Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sfaturi conectare placa video HD6870

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Nu-ti recomand sa faci improvizatii cu adaptoare si alte chestii, am citit pe internet cum multi au patit-o.

Cumpara-ti o sursa noua si scapi de probleme, asta am facut si eu cand mi-am luat un GTX 960, nu aveam mufa si mi-am luat alta sursa.

#20
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
eu nu dau 200 lei pe sursa pt un calculator care face 3-4 sute nici sa ma impusti.

(100% duce sursa ta de 500w si 30 amperi pe 12v),

cauti de la o sursa stricate 2 cabluri de cca 35 cm care sa aibe pe fiecare cate 2 molex, scoti sursa din pc si mergi la un atelier reparatii tv unde pt 10 lei iti lipeaste firele pe iesirea de12v si masa, daca te pricepi bine la electronica lipesti singur. Cu ocazia asta cureti si sursa de praf. Meseriasii aia de la atelier fii sigur ca se pricep si iti pot zice daca procedura e ok sau nu. Tu ai consumuri maxim 250w pe acea unitate cu tot cu placa la forjare cca 80-90%.

Folosesc toata ziua de ani de zile calculatoare mai vechi in randari materiale video si sunt forjate aproape de maxim constant, nu am avut inca probleme.

Edited by c_anicai, 24 February 2017 - 10:20.


#21
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Va multumesc mult pentru sfaturi! Ma voi hotari in privinta sursei, daca voi incerca cu ea, ori imi voi lua o alta noua.
O zi frumoasa in continuare! Posted Image


EDIT: Revenind putin asupra problemei, ma gandeam sa achizitionez sursa Thermaltake, insa am gasit un comentariu pe un site de profil care spune urmatoarele: "Cele 2 - 6+2 PCI-E 2 sunt conectate pe acelasi fir de la sursa."
Ar fi asta un impediment?

Edited by Disturber, 24 February 2017 - 10:50.


#22
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
EDIT: Revenind putin asupra problemei, ma gandeam sa achizitionez sursa Thermaltake, insa am gasit un comentariu pe un site de profil care spune urmatoarele: "Cele 2 - 6+2 PCI-E 2 sunt conectate pe acelasi fir de la sursa."
Ar fi asta un impediment?

#23
nabres95

nabres95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.10.2013
ia segotepul , are 2 pci , e gold , la banii astia nu gasesti , cert e ca are doar 2 cabluri cu sleeve pe ele , video si cpu , in rest goale.Dar pentru mine e fix 0 .

#24
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View PostDisturber, on 23 februarie 2017 - 22:19, said:

In momentul de fata am un consum de 273w cu actuala placa video (nVidia 730GT) - http://outervision.com/b/DBPmmL

Acum ~1 an mi-am luat o sursa Inter-Tech SL-500a ....... Posted Image

daca ai gt730 kepler punem pariu ca acum nu ai consum pe unitatea aia cu e8400 mai mare de 150w ?

#25
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

View Postnabres95, on 24 februarie 2017 - 12:04, said:

ia segotepul , are 2 pci , e gold , la banii astia nu gasesti , cert e ca are doar 2 cabluri cu sleeve pe ele , video si cpu , in rest goale.Dar pentru mine e fix 0 .
Am studiat mai mult si intr-adevar, pare cea mai ok dintre cele prezentate. :D

View Postc_anicai, on 24 februarie 2017 - 12:06, said:

daca ai gt730 kepler punem pariu ca acum nu ai consum pe unitatea aia cu e8400 mai mare de 150w ?
Mi-ar placea sa am un asemenea consum. Desi cam asta cred ca este. Probabil in full load ajunge la ce-am precizat mai sus. :D

#26
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
nu ajunge, in idle ai cca 70-80w si full load maxim 150w utilizare normala, dar .... daca duci e8400 la 5ghz si placa la nu stiu cat suporta poate ai consum cat zici tu

Edited by c_anicai, 24 February 2017 - 13:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate