Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#1819
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

View Postleomagic44, on 01 august 2018 - 06:36, said:

De 2 zile nu mai merge roamingul in Belgia, am frecat cei telefon de i-a mers fulgii, inclusiv resetare totala si pentru ce?
Ca sa vad acum ca Digi poarta toata vina.
Trebuie acum sa plateasca cineva penalizarile pentru problema creata si nervii mei.
La ora asta serviciul este inactiv.
Digi-Helper ce se intampla?

Salut,
Ai mesaj privat.

#1820
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
@MELODY. Ei știu ce pot și ce nu pot. Rămân la părerea mea, de bun simț ar fi măcar un comunicat (post factum) prin care să explice ce a însemnat "situația tehnică". Probabil mizează pe faptul că cei afectați sunt în număr foarte mic, deși, uite, ei există (BE, DE, UK și cine știe pe unde or mai fi fost probleme).

#1821
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Astazi la ora 10 a revenit semnalul dupa cateva sezizari facute din digi-care si aici pe forum helperului.
Incidentul asta tehnic ca sa folosesc cuvintele celor de la Digi a durat in cazul meu vreo 30 de ore, eu zic ca asta a fost catastrofa nu situatie tehnica.

#1822
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
@idna... e o diferenta mare intre a-ti da cu parerea si a intelege cat sunt sau nu sunt de capabili operatorii sa faca asa ceva...
poate ca o serie de plangeri la ANPC cu dovezile aferente (care or fi alea) finalizate cu o amenda (sau mai multe) pentru Digi, le-ar da un impuls sa faca ceva in privinta asta...

Habar n-am daca tehnic au cum sa faca asta acum...
exact pe principiul: statul sa aiba grija de populatie... cam asa pui si tu problema.
Propune o solutie, incearca sa pui toate plusurile si minusurile si vezi ce iese... pune-te in locul lor...
Daca gasesti o solutie si pare si fezabila, trimite-le-o...
Asa ii vei ajuta pe altii mai tarziu, daca va fi cazul...

#1823
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
Nu sunt capabili să facă ce, să redacteze un comunicat și să îl posteze pe saitul propriu? Indiferent că ar fi înainte de o lucrare programată or după încheierea unui eveniment neplanificat? Îmi vine greu să cred.

Într-o cu totul altă ordine de idei, a mai fost sunat cineva în iulie de pe numere de Germania (sau poate din altă țară dacă locuiți în altă țară europeană), la modul bip, sau foarte scurt, de 2 sau 3 ori? Am fost apelat de către 6 numere de forma +49.176.xxxxyyyy. Evident, nu am răspuns și nici nu am apelat înapoi. Socrii mei, veniți în vizită și abonați Digi, au fost de asemenea apelați de același tip de număr (dar de pe numere diferite).

#1824
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
Ma tem ca te (ne) depaseste subiectul...
Ai face asta, in cazul unei probleme, sa intri pe site-ul unui operator sa vezi daca e vreo problema? Si fie vorba intre noi, ce probleme ar trebui puse in comunicat? Doar cele din roaming? Cele care afecteaza un satuc sau un cartier? Cele care te afecteaza doar pe tine?
Repet, inteleg problema pe care ai resimtit-o... dar nu vad inca prin ce mod ar comunica anumite probleme si cui... sunt atatea variabile de luat in calcul, ca probabil nici nu-ti imaginezi. Am asteptat sa vad daca ai vreo tangenta cu zona mai profi, dar nu ai. Stiu, e neplacut sa ramai fara semnal in roaming, indiferent de cauza, tehnica, financiara, etc... dar “sa anunte pe toata lumea” nu e chiar simplu...

#1825
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
Nu lucrez în telecomunicații, dacă la asta te referi. Mai departe, ce vrei să insinuezi tu prin zonă profi, greu de ghicit. Și până la urmă ce importanță ar avea dacă aș fi inginer sau cadru didactic universitar sau programator sau șofer de tir (profesionist). În thread-ul acesta postez în calitate de client.
De verificat disponibilitatea serviciului, da, am făcut-o. Aici. Este vorba despre O2 Germania, rețea prin intermediul căreia îmi folosesc serviciile Digi. Se întâmpla anul trecut când își uneau rețelele (a lor și cea achiziționată, E-Plus) și aveam și eu de suferit. Văd că lor nu le e greu să anunțe lucrările planificate respectiv evenimentele apărute. În plus, dacă îmi amintesc bine, dacă la verificarea online (după codul poștal) reiese că te găsești într-o zonă afectată ai posibilitatea să îți lași numărul (german) pentru a fi anunțat prin SMS în momentul remedierii. Recunosc, ei au o secțiune de sait dedicată subiectului numit disponibilitate serviciu (printre care și pagina dedicată deranjamentelor) și nu include problemele apărute în roaming.

#1826
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
In sfarsit ai dat ceva palpabil. Scrie-i lui Digi helper, te rog, despre ce proceduri ai vazut la altii si el poate transmite sugestia ta... bravo

#1827
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
O ardeti pe un subiect total strain pentru Romania: asumarea responsabilitatilor si mai ales a "greselilor". Ce dracu ne comparam iar cu nemtii? La noi se merge pe "ce a fost, a fost!". La ulmimele doua iesiri din Ro nu am avut fir de problema am fost multumit de roaming, de partenerii digi. Despre tarife numai de bine.

#1828
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Exista ceva optiune cu minute/net pe care sa o activezi cand iesi din tara? Sau pur si simplu activezi roaming-ul si cat consumi, atata consumi si iti vine pe factura...
Din experientele voastre, cat platiti in plus cand iesiti in roaming, pentru o vacanta de cateva zile?  Utilizare moderata a minutelor/netului.

Edited by bai3tzash, 03 August 2018 - 12:01.


#1829
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018
Mergi fara griji si consuma in voie, nu te va arde la buzunar.
Tot ce consumi se plateste dar iesi mai bine decat in cazul optiunilor.

#1830
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Mersi de raspuns. Imi expira abonamentul la Orange si incep sa vad ce alternative am. Una ar fi abonament la Digi. Ies din tara macar de 2 ori pe an in vacante si sa nu fiu ars la buzunar pentru niste google, GPS sau retea de socializare cand sunt in roaming, daca aleg Digi.

#1831
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
3.5 euro per 1GB


#1832
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
Daca iei 2 cartele, iti da si banii inapoi.
Trebuie sa prezinti IBAN-ul tau si al celorlalti membri ai familiei si sa asteptati intre 1-3 ani sa va dea banii inapoi. In rate egale, fara dobanda.
Ai garantat net pe Luna (in toate fazele, luna plina, semiluna, lunacrystal) si pe Marte, doar in partea luminata de soare. :))

#1833
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View PostLunaCrystal, on 05 august 2018 - 15:38, said:

Cine mai merge in roaming in perioada urmatoare are cea mai buna varianta, defapt nu doar in perioada urmatoare, nu are rost sa arunci cu banii pe serviciile scumpe ale lui Digi: luati cartela Vodafone, e gratis!
Vorbesti prostii ca de obicei. Pe cartela amintita de tine ai doar oferta nationala.

Citez de pe site-ul Vodafone, din link-ul cu oferta amintita de tine:
Roaming
Oferta 6 include beneficii disponibile doar național.

#1834
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
“Guiness book (cartea recordurilor) a anuntat recent ca Vodafone Ro este nominalizata la premiul Nobel dupa ce a inventat luna calendaristica de 28 zile.
Este pentru prima daca cand anul calendaristic este compus din 12 Luni Februarie consecutive (fara an Bisect), iar sectia de matematica a inaugurat prima ecuatie romaneasca in care 12 luni inseamna 336 zile, cu rest 20 zile.
Contactati de celebra publicatie “The Sun”, cei de la Vodafone Ro au spus ca au luat in calcul doar 12 luni a cate 28 zile, pentru ca Romanii au o gramada de sarbatori si libere de la stat care insumeaza 20 zile pe an, prin urmare nu au nevoie de a folosi telefonul cand sunt cu familia la gratare, langa lacuri, la munte, motiv pentru care Vodafone incaseaza anual 20 de zile in plus de la Romanii care au ramas la ei in retea, fara sa le multumeasca. Mai mult, cei de la Vodafone au comunicat publicatiei “The Sun” sa isi schimbe numele in “The Moon”, deoarece, spune Vodafone Ro cu simtul umorului autohton, “la noi in Romania “luna” inseamna atat astrul ceresc, cat si luna calendaristica”, asadar avem cu ce sa fim mandri. “

#1835
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Baieti, eu m-am cam plictisit sa dau suspenduri insa daca insistati ma conformez.

#1836
kolerik

kolerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 15.02.2007
Am si eu o problema cu roaming-ul de la abonament. Roamingul este activat, in Februarie l-am folosit in Malta fara nici o problema.

Intre timp mi-am schimbat telefonul cu un Samsung Galaxy J7.
Acum sunt in UK si nu pot ma pot inregistra in nicio retea. Am incercat toate retele, inclusiv 3 UK, O2 si Vodafone UK.  

Exista vreo solutie sa pot folosi abonamentul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate