Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zboruri catre Grecia - Atena aproape inexistente

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Salut.

Am planificat o vacanta in Grecia - Atena inca de anul trecut. Mai bine zis am cautat cateva informatii sumare. Propusesem sa merg cu Blueair ori Wizzair. Acum observ ca nu mai zboara niciuna dintre aceste companii. S-a intamplat ceva?

Ce companie Lowcost zboara catre Atena?

Edited by andreiMembruAnonimut, 22 February 2017 - 21:34.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Numai Tarom, cursa de linie, din cate stiu.... Alde WizAir au zburat in perioada de vara si numai chartere - Cipru, Larnaca, Limasol, Creta... din astea.

#3
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Eu verificasem anul trecut si zburau. Vroiam sa imi fac o parere in legatura cu pretul biletelor. Era vorba de Blueair si wizz.

#4
aditzul

aditzul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.09.2006
vezi la ryanair

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Are si Ryanair cursa... dar nu e intotdeauna ieftina. Numai cand vrea muschii lor...

#6
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
Anul trecut in octombrie am plecat cu Ryanair de pe Constanta/Kogalniceanu. Am verificat, vad ca au scos Atena din lista.

Edited by whoswho69, 22 February 2017 - 21:47.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ce low cost?

E ieftin cu Tzatziki Airlines.

Am zburat Bucuresti-Beirut cu 56 EUR (+20 bagaj) via ATH cu Tzatziki Airlines (Aegean)


ps. si acum o sa ma coste Beirut-Tbilisi 80 USD


btw. zilele astea avea Tarom promotie!


am gasit la Tzatziki 100 86 EUR dus-intors in Mai, dar cu bagaj de mana. Acuma, pentru cateva zile va ajunge!
Daca mai caut ajung pe la 50 Posted Image


Tarom are la 120 dus intors cu bagaj inclus.


Ryanair are la 50 Posted Image



Deci, ce nu ii de gasit? Posted Image

Evident, n-o sa coste cat Targu Mures-Budapesta (39 de lei am dat, si m-am dus de la Cluj la TGM Posted Image ) pentru ca cererea e maricica.

De ex eu cand am fost spre Beirut, zborul Otopeni-Atena era cu oameni de afaceri greci, cativa romani (foarte putini) multi libanezi.
Cererea e maricica, zborurile semi monopol (Tarom, Tzatziki si Ryan) normal ca nu-s la pret de Donuterie Posted Image

Edited by Lex404, 22 February 2017 - 22:09.


#8
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 rosix, on 22 februarie 2017 - 21:45, said:

Are si Ryanair cursa... dar nu e intotdeauna ieftina. Numai cand vrea muschii lor...

Exact. Acum sunt destul de scumpe. Dar au pe alte rute ieftin. Buc - Roma la 10 euro de exemplu

 whoswho69, on 22 februarie 2017 - 21:46, said:

Anul trecut in octombrie am plecat cu Ryanair de pe Constanta/Kogalniceanu. Am verificat, vad ca au scos Atena din lista.

Au scos si Constanta - aeroport.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru Atena nu o sa gasesti sub 45 dus intors. De ce crezi ca nu se prea baga low costurile?

Sunt rute corporate in mare. Si astia nu merg cu low cost :D Si Tarom + Aegean acopera zilnic necesarul.

Plus ca Atena nu e destinatie foarte promovata, fata de restul greciei, Roma, Milan, Barcelona, Istanbul, etc.

E doar...o capitala cu cateva obiective. De unde si cererea mica pentru turism, cererea mare pentru corporate...

#10
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@initiator

La ce pret ai vrea sa fie? Pleci din Otopeni?

Vad ca sunt 33-35-40 de euro in iunie, iulie cu Ryanair si/sau Aegean. Pretul e decent (fata de bataia de joc de dinaintea sosirii Ryanair pe ruta asta).
Cauta cu skyscanner.net

Ca idee de continuare a excursiei din Atena, Ryanair acopera vreo 5-7 rute interne in Grecia: Mykonos, Chania, Rhodos, Paphos, Santorini etc. la pret onorabil. De pilda numai catre Chania are 3 zboruri pe zi.

Edited by cattavencu, 22 February 2017 - 22:40.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Catavencule, si Rosix.

Paphos este in Cipru, nu in Grecia. Si Cipru este departe, e aproape de Liban Posted Image 45 de minute de zbor, 80 USD. Doar dus Posted Image

Edited by Lex404, 22 February 2017 - 23:02.


#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Corect, Lex, imi fac mea culpa. Destinatia aparea in lista plecarilor Ryanair din Atena si…suna atat de greceste !
Din pacate Ryanair va sista zborurile pe ruta asta, vad ca martie este ultima luna. Pe 23 si 24 martie pretul este 26 de euro dus.

Edited by cattavencu, 23 February 2017 - 10:27.


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pai cred si eu ca le sisteaza...

Sunt niste rute pe care grecii de rand nu merg decat in scopuri de afaceri. Plus ca Aegean are foarte ieftin spre Paphos/ Larnaca si Pegasus foarte ieftin spre Nicosia, undeva la 16-20 USD din Istanbul.

Doar MEA (middle east airlines) are la 80 USD un zbor la o aruncatura de bat :lol: In principiu, toate zborurile spre si din Beirut sunt momentan foarte scumpe. Profita de izolare.
Pe vremuri se zbura si din Damasc sau Latakia, era SyrianAir, se putea merge si cu masina...acum, preturi de-ti vine sa te urci pe pereti. Si totusi, lumea cumpara. Un Zbor spre Amman e peste 200 USD. Doar zborurile spre Atena sunt ieftine

Vara am vazut ca Aegean isi face hub sezonal in Larnaca si va zbura spre BEY cu 100 USD dus-intors.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate