Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

problema cu Ghosting la monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
kentcursedangel

kentcursedangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.12.2011
Salutare Softpedia

Am o problema si desi am cautat peste tot nu am reusit sa gasesc o solutie

Indiferent ce monitor incerc (am incercat un monitor de 22 , 1 monitor de 27 folosit care merge perfect si un monitor de 27 inch , curved , 200 lire nou nout si tot asa se produce efectul ) apare un efect de ghosting la orice miscare a imaginilor. In jocuri este absolut extrem.Cand incerci sa misti ceva pe ecran , o umbra foarte mare apare in directia opusa ...puteti observa in videoclipul atasat. Chiar si pe facebook se observa aceasta problema....cand citesc...indiferent de ce fac . Nu pot vedea filme din aceelasi motiv. Am incercat aceste monitoare si pe laptopul meu. Aceeasi problema ! am incercat in prize diferite...aceeasi problema. Camere diferite ,aceeasi problema . Am nevoie de ajutor deoarece nu mai are rost sa cumpar alt monitor avand in vedere ca 3 au exact aceeasi problema pe 2 dispozitive diferite .
Ce am incercat :
drivere noi updatate
cabluri diferite , modele diferite
prize diferite
3 monitoare diferite 2 computere total diferite , chiar si OS e diferit
locatii diferite in apartament
am fost cu monitorul de 27 inch inapoi la baietii de unde l-am cumparat , si la ei nu a avut absolut nici o problema cat de mica ....



Va multumesc anticipat.

Edited by kentcursedangel, 18 February 2017 - 23:06.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Unde este clipul ? ca nu-l vad.
Si ce panel are monitorul ?

#3
kentcursedangel

kentcursedangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.12.2011

View Postsuper8, on 18 februarie 2017 - 23:13, said:

Unde este clipul ? ca nu-l vad.
Si ce panel are monitorul ?
nu am reusit sa il atasez se pare ... incerc iar . IPS cred. refresh rate de 5 ms ...celalalt era de 2 ms . e posibil sa fie interferenta magnetica in apartamentul meu ? aceelasi monitor a functionat excelent pe un laptop model mai vechi cand l-am dus inapoi.

View Postsuper8, on 18 februarie 2017 - 23:13, said:

Unde este clipul ? ca nu-l vad.
Si ce panel are monitorul ?
nu ma lasa sa uploadez clipul . desi este 16 mb zice ca file too big to upload . o sa incerc youtube ,,,

clipul pe youtube poate fi gasit la acest link : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c9f6ljFUW0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ce IPS e ala cu latenta de 2ms ?

Exista IPS si de 1ms ( grey-to-grey BS de marketing...) , dar pretul e mult mai mare decat povestesti...

Edited by loock, 19 February 2017 - 02:39.


#5
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
poate ai o placa video prea de kkt, eu din vide-ul ala observ clar exact ce aveam eu acum 10 ani cand aveam o placa video naspa

nu stiu...doar iti zic.. :) poate ai o rezolutie prea mare?!

#6
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
daca folosesti cablu vga este absolut normal sa faca asa. ori folosesti un cablu vga la peste 100 de lei ori treci pe cel mai ieftin dvi-dvi, hdmi-hdmi, display port etc

#7
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
N-ai spus ce componente ai, cum sint conectate (ce cabluri)....
Filmarea este nasoala rau, invata sa tii telefonul nemiscat (adica il pui pe un suport), si ceva mai multa lumina in jur.

Opa.... ia stai asa: "Am incercat aceste monitoare si pe laptopul meu. Aceeasi problema !"
Adica, in aceeasi locatie, mai multe monitoare, pe 2 calculatoare diferite, fac acelasi lucru ?!
Mergi cu  laptopul si monitor/monitoare in alta/alte locatie/locatii.
Poate e de la instalatia electrica.

#8
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

Quote

Opa.... ia stai asa: "Am incercat aceste monitoare si pe laptopul meu. Aceeasi problema !"
Adica, in aceeasi locatie, mai multe monitoare, pe 2 calculatoare diferite, fac acelasi lucru ?!
Cred ca si aceleasi cabluri Posted Image Posted Image Posted Image

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
schimba cablu de la pc la monitor. incearca DVI sau HDMI daca stie monitorul si pc-ul/laptopul.

ce sistem si ce laptop ai? ce placa video? ce sursa la sistem?

#10
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Din clipul prezentat eu nu sunt convins ca monitorul e problema, ci mai degraba sistemul sau cablul/conexiunea la monitor.
Mai multe detalii privind acestea din urma ar fi necesare.
Si un clip cu o pagina web cu imagini, nu facebook/youtube embed.

#11
kentcursedangel

kentcursedangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.12.2011
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Placa video este nvidia 960 de 4 gb , iar laptop are placa i ati radeon incorporata. Rezolutia e setata la 1080 nativa.Pc are windows 8 iar laptopul are windows 10.
am incercat 2 cabluri hdmi diferite , noi ambele . Doar un cablu vga am , dar aceelasi problema indiferent de cablu . Am incercat toate combinatiile posibile intre cele 3 monitoare si pc / laptop in toate camerele si in toate prizele . inclusiv am schimbat orice prelungitoare si am incercat si direct in priza. video e calitate slaba pt ca este  filmat noaptea cu un telefon mai vechi , Singura problema ar ramane instalatia electrica ....e posibil sa fie acolo problema ? tot merge perfect in apartament , nu e nici o problema.

#12
kentcursedangel

kentcursedangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.12.2011
Edit : Am cumparat si un cablu dvi-d nou nout . aceeasi problema......sugestii ?

#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
Incearca la un TV ca e mai la indemana, vezi daca apare la fel. Foloseste aceleasi cabluri HDMI cu care ai incercat la monitor.

#14
kentcursedangel

kentcursedangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.12.2011

View PostStickyFingaz, on 20 februarie 2017 - 13:06, said:

Incearca la un TV ca e mai la indemana, vezi daca apare la fel. Foloseste aceleasi cabluri HDMI cu care ai incercat la monitor.
salut . Multumesc de sugestie dar nu am un televizor la indemana :D . am cumparat 2 cabluri hdmi diferite . unu dintre ele a fost chiar cel folosit de baieti de la CEX cand am incercat sa il returnez crezand ca e defect, si a mers perfect la ei . cablurile nu sunt de vina ....am cumparat azi un cablu DVI-D si exact aceelasi efect. Multumesc oricum

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate