Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare aparat gen bicicleta pentru recuperare musculara

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Precizez ca am maladie Lobstein, recuperarea in cazul meu fiind foarte dificila deoarece nu pot face prea multe lucruri in afara de gimnastica usoara. Ma deplasez cu un cadru doar prin casa si merg foarte, foarte greu, parca din ce in ce mai greu (in trecut am avut si ani cand mergeam singur insa atunci faceam un tratament). De cativa ani am o atrofie musculara destul de avansata (la picioare mai ales la stangul). Din ce vad gimnastica nu prea da rezultate. Singurul lucru care mi se pare ca da rezultate deoarece a doua zi ma simt mai bine, mai usor si simt ca lucreaza muschii - simt caldura (in rest ma simt foarte greu) este cand fac bicicleta in aer stand in pat, dar nu prea pot sa fac mult din cauza pozitiei si am si o sciatica la coloana iar in momentul de fata am o durere pe picior pe nervul sciatic. Si bineinteles ca nu e de ajuns. Din pacate din punct de vedere medical nu prea e nimic de facut decat gimnastica usoara. Credeti ca ar fi o idee sa caut un fel de bicicleta care sa aiba doar pedalele? Adica sa pot face usor stand pe scaunul de birou? Pe o bicicleta normala cu sa este exclus sa ma pot pune de aceea m-am gandit la aceasta solutie. Ce aparat imi recomandati? Sa il pot si regla, eventual sa fie liber la inceput si cu timpul sa pot pune sa mearga mai greu, atunci cand voi simti ca am putere sa imping mai mult in pedale. Ca buget nu stiu ce sa zic dar nici sa cumpar ceva prost si ieftin, la o adica fac un efort financiar

Edited by Adm, 25 February 2017 - 14:10.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ceva de genul ai nevoie: https://www.amazon.c...r/dp/B000V53KD8

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Ann0nyym0us, on 25 februarie 2017 - 13:17, said:

Ceva de genul ai nevoie: https://www.amazon.c...r/dp/B000V53KD8
exact ce a cerut

mai poti incerca si cu o rabla de bicicleta taiata ca sa intre sub birou ca sa vezi cum e,  si daca te coafeaza iti cumperi una ca aia din poza
adica initial doar sa faci miscarea in gol

#4
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Crezi ca asa ceva te ajuta?
https://www.olx.ro/o...ta-ID25hGB.html
http://sport-mag.ro/...-sportmann.html

Attached Files


Edited by romulus69ro, 25 February 2017 - 13:28.


#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
stii la ce ma gandesc ???
eu parca am un jaf de bicicleta daca nu a dat-o asta al meu de pomana ca din ce tin minte era in spatele magaziei
ia stai sa-l sun

Gata am gasit jaful

aia albastra

Attached Files



#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Pai ce sa fac cu o bicicleta reala? Nu are rost sa ma complic sa tai bicicleta etc. Mai bine cumpar una direct, vad ca nu sunt chiar asa de scumpe cum credeam

Cele date de colegi cred ca sunt perfecte pentru ce vreau eu. Care dintre ele credeti ca ar fi mai ok ca marca, rezistenta?

Edited by gerbil, 25 February 2017 - 13:38.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
daca vrei il pun pe sudor sa bage flexul in ea si sa iti faca o mantocarie ca sa o poti pune sub birou si sa incerci sa vezi daca te coafeaza
va iesi cum va iesi dar posibil sa te ajute
doar spune-mi daca vrei si o dau la taiat maine dimineata , nu te costa nici un ban

 gerbil, on 25 februarie 2017 - 13:34, said:

Cele date de colegi cred ca sunt perfecte pentru ce vreau eu. Care dintre ele credeti ca ar fi mai ok ca marca, rezistenta?
eu as incepe cu aia cea mai ieftina la 210 lei, si doar daca te ajuta si dupa ce se strica sa sari la una mai performanta ......ca si asa ai zis ca vrei cat mai usor deci o vei uza foarte greu

scuze, nici nu credeam ca se gasesc asa de ieftine si deaia am sarit sa iti zic de jaful ala de bicicleta taiata

Edited by petre69, 25 February 2017 - 13:35.


#8
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Un kinetoterapeut cred ca poate sa te sfatuiasca . Eu am facut recuperare cu o bicicleta ca cea din clip , e electrica  si are un motor care te ajuta sa pedalezi . Scaunul pe care stai sa aiba spatarul lipit de perete ca sa nu te rastorni iar cand faci exercitiile sa fi mereu supravegheat de cineva .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vldOCFZbeyk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 25 February 2017 - 13:41.


#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc de recomandari

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate