Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cumparat garosniere/apartamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
hightech, cu banii obtinuti din chirii ce faci?  ii transferi in romania? daca da, esti cumva dublu impozitat? nu de alta dar si eu dispun de o suma de bani si as vrea sa investesc in imobiliare insa in Romania e extrem de scump comparativ cu banii obtinuiti din chirie. plus riscurile care vin odata cu inchirierea...
m-ar tenta si pe mine sa cumpar afara insa nu sunt deloc in tema, am un prieten care m-ar putea ajuta sa cumpar o proprietate in state insa profitul vreau sa-l transfer in romania, iar daca sunt dublu impozitat nu prea imi convine...

#38
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View Posthightech-sys, on 04 aprilie 2017 - 16:44, said:

iti vb din experienta mea de proprietar in afara tarii (nu din auzite) si-ti pot confirma faptul ca preturile sunt chiar mai mai mici decat cele de la noi in unele cazuri  sau in altele la fel

ia in balanta faptul ca veniturile celor din afara sunt ceva mai mari decat cele de la noi

daca dispui de banuti cash si doresti ceva ieftin in afara cauta-ma si vb ...... te pot ajuta ...... dar nu gratis

nu mai dau ponturi gratis ...... sry
In Ro randamentul e de 6-7% pe an,in vestul Europei cam la fel.Sunt de acord ca poti gasi randamente mai bune in afara,dar si investitia este mult mai mare.Eu sunt genul care nu cred pana nu vad,asa ca nu ma convingi decat cu un exemplu clar:)Am vazut si eu oferte cu preturi f bune in Germania,dar erau fie pe la tara,fie in orase mici,fara potential unde ai fi inchiriat greu si la pret mai mic decat in Bucuresti.In momentul asta Bucurestiul mi se pare f ok pt investitii, preturile sunt pe crestere,se inchiriaza usor sicu ceva noroc poti obtine randamente chiar de 8-9% pe an.Plus ca are avantajul de a fi mai simplu de cautat decat in afara.

#39
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
Impozitarea se face doar in tara unde oferi serviciile de inchiriere.

Ultima achizitie pe care am facut-o este un apt. pe malul marii .......

Intentionez sa-l inchiriez prin Booking pentru ca are o pozitie buna.

In cazul meu investitia se poate recupera mult mai rapid decat in ro ...... aprox. 5-8ani poate chiar mai putin

Nu stiu de ce tot vb de Bucuresti ca nu renteaza deloc ..... preturile sunt umflate si para-umflate din toate partile iar investitiile se recupereaza foarte greu

Preturile sunt printre cele mai mari din UE iar salariile viceversa .....

nu prea stim ce ne asteapta in perioada urmatoare ..... e un pic cam riscant

Edited by hightech-sys, 09 April 2017 - 08:59.


#40
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postrockemon, on 05 aprilie 2017 - 20:07, said:

randamente chiar de 8-9% pe an.Plus ca are avantajul de a fi mai simplu de cautat decat in afara.

8-9% pe an ...... in filmele SF

la 300E chiria si pretul de aprox. 55.000E min. cat costa un amarat apt de 2 cam

poate un 5% pe an ....

in afara da ..... chiriile sunt ceva mai bunicele ....... se pot obtine randamente de peste 10-15%

unde pretul de achizitie al imobilelor poate fi chiar mai bun

Edited by hightech-sys, 09 April 2017 - 10:02.


#41
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Depinde ce prost gasesti sa inchirieze.
Stiu cazuri concrete in care s-au gasit fraieri care sa plateasca pret dublu lunar.
Iar prin Bucuresti si alte orase mari gasesti astfel de fraieri mult mai des, ca e plin de parveniti.
Sunt unii care au apartamentele prin credite si le inchiriaza cu o chirie mai mare cu cel putin 50% decat rata.

Totul e sa astepti prostul potrivit... si sa speri ca vine.

#42
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Parerea mea nu prea iese cu modernizarile astea sint, unii clienti care doresc un anume fel de modernizare.
Nu mai lucrati la negru lumea este rea si va poate denunta la politie, asa factura pentru manopera, materiale in caz de ceva esti acoperit.
Un unchi avea o firma de constructii si a ales la un client sa lucreze la intelegere la o casa.La terminare individu l-a amenintat cu politia, nici nu stiu daca a mai scos vre-o letcaie pe lucrare.

#43
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View Posthightech-sys, on 09 aprilie 2017 - 08:52, said:

Impozitarea se face doar in tara unde oferi serviciile de inchiriere.

Ultima achizitie pe care am facut-o este un apt. pe malul marii .......

Intentionez sa-l inchiriez prin Booking pentru ca are o pozitie buna.

In cazul meu investitia se poate recupera mult mai rapid decat in ro ...... aprox. 5-8ani poate chiar mai putin

Nu stiu de ce tot vb de Bucuresti ca nu renteaza deloc ..... preturile sunt umflate si para-umflate din toate partile iar investitiile se recupereaza foarte greu

Preturile sunt printre cele mai mari din UE iar salariile viceversa .....

nu prea stim ce ne asteapta in perioada urmatoare ..... e un pic cam riscant
SF-uri sunt preturile alea mai mici ca in Bucuresti si randamentele de 20% pe malul marii.E plin forumul de oameni care au cumparat pe malul marii,in vestul Europei,cu doar 30k,dar niciunul nu e in stare sa dea un link cu un astfel de apartament.Discutia e inutila atat timp cat tu ne spui ce apartamente ieftine pe care le inchiriezi cu 20% randament ai cumparat tu fara sa ne spui tara,orasul,suprafata si pretul.Asta ca sa putem verifica daca vorbim despre chestii reale sau povesti.Daca nu ne dai informatiile astea,ne pierdem timpul in discutii ipotetice.

#44
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postrockemon, on 10 aprilie 2017 - 21:35, said:

SF-uri sunt preturile alea mai mici ca in Bucuresti si randamentele de 20% pe malul marii.E plin forumul de oameni care au cumparat pe malul marii,in vestul Europei,cu doar 30k,dar niciunul nu e in stare sa dea un link cu un astfel de apartament.Discutia e inutila atat timp cat tu ne spui ce apartamente ieftine pe care le inchiriezi cu 20% randament ai cumparat tu fara sa ne spui tara,orasul,suprafata si pretul.Asta ca sa putem verifica daca vorbim despre chestii reale sau povesti.Daca nu ne dai informatiile astea,ne pierdem timpul in discutii ipotetice.

iti spun doar ca se poate si ca eu sunt deja posesorul unor astfel de apartamente.

Mai departe ........ sanatate

#45
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postbidarualex, on 08 martie 2017 - 09:58, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Nu stiu cum sa citez ce ati scris asa ca raspund asa:

Florinel: cred ca gresesti.
Nu stiu unde locuiesti dar la mine in oras nu e chiar asa, preturile difera de  la un apartament aranjat fata de unul nearanjat. In al doilea rand eu nu as cumpara un apartament urat( daca e urat la vedere te gandesti ca are si probleme ascunse, si da stiu de garantia impotriva viciilor ascunse, dar suntem in RO...). Prin decorat ma refeream la schimbat parchet/gresie/faianta(daca e necesar), si mobilata bucataria+ aranjata baia. Livingul si dormitorul si-l face fiecare cum vrea.

Cares: de ce da cu virgula? Cat despre notar, tu platesti actele doar cand il cumperi deci nu cred ca e problema. In plus piata imobiliara e in crestere.

Bogdan1990: da e profit mic, dar daca revinzi 6 apartamente pe an cu un profit de 3000 euro, sunt 18 mii, care nu e chiar mic. Am zis 38000 fiindca eu nu o sa locuiesc in acel apartament ca sa tin de pret cu dintii, pe mine ma va interesa sa il vand cat mai repede

Smiley: in primul rand pretu difera( tu ai cumpara un apartament urat) in al doilea rand te uiti la preturile din jurul apartamentului, nu trebe cine stie ce pricepere ci doar sa studiezi piata. De renovat, glet, zugravit si alte chestii de genu ma descurc cat despre schimbat gresie daca e nevoie sau alte cele nu cred ca poate costa foarte mult.

Vlad29marko: eu ma refeream ca pretul sa fie sub cel de piata din cauza ca nu e aranjat/ omul are nevoie de ban etc.

Mai astept si alte pareri Posted Image
Vezi ca in cazul in care vinzi mai mult de 1 apartament pe an si depasesti plafonul de 60000 euro trebuie sa platesti si TVA.
Se cam duce tot profitul, tva e 20% nu 5% ca la locuintele noi

#46
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Fiti mai seriosi cu randamentele alea de 20% in afara tarii. :lol: Nu e clar de ce nu vrea nimeni sa puna public? Spera sa prinda vreun fraier pe PM caruia sa-i vanda "ideea". Inainte era cu ferme de vipere, melci, acum e cu apartamente?

#47
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
20% randament la noi in tara

platesti 60k pe 2 camere si sa inchiriezi cu 250E/luna

afara platesti aceeasi bani sau chiar mai putin, iar chiriile cel putin 1,5x >

Edited by hightech-sys, 14 April 2017 - 04:22.


#48
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Lasa-ma hitech-sys, esti mare proprietar afara dar ii ceri astuia bani pt sfaturi


Cat despre initiatorul topicului, citeste ultima propozitie de la litera b din linkul asta
https://static.anaf....va3_31oct08.htm

#49
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postortega, on 14 aprilie 2017 - 12:24, said:

esti mare proprietar afara dar ii ceri astuia bani pt sfaturi


incerc sa-l fac sa inteleaga ca informatiile pe care eu il le dau sunt foarte importante

sunt ponturi in toata regula .....

sunt proprietar afara ...... cu investitii mici Posted Image

Edited by hightech-sys, 15 April 2017 - 07:41.


#50
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Vreau sa cumpar 2 garsoniere pt inchiriat. Pot oferi 40k bucata, aveti idee unde gasesc ceva interesant in centru sau langa metrou?

#51
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Posthightech-sys, on 03 aprilie 2017 - 21:26, said:

eu am cumparat  apartamente in Spania (Catalonia) la preturi la care multi dintre voi nici macar nu visati ....... daca va spun o sa ramaneti socati.....  prefer totusi sa nu o fac

nu vb din auzite ....

piata imobiliara din ro este cu mult supraevaluata ..... nu merita

daca vb si de credite ....... sinucidere curata
Si ce faci cu acele apartamente?
Chiriasii din Spania au devenit legendari in tot spatiul european ca fiind cei mai rai platnici, in plus nici nu accepta sa plece. Te judeci cu ei un an ca sa-i scoti si apoi cu o luna inainte de pronuntarea definitiva, pleaca si-ti lasa casa praf.

#52
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View PostFastless, on 30 iunie 2017 - 17:53, said:

Si ce faci cu acele apartamente?
Chiriasii din Spania au devenit legendari in tot spatiul european ca fiind cei mai rai platnici, in plus nici nu accepta sa plece. Te judeci cu ei un an ca sa-i scoti si apoi cu o luna inainte de pronuntarea definitiva, pleaca si-ti lasa casa praf.

ai nostri sunt mai buni? ...... peste tot sunt astfel de cazuri

depinde de tine cum iti alegi chiriasii

sunt absolut socat de cat de umflate sunt preturile de la noi din tara

pana si in Italia sunt mai mici, cunosc pe cineva acolo

absolut paradoxal

Edited by hightech-sys, 10 July 2017 - 03:43.


#53
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Da, dar tu compari zone diferite, ti-am mai spus asta.

Uite, compara Ramblas care e pentru Barcelona cam ce e Centrul Vechi pentru Bucuresti. Ia vezi, aceleasi preturi sunt?

https://www.milanunc...lona/?demanda=n

https://www.imobilia...irii?id=2357068

Alea pe care le tot fluturi tu pe aici (la +50 km de Barcelona) le poti compara cu Giurgiu, Calarasi etc.

Edited by baliosss, 11 July 2017 - 01:04.


#54
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Posthightech-sys, on 10 iulie 2017 - 03:40, said:

ai nostri sunt mai buni? ...... peste tot sunt astfel de cazuri

depinde de tine cum iti alegi chiriasii

sunt absolut socat de cat de umflate sunt preturile de la noi din tara

pana si in Italia sunt mai mici, cunosc pe cineva acolo

absolut paradoxal
Este foarte importanta locatia, daca investesti in orice capitala a unui stat mai de doamneajuta, ai un flux a cererii destul de mare, iar chiriasii fac mai putine figuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate