Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sony 43XD8305 (4K) nelamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
horia00007

horia00007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.06.2012
Am cumparat recent un TV 4K Sony 43XD8305.
Sistemul de operare din fabrica este Android 6.01.
Manualul TV-ului inclusiv cel online este extrem de sumar si neexplicit.
1. Oare ce tastatura fara fir este buna si perfect compatibila (adica cu toate functiile specifice de pe telecomanda originala) cu TV meu ? Pe WiFi si/ sau Bluetooth ?
2. Google Play este preinstalat dar nu poti vedea si instala decit UNELE aplicatii (adica foarte putine).
Oare este o limitare pe care a implementat-o Sony ?
De exemplu nu am gasit in Google Play (cu functia search) Google Chrome. (browserul preinstalat este Opera).
Cu multumiri

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
1. Depinde ce tastaura vrei. Eu ti-as recomanda un air-mouse cu tasta pe spate adica ceva care sa aduca a telecomanda totusi (printre cele mai bune ar fi Minix A2 Lite, Mele F10 Deluxe). Daca vrei sa scrii povesti si mailuri pe tv atunci poate iti va fi mai utila o tasta de dimensiuni normale gen Logitech K400 cu pad.Toate functiile de pe telecomanda originala nu le poti avea ! Pe Mele F10 Deluxe poti sa o inveti ceva comenzi de la telecomanda Sony ca are IR learning dar nu este o telecomanda pentru scris mail-uri.
2. Sistemul de operare este Android TV 6.01 ! TV-ul ala semnifica un Android specific pentru tv-uri cu aplicati care se controleaza doar cu taste directionale fara mouse, din acest motiv aplicatiile din Play pentru Android TV sunt atat de putine. Cele mai importante aplicati pentru un tv 4K sunt acolo Youtube, Netflix, Amazon, Kodi - aplicati care sa-ti si ofere acces la stream-uri 4K daca tot ti-ai luat tv 4K. Sper ca nu vrei sa instalezi Chrome pentru filme online ...
3. Daca totusi iti doresti si alte aplicatii care nu sunt in Play la Sony (nu si la Philips) poti sa faci sideload la ce apk vrei. Aceste aplicatii nu o sa le poti controla cu telecomanda de la Sony o sa ai nevoie de un mouse/air-mouse/pad. Alternativa cea mai simpla dar poate nu si  cea mai safe ar fi sa faci sideload doar la apk-ul magazinul  Aptoide TV si de acolo vei avea acces la mult mai multe aplicati decat cele din Play.

Edited by MD, 05 March 2017 - 10:52.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu toate aplicatiile din Play sunt compatibile cu toate dispozitivele Android.
Si sa-ti spun de ce: unele aplicatii au nevoie de accelerometru, camera, acces la contacte etc. Tot ce necesita asa ceva si nu gaseste in specificatiile dispozitivului care face interogarea, apare ca incompatibil, in mod firesc.

Varianta de Android a softului TV-ului tau este un simplificata si dupa cum citesc eu la tine, cu limitari.

#4
horia00007

horia00007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.06.2012

View PostMD, on 05 martie 2017 - 10:26, said:

1. Depinde ce tastaura vrei. Eu ti-as recomanda un air-mouse cu tasta pe spate adica ceva care sa aduca a telecomanda totusi (printre cele mai bune ar fi Minix A2 Lite, Mele F10 Deluxe). Daca vrei sa scrii povesti si mailuri pe tv atunci poate iti va fi mai utila o tasta de dimensiuni normale gen Logitech K400 cu pad.Toate functiile de pe telecomanda originala nu le poti avea ! Pe Mele F10 Deluxe poti sa o inveti ceva comenzi de la telecomanda Sony ca are IR learning dar nu este o telecomanda pentru scris mail-uri.
2. Sistemul de operare este Android TV 6.01 ! TV-ul ala semnifica un Android specific pentru tv-uri cu aplicati care se controleaza doar cu taste directionale fara mouse, din acest motiv aplicatiile din Play pentru Android TV sunt atat de putine. Cele mai importante aplicati pentru un tv 4K sunt acolo Youtube, Netflix, Amazon, Kodi - aplicati care sa-ti si ofere acces la stream-uri 4K daca tot ti-ai luat tv 4K. Sper ca nu vrei sa instalezi Chrome pentru filme online ...
3. Daca totusi iti doresti si alte aplicatii care nu sunt in Play la Sony (nu si la Philips) poti sa faci sideload la ce apk vrei. Aceste aplicatii nu o sa le poti controla cu telecomanda de la Sony o sa ai nevoie de un mouse/air-mouse/pad. Alternativa cea mai simpla dar poate nu si  cea mai safe ar fi sa faci sideload doar la apk-ul magazinul  Aptoide TV si de acolo vei avea acces la mult mai multe aplicati decat cele din Play.

Multumesc pentru lamuriri.
Gasisem pe emag tastatura Rii mini i8plus care pare acceptabila (la 109 RON)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate