Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Parere monitor Samsung LC32F391 32"

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Alexchitu

Alexchitu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.02.2015
Momentan detin un DELL de 21.5 de care sunt foarte multumit, folosindu l in special pentru procesare foto-video.
Insa as dori sa l updatez la un monitor mult mai mare pentru un workflow mai usor in programe.

Detine cineva modelul scris in titlu ? Pareri despre el?

Pentru gaming nu o sa-l folosesc, ci strict pentru editare.

Multumesc

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca tot vrei pt editare, ori iei unul 4k de 32, ori ramai la un 24 FHD, normal fara boxe, curburi sau alte brizbriz-uri.

#3
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Daca mai astepti putin o sa gasesti pe emag un Lg 34um58 de 34 de inch ultrawide, rezolutie 2560x1080 la 1500 sau 1550 de lei. E pont monitorul. Ecran IPS, culori vii, raprotul calitate pret cel mai bun pentru un monitor ultrawide de 34 de inch. Nu o sa te mai intorci la monitoare de 24  16:9 niciodata.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Eu am asta:

http://www.samsung.c.../LS32D85KTSNXU/

pana acum sunt multumit, n-am nici o obiectie.

E drept, nu m-au interesat culorile, aveam nevoie doar de spatiu mai mare pe ecran. Atata ca fara o placa video bunicica, nu merg nici jocurile atat de bine degeaba am si un PC nou chiar daca e i5 dar doar cu placa video incorporata. Insa nu ma grabesc, caci nu-s amator de jocuri, dar tot voi lua si o placa, ar fi pacat sa stau cu PC-ul si cu monitorul mare fara o placa video buna.

Baiul e ca PC-ul l-am luat "de-a gata" de la E-mag, si probabil cand mi-am notat codul produsului, cum aveam multe tab-uri deschise, am incurcat produsul. Initial pusesem ochii pe un PC identic, dar care avea si placa video. Eh, asta e acuma, atata ca daca ma pun sa adaug eu placa video, pierd garantia PC-ului, asa mi-au zis la E-mag. Si rami mai am nevoie, are doar 4gb.
Dar oricum, cand imi permite bugetul, o sa iau placa, asta e.

In schimb, ca si diferenta de marime, e super, nu se compara cu unul de 21''. Insa vezi ca degeaba e mai mare diagonala daca nu ai si ceva pixeli in plus, caci initial am luat si eu "teapa", am comandat un monitor ultrawide LG, 29'', cu rezolutie de 2560x1080, si l-am returnat, chiar daca inaltimea in centimetri era mai mare, nu avea pixeli destui si trebuia sa suprapun ferestre, exact lucrul de care voiam sa scap.

E drept, LG-ul avea panel IPS si culorile erau mai vii, mai frumoase. Asta are panel MVA parca...

Deci daca iei un monitor cu diagonala mare, dar cu o rezolutie asemanatoare cu ceea ce ai avut, o sa ai de fapt imaginea mai mare in fata ochilor, dar nu mai mult spatiu pe ecran.

Edited by Phobos, 22 February 2017 - 12:03.


#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postnoname01, on 22 februarie 2017 - 11:45, said:

Daca mai astepti putin o sa gasesti pe emag un Lg 34um58 de 34 de inch ultrawide, rezolutie 2560x1080 la 1500 sau 1550 de lei. E pont monitorul. Ecran IPS, culori vii, raprotul calitate pret cel mai bun pentru un monitor ultrawide de 34 de inch. Nu o sa te mai intorci la monitoare de 24  16:9 niciodata.
Este deja la Evomag.  https://www.evomag.r...ru-1711633.html

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un Dell se poate updata tot cu un Dell.
Eu am modelul ăsta, dar zici că vrei ceva mai mare. El are un frate mai mare, de 27", tot cu rezoluţie 4K.
Sunt foarte mulţumit de modelul pe care-l am, deşi diagonala de 24" este cam mică dacă-l privesc de la depărtare în timp ce lucrez în suita Office. În schimb, elementele afişate (în special interfaţa standard Windows 10) sunt clar redate. Culorile sunt o încântare pentru ochi. Dealtfel, pentru editare foto este recomandat (am de gând să încep aşa ceva).

Edited by PSC, 22 February 2017 - 12:00.


#7
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Eu vreau sa imi iau acest monitor, tot pentru editare:
http://altex.ro/moni...hd-4k-negru-gri
Nu gasesc o solutie mai buna in acest buget.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate