Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Agentie Imobiliara - 2017 (idee de afacere)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Val3ntyN

Val3ntyN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2010
Salutare tuturor.

Am deschis acest topic deoarece as dori sa imi deschid o agentie imobiliara. Voi dori sa ma ocup doar de inchirieri si vanzari apartamente vechi (an contructie 1978 - 2000). Comisionul il voi stabili astfel incat sa imi scad concurenta pe o anumita zona in care voi activa (voi activa doar in bucuresti). Agentia pe care o voi deschide doresc a fi un "medie" daca pot spune asa. Gen sa ma ocup eu si sotia, respectiv un angajat sau 2 in plus, maxim.

Cei care au cunostinte in acest domeniu...merita sa imi mai deschid in 2017 o astfel de afacere? Se castiga relativ bine din aceasta afacere? Cum pot face rost de acele apartamente pe care proprietarii vor sa le inchirieze sau sa le vanda? (Ma bazez mai mult pe vanzare)...dezvoltati voi acest subiect, va rog! Mentionez ca sunt "zero" in acest domeniu. Tocmai de aceea cer sfaturi si pareri. Multumesc.

#2
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 Val3ntyN, on 16 februarie 2017 - 11:13, said:

Voi dori sa ma ocup doar de inchirieri si vanzari apartamente vechi (an contructie 1978 - 2000).


Cum pot face rost de acele apartamente pe care proprietarii vor sa le inchirieze sau sa le vanda? (Ma bazez mai mult pe vanzare)

De ce? Nu prea se vand astea noi ?

#3
Val3ntyN

Val3ntyN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2010
Ba se vand chiar mai bine decat cele vechi. Dar cum am spus, doresc sa am o agentie de nivel mediu spre mic chiar. Iar dezvoltatorii imobiliari ori isi vand direct apartamentele, ori apeleaza la cele mai cunoscute agentii. Nu ma incadrez eu acolo. Nu vreau sa visez la cai verzi pe pereti. Intelegi tu ce zic...

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ce servicii oferi? ca pe la noi agentiile se rezuma la a arata cu degetul un apartament, stand in fata blocului sau cel mult a te duce in fata usii
si apoi se mira ca nesimtitul de client nu vrea sa dea 2000 eur pentru aproape nimic
in rest, de discutii, hartii, credite... tot clientul se ocupa

#5
Val3ntyN

Val3ntyN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2010
Din cate vad eu, voi doar ma criticati ca si cand as avea deja o agentie si v-am facut personal vreun rau. Ca sa iti raspund la intrebare, m-as oferi sa ajut clientul si vanzatorul in toti pasii pe care trebuie sa ii parcurga pana la finalizarea tranzactiei, semnarea contractului final. Eu am intrebat altceva. merita o astfel de afacere? Aveti idee de cate ceva anume? Piedici pe care le pot intalni, sau avantaje ale afacerii...

#6
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

 Val3ntyN, on 16 februarie 2017 - 11:13, said:

Se castiga relativ bine din aceasta afacere?


Cum pot face rost de acele apartamente pe care proprietarii vor sa le inchirieze sau sa le vanda?



Se castiga bine atat timp cat nu lucrezi 100% in legalitate. Altfel te mananca statul de viu.




Mergi pe la asociatiile de proprietari sau cum naiba le spune si ii intrebi daca stiu ceva apartamente de vanzare sau inchiriere. Le spui ca vrei sa cumperi/ inchiriezi, altfel o sa-si ceara si ei partea.

Gasesti si in ziarele locale (daca mai sunt), panourile de anunturi de la intrarile in supermarketuri (gen Kaufland), OLX (selectezi sa iti arate doar anunturile de la privati)...etc.

Intri in legatura cu proprietarii si le propui afacerea. Nu e neaparat nevoie sa le oferi bani, doar e interesul lor sa gaseasca cat mai repede clienti.

#7
Val3ntyN

Val3ntyN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2010
Multumesc, apreciez raspunsul :)

Ma mai gandeam la o posibilitate de a face rost de apartamente pe care sa le ofer spre vanzare. Nu este chiar fair play, dar este o varianta. Sa sun la agentiile care au apartamente in zonele care imi convin mie si sa merg sa le vizitez personal ca si client. O sa ma puna sa semnez ca am vazut apartamentul si ca nu trebuie sa vorbesc direct cu proprietarul ca sa ocolim comisionul bla bla bla. Apoi eu dau datele apartamentului agentului meu, pune si el apartamentul la vanzare pe sitesisi-ul nostri si merge cu clientii nostri pt vizualizare. Respectiv invers. Sa faca el ce am zis eu ca fac si sa merg eu cu clientii la vizualizare

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu e nici o critica, ai intrebat daca merita
normal ca merita sa iei 2000+eur/tranzactie doar aratand cu degetul un apartament, eventual niste poze
pentru ca in realitatea cam asta face o agentie imobiliara in bucuresti, vaneaza anunturi de pe internet si le republica sub nume propriu, mai arunca si momeli, apoi asteapta pestele sa muste
(am vandut si cumparat destule apartamente, stiu bine despre ce e vorba)

dar daca ai de gand sa oferi servicii serioase, incepand de la informatii detaliate despre locatie, cladire, aparatament, vecini, belele in bloc.. (care presupune mult timp alocat pentru adunarea de informatii) si pana la parteneriate cu banci, pentru creditare, nu's daca mai merita sa faci la scara mica de 2-3 angajati

#9
Val3ntyN

Val3ntyN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2010
Multumesc frumos. Asta da raspuns :)

#10
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Va fi greu daca nu ai deloc experienta in domeniu.
Iti trebuie in primul rand o baza de date cu imobile spre vanzare si cu clienti. Apoi contracte pt clientii agentiei, relatii la notari, la banci daca vrei sa oferi consultanta in cazul unui credit, persoana de la cadastru pt intocmit relevee si pe cineva care sa iti faca certificate energetice. Eventual si unul sau mai multi evalutori cu care sa te consulti in legatura cu valoarea de vanzare, daca tu nu ai experienta. Degeaba ai 100 de imobile la vanzare daca preturile lor sunt total peste media de pe piata.
Daca te gandesti de pe acum sa ciugulesti din ofertele altor agentii, iti recomand sa faci altceva.
Un agent competent face si mult teren. Trebuie sa apelezi la toate cunostintele, sa mergi la administratori de scara, sa cauti oferte de vanzare. Umple-i de carti de vizita. Fa anunturi de cumparare si umple toate cutiile postale dintr-un cartier. De preferat sa cauti exclusivitati, de care sa te ocupi doar tu. Aia sunt bani care intre sigur in buzunar. Asta dupa ce ai epuizat de triat toate anunturile de pe internet, din ziare si din zonele de anunturi de la supermarket-uri. Exista softuri care sorteaza anunturile online noi de la persoane fizice, dar costa.
Piata chiriilor e mult mai dinamica, nu iti recomand sa o neglijezi. Poti acoperi usor cheltuielile curente din cateva chirii pe luna.
Iti va fi f greu daca vrei sa faci totul legal.
E bine sa ai o viziune clara asupra investitiei pe care vrei sa o faci. Daca vrei o activitate mica-medie, probabil ca poti supravietui cu ajutorul site-urilor cu anunturi gratuite. Cred ca o poti face si fara un sediu dedicat. De la un anumit nivel conteaza sa fii cat mai vizibil si trebuie bagati bani in publicitate, site propriu si sa ai cat mai multi angajati pt a fi sigur ca ai toate ofertele de pe piata.
O greseala frecventa in domeniu este relatia proasta cu potentialii clienti. Ex: Te suna cineva pt un anunt, iti cere detalii, dar poate in urma discutiei el nu mai e atras de oferta respectiva. Majoritatea agentilor ignora aspectul si asteapta alt client. Ei, eu l-as intreba exact ce vrea sa cumpere, apoi as cauta cu simt de raspundere 2-3 oferte pe care sa i le arat.
In concluzie, cred ca daca oferi servicii de calitate si te ocupi in mod responsabil de activitate, poate avea profit. Daca ai de gand sa faci asta pe termen lung, te sfatuiesc sa eviti tepele/minciuna si sa fii integru. Ca in orice activitate de prestari servicii, recomandarile conteaza f mult.

#11
Val3ntyN

Val3ntyN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2010
Super raspuns. Multumesc mult! :-)...chiar daca va fi o afacere mica-medie tot aveam de gand sa imi fac un site propriu pt ca nu e scump sa il fac si as dori sa fie o afacere legala, zic eu. Nu stiu de ce se zice ca este foarte greu sa fiu 100% legal, dar te cred pe cuvant ca e greu. Ma refer ca vreau sa am un sediu al firmei, contracte pentru clienti, stampila etc. Am laptop, imprimanta, birou, carti de vizita si chestii din astea. Acum sunt la stadiul de a cere informatii pentru a ma convinge daca incep sa aprofundez acest subiect sau nu. In principiu imi place ideea si m-as descurca cu majoritatea chestiilor pe care le-ai enuerat. Nu vreau sa fiu un agent nesimtit care "impusca" acel comision si atat, dar nici sa fac chiar totul pentru client, recunosc. Adica il ajut la notar, la banca si ii dau sfaturi, dar ma limitez doar la atat. In fine, mai astept pareri si opinii, apoi o sa incep sa aprofundez. Cred ca o sa vbesc direct cu un agent care are deja o experienta in spate

#12
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Ideal ar fi sa nu dadacesti prea mult clientii, dar ai sa vezi ca in momentul in care trebuie sa iti plateasca comision iti va reprosa ca iti da prea multi bani pt 2-3 drumuri cat i se pare ca ai facut pt el.
Oameni sunt de enspe feluri. Unii vor sa se implice si ei in tranzactie, sunt curiosi, neincrezatori, vor sa invete, altii nici nu vor sa auda si se asteapta ca tu sa faci absolut totul pt ca te platesc. Unora trebuie sa le spui acelasi lucru de 10 ori si tot nu pricep.
Trebuie neaparat sa iei legatura cu cineva din "sistem". Ti-as recomanda chiar sa lucrezi o perioada ca angajat la o agentie, eventual in paralel sotia poate incepe sa faca activitate, la firma voastra, sub indrumarea ta si cu indicatiile tale. Nu iti recomand sa angajezi direct un agent cu experienta pt ca va trebui sa il platesti destul de mult si e foarte probabil ca el sa te sara, luand singur comisionul fara stirea ta. Doar daca gasesti o persoana de incredere.
Vei vedea ca toate lucrurile sunt roz, pana cand intervine plata comisionului. Ai sa fii "sarit", la fel cum sugerai tu in primul post. Ti se va propune negocierea comisionului pe diverse motive. In loc de 1000 de eur, vei fi fericit ca iei 500-750 (sumele sunt fictive) si dupa asta nu iti mai vine sa treci venitul prin acte, ca dupa plata darilor ramai cu nimic. Chiar sunt curios, cate agentii au dat in judecata clientii pt neplata comisionului, ca toate se  lauda ca au super contracte.

Edited by disturbed, 16 February 2017 - 15:38.


#13
Val3ntyN

Val3ntyN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.11.2010
Interesant ce spui tu. Se observa ca ai ceva experienta in domeniu. Multumesc pentru cele scrise aic. Eu sunt deja angajat in domeniul ingineriei auto si castig destul de bine, iar treaba asta cu mobiliarele as dori sa o incep pentru venituri suplimentare. Eventual sa lucreze sotia si eu sa o ajut. Poate o sa te contactez pe viitor.

Inca o intrebare daca tot vad ca ai ceva experienta in acest domeniu. O agentie de nivel mic-mediu cum mi-as dori eu, ar putea face lunar 1-2 tranzactii (tinand cont ca ma voi ocupa doar eu si sotia)? Din exeprienta ta de pana acum as dori sa imi raspunzi. Stiu ca acest lucru depinde de mai multi factori, dar asa ca idee intreb. Multumesc.

#14
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Ciudata alegere cu imobiliarele daca spui ca activezi in alt domeniu.
Sunt multe persoane care fac munca de agent si in afara unui serviciu care nu are nici o legatura cu asta; tot pentru suplimentarea veniturilor. Dar cei care chiar reusesc sa faca bani au deja o experienta, stiu foarte bine piata si sunt foarte eficienti pentru ca se ocupa de un segment restrans de piata - ceva de genul punct ochit, punct lovit. Au 1-2-3 oferte bune sau clienti hotarati si exploateaza asta agresiv. Problema este timpul. Daca te implici, trebuie sa fii disponibil la orice ora, inclusiv in weekend ca sa recuperezi.
Sa iti dau un exemplu legat de timp si disponibilitate: apare maine dimineata un anut cu un apartament la un pret foarte bun. Imediat suna 10 agentii care merg sa il vada si sa il promoveze. Vor fi altii care vor merge direct acolo cu clientii. Vor si persoane care poate merg pe cont propriu, fara agentie. Din cei 10, o parte suna deja si stabilesc cat mai repede intalnire cu clientii, altii pun si ei anunt. Daca pretul destul de bun, apartamentul se da deja de la primile vizionari. Pana iesi tu de la munca, vezi despre ce-i vorba, incerci sa suni si tu 1-2 clienti, treaba e deja aranjata.

1-2 tranzactii nu cred ca sunt problema pt cineva cu experienta minima. Dar veniturile in domeniu asta, chiar daca sunt atractive, nu sunt sigure/constante. Poti face intr-o luna 1-2, apoi 4-5, din care poate cad 2-3. Daca azi vanzatorul si cumparatorul bat mana, in functie de situatie poate dura chiar si cateva luni pana la semnarea contractului final, atunci cand incasezi tu comisionul. In sezonul rece, vanzarile scad, vara e posibil sa nu ai timp sa mananci omeneste pt ca alergi 10 ore pe zi. In orasele universitare, lunile septembrie, octombrie, noiembrie sunt sezonul chiriilor. Te suna si noaptea daca ai oferta buna Posted Image.
Daca ai intrebari iti raspund cu drag in limita timpului disponibil.

Edited by disturbed, 16 February 2017 - 17:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate