Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfaturi achizitie masina 10.000-11.000eur

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Salut.In primul rand vreau sa spun ca am cautat zile intregi pareri pe tot netul inainte sa deschid acest topic dar sincer nu am gasit nimic care sa ma incante .

Am o Dacia Sandero din 2009 si vreau in viitorul foarte apropiat sa o schimb cu alta masina :

-fiabila in primul rand , ieftina de intretinut la piese de schimb
-benzina minim 105cp ( dieselul nu e pt mine , circul mult in oras)
-berlina , vreau ceva mai spatios
-an dupa 2012
-dotari  ac,pilot, navigatie etc

Rog pe cei care vor doar sa comenteze aiurea sau sa injure sa se abtina.
Astept pareri, va multumesc.

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Eu, dac-aș avea 11.000 euro, Kia Rio mi-aș lua:
http://www.kia.ro/co...ia/kia-rio-2015
http://www.kia.ro/sh...preturi/kia-rio

#3
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Un Logan nou nu ti-ar placea, sau te-ai saturat de Dacia?

#4
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Opel astra
jetta  passat 1.4 nu 1.2
Ford mondeo
Skoda octavia/rapid
La banii aia iei de noua  Fiat tipo 1.6 multijet 120cp. Fiat are motoare(cel putin pe benzina) bune.

Edited by Claudiu998, 22 February 2017 - 23:26.


#5
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Arata foarte bine Kia rio si foarte interesant pretul.

M-am cam saturat sa-mi vajaie capu in Dacia la 120km/h. Am condus loganuri destule si singurul model mai antifonat e Dokker.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 baietzelu, on 22 februarie 2017 - 23:26, said:

Arata foarte bine Kia rio si foarte interesant pretul.

M-am cam saturat sa-mi vajaie capu in Dacia la 120km/h. Am condus loganuri destule si singurul model mai antifonat e Dokker.


Si crezi ca un rio din asta de oras la 120 o sa fie mai grozav ? Loganul 2 e la fel de antifonat ca dokkerul... mult peste Logan 1.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Astra J 1.4 turbo sau 1.6 turbo. In banii astia gasesti cu o gramada de dotari greu de gasit la alte compacte, inclusiv cutie automata.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Negociezi la sange, negociezi.

#9
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Nu ai specificat categoria, de banii respectivi iti iei de la clasa mica la medie sau da lux full de full fara piele . Stai ca vin baietii cu A4 imediat !
On: Gaseti o Mazda 6 buna , dar nu la noi ! Altfel Logane noi facute de altii , Focusuri sunt gramada si cu garantie, depinde pentru ce iti trebuie.

#10
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
@TruculMagic nu am condus rio ce-i drept, ma convingi sa nu renunt la Dacia
@Friskey am citit pe net pareri ca nu ar fi prea fiabile, detii astra j?
@ericmario nu te supara pe mine dar nu e pe gustul meu

@farausername nu vreau din clasa lux , nu vreau masina cu multi km gen a4 la banii care ii am(nu-mi sariti in cap) , vreau ceva gen Jetta Passat dar nu le vreau insirate una dupa alta, vreau pareri despre fiabilitate,preturi intretinere etc de la persoanele care le detin.

@claudiu998 mi-a insirat o gramada de modele pe care le cunosc si eu(nu le-am condus) , dar am citit pe net foarte mult si spre ex:
Vw a dat gres cu distributia pe lant
Skoda rapid are motor excesiv de mic pt caroseria aia
Etc
Nu a citit cerintele minime care le prefer, oricum ii multumesc .

Edited by baietzelu, 23 February 2017 - 08:37.


#11
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Daca vrei ceva mai spatios eu as sugera sa arunci o privire si asupra breakurilor compacte, sunt superioare sedanurilor de aceasi clasa atat la capacitatea porbagajului cat si la spatiul disponibil si la accesul pasagerilor pe locurile din spate. La bugetul alocat, la masini noi ca si spatiu Loganul nu are concurenta. Ca si masini SH mai noi de 2012 eu ti-as sugera sa te uiti la versiunile sedan / break pentru compactele populare: Opel Astra, Ford Focus, Skoda Octavia, Seat Leon, Mazda 3, Honda Civic, Renault Megane, etc (nu neaparat in aceasta ordine). Ca si probleme care pot aparea atentie la 1.2 si 1.4 TSI din grupul VAG cu distributia pe lant, pentru ca au fost multe probleme cu aceste motorizari. Eu as prefera o masina cumparata de noua din Romania, cu istoric service verificabil, daca te decizi totusi sa cumperi una adusa dintr-o alta tara, incearca sa eviti sa o cumperi de la samsari, cel mai bine este sa mergi tu personal acolo si sa vezi exact ce cumperi. In cazul in care nu te pricepi prea bine la partea tehnica prezenta unui prieten cu experienta in domeniu ar fi de mare ajutor.

O idee ar mai fi, in cazul in care crezi ca ti-ai putea permite din punct de vedere financiar, sa iei un credit auto pe durata scurta (2-3 ani) prin intermediul caruia sa iti suplimentezi bugetul pana la o suma de 15 -16.000 Euro cu care sa cumperi noua una dintre masinile insirate mai sus. La ora actuala dobanzile pentru acest tip de credite sunt destul de mici (DAE 4-5%)

#12
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Sfatul meu, pentru ca pari a fi altfel decat majoritatea celor care deschid topicuri , cu mici exceptii, este sa iti faci conturi pe forumurile mono-marca si acolo gasesti jurnale adevarate de bord si chiar masini la vanzare.
Din cate am vazut vrei ceva spre mediu , sugestiile mele ar fi in ordine : Mazda 6, Ford Mondeo (sunt unele cu garantie pe autovit de exemplu), eventual ceva frantuzesc , la Insignia si Passat nu ma bag fiindca am cunostinte cu experiente deosebite cu aceste modele si as fi subiectiv, oricum e mic bugetul pentru ele.

Edited by farausername, 23 February 2017 - 09:17.


#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Scuze de off-topic, dar care-i faza cu autoevolution.com?
Ma seaca!

#14
flylex99

flylex99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 25.01.2009
Eu asta cu navigatia...n-o prea inteleg.
Daca mergi in oras...cred ca doar in Buc. ai nevoie de navigatie, unde...oricat de "jjmmechera" ar fi navigatia masinii, nu se poate compara cu Google Maps sau Waze...care iti arata traseul mai rapid, la momentul deplasarii tale, in functie de problemele de traffic.
Chiar si la navigatul prin tara, tot Waze-ul ramane pe primul loc, deoarece iti semnalizeaza din timo (cu ajutorul colegilor din fata) orice problema, obstacol, groapa, politie, etc.

Eu am navigatie cu touchscreen dedicata pe masina, insa o folosesc foarte rar...spre deloc, celelalte 2 aplicatii fiind castigatoare.
Ca sa nu mai vorbim de acuratetea hartilor si cate/ceea ce trebuie sa faci pentru update...

Daca vrei insa, un display pe bordul masinii...care sa fie cool, asta pot sa inteleg, dar sunt destule masini cu solutii media...care sa nu aiba si modul pentru navigatie.

#15
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

 ericmario, on 23 februarie 2017 - 09:38, said:

Scuze de off-topic, dar care-i faza cu autoevolution.com?
Ma seaca!
E ceva nou, de vreo 2 zile , arata mai bine marca pe albastru , ceva PPC ?

#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
http://configurator....id-66-engid-104

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Skoda Octavia 1.6?

#18
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
@axl07 totusi am 29 de ani nu ma vad inca intr-un break cat ar fi el de compact , nu-mi place si tine pur si simplu de gust , cu toate ca break-urile sunt cele mai accesibile la pret si cu dotari peste dotari SH, nu te supara pe mine

@farausername inainte de a deschide topicul chiar am citit zile la rand pareri si pareri dar nu am gasit nimic concret si am apelat la softpedia. Revenind la ce ai specificat ,chiar Insignia si Passat modelul mai nou imi plac ,insa cum ai spus si tu exact asa m-am documentat si sunt cu probleme ,deci nu

@flylex99 nu ma refer la navigatia in sine ca tot maps/waze folosesc, vreau un ecran mai mare decat ce am eu pe Sandero cd player, nu-mi doresc ca in 2017 lumina la cd/radio sa fie verde

@cobi1 intretinerea la masini frantuzesti nu cumva e mai mare? Daca detii asa ceva te rog sa imi spui ca poate ma insel doar din ce am citit pe net

@unbrutus da Skoda Octavia 1.6 chiar e ok doar ca la banii care ii am si cerintele minime nu se incadreaza niciuna



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate