Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aplicatie de localizare a telefonului

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nu exista asa ceva. Toate pot fi deconectate.

#20
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
exista o aplicatie pe care o downloadezi full si pro gratuit de pe apkmirror.com care se numeste wheresmydroid. o instalezi in telefonul tau, o faci hidden, astfel incat doar tu cu un cod anume o poti vedea(adica dispare icoana din meniu si astfel nu o poate dezinstala cel ce iti fura telefonul).
Apoi iti faci cont pe sitel lor gratuit si iti inregistrazi deviceul. din pagina sitelului te loghezi pe contul tau si de acolo ai multiple functii de a-ti controla telefonul. Poti sa il inchizi definitiv/bloca, poti sa-l faci sa sune la nivel maxim chiar daca el este pe mute. Poti face poze cu ambele camere, poti sterge tot ce este pe el, sau il poti lacaliza prin google map.
Succes!

Edited by costin001, 22 February 2017 - 14:43.


#21
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Si iarasii fac referire la o chestiune foarte importanta, cum poate activa proprietarul remote ceva ce nu este deschis sau disponibil?
Daca telefonul este inchis si apoi i se rescrie firmware-ul cu telefonul inchis, cum mai ramane aplicatia instalata?
Asadar, nu dati sperante desarte unui utilizator ca si-ar putea controla de la distanta un telefon furat.

Edited by Ciubex, 22 February 2017 - 18:38.


#22
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View PostCiubex, on 22 februarie 2017 - 18:37, said:

Si iarasii fac referire la o chestiune foarte importanta, cum poate activa proprietarul remote ceva ce nu este deschis sau disponibil?
Daca telefonul este inchis si apoi i se rescrie firmware-ul cu telefonul inchis, cum mai ramane aplicatia instalata?
Asadar, nu dati sperante desarte unui utilizator ca si-ar putea controla de la distanta un telefon furat.
deci, daca ti se fura telefonul, pana schimba hotul firmware-ul trebuie sa il aprinda intai si daca tu ai activa functia track my phone tot stii unde se afla. Ai o sansa si inca una buna si il poti bloca si la unele telefoane cum am eu Xiaomi MI4C, spre exemplu, nu il poti nici inchide. Sta asa pana i se duce bateria. Deci ai timp berechet.
In alta ordine de idei nu cred ca hotul ghiceste ca tu ai o aplicatie de genul asta in telefon, ii scoate cartela si gata. Toti fac asa, eventual daca nu este vreun rromus analfabet, ii mai da si un factory reset, dar asta la unele telefoane nu sterge aplicatia care se instaleaza intr-o partitie proprie.
Aplicatiile de genul asta iti dau o sansa in cazul in care il pierzi, daca ti se fura atunci sansele se micsoreaza.

#23
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
:)
Eh, rescrierea firmware-ului se poate face si cu telefonul inchis, trebuie doar sa aiba bootloaderul ok si sa booteze.
Iar partitia care nu este stearsa la reset to factory, e partitia /system. Pe acea partitie se poate scrie doar cand este dispozitivul root-at sau daca aplicatia este deja instalata in firmware.

Edited by Ciubex, 23 February 2017 - 07:56.


#24
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
O metoda 100% antifurt, ii faci o gaura telefonului, treci șnurul prin ea și îl pui la gât!

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcostin001, on 23 februarie 2017 - 07:47, said:

si la unele telefoane cum am eu Xiaomi MI4C, spre exemplu, nu il poti nici inchide.
Zici ca NU are optiunea de OFF?
Posted Image)
Desfacut, deconectata bateria.
Sa nu zici ca il lipesti cu superglue.

Edited by dorin_2k, 23 February 2017 - 09:08.


#26
pedro2767

pedro2767

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 19.02.2011
Dorine...fără supărare,dar nu e așa de simplu "desfăcut...deconectata bateria", la orice telefon. Cred ca știi ca exista telefoane la care nu prea poți sa scoți bateria asa simplu...
De exemplu cum scoți tu acasă asa simplu bateria la seria HTC M7..M8..M9..M10 sau seria Sony Z...sau seria Galaxy S6..S7 , e.t.c.
Nu exista aplicație eficienta suta la suta...Unele aplicații de genul, îți mai dau o șansă,unele îți dau șanse mai mari...iar altele mai mici...

Edited by pedro2767, 23 February 2017 - 09:57.


#27
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Unele telefoane au un buton pe care daca-l apesi se face hard shut down, cele de la Sony au asa ceva.
Dar si-un banal staniol dintr-ala alimentar, daca iei telefonul si-l infasori in staniol, nici mama semnalului nu mai ajunge la telefon.
Aluminum Foil Faraday Cage Test
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nfDQBo3MM0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si cu asta am terminat de dat idei hotilor :D

Edited by Ciubex, 23 February 2017 - 10:01.


#28
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postdorin_2k, on 23 februarie 2017 - 09:05, said:

Zici ca NU are optiunea de OFF?
Posted Image)
Desfacut, deconectata bateria.
Sa nu zici ca il lipesti cu superglue.
La MI4C nu se poate scoate bateria si da, daca il blochez prin sms sau prin commanderul de pe site nu il mai pot debloca decat tot prin sms sau prin codul PIN introdus de mine.

Edited by costin001, 23 February 2017 - 11:27.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Da, da..... si marmota invelea ciocolata!!!
Cum sa nu se poate scoate bateria? Ca nu au turnat-o direct pe placa de baza. Are un conector mic.
Attached File  xiaomi.jpg   316.85K   7 downloads

Edited by dorin_2k, 23 February 2017 - 16:18.


#30
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Prietene carcotas, tu crezi ca daca gasesti nod in papura la toate nu iti fura telefonul. Eu iti explic doar ca nimeni de pe planeta asta nu fura un cacat de telefon si se chinuie sa ii scoata bateria riscand sa ii sparga ecranul. Orice hot vrea un castig rapid si doreste sa scape de el repede, ca atare ii va vinde asa cum este. Spre norocul tau. Iar tu daca ai nu telefon de tip candybar la care doar serviceul ii scoate bateria cu ajutorul presei la cald, te rog sa incerci tu sa faci operatiunea acasa. Sunt destui oligofreni care au incercat la telefoane scumpe si au ramas cu buza umflata, este plin forumul de ei. Iar cei din service iti scot un ecran spart si iti monteaza unul nou. I-a incearca tu sa pui la loc unul scos, sa vezi ce usor este.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcostin001, on 23 februarie 2017 - 16:33, said:

I-a incearca tu sa pui la loc unul scos, sa vezi ce usor este.
Eu am reusit. De multe ori la telefoanele copilului meu ce tot le sparge ecranul. Nu este facil, dar se poate.
Ia incearca tu sa nu mai aberezi asa de mult. Initiatorul vrea sa isi recupereze telefonul in caz ca ii este furat.
NU se poate daca ii este scoasa bateria. PUNCT!!!

#32
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Am recitit si eu postul initial si nu zice nimic legat de recuperare, ci doar sa comamde de la distanta blocarea telefonului.
Nu cred ca cineva pana acum si-arecuperat telefonul folosind vreo aplicatie de acest gen.
Politia nici nu baga in seama asemenea situatii.
Asadar, pana nu vine cineva si spune/scrie ca l-a ajutat vreo aplicatie de aceasta natura, nu voi crede ca este posibil sa faca ceva de la distanta pentru a-si recupera telefonul.

Edited by Ciubex, 23 February 2017 - 20:19.


#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
L-am intrebat eu si mi-a raspuns.

View Postasd11, on 21 februarie 2017 - 17:08, said:

Nu am card,doresc sa il recuperez in caz de doamne fereste este furat.
Vrea sa il recupereze.
NU se poate.

#34
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Poate îl găsește mama omida cu globu' fermecat.

#35
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postdorin_2k, on 23 februarie 2017 - 18:49, said:

Eu am reusit. De multe ori la telefoanele copilului meu ce tot le sparge ecranul. Nu este facil, dar se poate.
Ia incearca tu sa nu mai aberezi asa de mult. Initiatorul vrea sa isi recupereze telefonul in caz ca ii este furat.
NU se poate daca ii este scoasa bateria. PUNCT!!!
Si fiica-mea are 17 ani si cam scapa telefoanele din mana, dar nu fac pe calicul sa le desfac singur, dorin_2k. Le duc in service, unde se ofera si garantie. Nu cred ca ai desfacut tu un smasung galaxy S6 si a mai ramas si intreg ulterior. In ceea ce priveste dorinta initiatorului de a-si recupera telefonul in caz de furt este foarte realista. Eu cunosc personaj care si-a recuperat telefonul furat intr-un mall din oras cu ajutorul aplicatiei. De unde am aflat si eu de existenta ei.
Rugamintea mea este sa fii civilizat si sa dai solutii concrete si coerente, daca ai! Daca nu esti invitat sa "aberezi" in alta parte.

#36
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
daca imi amintesc bine, s-a discutat despre un caz, in care un tel furat a fost localizat, adresa, etc,
dar organul nu a intervenit, din motive, tot legale.
practic, si daca iti vezi telefonul la cineva in mana, nu il poti lua pana nu decide legea...
ca politia poate interveni.
aplicatiile ,,de recuperare'' sunt bune doar pt resetare - stergere date.
lucru pe care, de altfel, il face oricum ,,noul'' posesor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate