Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Casa noastra de la munte, P+1, Valenii de Munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#109
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Poti sa schimbi firma de gaze. http://www.anre.ro/r...mparator-tarife

#110
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu vreau sa te descurajez, insa pentru o solutie care nu implica gazele ai nevoie de un spatiu tehnic mult mai mare.
Eu am o camera tehnica sa 9 mp, un pufer de 500l (tu probabil vei avea nevoie de unul mai mare, daca te bazezi exclusiv pe un semineu/soba) ocupa destul de mult spatiu.
Semineul/soba nu zic ca nu poate fi amplasata in unul din locurile schitate de tine, insa pe unde vei face legatura cu cosul de fum ? E totusi o tubulatura cu un diametru destul de mare intre cele doua.
Apoi daca vrei sa ai conexiune la un pufer, asta iarasi inseamna trasee de tevi care trebuie gandite din timp.
Ar mai fi recomandat sa ai admisie de aer sub focar.

#111
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Of Dana, cat de bine stii sa pui punctul pe i.

Renuntarea cu totul la gaz e o utopie a mea.Bineinteles ca nu voi putea face asta, dar termosemineul + pufferul tot va tb sa il fac. Cat despre marimea CT-ului, asta a  fost un subiect la care ne-am gandit f mult. Eu mi-am dorit sa fie mai mare, dar nu am avut de unde lua mai mult spatiu, iar casa nu am vrut sa o marim mai mult pt ca si asa e mare.

Pt termosemineu varianta 3 exact la asta ma gandeam si eu. Daca fac cosul si aductiunea de aer pe margine, am o distanta de aprox 1.5m intre focar si cos, ceea ce ar putea fi o problema, chiar si din pdv al suprafetei. Pana la urma, cred ca va trebui sa aleg var 2, care imi place.

Cumparator, stiu ca pot schimba firma, dar eu vreau sa schimb casa :)) Adica cea din Pantelimon vreau sa o vand.

#112
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
So it begins. The Great battle of our Time.

E plina curtea de pamant :( ce ma fac cu el...

Attached Files



#113
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Il tii sa mai ridici nivelul curtii dupa aia sau daca nu e cazul il duci cu basculanta pe campurile patriei.

#114
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Prima saptamana e aproape gata.

Iata cum au decurs lucrurile:

- luni am trasat casa, apoi am inceput sapaturile. Din pacate spre sfarsit, buldo era obosit, s-a grabit sa termine treaba pt ca dimineata avea alta fundatie asa ca ultimele 2 santuri nu le-a sapat aproape deloc.
- Marti aveam programata turnare, dar nu am putut-o face din cauza ca nu era totul sapat. Cand am ajuns eu mesterii erau suparati, am sunat din nou la buldo si a venit in aprox o ora sa corecteze ce mai putea...cat de cat, nu total. In restul zilei au mai scos baietii pamant.
- Miercuri am facut turnarea betonului mort. A decurs aproape bine, mai putin faptul ca s-a rupt unul dintre malurile pe care buldo le-a sapat in graba chiar inainte sa ajunga prima cifa. Au pus destul de multa apa ca sa poata intinde betonul mort. Am vb cu diriginta si a zis ca la etapa asta nu e o problema. Oricum, la celelalte turnari va fi si ea prezenta.
- Joi si vineri se lucreaza la fier. Luni e liber, fiind Sf. Gheorghe. Mi-a zis seful constructorilor ca ei nu lucreaza in zi de sarbatoare, pt ca au avut probleme: au lucrat de Sfantul Nicolae si 3 dintre oameni s-au accidentat.

Am atasat si cateva poze.

Preturi pentru ce am cheltuit saptamana aceasta:
Lemn cofrat - 750 RON /mc (am luat 7mc)
Patrati 8 x 8 - 23 RON
Beton B150 - 183 RON + TVA
Sapatura mecanizata - 14 RON / ml (pt cupa de 60cm, pt cea de 30 era 10 RON)
Discuri flex - 9.5 RON

Attached Files



#115
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
M-am mai consultat cu sotia si ne-a venit o idee noua legata de pozitia masinii de spalat si a uscatorului de rufe. Ne-am gandit sa le mutam la etaj, in baia mare, unde avem un perete de aprox 3m neutilizat in acest moment. Beneficiul ar fi ca nu mai trebuie sa coboram si sa urcam cu rufele. Putem sa le uscam cu ajutorul uscatorului iarna, sau pe balconul de langa baie, vara. Am intrebat-o pe sotie daca are probleme cu faptul ca hainele pot fi vazute din afara, iar raspunsul a fost ca nu. Eh, asa suntem noi, nu prea ne pasa daca ne vede lumea rufele sau nu Posted Image)

Un alt beneficiu ar fi faptul ca CT-ul castiga mai mult spatiu, a.i. acolo putem face loc si pentru un puffer cu acumulator care sa fie legat atat la centrala pe gaz, cat si la termosemineu. Adevarul e ca nici nu ne placea sa vedem toate tevile si aparatele de acolo cand trebuia sa spalam rufe.

Ce parere aveti?

In alta ordine de idei, am vb in sfarsit cu structuristul, si am decis sa mutam stalpul din mijlocul living-ului in camara, pe colt. La etaj, va fi pe colt in dressing.

Edited by Renex, 22 April 2018 - 07:55.


#116
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Si eu vreau sa fac la fel. Pun uscatorul peste masina si bag totul intr-un dulap.

#117
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Multumesc cumparator. Ma bucur sa stiu ca nu suntem primii care au avut ideea asta Posted Image Pe majoritatea jurnalelor, am citit ca aproape toata lumea isi pune msv si mur in CT, asa ca la inceput am zis ca facem asa fara sa ne gandim prea mult, dar acum cand vad cate chestii vor trebui sa isi gaseasca locul acolo, parca nu am vrea sa vedem plin de tevi cand spalam rufe, ci doar atunci cand avem intr-adevar de rezolvat ceva tehnic + pt depozitat sculele mele de interior.

Mi-am adus aminte ca nu am cumparat o chestie pana acum. Intre placa si primul rand de caramida tb sa pun hidroizolatie rigida. Care e aceasta? Sa stiti ca ma ajuta si link-uri din online (dede, etc.) daca aveti, ca sa inteleg ce am nevoie sa cumpar.

Attached Files



#118
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Dezavantajul cu masina de spalat/uscator in baie este ca se strica aspectul. Trebuie sa integrezi cumva masinile acolo. Avantajul este ca nu mai cobori/urci cu rufele de la parter. Cel mai bine ar fi sa ai o spalatorie, o camaruta, la etaj.

#119
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Inainte de urmatoarea turnare sa speli bine pamantul de pe beton!

#120
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
https://www.dedeman....25-kg/p/5007507
Asta am folosit eu sub primul rand de caramida.

#121
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Fierul e pe pozitie, cofrajele au fost facute, maine turnam elevatia.

Attached Files



#122
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cva distantieri? Nu sta cam mult fierul lipit de cofrag ?

#123
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Grinzi prin stalpi, bun asa. Dar etrieri in noduri nu se mai poarta? :)
Mai curata pamantul de la baza fundatiei, macar ceva bolovani mai mari care se vad, am inteles ca nu fac priza cu betonul.. :)
Bine, eu stiu pe unii care baga aspiratorul acolo, spala cu aspersorul, etc..:)

Avem o mica pana de stucturisti asa ca am ajuns sa ne dam noi it-istii cu parerea..asta e veata.. :)

Edited by catalijns, 27 April 2018 - 10:51.


#124
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Dana, au pus distantieri, dar prima poza e de la terasa, iar acolo mai aveau de cofrat. Cam asa e peste tot:
Attached File  distantier1.jpg   243.18K   49 downloadsAttached File  distantier2.jpg   143.07K   45 downloads
Nu e bine?

View Postcatalijns, on 27 aprilie 2018 - 10:51, said:

Grinzi prin stalpi, bun asa. Dar etrieri in noduri nu se mai poarta? Posted Image
Asa cred ca e in proiect. Ce e gresit?

View Postcatalijns, on 27 aprilie 2018 - 10:51, said:

Mai curata pamantul de la baza fundatiei, macar ceva bolovani mai mari care se vad, am inteles ca nu fac priza cu betonul.. Posted Image
Bine, eu stiu pe unii care baga aspiratorul acolo, spala cu aspersorul, etc..Posted Image
Pamantul va fi spalat luni dimineata, inainte de turnare. Daca stiam, aduceam aspersorul de la vechea casa...

View Postcatalijns, on 27 aprilie 2018 - 10:51, said:

Avem o mica pana de stucturisti asa ca am ajuns sa ne dam noi it-istii cu parerea..asta e veata.. Posted Image
Chiar asa...unde e @brawnie cand ai nevoie de el? Posted Image


Ah da, stiti ca va ziceam ca maine facem turnarea? In dulcele stil romanesc, ma suna seful de la statia de betoane si imi spune ca nu pot turna maine pt ca nu mai au nisip si ca de unde il aduc s-a stricat nu stiu ce aparat si nu pot sa le livreze astazi sau maine. Buna treaba...

#125
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostRenex, on 27 aprilie 2018 - 11:30, said:

Asa cred ca e in proiect. Ce e gresit?
Nu am vazut inca in proiecte sa scrie careva ca trebuie pusi etrieri in noduri (e adevarat ca am vazut doar cateva), asta e un fel de buna practica, in noduri sunt cele mai mari forte si acolo trebuie ceva suplimentar sa tina betonul inauntru. Acum e probabil putin tarziu si e in fundatie, cred ca fortele mai mari vor fi mai sus, la nivelul placilor, acolo ai grija mare, e must!
intreaba asa usurel dirigintele ce parere are si uita-te atent la fata lui cand intrebi, s-ar putea sa ii dea cu virgula.. Posted Image

Edited by catalijns, 27 April 2018 - 11:40.


#126
Clodi_

Clodi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.02.2017

View PostRenex, on 27 aprilie 2018 - 11:30, said:

Dana, au pus distantieri, dar prima poza e de la terasa, iar acolo mai aveau de cofrat. Cam asa e peste tot:
Attachment distantier1.jpgAttachment distantier2.jpg
Nu e bine?


Lipsesc distantierii de plastic care se pun pe armatura ca sa o tina distantata de cofrag.
Distantierii aceia de lemn din poza sunt ca sa nu se apropie cele 2 laturi ale cofragului intre ele. Din cate am inteles, este de evitat sa pui lemn in beton, distantierele acelea se pot face din fier beton mai gros. Cele de la baza nu stiu daca mai pot fi inlocuite acum, dar macar unde se poate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate