Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Este gradinita considerata loc public?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
Am o mare nedumerire, daca gradinitele de stat sunt considerate a fi locuri publice. Din cate stiu eu, locurile publice sunt locurile in care are acces toata lumea iar din cate stiu in gradinite nu poate intra oricine si oricand, la fel de bine cum nu se poate fuma in astfel de locuri (nefiind zic eu publice)

Imi puteti spune mai precis cu trimitere la un cod/lege care sa prevada ca unitatile de invatamant prescolare sunt sau nu locuri publice? Sau daca aveti o opinie mai pertinenta in acest sens.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Gradinita este loc public.
Faptul ca accesul este conditionat, nu o face sa nu fie loc public.

Edited by pasilla, 15 February 2017 - 13:50.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Iar cu fumatul, nu in toate locurile publice poti fuma. De ex. intr-un magazin nu poti fuma. Dar intr-un parc poti fuma si e tot loc public.

#4
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Evident ca este loc public, fiind accesibil publicului, ma rog, anumitui public, cel care este clientela acelui loc. E la fel ca un magazin, restaurant, spital, etc., care de asemenea sunt locuri publice.

In parc se poate fuma pentru ca nu e loc public cu spatiu inchis. In spatiile deschise care apartin firmelor/institutiilor (fiind locuri publice), se fumeaza doar in locurile specificate de respectivele locuri publice, chiar daca este spatiu deschis (protectia contra incendiilor).

#5
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
ART. 112*) Legea educatiei
   ......................................
    (2) Terenurile şi clădirile unităţilor de educaţie timpurie, de învăţământ preşcolar, şcolilor primare, gimnaziale şi liceale, inclusiv ale celorlalte niveluri de învăţământ din cadrul acestora, înfiinţate de stat, fac parte din domeniul public local şi sunt administrate de către consiliile locale. Celelalte componente ale bazei materiale sunt de drept proprietatea acestora şi sunt administrate de către consiliile de administraţie, conform legislaţiei în vigoare.

ART. 176 Cod penal
    Public
    Prin termenul public se înţelege tot ce priveşte autorităţile publice, instituţiile publice sau alte persoane juridice care administrează sau exploatează bunurile proprietate publică.
ART. 184
    Faptă săvârşită în public
    Fapta se consideră săvârşită în public atunci când a fost comisă:
    a) într-un loc care prin natura sau destinaţia lui este totdeauna accesibil publicului, chiar dacă nu este prezentă nicio persoană;
    B) în orice alt loc accesibil publicului, dacă sunt de faţă două sau mai multe persoane;
    c) într-un loc neaccesibil publicului, însă cu intenţia ca fapta să fie auzită sau văzută şi dacă acest rezultat s-a produs faţă de două sau mai multe persoane;
    d) într-o adunare sau reuniune de mai multe persoane, cu excepţia reuniunilor care pot fi considerate că au caracter de familie, datorită naturii relaţiilor dintre persoanele participante.


Coroborate vezi ce iese.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
gabu91, când ţi s-a interzis intrarea într-o grădiniţă? Întreb pentru că în afară de faptul că te poate întreba portarul/agentul de pază/alt angajat despre problema pe care o ai de rezolvat şi îndrumarea către conducere/al angajat care să te ajute la rezolvare, eu anu am întâlnit.
Argumentarea cu accesul restricţionat este hilară având în vedere că nici în parc sau pe stradă nu te plimbi pe unde vrei, existând reguli pe care trebuie să le respecţi.

#7
madaspa

madaspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.05.2010
Reguli, dar si un program de vizitare, de ex muzeele.

#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 MembruAnonim, on 15 februarie 2017 - 14:15, said:

gabu91, când ţi s-a interzis intrarea într-o grădiniţă? Întreb pentru că în afară de faptul că te poate întreba portarul/agentul de pază/alt angajat despre problema pe care o ai de rezolvat şi îndrumarea către conducere/al angajat care să te ajute la rezolvare, eu anu am întâlnit.
Argumentarea cu accesul restricţionat este hilară având în vedere că nici în parc sau pe stradă nu te plimbi pe unde vrei, existând reguli pe care trebuie să le respecţi.

La fosta mea şcoală apare "Începând cu data nu mai ştiu care părinţii nu mai au voie să însoţească elevii în şcoală". De parcă elevii nu pot fi bătuţi în faţa şcolii!  :disgust:

#9
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
Am inteles dar am mai gasit un inteles la codul penal

CAPITOLUL III
Dispoziţii comune
Art. 184
Faptă săvârşită în public
Fapta se consideră săvârşită în public atunci când a fost comisă:
a) într-un loc care prin natura sau destinaţia lui este totdeauna accesibil publicului, chiar dacă nu este prezentă nicio persoană;
B) în orice alt loc accesibil publicului, dacă sunt de faţă două sau mai multe persoane;
c) într-un loc neaccesibil publicului, însă cu intenţia ca fapta să fie auzită sau văzută şi dacă acest rezultat s-a produs faţă de două sau mai multe persoane;
d) într-o adunare sau reuniune de mai multe persoane, cu excepţia reuniunilor care pot fi considerate că au caracter de familie, datorită naturii relaţiilor dintre persoanele participante.

Detalii: http://legeaz.net/no...d-penal/art-184


De aici nu prea rezulta aceleasi lucruri cu ART. 112*) Legea educatiei

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
gabu91, tu știi cam ce ai vrea să lămurești? Cuvântul ”public” are foarte multe înțelesuri iar tu ai făcut deja un ghiveci din ele.
Articolul ăla din codul penal spune printre altele că dacă îți dai nădragii jos în propria locuință fapta e considerată ca fiind în public dacă de față sunt 2-3 persoane cu care nu ești rudă.

Edited by MembruAnonim, 15 February 2017 - 20:27.


#11
BlackSea21

BlackSea21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.02.2017
Locul public e orice loc care, prin natura sau destinatia lui, e mereu accesibil publicului (indiferent ca e sau ca nu e prezenta vreo persoana); e orice loc accesibil publicului, daca in momentul savarsirii faptei prevazute de legea penala, publicul avea acces in locul respectiv; e locul neaccesibil publicului in care s-a comis o fapta cu intentia ca ea sa fie auzita/vazuta si daca respectivul rezultat s-a produs fata de >2 persoane; adunare sau reuniune de mai multe persoane, cu exceptia alora despre care se considera ca au caracter de familie.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Ion_de_la_Raion, on 15 februarie 2017 - 14:02, said:

Iar cu fumatul, nu in toate locurile publice poti fuma. De ex. intr-un magazin nu poti fuma. Dar intr-un parc poti fuma si e tot loc public.
In spatiul de joaca pentru copii  (chiar si cel din parc) este interzis fumatul !.
Oricum magazinul e spatiu inchis , parcul e spatiu deschis !

 gabu91, on 15 februarie 2017 - 13:34, said:

Am o mare nedumerire, daca gradinitele de stat sunt considerate a fi locuri publice. Din cate stiu eu, locurile publice sunt locurile in care are acces toata lumea iar din cate stiu in gradinite nu poate intra oricine si oricand, la fel de bine cum nu se poate fuma in astfel de locuri (nefiind zic eu publice)
Imi puteti spune mai precis cu trimitere la un cod/lege care sa prevada ca unitatile de invatamant prescolare sunt sau nu locuri publice? Sau daca aveti o opinie mai pertinenta in acest sens.




Quote

Spațiul public închis
Spațiul public este considerat orice spațiu accesibil publicului (de ex. din domeniul cultural-artistic, sănătate, învățământ, alimentație publică, cluburi, baruri, cafenele etc.) sau destinat utilizării colective (de ex. pentru activități comerciale, sportive, târguri, expoziții etc.), indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces.
Sursa
Legea antitabac nr. 15/2016

"Fumatul este interzis în orice spaţiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperiş, plafon sau tavan şi care este delimitat de cel puţin doi pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent"


Edited by stlk, 18 February 2017 - 09:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate