Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony Xperia XZs si Xperia XZ Premium - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#217
Catalinit

Catalinit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 24.07.2017
iar afirmi niste lucruri care eu nu le`am pomenit..nu am spus ca au lag in filmare si nici nu am spus ca sunt probleme cu filmarea in fullhd..inca o data ma repet..e vb de fullh in 60fps care e cu totul alta mancare de peste decat filmarea fullhd in 30 fps , si da afirm cu tarie pt ca este adevarat ceea ce spun pana la xzp toate sony din seria z au avut probleme cu supraincalzirea in filmare 4k . fullhd 60fps si in modul cu realitate augumentata ceea ce determina telefonul sa isi declanseze niste masuri de protectie prin care oprea fortat aplicatia camerei si taia mult de tot din puterea telefonului fapt pt care se datora lagul asta se intampla pt ca din dorinta celor de la sony de asi face telefoanele rezistente la apa..fara un mecanism de racire al procesorului bun..totul era capsulat etans fara a lasa caldura sa fie eliminata cum trebuie..odata cu aparitia xzp au schimbat metoda de racire a procesorului fapt pt care a disparut problema ...crede`ma ca dupa ce m`am lovit de problemele astea de n ori am citit tot ce am gasit pe net referitor la chestia asta..apropo...mi se pare comic ca alegi sa ignori sutele de postari pe tema asta pe care le gasesti cu usurinta pe net..si afirmi ca sunt singurul care se plange Posted Image))) e chiar hilar

Edited by Catalinit, 23 December 2017 - 19:13.


#218
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View PostCatalinit, on 22 decembrie 2017 - 16:21, said:

dar zicem asta de aproape un deceniu Posted Image)) de cand a aparut sony xperia z...le`a trebuit tot aproape un deceniu ca sa rezolve problema cu supraincalzirea cand filmezi in fullhd cu 60fps , sau 4k..dupa 5 minute de filmare lua foc telefonul se inchidea aplicatia camerei si avea un lag telefonul de iti venea sa dai cu el de pereti..iar asta s`a intamplat la absolut toate telefoanele sony PANA la xzp ...

Eu spun ca te hazardezi cand spui ca TOATE ,dar absolut TOATE au avut probleme in sensul asta. TOATE terminalele Sony din aceasta discutie.Celelalte,de la celelalte companii n-au avut si n-au. Asta spun cand iti atrageam atentia ca "este o discutie de marginea strazii".M-am informat si eu la randul meu,si NU este considerata o problema nesurmontabila sau o problema individuala a marcii. Am avut Xperia Z 2 si acum am Xperia XZ si NU am problema asta,sau nu la nivelul la care este reclamata. Asta ma face sa cred ca nu terminalul este o problema.
Nu am de ce sa iti argumentez in aparare parerii mele. Iti atrageam atentia asupra declaratiei tale cu privire la acest aspect.
Si eu iti spun ca este o parere gresita si atat. Nu-ti argumentez.NU eu trebuie sa-ti argumentez asta.
Asa cum pe mine experientele cu alte terminale,poate experiente nu tocmai pozitive nu m-au facut sa trag o concluzie cu privire la o intreaga serie de telefoane,asa cred ca nu trebuie nici in alte cazuri.
Terminalele Sony nu sunt mai bune si nici mai rele ca celelalte terminale de pe acelasi palier. Toate terminalele care utilizeaza un anume procesor din seria Snapdragon se incalzesc,fierb si ,probabil au lag in functionare in starea respectiva. Asta nu le face mai bune sau mai proaste ca celelalte din partea concurentei. Atat.
Nu-mi raspunde,te rog,ca nu asta este scopul topicului.
Craciun Fericit!

Edited by Bebeluka, 23 December 2017 - 19:45.


#219
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Am trecut de cateva zile in tabara xz premium, are si la voi camera noise noaptea?

Edited by omegaa, 26 December 2017 - 19:26.


#220
Catalinit

Catalinit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 24.07.2017
Normal....are f/2.0 a rămas cam in urma la capitolul asta ..acum apar majoritatea telefoanelor cu f/1.7 care captează mult mai multa lumina :)

#221
toki

toki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 01.02.2007

View PostCatalinit, on 23 decembrie 2017 - 18:58, said:

iar afirmi niste lucruri care eu nu le`am pomenit..nu am spus ca au lag in filmare si nici nu am spus ca sunt probleme cu filmarea in fullhd..inca o data ma repet..e vb de fullh in 60fps care e cu totul alta mancare de peste decat filmarea fullhd in 30 fps , si da afirm cu tarie pt ca este adevarat ceea ce spun pana la xzp toate sony din seria z au avut probleme cu supraincalzirea in filmare 4k . fullhd 60fps si in modul cu realitate augumentata ceea ce determina telefonul sa isi declanseze niste masuri de protectie prin care oprea fortat aplicatia camerei si taia mult de tot din puterea telefonului fapt pt care se datora lagul asta se intampla pt ca din dorinta celor de la sony de asi face telefoanele rezistente la apa..fara un mecanism de racire al procesorului bun..totul era capsulat etans fara a lasa caldura sa fie eliminata cum trebuie..odata cu aparitia xzp au schimbat metoda de racire a procesorului fapt pt care a disparut problema ...crede`ma ca dupa ce m`am lovit de problemele astea de n ori am citit tot ce am gasit pe net referitor la chestia asta..apropo...mi se pare comic ca alegi sa ignori sutele de postari pe tema asta pe care le gasesti cu usurinta pe net..si afirmi ca sunt singurul care se plange Posted Image))) e chiar hilar
Faza cu incalzirea excesiva tine de proc si absolut toate marcile au avut/au probleme . Fa un test comparativ de ex cu LG G4 vs Z5 si sa ne zici si noua. Ambele cu SD810. La SD 820 e ceva mai bine dar si asta se supraincalzeste. La 810 singuri care au reusit sa il tina cat de cat in frau au fost Sony si Microsoft cu heatpipe. Restul au fost la gara.

#222
Catalinit

Catalinit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 24.07.2017
Da , ms nu stiam ca din cauza procesorului se supra incalzeste...doh , faza ca sony a tinut in frau supraincalzirea....e chiar comica daca de 1394 de postari incoace spun ca din cauza supraincalzirii se opreste camera...pe cand la ceilalti nu, daca prin asta consideri xa tin in frau supraincalzirea atunci sa le propunem sa scoata definitiv camera de pe telefon , si sa ju mai dea voie la instalari de jocuri ca sa nu mai soliciti teletonul...si atunci chiar ca nu se mai supraincalzeste :)

#223
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Ceilalti iti puneau limita de timp cat poti filma! Ai 2 variante, ca la sony filmezi cat poti (testat si cu z3c cat si z5c 4k la 35 grade afara depaseam 5 minute, pe la z5 am ajuns chiar la 10 min, Daca e mai rece merge si mai mult, dar nu s-a inchis camera) sau esti limitat la 5 minute de filmare si gata. Nu iti mai scrie atentionarea cu supraincalzirea ci te opreste el. Aparent in termeni de marketing e mai buna a doua varianta...nu mai zice lumea ca is proaste si se supraincalzesc. Am filmat recent o serbare in fhd 60 fps vreo 15-20 de minute. Nici o problema. Am filmat 5-6 minute 4k in paralel cu un iphone... Ambele ardeau bine, dar totul a decurs perfect. Ps mai buna filmarea (contrast) si stabilizarea in 4k la sony in conditiile de scena+îmbrăcăminte alba si lumina puternica pe copii. (z5 vs 6s unul peste altul ținute in mana)

Daca filmezi 4k cate 10-20-30 de minute cumpara o camera video/foto dedicata ca nici un telefon pana la sd835 nu face fata si nici aici garantat...

#224
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008

View Postt-balt, on 29 decembrie 2017 - 15:31, said:

......
Daca filmezi 4k cate 10-20-30 de minute cumpara o camera video/foto dedicata ca nici un telefon pana la sd835 nu face fata si nici aici garantat...

Dar nu Sony A6300. :)

#225
Catalinit

Catalinit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 24.07.2017
:))

Edited by Catalinit, 02 January 2018 - 00:29.


#226
flxxx

flxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 23.10.2010
Salut...am o problema cu senzorul de amprenta....din, sa zicem 10 incercari de a debloca tel.de 8 ori nu functionaza.dar nu este mereu asa....sunt zile in care functioneaza bine si zile in care nu vrea sub nicio forma...nu imi recunoaste amprenta.nu am mainile murdare...am refacut amprenta...am dat reset la tel....am reinstalat oreo...si nimic... cand il apuca un functioneaza deblocarea nici daca incerc de 10 ori una dupa alta.....vreo idee?il am in garantie...deci nu imi fac probleme...dar nu inteleg de ce cateodata merge perfect si cand il apauca nebunia nu mai recunoaste amprenta nici daca incerc de 1000 de ori...multumesc

#227
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu stiu cum e in cazul acestui model, dar la Xperia Z5 Compact, daca nu apas ferm si cu o miscare cat de cat domoala atat la inregistrare cat si la deblocare, am aceeasi problema ca si tine, una din zece incercari e reusita.
De asemenea, conteaza si procesul, miscarile facute in timpul inregistrarii amprentei.
Cand inregistrez amprenta, am grija sa fie mana curata si e foarte important sa mut degetul usor si-n alte pozitii, pentru a prinde cat mai multe situatii posibile de apasare, adica tin in mana telefoul la fel, apas pe senzor facand aceeasi miscare, dar degetul il misc milimetric mai spre margini. Primul contact il fac in centrul butonului, apoi zona de contact incerc sa o mut spre marginile butonului, de jur imprejurul centrului, astfel zonele de contact sa fie dispuse, imaginar, pe o spirala, dupa cum se vede in imaginea atasata, unde am trasat cu rosu traseul pe care-l fac cu degetul si cu albastru, punctele de contact.

Attached Files


Edited by Ciubex, 05 January 2018 - 09:29.


#228
flxxx

flxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 23.10.2010

View PostCiubex, on 05 ianuarie 2018 - 09:28, said:

Nu stiu cum e in cazul acestui model, dar la Xperia Z5 Compact, daca nu apas ferm si cu o miscare cat de cat domoala atat la inregistrare cat si la deblocare, am aceeasi problema ca si tine, una din zece incercari e reusita.
De asemenea, conteaza si procesul, miscarile facute in timpul inregistrarii amprentei.
Cand inregistrez amprenta, am grija sa fie mana curata si e foarte important sa mut degetul usor si-n alte pozitii, pentru a prinde cat mai multe situatii posibile de apasare, adica tin in mana telefoul la fel, apas pe senzor facand aceeasi miscare, dar degetul il misc milimetric mai spre margini. Primul contact il fac in centrul butonului, apoi zona de contact incerc sa o mut spre marginile butonului, de jur imprejurul centrului, astfel zonele de contact sa fie dispuse, imaginar, pe o spirala, dupa cum se vede in imaginea atasata, unde am trasat cu rosu traseul pe care-l fac cu degetul si cu albastru, punctele de contact.
ceeace spui e corect,dar,daca nu se inregistra corect amprenta nu functiona . problema este ca sunt momente in care pot sa deblochez tel de 50 de ori consecutiv cu amprenta si dupa un minut sa nu mai functioneze de loc,indiferent de cate ori incerc.iar daca incerc mai tarziu functioneaza perfect.totul se intampla aleatoriu si nu cred ca e de la inregistrarea amprentei.daca nu se inregistreaza corect nu se activeaza.

#229
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

View Postflxxx, on 05 ianuarie 2018 - 10:56, said:

[...]daca nu se inregistreaza corect nu se activeaza.
Afirmatia citata nu-i intru totul adevarata, pentru ca daca se inregistreaza gresit si tu la deblocare folosesti aceeasi manevra gresita, se va debloca telefonul.
Dar, se poate sa fie o problema cu senzorul, poate daca ai chef sa-l trimiti in garantie.

#230
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
amprenta ca amprenta( si asta sunt sigur ca se inregistreaza oricum) dar cum drq stie telefonul unde sunt daca e locatia dezactivata ?

btw: blocare ecran: glisare , amprenta e dezactivata.(si nu a fost niciodata activata amprenta)
apas butonul de power si se deschide, teoretic trebuie glisat ecranul ca sa ajungem la meniul de baza(functioneaza fara probleme glisarea) insa daca ating usor butonul de power se gliseaza automat singur si se deblocheaza ecranul (ca si cum ar fi amprenta activa si o recunoaste), logics ?

Edited by represor, 05 January 2018 - 14:25.


#231
mihaigab

mihaigab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.07.2010
Și eu am aceeași problemă cu deblocarea telefonului cu ajutorul amprentei.
A apărut după ce pe 26 decembrie am instalat ultimul update de securitate (XZ Premium, Orange). La început nu mai recunoștea nicio amprentă din cinci înregistrate.
Am șters una dintre ele și am încercat să o înregistrez din nou. În josul ecranului apărea o avertizare cum că degetul ar fi ud sau senzorul murdar.
Am reușit abia ziua următoare să înregistrez din nou amprenta.
Acum șansele de reușită sunt undeva la 66% (una din trei ratată).
Telefonul nu a fost scăpat sau lovit. Tind să cred că de vină este "update - ul".
Sper să se rezolve în curând.

#232
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Update aseara la versiunea  v. 47.1.A.8.49. Inca nu am descoperit noutatile....

#233
mihaigab

mihaigab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.07.2010
Disponibilă la Orange România din 26 decembrie 2017.

Edited by mihaigab, 09 January 2018 - 19:50.


#234
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Va place telefonul ? Imi puteti face un rezumat ? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate