Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cumparat garosniere/apartamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Salut, ce parere aveti de ideea mea: cumpar un apartament cu o camera de ex care nu arata prea bine la pretul de  30.000, investesc 5000, apoi il vand cu 38000. Profit 3000? Pareri a facut cineva asa ceva?

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ce usor, nu? :lol:

#3
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
La ce te referi? Eu ma gandesc ca sunt oameni care mai bine dau 38000 pe un apartament care arata bine decat 30 pe unu urat? Sper sa gasesc pe cineva care a facut/ face astfel de afaceri si imi poate spune daca merita

#4
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ce te face sa crezi ca mai e loc pe piata pentru asa ceva?

LE: Cati ani ai?

Edited by baliosss, 08 March 2017 - 02:00.


#5
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
21, daca nu ar fi loc, nu s-ar vinde atatea apartamen, am cunostinte cu firme de imobiliare si au zis ca se vand foarte bine apartamente. Am prieteni care construiesc blocuri si apartamentele se vand cu  mult inainte de finalizare. De ce nu ar merge?

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
încercare...mortu' n-are.
ne ţii la curent...rechin imobelear..

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Slabe sperante.
Pentru ca :
- piata imobiliara e ciudata - 2 apartamente identice in aceeasi zona se pot vinde la acelasi pret chiar daca unul e imbunatatit, iar altul nu
- cine isi ia locuinta, de obicei isi decoreaza dupa propriul gust, asa ca nu da doi bani pe renovarea facuta de altcineva

#8
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
La partea cu investitul e posibil sa dea cu virgula, basca mai adauga un impozit ceva, notar si vezi daca reusesti sa-l mai vinzi.

#9
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Parerea mea e ca faci un profit mic. Samsarii adevarati vand la pret mult mai mare decat cumpara.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbidarualex, on 08 martie 2017 - 01:43, said:

Salut, ce parere aveti de ideea mea: cumpar un apartament cu o camera de ex care nu arata prea bine la pretul de  30.000, investesc 5000, apoi il vand cu 38000. Profit 3000? Pareri a facut cineva asa ceva?
probleme:
-diferenta de pret intre un apartament "care nu arata prea bine" si unul "ok" nu e foarte mare
-ca sa ai profit trebuie sa te pricepi la imobiliare, altfel te poti trezi ca in zona apartamentele se vand de fapt cu 25k si tu ceri 38k
-trebuie sa ai cu cine renova apartamentul; daca te bazezi ca gasesti meseriasi pe net, cei 5000 vor creste vertiginos, iar rezultatul nu va fi pe masura

#11
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Tu când l-ai luat cu 30 k, l-ai luat ca chilipir sau te-ai hotărât greu?
Că dacă ai prins vreo "ofertă" poți forța vânzarea la un preț mai mare.
Dar dacă prețul cu care ai achiziționat este unul relativ corect, nu merită să investești.

Dacă ar fi așa simplu, am fi toți magnați.

#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Fara suparare dar la 21 ani nu cred ca ai suficienta experienta in a evalua si cumpara in consecinta o proprietate.Daca iti iei teapa vei vinde in pierdere, asta este cel mai probabil scenariu.
Ideea este buna dar te manaca amanuntele, la renovare de exemplu daca nu ai un designer sa faci ceva care sa apara pe coperta revistelor de arhitectura, nu va da nimeni doi bani pe amenajare, dimpotriva vor cere sa lasi din pret sa scoata odiosenia.
Domeniu asta este rezervat rechinilor antrepenori care s-au ocupat zeci de ani cu asta care stiu ce si unde sa cumpere , cum si ce sa amenajeze.Stiu cum se distribuie cheltuilelile si daca merita sau nu.

#13
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Nu stiu cum sa citez ce ati scris asa ca raspund asa:

Florinel: cred ca gresesti.
Nu stiu unde locuiesti dar la mine in oras nu e chiar asa, preturile difera de  la un apartament aranjat fata de unul nearanjat. In al doilea rand eu nu as cumpara un apartament urat( daca e urat la vedere te gandesti ca are si probleme ascunse, si da stiu de garantia impotriva viciilor ascunse, dar suntem in RO...). Prin decorat ma refeream la schimbat parchet/gresie/faianta(daca e necesar), si mobilata bucataria+ aranjata baia. Livingul si dormitorul si-l face fiecare cum vrea.

Cares: de ce da cu virgula? Cat despre notar, tu platesti actele doar cand il cumperi deci nu cred ca e problema. In plus piata imobiliara e in crestere.

Bogdan1990: da e profit mic, dar daca revinzi 6 apartamente pe an cu un profit de 3000 euro, sunt 18 mii, care nu e chiar mic. Am zis 38000 fiindca eu nu o sa locuiesc in acel apartament ca sa tin de pret cu dintii, pe mine ma va interesa sa il vand cat mai repede

Smiley: in primul rand pretu difera( tu ai cumpara un apartament urat) in al doilea rand te uiti la preturile din jurul apartamentului, nu trebe cine stie ce pricepere ci doar sa studiezi piata. De renovat, glet, zugravit si alte chestii de genu ma descurc cat despre schimbat gresie daca e nevoie sau alte cele nu cred ca poate costa foarte mult.

Vlad29marko: eu ma refeream ca pretul sa fie sub cel de piata din cauza ca nu e aranjat/ omul are nevoie de ban etc.

Mai astept si alte pareri :)


#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
atata timp cat nu ai nimic de pierdut merita incercat
piata isi revine
idealul e sa cumperi apartament nasol in bloc frumos

#15
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007
In teorie suna bine, nu? In practica e mai greu.
Poti sta foarte mult cu banii blocati, iar daca renovarea este facuta de mantuiala, doar pentru vanzare, lucrul asta va fi observat de noii cumparatori.
Eu am vandut un apartament recent, in bucuresti, pe care il achizitionasem cu 3 ani in urma si pe care l-am renovat pentru locuit, nu pentru vanzare.
Cand l-am cumparat, nu l-am cumparat cu gandul de a il vinde in cativa ani, dar datorita unor schimbari pozitive am decis ca e timpul pentru upgrade.
Singura dorinta a fost sa ies aproape pe 0, deci nicio pretentie la profit, si din cauza asta am stat cu apartamentul la vanzare cam 7-8 luni de zile.
Majoritatea persoanelor care au venit mi-au facut oferte mult sub pretul cerut motivand ca in zona pretul este de x euro/mp, asta facand referire la alte apartamente renovate acum 20 de ani, sau niciodata.
Toti au apreciat calitatea finisajelor si au fost incantati de apartament, dar foarte putini erau dispusi sa ofere suma dorita de mine.
Sunt foarte multi cumparatori care doresc sa cumpere pentru investitie (inchiriere). Pe ei ii intereseaza doar sa cumpere cat mai ieftin, de multe ori prefera sa cumpere un apartament nerenovat, sa il renoveze ei si apoi sa il inchirieze.
Daca in zona in care doresti sa cumperi tu garsoniera cu 30.000, mai sunt alte garsoniere in jurul acestui pret, atunci iti va fi foarte greu, aproape imposibil sa vinzi tu in 38.000 garsoniera renovata.
Un potential cumparator isi va face calculele foarte bine. Peste cei 38.000 mai adauga aproape 1.000E taxele notariale, de intabulare, etc. si ajunge la 39.000. Daca in aceeasi zona exista si o garsoniera nerenovata la pretul de 30.000 poate face si el calculul ce tocmai l-ai facut si tu si sa vada ca o renovare il va costa ~5.000E, de ce sa nu investeasca 35.000E si sa investeasca 38.000E doar pentru 1-2 luni scutite?
iar in ceea ce priveste apartament nerenovat vs apartament renovat, sa stii ca intr-un apartament nerenovat se pot vedea mult mai usor viciile (crapaturi in pereti, pereti strambi, urme de inundatie, etc). Un apartament proaspat renovat ascunde toate aceste vicii, iar cumparatorii cunosc asta.
Btw, am uitat sa mentionez. Majoritatea cumparatorilor nu vor da 2 bani pe ce mobila cumperi tu. Doar in cazul in care ai noroc de un cumparator ce apeleaza la credit prima casa si atunci isi va dori sa cumpere un apartament cat mai utilat pentru a nu cheltui bani extra.

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postbidarualex, on 08 martie 2017 - 01:43, said:

Salut, ce parere aveti de ideea mea: cumpar un apartament cu o camera de ex care nu arata prea bine la pretul de  30.000, investesc 5000, apoi il vand cu 38000. Profit 3000? Pareri a facut cineva asa ceva?

Vezi să nu pățești invers: cumperi cu 30, investești 5, vinzi cu 29-31 că nu găsești pe cineva să ofere mai mult...

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbidarualex, on 08 martie 2017 - 09:58, said:

........
in primul rand pretu difera( tu ai cumpara un apartament urat) in al doilea rand te uiti la preturile din jurul apartamentului, nu trebe cine stie ce pricepere ci doar sa studiezi piata. De renovat, glet, zugravit si alte chestii de genu ma descurc cat despre schimbat gresie daca e nevoie sau alte cele nu cred ca poate costa foarte mult.
........
romanii nu sunt atat de pragmatici sau calculati. daca un proprietar aude ca s-a vandut un apartament ca al lui cu 38k, trage concluzia ca si al lui valoreaza tot 38k, chiar daca are inca pe pereti huma pusa de comunisti. n-o sa prea gasesti vanzatori care sa spuna "in zona apartamentele renovate se dau cu X, iar cele nerenovate cu Y". deci s-ar putea ca "reducerea" pentru ca apartamentul nu-i renovat sa fie mult mai mica decat crezi tu.
in plus, de acelasi rationament (dar in sens invers) o sa te lovesti si la vanzare. potentialii cumparatori iti vor spune "in zona asta apartamentele se vand cu 30k, nu cu 38k"

deci pe total treaba asta e avantajoasa doar daca obti un pret foarte bun la cumparare, iar apoi investesti cat mai putin in renovari (ca si idee, la un apartament de 30k pentru revanzare, 5k pentru renovare e foarte mult)

Edited by _Smiley_, 08 March 2017 - 10:38.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu cred ca vei nimeri gusturile viitorului proprietar. nici cu gresia, nici cu faianta, nici cu parchetul. fiecare are o viziune legata de cum i-ar placea sa aiba casa amenajata, in functie si de ce mai are pe-acasa si aduce in noul apartament (mobila, electrocasnice).
mai important este sa faci o curatenie generala in acel apartament, eventual o mana de lavabila pe pereti sa dea impresia de curat, si atat. viitorul cumparator isi va amenaja el fix cum ii place si isi doreste.

in plus, nu te arunca aiurea sa cumperi un apartament doar pentru ca e chilipir. studiaza cu atentie blocul, ce fel de oameni sunt vecinii, cum arata cartierul, daca sunt suficiente locuri de parcare pe langa bloc, daca exista in apropiere gradinita, scoala, farmacie, supermarket, piata alimentara, statii de transport in comun. vezi cum arata lista de intretinere, daca sunt multi restantieri si cu ce sume. avantajos ar fi ca apartamentul sa aiba separatie de gaze, poate viitorul proprietar vrea sa-si puna centrala termica. intreaba administratorul daca sunt probleme cu presiunea apei la etajele superioare, daca au fost avarii la instalatiile comune, daca terasa blocului e in stare buna sau trebuie renovata, daca liftul necesita inlocuire pentru ca a implinit durata maxima de exploatare. pentru ca tu, ca proprietar, pana vei vinde apartamentul, daca se repara terasa sau se inlocuieste/modernizeaza liftul, vei fi nevoit sa contribui la aceste cheltuieli, chiar daca nu locuiesti fizic acolo. si vorbim in acest caz de sume frumusele.
degeaba cumperi un apartament bun, spatios si ieftin, daca e intr-un bloc unde duduie manele toata ziua, vecinii sparg seminte, hahaie si beau bere pana noaptea tarziu in fata blocului, la intretinere sunt restante de ordinul zecilor de milioane (lei vechi). nu vei gasi cu usurinta cumparatori seriosi pentru un ap situat intr-un astfel de bloc sau zona.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate