Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Primer sau filler

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Salutare  care e diferenta intre primer sau filler, pentru reparatie metal in domeniu auto ?
Ca si proces, e corecta ordinea :

-curatare mecanica a ruginii
-aplicare solutie antirugina
-chit, primer sau filler ?
-slefuire
-vopsire

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
primer = grundul

filler = chit ul cu care nivelezi imperfectiunile.

primerul se da inainte de stratul de vopsea.

Edited by A10, 04 March 2017 - 16:11.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,036
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, ordinea e asta:

 adrian_popa, on 04 martie 2017 - 15:59, said:

-curatare mecanica a ruginii
-aplicare solutie antirugina
-chit/filler
-slefuire
-primer
-vopsire


#4
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Multumesc , vreau sa fac o reparatie pe cont propriu .
Ce zice-ti de filler sau primer la spray?

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
filler e șpriț chit (e ok la spray)
dupa ce dai cu grund se evidentiaza denivelarile sau imperfectiunile...
asa ca e posibila o interventie dupa grund...

pentru vopsire ai nevoie de mana... dupa vopsire, 2-3-5 maini de lac.. si polișat

Edited by Nero-d, 04 March 2017 - 17:27.


#6
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Multumesc

Sa caut un produs anume ptr filler sau primer la spray? Sau in general sunt ok, bineinteles ca nu iau cel mai ieftin.
o recomndare de produse sau loc de cumparare

Edited by adrian_popa, 04 March 2017 - 18:15.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu cred ca trebuie unul anume. Dar e de preferat sa fie de acelasi producator toate produsele. Am avut surpriza sa se ingalbeneasca si sa fisureze lacul dat peste vopsea de alt producator.  Acelasi lac a mers fara probleme peste vopsea de la acelasi producator cu lacul.

Edited by PoeOvidiu, 04 March 2017 - 18:40.


#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,569
  • Înscris: 15.06.2007

 PoeOvidiu, on 04 martie 2017 - 18:39, said:

Nu cred ca trebuie unul anume. Dar e de preferat sa fie de acelasi producator toate produsele. Am avut surpriza sa se ingalbeneasca si sa fisureze lacul dat peste vopsea de alt producator.  Acelasi lac a mers fara probleme peste vopsea de la acelasi producator cu lacul.
ai vopsit auto pe cont propriu?  
Eu ma gansesc sa fac la o rabla un pic de retusare, pe cupola este sarita vopseaua si rugineste in cateva locuri, si pe niste zone mai mari, s-a albit si se cojeste, probabil lacul, dupa 18 ani.
Din ce am vazut, nimeni nu vopseste cu spray, probabil rezultatele sunt de la mediocru spre prost. Am auzit ca se poate cumpara vopsea dupa codul de culoare original al masinii si se imbuteliaza in tuburi de spray, asa ca mi-am facut iluzii ca as putea face ceva de hobby si buget redus. Masina nu valoreaza nici jumate din cat ar costa o vopsire intr-un ateleier specializat.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pe suprafețe mici iese decent. Eu am vopsit la pistol.

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,569
  • Înscris: 15.06.2007

 PoeOvidiu, on 30 martie 2021 - 05:35, said:

Pe suprafețe mici iese decent. Eu am vopsit la pistol.
pentru pistol trebuie compresor, se complica nitel situatia. Nu merita sa cumperi compresor pentru 1-2mp de vopsit. Si mai este si smecheria cu pigmenti, diluanti, si alte chestii care ma depasesc.

#11
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 tfmercedez, on 30 martie 2021 - 10:45, said:

pentru pistol trebuie compresor, se complica nitel situatia. Nu merita sa cumperi compresor pentru 1-2mp de vopsit. Si mai este si smecheria cu pigmenti, diluanti, si alte chestii care ma depasesc.

Weekendul trecut am vopsit un polo la spray, slefuit, grunduit cu grund la galeata, vopsit cu spray, am luat o vopsea rosie care avea lac incorporat, sa nu mai dau cu lac dupa ca nu iese, magnarot de Opel la 14 lei tubul. Am bagat vreo 350 lei in total. Nu vreau sa ma laud dar a iesit f bine, doar pe exterior am dat, interiorul e tot gri.


La ce ai tu acolo poti incerca smirghel 2000 si dupa meguiars ultimate compound dat cu carpa, eu zic ca ar merge

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,569
  • Înscris: 15.06.2007

 pielea, on 31 martie 2021 - 22:38, said:



Weekendul trecut am vopsit un polo la spray, slefuit, grunduit cu grund la galeata, vopsit cu spray, am luat o vopsea rosie care avea lac incorporat, sa nu mai dau cu lac dupa ca nu iese, magnarot de Opel la 14 lei tubul. Am bagat vreo 350 lei in total. Nu vreau sa ma laud dar a iesit f bine, doar pe exterior am dat, interiorul e tot gri.


La ce ai tu acolo poti incerca smirghel 2000 si dupa meguiars ultimate compound dat cu carpa, eu zic ca ar merge
mersi de incurajari.

Uite, nu stiam ca exista vopsea cu lac inclus.
Pana acum am cautat online la magazinele de bricolaj  smirghel, dar nu vand nici unde chestii "profi"  iar cel cu rugozitate de 2000, e fantezie. Tu de unde ai cumparat toate cele?
350 de lei, daca ai facut toata masina, mi se pare super tare.

#13
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Magazine auto, au foi si de 3000, la tine rezolvarea pare sa fie smirghel 2000-3000 pana se ia tot lacul, doar el sa nu iei din vopsea,,apoi frecat cu un  compound si dupa arunci un spray de lac si o sa fie ca nou plafonul

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tDnecjnpYMU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] fa ce vezi aici, de la pasul care te intereseaza pe tine. Materialele le gasesti la magazine de profil. Sunt mai multe in orice oras.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate