Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cumparat garosniere/apartamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Corinadaniela multumesc de raspuns

#20
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Nu am observat in ce ai scris doua chestii importante:
1. iti permiti financiar sa tii blocati 35.000 euro cativa ani pana cand gasesti un cumparator care sa-ti dea minim 38.000 euro?
2. care e orasul in care planuiesti sa investeti? Una e sa cumperi apartamente in Cluj si alta in Petrosani.

#21
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Piata deja e plina de genul asta de oameni.
Eu cunosc persoane care au cumparat apartament sau apartamente cu gandul sa faca exact ce spui tu, le-au luat de la exacutari ca se minteau ca vor fi mai ieftine de acolo si in final au facut apartamentul locuibil (unele erau deja facute, doar ca lipsea parchetul, instalatiile electrice si sanitare, etc) si nu au gasit client sa le vanda nici cu adaos de 20%, si au aplicat planul B, inchirierea, iar pe luna, la cele mai bune iau cam 0,66% din cat au investit, ceea ce inseamna ca isi vor recupera investitia in 152 de luni, adica aproape 13 ani.
Aici depinde de fraierul de cumparator si de pozitie, la cele centrale si bine pozitionate gasesti mai repede un fraier sa il vinzi supraevaluat bine, dar acolo obtii cu greu un apartament la pret bun, pentru ca toti asteapta pestele cel mare si fraier sa sara cu banul.

La unul din ei chiar i-am spus ca mai bine cumpara un teren si facea acolo spatii de inchiriat, iesea mult mai bine pe termen lung, dar lor la vremea aia i se pareau easy money asta cu apartamentele.
Intre timp spatiul pe care l-am recomandat a fost cumparat de cineva, a facut spatii comerciale acolo si incaseaza pe 20mp mai mult decat incaseaza el pe un apartament, si ala are cam 200mp numai la parter :D

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La apartamente/garsoniere , e loterie , dar la un teren bine pozitionat si cu utilitati , ai sanse mai mari de castig daca ai timp sa astepti ...

#23
Johnny38

Johnny38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.03.2017
Ai putea sta cu banii blocati o perioada, dar daca mai muncesti in alta parte merita un 3000 de euro (sa zicem) cam la 5-6 luni, depinde cum il vinzi...
Un neam de-al meu de exemplu..., l-a vandut in 3 saptamani! Cumparatorul i-a placut pentru ca atunci cand stai la balcon se vedea parcul.
Incearca daca nu ai nimic de pierdut..., doar sa ai grija sa nu il iei cu 38k si sa-l vinzi cu 35k... (poti pune 40k negociabil sa poti ajunge la 38k daca e nevoie..si daca intelegi ce am vrut sa spun).

#24
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017

View PostFC72, on 08 martie 2017 - 09:44, said:

Fara suparare dar la 21 ani nu cred ca ai suficienta experienta in a evalua si cumpara in consecinta o proprietate.Daca iti iei teapa vei vinde in pierdere, asta este cel mai probabil scenariu.
Ideea este buna dar te manaca amanuntele, la renovare de exemplu daca nu ai un designer sa faci ceva care sa apara pe coperta revistelor de arhitectura, nu va da nimeni doi bani pe amenajare, dimpotriva vor cere sa lasi din pret sa scoata odiosenia.
Domeniu asta este rezervat rechinilor antrepenori care s-au ocupat zeci de ani cu asta care stiu ce si unde sa cumpere , cum si ce sa amenajeze.Stiu cum se distribuie cheltuilelile si daca merita sau nu.
Nu ma supar, nu am zis ca voi face asta singur, cat despre designer nu il chemi la un apartament de 30k, eu zic ca poti face un apartament frumos singur. Cat despre `rechini` imobiliari aia nu se incurca cu cumparat de la altii, aia construiesc pe banii lor dar iti trebe 600-700 mii de euro, iti spun fiindca cunosc persoane, lor le iasa apartamentu la 30k si il vand cu 50-60 ;)

View Postpetre69, on 08 martie 2017 - 10:04, said:

atata timp cat nu ai nimic de pierdut merita incercat
piata isi revine
idealul e sa cumperi apartament nasol in bloc frumos
da asta ma gandeam. multumesc.

View Postcenzunet, on 08 martie 2017 - 10:09, said:

In teorie suna bine, nu? In practica e mai greu.
Poti sta foarte mult cu banii blocati, iar daca renovarea este facuta de mantuiala, doar pentru vanzare, lucrul asta va fi observat de noii cumparatori.
Eu am vandut un apartament recent, in bucuresti, pe care il achizitionasem cu 3 ani in urma si pe care l-am renovat pentru locuit, nu pentru vanzare.
Cand l-am cumparat, nu l-am cumparat cu gandul de a il vinde in cativa ani, dar datorita unor schimbari pozitive am decis ca e timpul pentru upgrade.
Singura dorinta a fost sa ies aproape pe 0, deci nicio pretentie la profit, si din cauza asta am stat cu apartamentul la vanzare cam 7-8 luni de zile.
Majoritatea persoanelor care au venit mi-au facut oferte mult sub pretul cerut motivand ca in zona pretul este de x euro/mp, asta facand referire la alte apartamente renovate acum 20 de ani, sau niciodata.
Toti au apreciat calitatea finisajelor si au fost incantati de apartament, dar foarte putini erau dispusi sa ofere suma dorita de mine.
Sunt foarte multi cumparatori care doresc sa cumpere pentru investitie (inchiriere). Pe ei ii intereseaza doar sa cumpere cat mai ieftin, de multe ori prefera sa cumpere un apartament nerenovat, sa il renoveze ei si apoi sa il inchirieze.
Daca in zona in care doresti sa cumperi tu garsoniera cu 30.000, mai sunt alte garsoniere in jurul acestui pret, atunci iti va fi foarte greu, aproape imposibil sa vinzi tu in 38.000 garsoniera renovata.
Un potential cumparator isi va face calculele foarte bine. Peste cei 38.000 mai adauga aproape 1.000E taxele notariale, de intabulare, etc. si ajunge la 39.000. Daca in aceeasi zona exista si o garsoniera nerenovata la pretul de 30.000 poate face si el calculul ce tocmai l-ai facut si tu si sa vada ca o renovare il va costa ~5.000E, de ce sa nu investeasca 35.000E si sa investeasca 38.000E doar pentru 1-2 luni scutite?
iar in ceea ce priveste apartament nerenovat vs apartament renovat, sa stii ca intr-un apartament nerenovat se pot vedea mult mai usor viciile (crapaturi in pereti, pereti strambi, urme de inundatie, etc). Un apartament proaspat renovat ascunde toate aceste vicii, iar cumparatorii cunosc asta.
Btw, am uitat sa mentionez. Majoritatea cumparatorilor nu vor da 2 bani pe ce mobila cumperi tu. Doar in cazul in care ai noroc de un cumparator ce apeleaza la credit prima casa si atunci isi va dori sa cumpere un apartament cat mai utilat pentru a nu cheltui bani extra.
Eu tot raman la concluzia mea ca mai bine 38 pe unu ce arata frumos decat 30 pe unu urat. Niste cunostite isi cautau apartament pentru prima casa. Au gasit unu la pret bunicel la etajul 5 aprox 40 mii dar arata ca naiba. Au gasit altu in aceeasi zona  cu 47 dar amenajat. Ghici pe care l-au luat? sa nu mai zic ca dupa 1 an jumate l-au dat cu 53...

View PostAlexIP, on 08 martie 2017 - 10:11, said:


Vezi să nu pățești invers: cumperi cu 30, investești 5, vinzi cu 29-31 că nu găsești pe cineva să ofere mai mult...
sper  :))

View Post_Smiley_, on 08 martie 2017 - 10:38, said:

romanii nu sunt atat de pragmatici sau calculati. daca un proprietar aude ca s-a vandut un apartament ca al lui cu 38k, trage concluzia ca si al lui valoreaza tot 38k, chiar daca are inca pe pereti huma pusa de comunisti. n-o sa prea gasesti vanzatori care sa spuna "in zona apartamentele renovate se dau cu X, iar cele nerenovate cu Y". deci s-ar putea ca "reducerea" pentru ca apartamentul nu-i renovat sa fie mult mai mica decat crezi tu.
in plus, de acelasi rationament (dar in sens invers) o sa te lovesti si la vanzare. potentialii cumparatori iti vor spune "in zona asta apartamentele se vand cu 30k, nu cu 38k"

deci pe total treaba asta e avantajoasa doar daca obti un pret foarte bun la cumparare, iar apoi investesti cat mai putin in renovari (ca si idee, la un apartament de 30k pentru revanzare, 5k pentru renovare e foarte mult)
pai la pret foarte bun. Din ce am vorbit, cu prieteni care au firme de imobiliare, au zis ca tinerii cauta  apartamente amenajate ok chiar daca sunt mai piperate.La prima casa daca ii da 40 mii mai bine da 38 ca oricum aia 8 mii nu sunt o avere si isi cumpara ceva frumos, oricum banii ii da in 30 ani

View Postdd13, on 08 martie 2017 - 11:45, said:

Nu am observat in ce ai scris doua chestii importante:
1. iti permiti financiar sa tii blocati 35.000 euro cativa ani pana cand gasesti un cumparator care sa-ti dea minim 38.000 euro?
2. care e orasul in care planuiesti sa investeti? Una e sa cumperi apartamente in Cluj si alta in Petrosani.
Acea  suma am dat-o ca exemplu iar eu am o regula: nu cumpara nimic daca nu iti ramane macar jumatate din suma data in banca. deci da imi permit sa tin blocati banii.Nu dureaza ani crede-ma
Orasul de care vorbesc e Timisoara

View PostJohnny38, on 08 martie 2017 - 16:27, said:

Ai putea sta cu banii blocati o perioada, dar daca mai muncesti in alta parte merita un 3000 de euro (sa zicem) cam la 5-6 luni, depinde cum il vinzi...
Un neam de-al meu de exemplu..., l-a vandut in 3 saptamani! Cumparatorul i-a placut pentru ca atunci cand stai la balcon se vedea parcul.
Incearca daca nu ai nimic de pierdut..., doar sa ai grija sa nu il iei cu 38k si sa-l vinzi cu 35k... (poti pune 40k negociabil sa poti ajunge la 38k daca e nevoie..si daca intelegi ce am vrut sa spun).
Banii aia sunt in plus...da asa e.. trebe incercat.. in toate domeniile sunt multi de multa vreme pe piata.

View PostBaxon, on 08 martie 2017 - 12:24, said:

La apartamente/garsoniere , e loterie , dar la un teren bine pozitionat si cu utilitati , ai sanse mai mari de castig daca ai timp sa astepti ...
Gresesesti. vanzarea de terenuri e moarta. am stat 7 ani cu un teren(e mult mai greu decat la apartamente). In plus nu mai poti cumpara un teren cu 100k si sa il vinzi peste 2 saptamni cu 120 cum era in timpul boom-ului imobiliar

Multumesc tuturor si mai astept pareri :)

#25
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postbidarualex, on 08 martie 2017 - 21:47, said:

Eu tot raman la concluzia mea ca mai bine 38 pe unu ce arata frumos decat 30 pe unu urat. Niste cunostite isi cautau apartament pentru prima casa. Au gasit unu la pret bunicel la etajul 5 aprox 40 mii dar arata ca naiba. Au gasit altu in aceeasi zona  cu 47 dar amenajat. Ghici pe care l-au luat? sa nu mai zic ca dupa 1 an jumate l-au dat cu 53...

Si de unde stii ca pretul amenajarilor nu a fost de 10K? Posted Image

Plus ca atunci cand se face un pret se iau multi factori in considerare, nu doar daca e zugravit si are parchet nou.

View Postbidarualex, on 08 martie 2017 - 21:47, said:

pai la pret foarte bun. Din ce am vorbit, cu prieteni care au firme de imobiliare, au zis ca tinerii cauta  apartamente amenajate ok chiar daca sunt mai piperate.La prima casa daca ii da 40 mii mai bine da 38 ca oricum aia 8 mii nu sunt o avere si isi cumpara ceva frumos, oricum banii ii da in 30 ani
Posted Image
8k in 40k sunt 25%. Zici ca e putin? Posted Image

E usor sa faci afaceri in gand, este? :)

Edited by baliosss, 08 March 2017 - 22:24.


#26
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
de fapt sunt 20%, dar sa mor daca inteleg ce a vrut sa spuna in postul ala, cred ca nici el :D

#27
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Eu iti recoman sa te interesezi si de apartamente la mansarda,stiu ca se vand cu 35k finisate in jur de 50 metri patrati utili in Timisoara,iar clientii sunt cupluri tinere marea majoritate cu proiectul prima casa,ai pute sa il iei in rosu si sa il finisezi tu ai avea de castigat sigur nu o sa stai cu el pe sec.

#28
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017

View Postrumlegok, on 08 martie 2017 - 22:37, said:

de fapt sunt 20%, dar sa mor daca inteleg ce a vrut sa spuna in postul ala, cred ca nici el Posted Image
in care post nu ai inteles? ca iti explic

View Postdanyyy89, on 09 martie 2017 - 00:11, said:

Eu iti recoman sa te interesezi si de apartamente la mansarda,stiu ca se vand cu 35k finisate in jur de 50 metri patrati utili in Timisoara,iar clientii sunt cupluri tinere marea majoritate cu proiectul prima casa,ai pute sa il iei in rosu si sa il finisezi tu ai avea de castigat sigur nu o sa stai cu el pe sec.
o sa ma interesez :D

Mai astept pareri. Multumesc tuturor

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrumlegok, on 08 martie 2017 - 22:37, said:

de fapt sunt 20%, dar sa mor daca inteleg ce a vrut sa spuna in postul ala, cred ca nici el :D

daca te referi la acest post:

View Postbidarualex, on 08 martie 2017 - 21:47, said:

....La prima casa daca ii da 40 mii mai bine da 38 ca oricum aia 8 mii nu sunt o avere si isi cumpara ceva frumos, oricum banii ii da in 30 ani....
atunci traducerea ar fi cam asta:
-prin programul "prima casa" s-ar incadra la un credit de maxim 40k euro
-avand limita asta (de 40k), cumparatorii ar fi dispusi sa dea 38k pentru un apartament aranjat (alternativa fiind 30k pentru un apartament nearanjat)
-fiind un credit pe 30 ani, diferenta de 8k ar fi suportabila


problemele din argumentatia lui ar fi astea:
-cei 8k/30 ani fac diferenta intre o rata lunara de 560 lei si una de 710 lei
-8k este de fapt o avere, raportata la o suma de 30k
-cei cu prima casa si imprumuturi de 30-40k euro nu cred ca sunt clientii potriviti pentru renovare de 5k euro; probabil ca 1-2k in lavabila + parchet + termopane ar fi mai potrivit

#30
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
mai bine cumparati apartamente in afara tarii unde preturile sunt ceva mai asezate


le aranjati un pic si le inchiriati pe banuti frumosi ........

Edited by hightech-sys, 02 April 2017 - 14:51.


#31
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
depinde de țară, nu toate iti permit sa cumperi daca nu esti rezident.

#32
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View Posthightech-sys, on 02 aprilie 2017 - 14:50, said:

mai bine cumparati apartamente in afara tarii unde preturile sunt ceva mai asezate


le aranjati un pic si le inchiriati pe banuti frumosi ........
preturi asezate in afara tarii?unde,in cambodgia?ca daca vorbim de europa,daca vorbim de un oras ok,cu joburi,infrastructura,cerere mare pt inchiriere,cu 40k ma tem ca abia daca iti iei un garaj.

View Postbidarualex, on 08 martie 2017 - 01:43, said:

Salut, ce parere aveti de ideea mea: cumpar un apartament cu o camera de ex care nu arata prea bine la pretul de  30.000, investesc 5000, apoi il vand cu 38000. Profit 3000? Pareri a facut cineva asa ceva?
E un business care merge,dar nu e pt oricine: ai nevoie de o buna cunoastere a pietei (sa stii in ce zona sa iei, sa evaluezi corect cat ai de bagat in renovare,etc) si de ceva fler,adica sa simti oportunitatile.O alta varianta e sa cumperi off-plan (adica in timpul constructiei) si sa vinzi "gata de mutat".Evident in ambele cazuri exista si riscuri,dar nu exista profit fara risc:)

#33
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postrockemon, on 03 aprilie 2017 - 11:37, said:

preturi asezate in afara tarii?unde,in cambodgia?ca daca vorbim de europa,daca vorbim de un oras ok,cu joburi,infrastructura,cerere mare pt inchiriere,cu 40k ma tem ca abia daca iti iei un garaj.

eu am cumparat  apartamente in Spania (Catalonia) la preturi la care multi dintre voi nici macar nu visati ....... daca va spun o sa ramaneti socati.....  prefer totusi sa nu o fac

nu vb din auzite ....

piata imobiliara din ro este cu mult supraevaluata ..... nu merita

daca vb si de credite ....... sinucidere curata

Edited by hightech-sys, 03 April 2017 - 21:41.


#34
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View Posthightech-sys, on 03 aprilie 2017 - 21:26, said:

eu am cumparat  apartamente in Spania (Catalonia) la preturi la care multi dintre voi nici macar nu visati ....... daca va spun o sa ramaneti socati.....  prefer totusi sa nu o fac

nu vb din auzite ....

piata imobiliara din ro este cu mult supraevaluata ..... nu merita

daca vb si de credite ....... sinucidere curata
pai de ce ar fi un secret, nu e un forum unde ne impartasim experiente?eu as prefera sa o faci...cu linkuri catre site-uri imobiliare.Din cate stiu eu,de ex.  in Barcelona nu prea gasesti un 2 camere fara 140-150k,dar daca gresesc cumva poti sa ne dai un link.In orase mai mici preturile sunt ceva mai ok,dar tot cu mult mai mari decat in Bucuresti.Daca faci o afirmatie,daca vrei sa fie si credibila vino cu argumente.Da-ne niste exemple unde poti cumpara intr-un oras din Spania o garsoniera cu 30-40k si pe cat posibil ceva comparabil cu Bucurestiul.Ca in Romania gasesti garsoniere si cu 15k,in gaesti sau dorohoi:).Piata din ro e supraevaluata?Ai idee de ce proportia de proprietari vs chiriasi in ro e cea mai mare din europa?Oare nu si pentru faptul ca majoritatea isi permit?Creditarea e sinucidere?Pai cum ai vrea sa-ti iei o casa si poate sa o lasi copiilor (ca toti vrem pt ei o viata mai buna)?Ca nu suntem toti milionari.

Edited by rockemon, 03 April 2017 - 22:24.


#35
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postrockemon, on 03 aprilie 2017 - 22:22, said:

Ai idee de ce proportia de proprietari vs chiriasi in ro e cea mai mare din europa?Oare nu si pentru faptul ca majoritatea isi permit?

Nicidecum. Se datoreaza faptului ca, dupa Revolutie, toata lumea a putut sa isi cumpere, la preturi modice, apartamentele in care stateau.

Pana atunci, eram o natie de chiriasi.

#36
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postrockemon, on 03 aprilie 2017 - 22:22, said:

pai de ce ar fi un secret, nu e un forum unde ne impartasim experiente?eu as prefera sa o faci...cu linkuri catre site-uri imobiliare.Din cate stiu eu,de ex.  in Barcelona nu prea gasesti un 2 camere fara 140-150k,dar daca gresesc cumva poti sa ne dai un link.In orase mai mici preturile sunt ceva mai ok,dar tot cu mult mai mari decat in Bucuresti.Daca faci o afirmatie,daca vrei sa fie si credibila vino cu argumente.Da-ne niste exemple unde poti cumpara intr-un oras din Spania o garsoniera cu 30-40k si pe cat posibil ceva comparabil cu Bucurestiul.Ca in Romania gasesti garsoniere si cu 15k,in gaesti sau dorohoi:).Piata din ro e supraevaluata?Ai idee de ce proportia de proprietari vs chiriasi in ro e cea mai mare din europa?Oare nu si pentru faptul ca majoritatea isi permit?Creditarea e sinucidere?Pai cum ai vrea sa-ti iei o casa si poate sa o lasi copiilor (ca toti vrem pt ei o viata mai buna)?Ca nu suntem toti milionari.

iti vb din experienta mea de proprietar in afara tarii (nu din auzite) si-ti pot confirma faptul ca preturile sunt chiar mai mai mici decat cele de la noi in unele cazuri  sau in altele la fel

ia in balanta faptul ca veniturile celor din afara sunt ceva mai mari decat cele de la noi

daca dispui de banuti cash si doresti ceva ieftin in afara cauta-ma si vb ...... te pot ajuta ...... dar nu gratis

nu mai dau ponturi gratis ...... sry

Edited by hightech-sys, 04 April 2017 - 16:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate