule, lucreaza la birou, nu e ala care se urca pe stalpi... dar daca tu cunosti doar lumea care presteaza munca de jos...

Nu toti care lucreaza la RDS sunt urcatori pe stalpi...
Treaba era sa fie gratis, nu sa platesc pentru asta.
Ca asa opresc random o masina de RDS/UPC si ii spun sa vina sa imi cableze locatia pentru un ciubuc... dar de ce as face asta?
Consider ca ar trebui sa fie gratis pentru client acest serviciu, chiar daca cu vorba pusa de cineva din interior.

Se pare ca pentru cablisti, politica oficiala e ca ei doar iti baga cablul dincolo de usa si considera ca gata, si-au facut treaba, ti-au asigurat serviciul, ca si cum ar sta cineva cu TV deasupra usii.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

 valog, on 11 martie 2017 - 13:43, said:

Ori Hama, ori marca proprie Carrefour, ca pret tot pe acolo este.

Hama ? :D :D
Bani multi calitate  execrabila. Nu mersi.

#23
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Nu chiar, asa citeam pe net si de mouseurile Hama, si totusi isi fac treaba de ani de zile la birou, inca nu a crapat nici unul desi au fost scapate pe jos de multe ori.
Chiar nu ma pricep la chestii tehnice. Eu sunt genul care cand cumpara un produs/serviciu vrea sa mearga bine fara costuri suplimentare, nu il intereseaza cum se reuseste asta.
Cand eram mai tanar ma pasiona sa aprofundez, dar s-au dus vremurile alea :(

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pai intamplator chiar ma pricep la chestiile astea. Solutiile care le-am recomandat sunt relativ ieftine dar sunt profi.
Nu eram nebun sa-mi zidesc spliterele in pereti fara sa stiu ca nu voi avea probleme cu ele.

Ce specificatii iti da la acel spliter Hama de 13 lei ? Doar ca are mufe TV si 2 iesiri.
La Nextra are mufe F - contact perfect, plus ca iti da atenuari, izolare, ecranare... tot ce ai nevoie sa stii daca iti proiectezi o retea ca la carte.
Hama ala e in carcasa de plastic- asta e metalic iar capacul e perfect cositorit ca sa nu existe probleme de ecranare.

Da, pot fi poate si mai bune decat astea, dar nu cu mult si probabil mai scumpe.

Apropo, in unele locuri chiar RDS-ul a folosit/foloseste produsele respective.

Daca vrei hama, ceva echivalent - dar un pic mai slab fata de Nextra ( in special la ecranare ) e asta - http://www.emag.ro/s...4/pd/E3C77BBBM/

#25
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Problema cu Nextra e ca nu le gasesc pe nici un site mare offline sau online... sau cel putin asa imi indica Google :D
Nu stiu, parca am impresia ca acele cabluri mufate sunt mai bune, ca sunt mufate profesionist, nu de dorel improvizate, iar tipul ala de splitter pare ca e genul la care trebuie sa taie dorel cablul si sa il mufeze el. Si nu stiu de ce am impresia ca de acolo apar problemele cele mai multe, de la mufarea facuta de dorel... e posibil sa ma insel, dar asta e senzatia mea de necunoscator :D
Sa vad, ca luna asta sunt hotarat sa ii sun pe astia la UPC pentru o retentie, sa vad ce spun la faza asta cu recablarea.

Nici RDS nu prea imi surade, parca au o grila slaba comparativ cu UPC, si sunt cunoscuti ca fac nazuri la programe (in sensul ca nu se inteleg la taxe si scot programele din grila), iar UPC fiind mai nisata pe TV, e mai atenta la grila spre deosebire de RDS care e mai nisata pe NET.
M-as fi dus la Orange, da si acolo e grila slabuta si cred ca o sa imi bage aia pe gat in receiver per TV, ceea ce nu prea imi convine. Asa am inteles ca sunt astia cu SATELITUL.

Oricum la cat TV consum eu... mai mult merge pe fundal.

#26
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017

 eiffel, on 10 martie 2017 - 16:54, said:

Spliter luat din piata - in general ala  e gol in interior si firele sunt conectate direct fara filtre sau adaptoare de impedanta.

Vezi la Leroy Merlin - Cablu RG6U Nextra, si Splitere Nextra - FV2, FV3,FV4... ce ai nevoie, dar unul singur din care dai semnal la tot ce ai.

Gasesti si cabluri mai bune poate, dar nu prea prin magazine ( vezi Belden ). Daca lungimile nu sunt foarte mari, e foarte bun si Nextra - fate de multe altele din oras.

Amplificator ai nevoie daca dai semnal la mai mult de 4 TV-uri.

Vezi ca au si ceva cabluri gata mufate, dar nu stiu daca se potrivesc cu ce ai tu nevoie.

Insa au si mufe separat. FF0 ptr splitere si mufe TV.
O sa ma uit la Leroy Merlin, sa caut prin magazin unde au partea de cablu tv ca sincer pe dinafara nu o stiu.

Acolo la spliter Nextra FV2, FV3, FV4? Ce inseamna asta? Cate capete are?
Eu am modemul de mai sus de la RDS si o sa am nevoie de spliter cu 3 capete, la cum am vazut ca arata cele cu 4 iesiri in interior... parca sa zic ca vreau 3 capete sa fie mai aerisit.

Sa vad cat ma costa mufele care intra in televizor si alte suruburi pentru partea care tine firul strans pe spliter.
Am urmarit un videoclip sucrt pe youtube cum se mufeaza cablul coaxil si mergem inainte.

Edited by _NeXUS-, 12 March 2017 - 11:20.


#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Sa vad cat ma costa mufele care intra in televizor si alte suruburi pentru partea care tine firul strans pe spliter.
Nu iti trebuie alte suruburi

Montare mufa F simpla (prin infiletare)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mwQ86icNJeg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Recomand totusi cele prin compresie. (iti trebuie cleste special)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZpuMTZ-va4g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Deci o sa iau o mufa F simpla, am pe acasa numai mufe care la interior se strang cu surubel si sunt ca dracu, se toceste surubelul ala de doar una singura mai merge.

Clestele acela este fain dar este aproape 200 de lei.
Merg astazi in Leroy Merlin sa cumpar 1 spliter cu 3 cai si 3 mufe F compresie,

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

 _NeXUS-, on 12 martie 2017 - 11:19, said:

O sa ma uit la Leroy Merlin, sa caut prin magazin unde au partea de cablu tv ca sincer pe dinafara nu o stiu.
...
Acolo la spliter Nextra FV2, FV3, FV4? Ce inseamna asta? Cate capete are?

Le gasesti la Electrice.
FV2, FV3... Acea cifra inseamna cate iesiri au.

Ptr mufa TV - nu stiu daca la Leroy au - mufe metalice. Sau exista adaptoare de la F la TV, mult mai tapene.

 valog, on 11 martie 2017 - 21:16, said:

Problema cu Nextra e ca nu le gasesc pe nici un site mare offline sau online... sau cel putin asa imi indica Google Posted Image
Nu stiu, parca am impresia ca acele cabluri mufate sunt mai bune,

Brandul e romanesc, nu cred ca au iesit cu el afara.
Acele cabluri mufate sunt mai... proaste. In general au pierderi mai mari - sunt mai subtiri - centralul e litat nu solid - sunt cabluri flexibile - ptr a face legatura intre priza si TV.
Folosesc si eu ceva similar dar doar ptr 1,5-2 m - exact intre priza si TV. Nu la lungimi mari - acolo e cablu bun, ingropat in perete.

Edited by eiffel, 12 March 2017 - 12:57.


#30
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Am luat spliter Nextra, am luat tot felul de mufe, inclusiv mufe F dar fara compresie, adica manuale.
Am luat si mufe traditionale, am luat si suruburi de fixare solide pentru spliter.
Maine o sa montez toate astea.

Si cred ca o sa dau comanda la un dasta https://www.aliexpre...91-aabdef2720f0
Desigur la un pret mai mic, separat sunt mult mai ieftine, aici cred ca mufele au ridicat pretul.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Mufele cu compresie sunt mult mai bune, e adevarat, dar daca ai nevoie doar ptr interior merg foarte bine si cele cu filet, daca nu le freci foarte des.

#32
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Am inlocuit majoritatea mufelor, am montat spliterul nou si se vede mai bine. Pe un singur televizor nu se vede ProTV, am montat alta mufa de la alt televizor si tot asa se vede, intuiesc ca este televizor vechi/crt si asta este...
Cam asta a fost aventura cu semnalul TV, analogicul in continuare nu este cine stie ce calitate dar intuiesc ca asa ar trebui sa se vada analogicul pe televizor FULL HD.

O sa dau comanda la un cleste care comprima mufele si un cable stripper.
Spliterul Nextra a fost ieftin si de calitate, cred ca spliterul 6 lei in leroy merlin si cu restul mufelor m-a ajuns pe la 20 de lei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4amnlH_sVh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce am facut gresit observ ca este ca am taiat folia, observ ca trebuia lasata la locul ei, lasa ca o sa refac asta dupa ce cumpar alea.
Multumesc mult.

#33
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu are nimic daca ai taiat folia, important.e.sa.fie.mufele potrivite pt cablu, sa se fixeze bine, sa nu iasa, sa faca contact ca lumea, eventual, mai pui niste banda, daca au intrat mufele prea lejer.
Atentie la lungimea centralului din cupru, daca e prea scurt, nu va face contact, daca e prea lung, cracaneaza mufa mama fin spliter si iar va avea contact prost.
Spliterele sunt de mai multe feluri, cele care  au atenuare identica pe fiecare iesire, cu cat are mai multe iesiri, atenuarea e mai mare, si tap-uri, la care o iesire e neatenuata si cealalta cu atenuare dubla, deci e important sa stii din care, unde folosesti, in functie de configuratia apartamentului, sa ajunga semnal suficient.la cel mai indepartat tv.

#34
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 11.08.2009
Spliterele au atenuare egala pe fiecare iesire . Distribuitoarele au intrare , o iesire neatenuata si mai multe iesiri atenuate  .
http://www.mondoplas...rior-pg_catv-11

Edited by tenie5022, 13 March 2017 - 19:28.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ce am recomandat eu - sunt splitere, nu distribuitoare.
Distribuitoarele nici nu prea se gasesc in magazine, le folosesc mai mult cablistii. Sunt bune ca faci economie de cablu.

#36
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 11.08.2009
Am vrut sa arat ca spliterele si distribuitoarele nu sunt acelas lucru  ( rumegus facea confuzia ) .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate