Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inchidere usa despartitoare dintre 2 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
Buna ziua,

In primul rand sper ca am postat la sectiunea care trebuie si daca nu, imi cer scuze.
In al doilea rand am nevoie de niste pareri/sugestii + ajutor.
Este o casa construita de pe vremea lui Pasvanti si as dori sa dau usa jos si sa inchid peretele dar vreau sa fie si izolat fonic, adica sa pot asculta o muzica, sa pot vedea un film linistit seara fara sa deranjez pe celelalte persoane din camera alaturata, am atasat o poza pentru a se vedea la ce ma refer.

Multumesc anticipat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Inteleg ca vrei sa astupi usa (nu ai atasat nimic).
Exista materiale fonoabsorbante (costa), dar nu stiu cat conteaza, pt ca presubul ca exista si un perete acolo, deja existent.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Sunetul se transmite prin tavan, pereti, podea. Nu doar prin usa.
Izolare 100% nu poti face doar la usa.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
deci vrei sa dai o usa jos si sa zidesti spatiul gol. Ok. Traiasca caramida.(sper doar ca ai si o a doua usa pentru a intra in camera.Posted Image )
Apoi vrei sa izolezi fonic tot peretele. Exista materiale fonoabsorbante.
Cel putin eu asa am inteles ca vrei.
Nu prea inteleg de ce vrei izolare fonica. Asculti muzica cu volumul dat la maxim? Daca e asa, nu cred ca te ajuta izolarea unui singur perete.
Sunt mai ieftine niste casti premium.Posted Image

Edited by dan1980_25, 07 March 2017 - 16:43.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
mai in gluma, mai in serios : iti faci in camera o incinta din termopan, ca in reclama de la ferestrele barrier.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2nMsSvCnmhk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

acum serios : poti sa-ti pui cea mai cea usa izolata fonic, zgomotul se propaga si prin pereti, mai ales ca spui despre casa ca este veche. din ce sunt peretii, ai idee ?
mai bine iti cumperi casti si asculti muzica/filmele fix la nivelul care te multumeste, fara sa-i deranjezi pe ceilalti din casa.

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cat de gros este peretele? Din ce material este acel perete?
Cu ce doresti sa umpli acel gol (caramida, bca etc)?

Zgomotul se transmite si prin perete. Degeaba faci asuparea si izolarea golului de usa ca la carte daca nu faci ceva si cu peretele.
Si mai conteaza acum si cat de tare (la ce volum) esti obisnut tu sa asculti, la ce ore si la ce sensibilitate au ceilalti la zgomot.


PS. Nu ai atasat nimic.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Hailztorm, on 07 martie 2017 - 16:30, said:

Buna ziua,

In primul rand sper ca am postat la sectiunea care trebuie si daca nu, imi cer scuze.
In al doilea rand am nevoie de niste pareri/sugestii + ajutor.
Este o casa construita de pe vremea lui Pasvanti si as dori sa dau usa jos si sa inchid peretele dar vreau sa fie si izolat fonic, adica sa pot asculta o muzica, sa pot vedea un film linistit seara fara sa deranjez pe celelalte persoane din camera alaturata, am atasat o poza pentru a se vedea la ce ma refer.

Multumesc anticipat.

Ca sa obti izolare fonica trebuie sa faci camera in camera.
Cost? 2-3ooo euro cel putin.

Edited by arg, 07 March 2017 - 16:44.


#8
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
Peretele este gros de cam 20-40 cm, nu stiu exact, ideea e ca vreau sa elimin usa de tot, nu stiu sa atasez poza, daca imi spuneti v as fi recunoscator.
Ideea principala este ca VREAU sa SCOT usa si sa fac PERETE, mai am o usa pe alt perete pe care o folosesc zilnic. daca as stii sa pun poza ar fi mai usor de explicat. si prin izolare fonica ma refer doar sa nu se auda usor zgomot dincolo, adica sa pot vorbi linistit la telefon , sa pot vedea un film fara sa pun casti, acum stiu ca nu o sa ascult la maxim...

Edited by Hailztorm, 07 March 2017 - 16:50.


#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Si ce e greu in a da o usa jos si a umple un gol de 2mp? Exista caramida, bca, boltari, beton etc....

Edited by dan1980_25, 07 March 2017 - 16:53.


#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pai hotaraste-te, ca de la 20cm  la 40 cm e de la simplu la dublu (si e foarte important)... Masoara tocul usii (cu aproximatie).
Si apoi e facut din ce? Din ce an e casa? In ce zona?
Posibil sa fie de caramida plina presata, latime de o caramida (24,5 cm), plus tencuiala, undeva pe la max. 30 cm.


Pentru poze, apesi pe butonul "More Reply Options". O sa vezi ca iti apare o zona "Attach Files". Apesi pe butonul "Choose File...", alegi poza, apesi pe Open (si cand e uploadata iti apare mica deasupra lui "Attache Files" (o poti si sterge daca vrei). Si cand esti gata apesi pe "Add Reply" si gata!


PS. Nu poti atasa mai mult de 32 MB (dar nu e cazul). Si nu cred ca e vreo limitare pentru aceasta facilitate, in functie de numarul de postari.

#11
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Deci rigips.
Cumperi o placa de rigips si o fixezi in locul unde este usa, incarci cu material si gata, 2 placi de rigips, glet, lavabila.

Cam atat, usa o lasi acolo.

#12
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
..

Attached Files



#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
pai asta faci cu caramida, bca, rigips, ce-ti pica la indemana...

#14
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Problema nu e cu ce (material) face (umplutura), e ca mai trebuie sa si "lege" acea umplutura de peretele existent. Si are importanta si din ce material e facut (peretele).
Ca altfel, la prima zgaltaiala... risca sa...

#15
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005

 _NeXUS-, on 07 martie 2017 - 17:00, said:

Deci rigips.
Cumperi o placa de rigips si o fixezi in locul unde este usa, incarci cu material si gata, 2 placi de rigips, glet, lavabila.

Cam atat, usa o lasi acolo.
Așa e cel mai simplu. Dacă mai găsești și niște vata minerală sa pui între rigips și ușa pe ambele părți izolezi și fonic mai mult decât acceptabil .

#16
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Poti lasa usa in pace, pui vata minerala pe partea ta si inchizi cu o bucata de PAL in culoarea zidului. Este suficient si ieftin.

#17
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

as face cum au zis cei doi colegi de mai sus - rigips (sau PAL) + vata minerala, ar merge mai ales pentru grosimea de 40 cm. a zidului deoarece ar fi loc.
usa poate sa ramina pe loc.
izolarea fonica ar fi cam ca si a restului peretelui.

#18
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
Scuzati ca raspund asa tarziu, dar gata si peretele! Posted Image Posted Image  L am facut pana la urma din caramida ca asta aveam in curte, pe urma umplutura ciment cu nisip(sau tinci, daca nu, dupa tinciul), si 2 straturi de glet si acum zugravit, doar ce am terminat! Posted Image

Va multumesc pentru sfaturi inca o data!Posted Image

Attached Files


Edited by Hailztorm, 16 June 2017 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate