Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unde ati investi 50.000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Pai din cate am observat si-a marit valoarea cu aproape 300 de dolari in ultimele doua saptamani.
E riscant, intr-adevar, dar daca mai urca cu inca 20-30 intr-un timp scurt tot profit se numeste.

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator,

Daca locuiesti la bloc, o buna investitie ar fi intr-o bucata de teren pe undeva prin apropierea Bucurestiului, cu o casa minimala pe el sau unde sa-ti poti construi o casa. Nu iti vei recupera investitia in bani, dar vei castiga mult la calitatea vietii daca vei reusi sa incropesti acolo o mica gospodarie, sa cultivi o gradina, etc. Eu in asta as investi, daca as avea 50.000 de euro de care sa ma pot dispensa.  As cauta o bucata de teren, pe undeva, chiar si numai sa ma duc sa stau cu cortul acolo vara, in weekend... sa scap de rahatul asta de oras.. .unde stam cu totii doar de FOAME si din cauza ratelor, nu din alte motive.

#39
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postrosix, on 06 martie 2017 - 22:30, said:

@initiator,

Daca locuiesti la bloc, o buna investitie ar fi intr-o bucata de teren pe undeva prin apropierea Bucurestiului, cu o casa minimala pe el sau unde sa-ti poti construi o casa. Nu iti vei recupera investitia in bani, dar vei castiga mult la calitatea vietii daca vei reusi sa incropesti acolo o mica gospodarie, sa cultivi o gradina, etc. Eu in asta as investi, daca as avea 50.000 de euro de care sa ma pot dispensa.  As cauta o bucata de teren, pe undeva, chiar si numai sa ma duc sa stau cu cortul acolo vara, in weekend... sa scap de rahatul asta de oras.. .unde stam cu totii doar de FOAME si din cauza ratelor, nu din alte motive.
Cel mai bun raspuns !!!
Daaaa ..... De unde ai tu 50000 de euroi ????Posted Image

#40
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostMizu, on 06 martie 2017 - 21:21, said:

Aurul in ultimii 5 ani.

[ https://i2.wp.com/www.criticu.ro/wp-content/uploads/2016/02/pret-aur-5ani.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...si pe ultimii 15?

#41
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Cele mai sigure par titlurile de stat. Nu neaparat de la noi, te poti orienta spre tari mai "slabe" din zona euro: Spania, Italia etc. (La greci nu m-as baga, nu se stie cand pot sa zboare din eurozone :P ) Nu vei avea castiguri fabuloase, dar ar trebui sa fie peste rata inflatiei.

#42
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016

View Postunbrutus, on 06 martie 2017 - 21:15, said:

La sfaturi e simplu, la practica, sa fii nebun sa faci asa ceva dupa ce numai acum 9 ani au ramas toti cu buza umflata cu fondurile.
Proprietatile cresc in valoare cel mai probabil si siguranta 100%.

La sfaturi e simplu, la practica, sa fii nebun sa faci asa ceva dupa ce numai acum 9 ani au ramas toti cu buza umflata cu proprietatile.
Ia zi cum e cresterea aia sigura, s-a ajuns macar la preturile de acum un deceniu?

View Postrosix, on 06 martie 2017 - 22:30, said:

@initiator,

Daca locuiesti la bloc, o buna investitie ar fi intr-o bucata de teren pe undeva prin apropierea Bucurestiului, cu o casa minimala pe el sau unde sa-ti poti construi o casa. Nu iti vei recupera investitia in bani, dar vei castiga mult la calitatea vietii daca vei reusi sa incropesti acolo o mica gospodarie, sa cultivi o gradina, etc. Eu in asta as investi, daca as avea 50.000 de euro de care sa ma pot dispensa.  As cauta o bucata de teren, pe undeva, chiar si numai sa ma duc sa stau cu cortul acolo vara, in weekend... sa scap de rahatul asta de oras.. .unde stam cu totii doar de FOAME si din cauza ratelor, nu din alte motive.

Ce are mersul in cizme de cauciuc prin glod si rinitul la porci cu calitatea vietii? Calitatea vietii in lumea a 3a poate...

#43
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View Postsailor62, on 06 martie 2017 - 23:31, said:

...si pe ultimii 15?
[ https://b-i.forbesimg.com/rickferri/files/2013/04/GoldFig22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Dacă te decizi pentru o afacere fă-o ca să o vinzi în momentul de vârf. Tot cele virtuale merg mai bine, cele fizice sunt greu de gestionat. Un prieten și-a făcut un site, a investit timp și bani, când a început să crească l-a vândut. Apoi s-a axat pe alt domeniu în online, iar a vândut și tot așa. Acum ține conferințe și seminarii online despre cum să faci bani, nu știu cât folosește celor care îl ascultă și nu știu cum îi vin banii dar îi vin.
Și eu și alți prieteni care am avut afaceri fizice fie am închis, lichidat fie se descurcă greu... Ca exemplu, eu am devenit distribuitor al unui produs... am construit o rețea, am dezvoltat vânzarea produsului respectiv. Până când cel care producea produsul respectiv și-a făcut propria rețea de distribuție și mi-a dat în cap!

#45
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
As astepta alegerile locale si mi-as cumpara un post de consilier local PSD la Constanta . Sau de primar / viceprimar la Agigea.

Edited by cataspo, 07 March 2017 - 10:07.


#46
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cumpara teren arabil si fa-te agricultor ; o sa iasa si bani ( daca stii ce sa plantezi ) .

#47
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

View Postpufonel, on 07 martie 2017 - 01:41, said:

Cele mai sigure par titlurile de stat. Nu neaparat de la noi, te poti orienta spre tari mai "slabe" din zona euro: Spania, Italia etc. (La greci nu m-as baga, nu se stie cand pot sa zboare din eurozone Posted Image ) Nu vei avea castiguri fabuloase, dar ar trebui sa fie peste rata inflatiei.
Si la noi e interesant, dobanda la titlurile de stat cu scadenta la 10 ani a depasit 4% p.a.: http://www.zf.ro/ban...-pe-an-16183540

#48
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Problema cu titlurile de stat e ca stai cu banii imobilizati mult timp.
La fonduri de investitii te poti retrage usor si facil oricand. Si au si castiguri mai mari.

#49
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Nu e deloc o problema, se pot vinde inainte de scadenta.

#50
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postunbrutus, on 06 martie 2017 - 21:17, said:

Azi. Maine nu se stie. Daca analizezi un pic, constati ca prin rotatie, monezile se devalorizeaza cumplit, de parca cineva le-ar comanda.
Sa nu mai zic cati bani pierzi sa schimbi dintr-o moneda in alta.

Ba daca te-ai uita mai bine ai putea sa vezi ca bunurile devin din ce in ce mai ieftine.
Cei care recomanda aurul e clar ca n-au tranzactionat vreodata aur fizic la viata lor. De-abia cand ai avea aur si ai incerca sa-l vinzi vei vedea ca singurii cumparatori sunt rromii din preajma bijuteriilor care iti ofera cam cat vor muschii lor.

Edited by Testosteron, 07 March 2017 - 10:49.


#51
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Aurul are rost cand esti multimilionar... cand ai 50.000 euro iesi cam in pierdere si daca creste aurul cu 50%.
Nu se tranzactioneaza atat de facil precum cred unii.

#52
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Iar cei care recomanda fondurile de investitii probabil sunt prea tineri si nu au avut bani nici la SAFI, nici la FNI.
Oricum dormi linistit, FNI vegheaza pentru tine.....

#53
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Sa fim seriosi, s-au dus vremurile FNI, cand tot ce aveau in spate era un amarat de papusar infractor... acum fondurile de investitii au in spate companii multimiliardare.
Daca investesti la colt de strada ca ti-a spus ca o sa ai castiguri mai mari si comisioane cu 1% mai mici e treaba ta, practic te tepuiesti singur din lacomia de a nu mai plati un comision de 1% :D
Primul lucru cand faci asemenea lucruri e sa ai grija ca acea companie sa fie una multinationala si multimiliardara, nu un Dorel ce nu are pe numele lui nimic, in schimb strabunica lui e milionara din tepele date de Dorel.

Asa si la FNI, s-au tepuit oamenii singuri, cand se visau viitori multimilionari in dolari depunand banii la o firma detinuta de un Dorel. Bine le-au facut, au gasit ce au meritat.... lacomia si prostia se taxeaza.

#54
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrumlegok, on 07 martie 2017 - 11:19, said:

Sa fim seriosi, s-au dus vremurile FNI, cand tot ce aveau in spate era un amarat de papusar infractor... acum fondurile de investitii au in spate companii multimiliardare.
Daca investesti la colt de strada ca ti-a spus ca o sa ai castiguri mai mari si comisioane cu 1% mai mici e treaba ta, practic te tepuiesti singur din lacomia de a nu mai plati un comision de 1% Posted Image
Primul lucru cand faci asemenea lucruri e sa ai grija ca acea companie sa fie una multinationala si multimiliardara, nu un Dorel ce nu are pe numele lui nimic, in schimb strabunica lui e milionara din tepele date de Dorel.

Deci cand Bursa o ia la vale, la fel o iau si fondurile, ca din ce-ti inchipui ca fac fondurile profit? Deci decat sa investesc in Bursa indirect prin intermediul fondurilor mai bine intru eu direct pe Bursa ca nu-s chiar atat de handicapat incat sa nu stiu ce actiuni sa cumpar. Iar daca chiar am sange in instalatie intru pe Piata Forex unde poti ajunge in cateva minute milionar in dolari sau poti pierde cei 50000 de euro de zici ca nici nu i-ai avut niciodata.

Edited by Testosteron, 07 March 2017 - 11:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate