Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Teapa ochelari de la Midavi vision

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
Am mers la Midavi vision incantat de oferta de pe site-u lor cu reteta de la medlife, unde am platit un avans considerabil si am comandat duravision platinum de la zeiss + rame. Dupa o saptamana ma suna sa merg sa ridic ochelarii. Mi se ofera o pereche de ochelari fara inscriptia ZZ gravata de producator pe lentile. Intreband de acest aspect mi s-a turuit vrajeala clasica pentru copii de 4 ani cum ca "a cazut la decupaj", desi la ochi purtam o pereche de ochelari cu specificatii similare, cu lentile zeiss de diametru mai mic decat cele noi, ce aveau logoul zeiss gravat pe ele,  pe care i le-am prezentat excrocului de tehnician, si ce sa vezi s-a facut rosu ca racu la fata si i s-au terminat cuvintele. I-am solicitat vanzatoarei niste ochelari cu semnul zeiss gravat, nu cu lentile china, ori banii inapoi. Iar vanzatoarea mi-a spus ironic sa sun la ANPC daca nu imi convine. Ceea ce am si facut, acum asteptand solutionarea din partea celor de la ANPC.

Aveti mare grija cand cumparati ochelari sa nu patiti ca mine !! Iar sfatul meu este urmatorul:
-Platiti un avans mic ~50 Ron de care va puteti lipsi oricand
-Cereti de prima data cand dati comanda resturile lentilelor cu serie, sau filmare pe telefon cu lentilele  cand s-au scos din plicuri si s-au taiat pe masinarie. (numai 2 magazine mi-au respectat pana acum cererea)
Iar daca ati reusit sa nu fiti inselati pana acum cu lentile china, veti fi inselati platind lentile premium si primiti in realitate gama economica.

In Romania asta traiesc fiare mai feroce ca in jungla ! In jungla leul este leu, arata coltii si rage tare sa stii cine este, iar in Rumania pradatorul este iti zambeste frumos deghizat in dentist, oftalmolog, primar, militian, etc....

Fratii mei, sper sa va fie utila recenzia mea si sa nu patiti si voi ca mine.
Sanatosi sa fiti si dechideti bine ochii sa nu fiti inselati.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
https://www.zeiss.co...ose-lenses.html


Da-le in cap cu asta:

Quote

Look for Z like ZEISS when you choose lenses
To me, all lenses look the same – how can I make sure I get ZEISS brand lenses?
Consumers have no trouble finding the names of manufacturers or brand logos of the frames of their glasses. Lenses, on the other hand, do not have logos that are instantly visible. Or do they? In fact, all ZEISS branded lenses have a Z on the glass to identify them as genuine ZEISS products.


Quote

On bifocal, trifocal and progressive lenses, the ZEISS laser engraving is placed in a position where it can still be easily identified once the glasses have been fitted into the frame by the optometrist. However, during the cutting process performed on single strength lenses, the required centring and cutting of the data may make the logo disappear once the lens has been dimensioned to fit the frame after the edging work is complete and you may no longer be able to see it. However, there is no need for concern. You can count on the fact that your optometrist has chosen ZEISS lenses. To make certain, he or she will give you an authenticity card that guarantees that your glasses are fitted with ZEISS lense.


#3
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Eu uneori aveam logo-ul gravat pe o lentila, alteori pe ambele. Depindea de pereche. Posted Image

#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Eu știu că e suficient să-ți dea plicul lentilei împreună cu certif. de garanție. Nu am auzit de litere gravate pe lentile deși port de mulți ani (nu înseamnă că nu există dacă nu am auzit eu, dar, cum scrie și mai sus, poate porțiunea respectivă a fost decupată).

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai si chinezii nu sunt in stare sa graveze un Z cu laser pe niste lentile, asa rau au ajuns? In general plicurile lentilelor probeaza originalitatea, nu filmarea in momentul scoaterii din plic (cine drk ar sta sa faca asta?) dar, in Romania e posibil oricand sa-ti iei o tzeapa, nimic de comentat.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
Auzi la asta, filmare cand deschide ala lentilele. Nu vrei sa-ti faca un stream live pe facebook? :lol:

#7
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
@affin Orice amarat de smartphone poate filma nu numai naviga pe facebook. Lucrez in domeniul auto si cum bine stii toate reprezentantele au monitoare  live streaming in sala de asteptare, pentru a dovedi clientului ca s-au montat piesele.

@XON-XOFF uite ce scrie pe certificatul de garantie. Plicuri printeaza si imprimanta mea alb-negru de pe birou. Plicurile nu au nici o stampila pe ele sunt doar niste plicuri banale de hartie.

Attached Files


Edited by GT101, 28 February 2017 - 09:07.


#8
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
Fratii mei, inca odata va spun. Deschideti bine ochii cand comandati ochelari, sa nu ajungeti mai orbi ca inainte, privind prin lentile de  plastic chinezesc in plic elvetian.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Exista lentile bune care sunt relativ ieftine ~100lei/buc, la lentile cu pretentii de 1000-1500lei bucata pentru unii este tentatia prea mare.
Eu am luat pana acum ochelari cu 150-250lei rama+lentile+montaj+consultatie, cu un pic de atentie, sa nu ma asez pe ei, toti au tinut peste 5 ani.

Edited by arg, 28 February 2017 - 09:38.


#10
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
@arg ai mare dreptate, cei de 250 lei fac acelasi lucru ca si aia scumpi. Dar, stii cum e... cu totii speram sa vedem mai bine. Iar strategia de martketing a producatorilor cu nume sonor, ne convinge sa cumparam tehnologiile noi. In realitate sunt niste fitze....

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGT101, on 28 februarie 2017 - 09:05, said:

@affin Orice amarat de smartphone poate filma nu numai naviga pe facebook. Lucrez in domeniul auto si cum bine stii toate reprezentantele au monitoare  live streaming in sala de asteptare, pentru a dovedi clientului ca s-au montat piesele.

Pai da... si piesele sunt procurate dupa colt, de la toti tzeparii... Hai sa fim seriosi... as desfiinta prin lege 80% din service-urile mici cu patroni tzepari. I-as trimite la sapa...

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Regula de baza: nu cumparati lucruri scumpe de la persoane/ateliere indoielnice.

#13
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
Au trecut 3 luni de cand am facut sezisarea la ANPC si nu am primit nici un raspuns inca. Ii doare in dos......

#14
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
Am primit in final o scrisoare de la ANPC, in care mi-au zis ca inselaciunea este fapta penala si nu tine de competentele lor. Asa ca plangerea a fost trimisa mai departe autoritatilor competente. Se lasa cu actiune in instanta.

#15
Ottilia37

Ottilia37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.07.2017
Să ne povestești cum s-a terminat până la urmă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate