Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Card Mastercard dezactivat de banca

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Salut. Am vrut zilele astea sa fac niste cumparaturi de pe ebay prin paypal si surpriza.. tranzactia nu a putut fi finalizata. Am incercat sa cumpar ceva prin PayU si am primit mesaj sa contactez banca fiindca tranzactia cu cardul nu a putut fi finalizata.
Am mai patit anul trecut o chestie din asta. M-am dus la banca si mi-am reactivat cardul mastercard.
Intrebarea mea: Dupa cate zile se dezactiveaza din oficiu cardul mastercard daca nu il folosesti la nicio tranzactie? Dupa 30 de zile, 60 de zile sau 90 de zile? Stie cineva concret. Precizez ca de la bancpost am cardul.

Edited by M-I-N, 20 February 2017 - 02:56.


#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
ar trebui sa nu se dezactiveze daca nu faci tranzactii.

#3
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Vezi daca nu cumva au schimbat politicile de securitate si trebuie sa il inrolezi in 3D-Secure. Suna la banca si intreaba de ce nu a putut fi finalizata tranzactia.

Edited by Maryus89, 20 February 2017 - 08:34.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostM-I-N, on 20 februarie 2017 - 02:53, said:

Salut. Am vrut zilele astea sa fac niste cumparaturi de pe ebay prin paypal si surpriza.. tranzactia nu a putut fi finalizata. Am incercat sa cumpar ceva prin PayU si am primit mesaj sa contactez banca fiindca tranzactia cu cardul nu a putut fi finalizata.
Nu cardul se dezactiveaza, ci limita de plati pe internet sau pe site-uri ce folosesc (sau nu) codul de securitate CVV2.

#5
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Ai o limita ca suma/timp in care poti face plati nesecurizate pe net. Contrar a ceea ce se crede, plata prin paypal este nesecurizata, deci ai nevoie de"deblocarea" cardului/contului pentru a putea face astfel de plati.
Daca ai internet banking e foarte usor: intri in contul tau, mergi la sectiunea carduri si ridici (la valoarea pe care urmeaza sa o platesti) suma pentru plati nesecurizate (care de obicei e 0) si cresti perioada de timp in care poti face plati nesecurizate (in functie de banca poti seta de la cateva ore pana la cativa ani=timp nedefinit).
Nu conteaza la ce banca ai card, cam toate fac la fel, pentru a-ti proteja contul de fraude.

#6
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
AM fost azi la banca. Intradevar este o limita de timp care tine dupa cate am inteles de securitatea contului. Chestia e ca mie mi se blocase si la bancomat adica nici la bancomat nu mai imi accepta tranzactia. Am setat limita de timp pentru 180 de zile la banca. Asta este limita maxima care se poate seta si trebuie sa astept cateva ore bune ca sa fac o tranzactie folosind pinul cardului pentru deblocarea cardului. Contul l-am deblocat scotand de pe el 100 de lei de la ghiseul bancii.

Oricum ai da-o e cam aiurea sa te trezesti dintr'o data cu contul blocat.

View PostHider141, on 20 februarie 2017 - 08:55, said:

Nu cardul se dezactiveaza, ci limita de plati pe internet sau pe site-uri ce folosesc (sau nu) codul de securitate CVV2.

Ba se dezactiveaza cardul + contul pe care este atasat mastercardul. Dupa anumite zile de neactivitate intra intr-o stare care este similara starii de blocaj. E practic blocat dar nu definitiv. In plus am observat ca are doar 3 ani valabilitate .. de cand cu hekarii astia nimic nu mai sigur. Posted Image
Diferenta este ca unele carduri sau banci dezactiveaza cardul si contul cardului dupa 180 de zile dar daca nu mai ai sold pe el. Eu totusi aveam sold dar tot s-a dezactivat.
Si mai e ceva. Nu banca dezactiveaza cardurile ci aia care se ocupa cu cardurile mastercard pe Romania.

Edited by M-I-N, 20 February 2017 - 12:29.


#7
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostM-I-N, on 20 februarie 2017 - 12:23, said:

Si mai e ceva. Nu banca dezactiveaza cardurile ci aia care se ocupa cu cardurile mastercard pe Romania.

Ce banca?
BT?

#8
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Scrie in primul post. Bancpost Mastercard.

Edited by M-I-N, 20 February 2017 - 12:59.


#9
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Numele de banci sunt obisnuit sa le vad cu litera mare. Mi-a scapat.

Chestia cu dezactivarea cardului de catre cei de la Mastercard dupa 180 de zile de inactivitate, e mai degraba scuza bancii.
Am la alte banci, carduri Mastercard, nicio problema.

Insa Mastercard are costuri mai mari pentru banci. De aceea cele mai multe carduri de la noi, sunt Visa, Visa Electron.

#10
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Gata am rezolvat. Este totul in regula acum. Operatiunea asta dureaza cateva ore bune..minim 8. Cica trebuie sa astepti minim 6 ore sa se activeze in sistem mastercardul. Eu am asteptat 8. Am zis sa nu ma risc sa imi manance bancomatul cardul. Culmea ca am sters cardul de pe paypal cand nu mergea dar l-am bagat din nou. Vad ca acum a mers, nu mi-a retras nicio suma paypalul. Mi-a bagat cardul in cont fara retragerea aia de pe card de cativa dolari.
Poate va intrebati de ce naiba n-am mai folosit mastercardul asta. Simplu mai am un Visa si in ultimele luni bune l-am folosit pe ala la tranzactii online. La tranzactii locale si in magazine prefer 99% cashul. Chiar si la emag in afara de asigurari platesc tot ramburs :).

Edited by M-I-N, 20 February 2017 - 20:52.


#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Asa e daca aveti conturi la banci obscure . Bancpost este o banca cu servicii jenante . Am renuntat la serviciile ei de vo' 10 ani . Recomand BT .

#12
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Toate bancile au servicii de toata jena. Nici BT nu este vreun etalon in domeniu. Aia de la BT au aburit-o pe maicamea sa faca o descoperire de card de 20.000 de lei pe care cu chiu cu vai am convins'o eu de'abia anul trecut sa i-o pun eu la loc si sa o inchida naiba. N-au trecut 6 luni si in momentul de fata iar si-a facut mama descoperire de card.. tot la BT cand am vazut sa innebunesc, bine naiba ca de data asta de vreo 5000 de lei... deci orice banca este facuta sa fraiereasca lumea si sa scoata profit.
Cate o suta si ceva de lei pe luna sau poate chiar 200 de lei de la 10.000 de fraieri cu descoperirile de card.. profit garantat.
La BT cand am fost nevoit sa fac transfer la ghiseu pentru vreun cont la comenzi online tot timpul a trebuit sa platesc +6 lei comision pe tranzactie.

Edited by M-I-N, 20 February 2017 - 21:00.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Si cum are BT-ul servicii de toata jena cand mama ta e cea care accepta deschiderea acelor credite (si recidiveaza) si le mai si utilizeaza?

#14
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Asta este fix parerea si opinia mea ca la mine in zona unde m-am dus eu nu mi-au placut serviciile BT si n-am fost multumit. Sunt niste tepari. Asta este fix impresia mea si opinia mea. Alte explicatii nu dau. Toate bancile au multe minusuri fiindca bancile sunt facute sa-ti ia banii nu sa-ti dea ceva.. chiar si la depozite in timpurile astea.
Si apropo cand te fraieresc cu credite iti spun ceva semnezi altceva si pe parcurs se schimba treaba.. asta nu se numeste teapa? Eu cred ca da.. se numeste. De comisioanele peste comnisioanele extrem de umflate ai uitat?

Prefer oricand 99% cashul. Cashul e sfant.. cardul este un rau pentru mine in situatia in care uneori mi-e imposibil sa cumpar ceva fara card doar atunci il folosesc.

Edited by M-I-N, 22 February 2017 - 15:12.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Bancile iti ofera un serviciu, in anumite conditii, pe care TU decizi daca le accepti sau nu. Daca nu le accepti,  nu uitlizezi serviciul si gata.
Se numeste inselaciune/teapa daca in contract sunt niste conditii care nu se aplica sau nu se respecta. In rest e gargara.
Nu am uitat de comisioane fiindca ma informez. Daca nu imi convin conditiile, ma duc la altii sau renunt sa mai folosesc produsul/serviciul respectiv.

#16
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Uneori nu poti sa renunti din propria initiativa la banca.. Uneori firmele au contracte cu anumite banci si numai de la banca aia poti sa-ti ridici salariu sau sa ai card de salariu de la serviciu. La asta nu te-ai gandit? Deci sunt si momente in care practic esti OBLIGAT sa ai cont deschis la o anumita banca anume. Spre exemplu eu ca sa renunt maine la bancpost m-ar costa cateva sute de euro bune.. respectiv vreo 400... monedele au multe fete..

Edited by M-I-N, 23 February 2017 - 20:39.


#17
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Amandoi aveti dreptate. Nu o mai lungiti.

#18
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Bancile, in Ro, te ciupesc din orice pozitie suntem de accord. Asta pt ca romanul nu are incredere in Protectia consumatorului ce ar putea intent un recurs colectiv(ce o mai fi si ala?)
Pt ca daca bancile ar pierde niste procese si ar fi obligate la ceva despagubiri cu dobanda si plati judiciare, ar pune mai mare atentie pe client si nu pe banii lui!

Edited by aaddyy2005, 24 February 2017 - 00:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate