Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Frecventa turbo procesor mai mare decat trebuie !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 notrust, on 02 martie 2017 - 21:10, said:

Ultimul bios e unul BETA si e pentru high end graphics card.
Serios ? esti sigur ca din Februarie 2017 si pana in Martie 2017 nu au facut finalizat Bios-ul Beta al placii de baza Gigabyte H61M-S2PV(rev 2.1) ?
Ca eu cred ca da, doar "au uitat" sa modifice informatia ! mai ales ca site-ul ala e in limba romana.
Si pe langa rezolvarea problemelor "high end graphics card", sigur mai imbunatateste ceva.

In cloncluzie, eu cred ca e sigur ultima versiune de BIOS FId din 2014.02.27 Posted Image
===============================================================

Se pare ca am avut dreptate cand am spus ca procesorul i5-3470 e deblocat din fabrica !

 mhanor, on 02 martie 2017 - 21:15, said:

N-am gasit documentatie oficiala, dar se pare ca multiplicatorul maxim selectabil este cu 4 unitati peste multiplicatorul turbo boost (citeste aici)
Probabil ca e unul mai special.
Ce surpriza placuta a facut Intel cu modelul asta  Posted Image


L.E.:
in concluzie, @notrust, tu ai un procesor non K capabil de OC pe unu sau doua nuclee atunci cand e nevoie.
Ar trebui sa te mandresti cu un asa procesor non K  Posted Image

Edited by super8, 02 March 2017 - 21:27.


#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 andreic, on 02 martie 2017 - 21:20, said:

Il pune placa de baza prin propriile functii de OC. Mai mult procesorul probabil ca este un "K" care se poate clock-ui independent, de catre placa de baza.
Vezi ca de regula viteza aia o ai pentru aplicatii single thread, in sensul ca el vede ce sarcina ai si clockheaza mai mult daca folosesti intensiv (la max) 1 max 2 nuclee, dupa aia reduce pragul sa nu se ambaleze termic.
Nu e K, e ce scrie in articolul pus de @mhanor: (deci asta e raspunsul).
The Core i5-3470 is not a K-series processor, so it is not fully unlocked, but there are still some sizable performance gains to be had by overclocking. As we've mentioned, the Core i5-3470’s maximum multiplier can be set to only four bins higher than its peak Turbo multiplier. Since the base clock is 100MHz and the Core i5-3470 has a peak Turbo frequency of 3.6GHz, its max stock Turbo multiplier is 36. Through overclocking, that multiplier can be increased to 40, for a peak Turbo frequency of 4.0GHz.
Read more at http://hothardware.c...zLtZMYGUW1fy.99
http://hothardware.c...u-review?page=8

#21
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Mie totusi mi se pare ciudata treaba cu temperatura ...
24 grade pe procesor si 25 ambietala ???
Chiar daca e in "idle" asta nu inseamna ca e oprit ....

#22
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Acum am in camera 18 grade, si uite temperatura procesorului.

Am pe i5 4460 care are un TDP de 84W 29 / 32 in idle cu temperatura 22 / 24 in camera
Cat ai vrea sa ai pe un procesor i5 3479 cu TDP de 77W ?
Eu am placi de baza h61 si h81, dar sunt cele din varf de gama, placi de baza cu preturi de 270 / 280 lei pentru un h 61 sau h81.

Attached Files



#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 PantherOne, on 02 martie 2017 - 20:47, said:

Eu zic sa il lasi sa mearga la 3.2 ghz, il poti arde daca nu ai experienta cu overclock-ul.

Nu-i vorba de OC.Procesorul chiar urca la acele frecvente cand este solicitat.Asa este din constructie.

initiator,
Ca atinge 4 Gb,norocul tau,stai linistit,poate au incurcat cei de la INTEL ambalajele.Posibil sa se intample si la case selecte acest lucru.

Edited by adisz, 03 March 2017 - 10:52.


#24
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 notrust, on 03 martie 2017 - 09:24, said:

Acum am in camera 18 grade, si uite temperatura procesorului.

Din poza de AIDA, se pare sau ca nu citeste senzorii cum trebuie sau ai o problema cu alimentarea (vezi voltajele).

#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 StickyFingaz, on 03 martie 2017 - 11:11, said:


Din poza de AIDA, se pare sau ca nu citeste senzorii cum trebuie sau ai o problema cu alimentarea (vezi voltajele).
Pe ambele procesoare ?

#26
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 notrust, on 03 martie 2017 - 11:13, said:

Pe ambele procesoare ?

Pe ambele poze pe care le-ai pus.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 mihaiduban, on 03 martie 2017 - 09:15, said:

Mie totusi mi se pare ciudata treaba cu temperatura ...
24 grade pe procesor si 25 ambietala ???

Am intalnit si eu cazuri din astea - un grad diferenta ( pe minus ) intre procesor si ambient, in general la coolere cu heatpipe-uri.
Valoare masurata inclusiv in BIOS, nu doar prin software.

Nu am o explicatie fizica/termodinamicadecat ca acele heatpipe-uri pot functiona probabil ca o micro pompa de caldura. Mai mult de un grad insa nu am intalnit. Iar in momentul in care procesorul era solicitat diferenta disparea foarte rapid.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate