Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Loganu' lu Kokoshmare 0.9 TCE

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
871 replies to this topic

#829
cricri51

cricri51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 30.07.2008
Clar, multumesc.

#830
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Posttakis, on 15 mai 2021 - 21:36, said:

Mai ții mașina până atunci?
Probabil. La momentul respectiv voi vedea și actualul Logan 3 maturizat sa vedem dacă se va dovedi la fel de fiabil ca modelele precedente

#831
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Mai am doar câțiva kilometri pana sa împlinesc 80000. Am luat cureaua de accesorii cu rolele de la târgul de piese 376 de lei OE Renault. Vineri mergem la service.

#832
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am schimbat cureaua de accesorii cu rolele aferente. Am 79577 km în fisa de întreținere zice ca la 80000km deși am auzit de multe ori ca merg și pana la 150000km. Și într-adevăr cureaua nu avea niciun semn de uzura, rolele nu aveau joc dar sunt pățit cu Matizul când mi s-a rupt cureaua în mers pe la mare.
Am înlocuit și o baveta de noroi, cea din dreapta spate care vine în fata rotii. Ii dădusem mai multe picioare când era înghețată cu zăpadă și se tăiase într-o parte. Tăietură s-a extins și căpătase obiceiurul sa fluture și scotea un zgomot enervant

#833
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostKokoshmare, on 23 martie 2021 - 19:12, said:

Si se facu de a patra revizie anuala
......
Kilometraj 75365[list]
......
[*]Schimbat filtru aer
.....
Dupa 2 luni juma și cca 6000km în plus, filtrul de aer ajunsese într-o stare care nu mi-a plăcut deloc. Scamosat, plin de murdărie și cand l-am verificat duminica după ultima ieșire mi s-a părut ca trecuse o musca prin el. Asa ca l-am înlocuit azi cu un Mahle mai sofisticat, are mai multe straturi de protecție. Dublu ca preț fata de JC Premium-ul pe care l-am avut dar sper ca asta sa nu arate tot atât de jalnic după câteva luni

Edited by Kokoshmare, 08 June 2021 - 21:59.


#834
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Și am avut un incident care mi-a stricat planul pe azi. Goneam eu cu elan prin Bulgaria spre Nesebăr când, la câțiva km după ce am trecut de Balcic se aprinde din senin martorul portocaliu de avarie. Nu simțisem nimic în mers, motorul mergea în continuare rotund și fiind o porțiune proaspăt asfaltata chiar se auzea foarte plăcut. Nu am vrut sa risc și ne-am întors imediat în tara pana la service Dacia din Mangalia. Acolo pune omul testerul i da defect circuit supraalimentare. Dar, asa cum mi-a explicat, defectul asta apăruse o singura data atunci în mers, computerul a memorizat eroarea și atât. Nu mai apărea nimic altceva pe diagnoza. S-au apucat sa verifice tot circuitul de supraalimentare, au tras de toate furtunile, țevile și colierele, accelerează la maxim și nimic, totul ok. Mi-a șters eroarea din memorie și asta a fost, pana acum deși i-am dat în goarna pe DN39 nu a mai apărut nimic. Maine reluam călătoria spre Nesebăr.

#835
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ceva noutati notabile? :)

#836
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am făcut un schimb de ulei filtre la alte 10000km, acum am trecut de 91000km și ma îndrept spre alta revizie generala.
Aștept sa îmi vina o lampa stop spate ca să o inlocuiesc pe prezenta crăpata și sparta după m-am atins cu o alta masina spate în spate. Accident stupid, ieșeam amândoi cu spatele de pe rânduri paralele în parcarea supermarket-ului și nu ne-am asigurat suficient.
In rest nimic de comentat, mergem și iar mergem.


#837
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Mașina, cred că își merită toți bănuții!


#838
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postalbucatalin, on 26 octombrie 2021 - 17:38, said:

Mașina, cred că își merită toți bănuții!
Da, acest model are un excelent raport calitate preț și își păstrează în continuare valoarea la vânzare. Ma uit pe OLX sau autovit la ce preturi se cer pe ceva din 2017 și nu îmi vine sa cred.

#839
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
loganul tine cu casa, fiabil, piese ieftine, mecanici peste tot ieftini :)

#840
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E o masina care, daca ai grija de ea (de fapt, ca oricare alta), nu te va lasa in drum.

#841
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am schimbat cauciucurile azi. A fost ultimul lor sezon, al cincilea. În total au rulat 64000 km. Mai aveau cam 3mm adâncime.
Foarte ok Continental-urile EcoConti 5. La anul voi lua EcoConti 6.

#842
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Poate ai mai scris, dar nu am văzut eu. Din câte știu, stai în București. Cam cat îți consuma în orașul ăsta împuțit?

#843
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Nu am mai făcut de mult calculul și este nerelevant. Dimineața plec foarte devreme de acasă pentru o distanta de nici 2km, cumpărăturile le fac seara pe lângă casă asa ca în oraș foarte rar stau în trafic.
Kilometrii ăștia i-am făcut pe drumuri lungi în tururile mele auto prin tara. Chiar mâine o sa mergem la Vadu și Corbu pe plaje și de acolo hoinarim prin Dobrogea spre Brăila, vedem podul și ne întoarcem acasă.

#844
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostLauCalin, on 30 octombrie 2021 - 11:14, said:

Poate ai mai scris, dar nu am văzut eu. Din câte știu, stai în București. Cam cat îți consuma în orașul ăsta împuțit?

scuze ca ma bag. in oras ( de bucale cum zici ) nu prea exista un consum " pe 100km " ci mai mult " pe ora" . ( de exemplu - media orara este de multe ori intre 7 si 10 km/h). deci e pur si simplu fara rost sa calculezi la 100km :) . E ca la aviatie consumul. :)
Daca ai de mers in oras intre ora 7 si ora 21:30 aplici calculul de mai sus.
Mergand pe 2 roti media  creste atat de mult incat se poate aplica calculul pe 100km insa nr de moto e foarte mic deci nu cred ca te intereseaza

concret - cu un Fiat panda scot in oras 3.4...4.2 l / 100 km in zilele  normale,in cele in care copiii cu amprenta de carbon sunt dusi/luati de la scoala - pesemne spre 4.5.
in paralel un Duster bezinar ( colegi) consuma de la 12 in sus, o Navara de 2.5 diesel de la 11 in sus, un rav 4 2l benzina pe la 18..+

in afara orelor mentionate - 2.9..3.2, 8..9, 10, 12 ( in ordinea de mai sus)

dar deja nu mai conteaza consumul daca timpul petrecut la volan a ajuns sa ne fure viata

#845
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Pai voi bucurestenii faceti cateodata si 4-5 ore pe zi in masina....mi se pare enorm!Fac si eu 2-3 ore in anumite zile....vorbesc de timpul petrecut in masina!Si mi se pare mult....dar ce sa zic.....

#846
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Cu profund regret anuntam trecerea in stare de rebut a cauciucului dreapta fata dupa ce s-a lovit de un colt de bordura. Dupa ce abia implinise al cincilea sezon si cam 27000 km s-a dus saracu'. Tanar, tanar. Am cautat sa iau tot Firestone winterhawk EVO 2 dar le-a cam trecut moda. Am luat un fratior ( o pereche de fapt) Firestone Winterhawk 4 care sper sa imi ajunga luni-marti. O sa pun perechea asta noua pe fata si ce am acum pe stanga fata va trece rezerva iarna. Barum Briliantisul il facem rezerva de vara.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate