Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

subwoofer Focal vs Seat Leon

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Va salut
Zilele astea am achizitionat un  subwoofer "underseat" de la focal, modelul ibus 20. Am avut surpriza sa constat ca nu se potriveste pe masina mea, un seat leon 2011. Nu se potriveste in sensul ca nu intra cu totul sub scaun, astfel ramanad cca 10cm in afara scaunului, asta din cauza faptului ca sub scaun se afla sistemul de ventilatie pentru locurile din spate.
Acum si intrebarea...Are cineva idee cam pe unde as putea sa-l montez? Ideal era clar sub scaun, insa nu-mi da voie constructia masinii...
Mi-am dorit mult acest subwoofer si ar fi aiurea sa-l dau retur!

Multumesc anticipat ptr idei.

Attached Files


Edited by ozzyboy, 20 February 2017 - 02:15.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ai incercat sa-l bagi de-a latul?
Sub scaunul din fata?
In portbagaj?
In torpedou?
In spatele banchetei?

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postozzyboy, on 20 februarie 2017 - 02:12, said:

Mi-am dorit mult acest subwoofer si ar fi aiurea sa-l dau retur!

Pune-l in portbagaj si vezi daca esti multumit
sau
Retur si altul, chiar daca e aiurea
sau
Daca e prea aiurea, schimba masina cu una are are mai mult spatiu sub scaune.

#4
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
In primul rand va multumesc pentru interesul acordat si sfaturi...si am sa rasund punct cu punct

-de-a latul nicio sansa... intra la fix asa pe lung.
-torpedou exclus din cauza proportiilor
-daca vroiam subwoofer in portbagaj, imi luam unul de portbagaj.portbagajul la leon este un pic mai mare decat cel de matiz...

View Postpelikanu, on 20 februarie 2017 - 02:25, said:

Ai incercat sa-l bagi de-a latul?
Sub scaunul din fata?
In portbagaj?
In torpedou?
In spatele banchetei?


Ar fi o varianta sa fac niste teste sa vad cum se aude sub scaun si cum se aude in portbagaj, desi s-ar putea sa pierd ceva din puterea lui... ptr ca el e gandit sa stea in interior si nu in portbagaj, fiifnd slabut ca putere.

View Postvimann, on 20 februarie 2017 - 02:32, said:

Pune-l in portbagaj si vezi daca esti multumit
sau
Retur si altul, chiar daca e aiurea
sau
Daca e prea aiurea, schimba masina cu una are are mai mult spatiu sub scaune.


#5
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
daca il pui tot sub scaunul din fata, dar il impingi sub scaun de la picioarele pasagerului din spate nu intra?
dezavantajul e ca fie bate aerul pt picioare pe el, fie nu dai drumul la aer pe la picioare.

L.E. sau lasa-l asa cum e, dar ridica putin scaunul si impinge-l in fata, asa incat sa acopere wooferul. din ce se vede in poze prinderea pentru presuri e mai in fata decat wooferul, asa ca dand scaunul in fata ar trebui sa-l maschezi

Edited by johnsmith07, 20 February 2017 - 09:44.


#6
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Am găsit o soluție de compromis până la urmă... Am ridicat scaunul la maxim și l-am băgat între scaun și sistemul de ventilație...  Stă foarte fix așa...În cazul ăsta ventilația e ok nu este obturată,  căldura nu bate în subwoofer...  Urmează zilele următoare să-i fac legăturile...  

Mulțumesc tuturor ptr sfaturi!

Attached Files



#7
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Am revenit...  Ieri am instalat subwoofer-ul...  Postez din nou pentru cei care vor întâmpina vreodată aceeași problemă. Am impresia că vor fi aceleași probleme pe toate mașinile din grupul VAG,  pentru că am facut o probă și pe un Passat cc și la fel,  există acest impediment cu instalația de aer care trece sub scaun.
Așadar l-am montat sub scaunul din dreapta,  scaunul ridicat aproape la 2/3,  și cumva pe lat (se poate vedea în foto cum).  Scaunul demontat,  cablajul subwoofer-ului scos pe lângă firele de la scaun (cele de senzori scaun, airbag)...  Un lucru important,  l-am montat cu difuzorul în jos,  asta pentru că vibrația în scaun era foarte greu de suportat și întorcând subwooferul am rezolvat aspectul ăsta.  Și parcă se aude și mai frumos așa. Spațiu dintre  difuzor și podea este suficient,  aproximativ 5cm. Veți vedea acea sticlă de apă pe care am folosit-o ca și sprijin pentru celalalt capăt, care în poziția asta subwooferul rămâne în aer,  din păcate ... Însă rezolvarea de moment a fost aia cu sticla până voi face un picior de sprijin din polistiren extrudat...
În poză puteți vedea și reglajul subwoofer-ului.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate