Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ford C-MAX BV13SSY VIN WF0EXXGCDE8A71071 e TEAPA!

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
colto_maltese

colto_maltese

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.07.2011
e1acd0316cc95db27283554be734f623.jpg
Salut! Raportez un tepar pe numele Florian Grigore, care incearca sa vanda un Ford C-MAX 1.6 109CP pe publi24, bestauto etc.
Atasez pozele masinii + un selfie sa fie la "dosar"
Detalii:
nr inmatriculare: BV13SSY
serie VIN: WF0EXXGCDE8A71071
nume: Florian Grigore (apare ca user Zoso sau grigore)

Motivele:
1. zice ca masina a fost adusa (nu de el) in 2010 din Germania si de atunci a fost inscrisa in Ro. Am verificat printr-un amic de la Ford codul VIN si am aflat ca avea atunci 124.683 km. A mai fost verificata in ro in martie 2016 pentru DPF (filtrul de particule) iar masina avea 121.840 km. Acum la vanzare are "doar" 127000 km!!!!!!!
2. stabilisem sa ma vad cu el in Bv (eu fiind din buc) dar o data ajuns in bv si-a inchis telefonul. Dar am primit un sms la un moment dat, spunandu-mi ca, citez "s-a stricat filtrul de particule, iar eu nu vand masina stricata". Asa ca n-am mai vazut nici masina, nici pe dl Grigore.

Atasezi si link la unul dintre anunturi

L-am raportat pe toate site-urile unde are anunt, dar prind si aici poate la un google-it ii fac un pic de "reclama"

Attached Files


Edited by colto_maltese, 08 March 2017 - 22:39.


#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
toti romanii au inceput sa faca magarii de astea, chiar si nemtii

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da' portretul cum l-ai gasit ?

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostBaxon, on 08 martie 2017 - 23:02, said:

Da' portretul cum l-ai gasit ?
Facebook..Ia da-i un search la nume

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

View PostBaxon, on 08 martie 2017 - 23:02, said:

Da' portretul cum l-ai gasit ?

Facebook.. Speram ca e acelasi florian grigore si nu un alt om cu acelasi nume

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmissionnad, on 08 martie 2017 - 23:19, said:

Facebook..
Nu folosesc !

#7
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
nu ca il apar pe om sau nu ai tu dreptate, dar:
1 - nu poti dovedi ca el a manarit km. Daca el zice sau are un act din 2010 cu, sa zicem, 105.000, apoi in 2016 are 121.840 iar azi are 127000
2 - i-ai pus poza (nici nu stii daca e a lui) public aici, fara acceptul lui.
3 - omul chiar a fost de buna intentie, nu a vrut sa iti vanda o masina stricata :)

P.S. acum am vazut ca ai "decat" 6 posturi

Sincer, roaga un moderator sa stearga postul, poti sa ai probleme, cel putin pentru punctul 2 de mai sus: nu stii daca e aceiasi persoana, ai pus poza fara accept, poate nici numele nu e real, daca ati vorbit doar telefonic... my 2 cents

#8
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Dar stii ce nu inteleg? De ce te.ai mai dus pana in Brasov daca stiai ca masina era manarita la km? Postul asta l.ai scris din invidie ca nu ai luat tu teapa si o ia altcineva?

View Postericmario, on 09 martie 2017 - 00:18, said:

Poate e o vendeta personala? Altfel de i-ar pune poza omului?

Cel mai probabil

Edited by Karogs, 09 March 2017 - 00:20.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Poate e o vendeta personala? Altfel de i-ar pune poza omului?

#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
E oarecum laudabil ce vrei tu sa faci dar nu e ok sa pui poza omului si sa-l acuzi, mai ales ca nici nu poti dovedi ca el a dat kilometrajul inapoi, in plus nici nu l-ai vazut la fata, de unde stii ca e el??
Puteai scrie postul facand referiri doar la masina, ca sunt sanse mari sa fie teapa (aproape sigur ca si e), fara nominalizari.
Cum zic astia la TV, "in rem" :)

#11
colto_maltese

colto_maltese

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.07.2011

View PostBaxon, on 08 martie 2017 - 23:02, said:

Da' portretul cum l-ai gasit ?

lucrez in publicitate, iar in baza nr de telefon si a imaginilor de user, am dat de contul lui de FB :)

#12
colto_maltese

colto_maltese

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.07.2011

View Postaandrei_24, on 09 martie 2017 - 00:04, said:

nu ca il apar pe om sau nu ai tu dreptate, dar:
1 - nu poti dovedi ca el a manarit km. Daca el zice sau are un act din 2010 cu, sa zicem, 105.000, apoi in 2016 are 121.840 iar azi are 127000
2 - i-ai pus poza (nici nu stii daca e a lui) public aici, fara acceptul lui.
3 - omul chiar a fost de buna intentie, nu a vrut sa iti vanda o masina stricata :)

P.S. acum am vazut ca ai "decat" 6 posturi

Sincer, roaga un moderator sa stearga postul, poti sa ai probleme, cel putin pentru punctul 2 de mai sus: nu stii daca e aceiasi persoana, ai pus poza fara accept, poate nici numele nu e real, daca ati vorbit doar telefonic... my 2 cents
1. Intr-adevăr posibil sa se fi "intepat" și el de la un altul. De aceea doar am relatat ce știam despre nr de km și n-am menționat ca "el" e cel care a dat nr de km înapoi.
2. O sa scot poza, deși despre el este acest post. Și chiar el este căci am folosit un software de căutare profi și toate datele pe care le aveam duceau spre acest cont de fb. Pe de alta parte dacă te uiți la poza atașată și cea din profilul de pe site-ul de anunțuri, vei vedea ca vb despre aceași pers.
3. Intr-adevăr omul e un mare caracter.

Și n-as cere niciunui moderator sa stearga acest post. Din contra v-as invita pe toți sa începeți sa faceți astfel de inițiative, căci pe mine nu ma mulțumește doar sa îl bag "în morti" printr-un sms sau sa îl reportez în site-urile cu anunțuri.  Cred ca acceptam prea ușor astfel de oameni pe lângă noi și dacă vom face din ce în ce mai multi astfel de "plangeri" cred ca și ei vor fi mai atenți și mai cu bun-simt

View PostKarogs, on 09 martie 2017 - 00:16, said:

Dar stii ce nu inteleg? De ce te.ai mai dus pana in Brasov daca stiai ca masina era manarita la km? Postul asta l.ai scris din invidie ca nu ai luat tu teapa si o ia altcineva?



Cel mai probabil
Nu îmi prea place sa îmi explic decizii personale, dar o voi face ca sa înțelegeți de ce.
Am mers sa vad mașină ca îmi plăcea modelul & opțiuni & interior dar și pentru ca mi s-a părut ok la telefon. Am vb aproape în fiecare zi cu el la telefon. În plus aveam în bv un amic mecanic care îmi putea spune cat de obosita este mașină în realitate.
Și ai dreptate în ceea ce privește invidia. Am făcut totul premeditat. Întâi am cerut niște sfaturi pe Softpedia, urmărind exact sa îl sabotez pe acest admirabil domn. Bravo băieți, m-ați deconspirat.

#13
colto_maltese

colto_maltese

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.07.2011

View PostKlaudio, on 09 martie 2017 - 08:18, said:

E oarecum laudabil ce vrei tu sa faci dar nu e ok sa pui poza omului si sa-l acuzi, mai ales ca nici nu poti dovedi ca el a dat kilometrajul inapoi, in plus nici nu l-ai vazut la fata, de unde stii ca e el??
Puteai scrie postul facand referiri doar la masina, ca sunt sanse mari sa fie teapa (aproape sigur ca si e), fara nominalizari.
Cum zic astia la TV, "in rem" :)
Vezi mai sus explicați cu: dacă e el, dovedit km etc.
Ce vreau sa subliniez este ca și în cazul în care acest stimabil domn, nu este samsar sau țepar de meserie, și poate nu a dat el km înapoi, nu îl face mai puțin 'tepar' sau mai puțin 'neam prost'. Totuși confirmasem cu el sa vin în bv, știa ca ne întâlnim la 11.30 și ca la 12 mergem la service. Nu cred ca filtrul de particule s-a stricat brusc la 7 dimineață când știa ca il sun, iar dacă ar fi avut bun-simt ar fi dat sms-ul înainte de a ma urca în tren.
Nu cred ca ar trebui sa existe o scala pentru "mai puțin țepar" decât "tepar-de meserie" și nici nu cred ca astfel de situații trebuie lăsate asa. În acest moment avem tehnologie și ii putem "lauda" pe toți acești domni "bine intenționați" sa preîntâmpine astfel de întâmplări.  Sunt sigur ca acest domn "onest" din bv, va comunica mai bine cu următorul posibil client.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcolto_maltese, on 09 martie 2017 - 10:43, said:

Nu îmi prea place sa îmi explic decizii personale, dar o voi face ca sa înțelegeți de ce.
Am mers sa vad mașină ca îmi plăcea modelul & opțiuni & interior dar și pentru ca mi s-a părut ok la telefon. Am vb aproape în fiecare zi cu el la telefon. În plus aveam în bv un amic mecanic care îmi putea spune cat de obosita este mașină în realitate.
. Bravo băieți, m-ați deconspirat.
Pai inseamna ca ai vrut sa-ti asumi teapa si daca ti-o dat cu flit , te-ai dus la colt sa plangi putin s-apoi sa deschizi topic de " razbunare " . Restul is inventii de ale tale cum ca n-a mai vrut sa-ti vanda masina ca s-a stricat ca besh ....

Edited by Baxon, 09 March 2017 - 16:08.


#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postcolto_maltese, on 09 martie 2017 - 10:43, said:

Și chiar el este căci am folosit un software de căutare profi și toate datele pe care le aveam duceau spre acest cont de fb.
Cum se numește softul ăla "profi"?

#16
64xgeo

64xgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.09.2005

View Postretele, on 09 martie 2017 - 16:13, said:

Cum se numește softul ăla "profi"?
probabil...goagale! Posted Image

#17
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
soft, nesoft, initiativa e ok, dar "mug-shot" postat public nu. Se vor indexa numele si telefonul, cred ca e suficient. Bafta la gasit un C-Max in mintile lui, cu km putini. Masina buna, am avut, e la tata, merge ca in prima zi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate