Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Marci-modele auto cu cele mai evoluate sisteme de navigatie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stiu ca fiecare producator are minusurile si plusurile lui hardware si software. Dar totusi cine ofera cel mai mult si mai bun in aceasta privinta? Sa discutam numai  despre sistemele OEM, nu cele aftermarket, care se pare ca sunt foarte evoluate dealtfel. Sa nu uitam si de update-urile de soft si de harti. Pana la urma merita investitia sau ramane de baza un telefon bun si aplicatiile aferente arhicunoscute.

Incep eu si spun ca nu prea sunt multumit de sistemul de navigatie de pe Sportage 4-2016. Update-ul e gratis, dar ce folos, ca hartile sunt ramase in urma, se intampla sa fii in camp deplin pe harta, desi mergi pe un drum din vremuri apuse. Android Auto deabia a aparut acum, in 2017, la acest model. Altii au deja de cativa ani. Nu se stie daca si cand vom putea si noi cei cu masini luate in 2016, sa beneficiem de Android Auto in Romania. Daca ar fi numai software, ar fi simplu, sa nu fie si ceva hardware la mijloc. La dealeri e cam secretomanie in general.

Edited by arab, 07 March 2017 - 19:02.


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Telefonul oricum e un accesoriu pe care il ai tot timpul cu tine (asta daca nu vrei sa ai si un gps extern dedicat).
Din punctul meu de vedere nu merita investitia. Dar deh, e chestie de gust si obisnuinta pana la urma.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asa e! Se pare insa ca Android Auto e ultimul racnet, cu facilitatile lui, la fel ca si Apple Car dealtfel. Ma uitam la Renault ca au o adevarata tableta la bord la Talisman, parca si nu numai ei!

Edited by arab, 07 March 2017 - 18:57.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu exista navigatie dedicata care sa-mi bata NOTE 4 la viteza. Pot pune orice soft vreau, o am disponibila si la pas si este intotdeauna la zi, fara preturi exorbitante. Un singur minus ii gasesc: nu arata asa bine, dar...daca functionalitatea primeaza si pentru voi...
Navigatie buna sau proasta, nu prea exista. Verificati ce harti folosesc.
Eu as pune un DVD Player in locul navigatiei, dar decat sa pierd functiile masinii, ma rog, IU acestora, raman la ce am.

#5
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Un smartphone de 200 euro+ Waze se pisa cam pe toate sistemele de navigatie.

#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
+ o masina cu mirrorlink :)

http://www.mirrorlink.com/cars

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Navigatia la masini in zilele noastre e o optiune aberanta, dar adesea ti se baga pe gat, daca vrei un pachet audio mai mare sau un LCD din acest deceniu.

Nu doar ca hartile sunt vechi si neinnoite, dar adesea si rezolutiile sunt execrabile, chiar si pe masini premium.
Sa nu mai vorbim de costul innoirii hartii si de lipsa informatiilor de trafic.

BMW ofera cam de 2x/an update la hartile de pe masinile sale.
Ma asteptam la mai mult de la Apple Carplay si Android Car, dar din pacate sunt foarte limitate! Ti se baga pe gat harta lor (Google Maps sau Apple Maps).
Waze nu functioneaza pe ele!

Daca Google maps e excelent, Apple Maps pe Romania e o porcarie.

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Singurul producator la care merita sa lauzi navigatia este Tesla, si nu din cauza dimensiunilor, orice tembel poate inghesui un televizor intr-o masina.
Sistemul de operare, gradul de control, update-urile si functiile o fac solutia completa care vine in standard pe orice masina produsa de ei.

Cele mai slabe navigatii sunt, din ce am butonat:
MZD Connect - viteza reactie mica si meniu incalcit
Ford Sync2 - touchscreen rezistiv si meniu alambicat
Toyota Touch2- meniu foarte incalcit fata de generatiile vechi... si viitoare masia fix cu asa ceva va fi Posted Image
Renault RLink Evo - din dotarea ClioIV si Captur, meniu dificil si calitatea audio slaba.
Renault RLink2 - Megane IV, Kadjar si altele - foarte scumpa, te obliga sa o iei daca vrei BOSE...

Navigatii mai ok am vazut la:
Dacia/Renault MediaNAV, meniu mai facil decat la Renault Rlink Evo
Grupul VAG, modelele de pe Golf, Polo si tot asa

Cum au spus si altii, cat timp masina are bluetooth si o priza de curent, nu merita deranjul atat timp cat orice smartphone suporta navigatie GPS si Waze.

O pseudo-navigatie primesti la Clio IV facelift pentru echiparea de baza. Masina vine in standard cu Radio FM, doua porturi USB si Bluetooth. Utilizatorul descarca aplicatia R&Go ce ii adauga functii de touchscreen corelat cu sistemele masinii si functie de navigatie, exact ca si cum ai avea un navigator dedicat.

Edited by connectorxp, 11 March 2017 - 14:41.


#9
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Pe masina am navigatie OEM VW: Mai am pe telefon, cu ultimele softuri si harti existente, pe PNA/PDA, pe care il folosesc de vreo 15 ani, nici nu mai stiu de cand.
In 99% din situatii folosesc navigatia OEM pentru ca este mai usor de folosit, fiind gata integrata, avand indicatiile direct pe bord (IC), beneficiind de orientare si atunci cand semnalul GPS nu este disponibil (in tuneluri, zone foarte aglomerate), etc.
Singurul motiv pentru care mai folosesc telefonul este pentru a gasi POI-uri mai ciudate, folosindu-ma de avantajul hartilor Google. Dupa ce gaseswc poi-urile, le transfer pe navigatia oem.
Noile sisteme de navigatie (discovery pro) a usurat acets transfer, e mult mai placut sa le folosesti. Asdar, pentru mine, navigatia oem e de baza. Pe de alta parte, pretul este aberant si update-urile mai rare, tot de 2 x pe an.

#10
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Eu folosesc un Oxygen Audio O-car combinat cu iPhone 4S. Este chiar mai mult decât am nevoie , Waze nonstop, muzica din iTunes, navigație Here maps dacă nu am semnal la Digi, Pandora radio și muuuulte altele.

Attached Files



#11
corleone

corleone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2004
http://www.seicane.c...p-camera-s32580

#12
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Navigatiile de la Mercedes, BMW, Audi si VW - variantele de top sunt cred cele mai bune... atat ca-s scumpe... de obicei +2000 eur... doar daca-ti iei vreun model de varf sa vina standard(precum s class)

Edited by ShadowBroker, 22 March 2017 - 04:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate