Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Proces pierdut, eșalonare plată

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mugur77

mugur77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.12.2009
Buna seara!Am pierdut un proces si trebuie sa restitui o suma de bani.Circa 4000 de lei.Este vre-o modalitate sa-i dau treptat(rate)?Cam cat este perioada de restituire?Multumesc!

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
De ce n-ai intrebat judecatorul?

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
La treaba asta te înțelegi cu cei cărora trebuie să le dai banii. Judecătorul a spus că trebuie să îi dai nu și cum să îi dai.

#4
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
De regulă, Hotărârile judecătorești definitive în probleme patrimoniale obligă doar la acțiunea de a plăti. Titularul dreptului (cel care a castigat procesul) are la dispoziție 3 ani de a solicita unui executor judecătoresc să pună în aplicare Hotărârea, în cazul în care cel obligat nu se conformează. Astfel este de dorit să contactezi creditorul și să încerci să ajungi la o înțelegere amiabilă asupra modalității de plata. Finalizarea înțelegerii ar trebui să constituie un angajament de plată foarte precis. Trebuie să fii atent și asupra dovezilor de plată (chitanță de mână, ordin de plată, mandat poștal). Varianta executorului judecătoresc ar însemna pentru tine plata suplimentară a unei sume de 5-800 lei. Dacă se ajunge la executarea silită, pot fi poprite toate conturile tale bancare dar și salariul. În cazul în care nu ai disponibilități în conturi, atunci se pune poprire pe o treime din salariu. Im cazul în care ai și alte popriri, atunci va fi poprita o jumătate din salariu. Ține cont că vor fi poprita doar veniturile declarate, adică salariul oficial de pe ștatul de plată. În concluzie, în cazul în care creditorul nu este de acord cu o eșalonare, trebuie să pui în balanță dacă merită să te împrumuți să plătești întreaga sumă sau aștepți să fii executat silit. Ține cont și de faptul că întâi Hotărârea judecătorească trebuie să fie redactată și apoi comunicată celor două părți. De asemenea trebuie să treacă cel puțin 10 zile până când devine definitivă. Abia după această perioadă poate fi utilizată de creditor. După ce o prezintă unui executor judecătoresc, vor mai trece cam 60 de zile până la prima poprire pe salariu. Deci ai ceva timp de gândire.

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postdorumihalache, on 13 februarie 2017 - 23:03, said:

Dacă se ajunge la executarea silită, pot fi poprite toate conturile tale bancare dar și salariul
si daca n-are chiar nimic? Nimic, salariu, masina, casa ect

#6
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View PostYourFan, on 13 februarie 2017 - 23:13, said:

si daca n-are chiar nimic? Nimic, salariu, masina, casa ect
Tu ce crezi?

#7
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
În acest caz, toate băncile sunt notificate de existența unei popriri pe numele său, și atunci când își va deschide un cont bancar, orice disponibilitate va fi poprita. De asemenea, la intervale regulate, vor fi interogate oficiile de muncă, pentru a verifica dacă s-a angajat. Prin aceste verificări periodice se întrerupe și termenul de 3 ani de prescripție al datoriei. Astfel, dupa fiecare verificare, curge un nou termen de 3 ani.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmugur77, on 13 februarie 2017 - 21:47, said:

Buna seara!Am pierdut un proces si trebuie sa restitui o suma de bani.Circa 4000 de lei.Este vre-o modalitate sa-i dau treptat(rate)?Cam cat este perioada de restituire?Multumesc!
Pai n-ai vorbit cu avocatul tau ? Else intelege cu aia ce si cum...

#9
mugur77

mugur77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.12.2009
Nu am vorbit cu avocatul.M-am aparat singur.Speta este urmatoarea.Mi-a omorat cainele scapat din curte,cu masina si acum ii datorez reparatia.circa 4000 de lei cu cheltuieli cu tot.Voi opta bineinteles pentru o plata esalonata.Daca nu este de acord,parerea mea ca nu are rost sa astept executarea.Salariul meu este 2800 de lei si o rata lunara de 1600lei la banca.Daar,sa inteleg ca nu se poate atinge de rata si doar imparte la doi diferenta cemi ramane pentru subzistenta?daca sunt executat?!!!

View Postdorumihalache, on 13 februarie 2017 - 23:03, said:

De regulă, Hotărârile judecătorești definitive în probleme patrimoniale obligă doar la acțiunea de a plăti. Titularul dreptului (cel care a castigat procesul) are la dispoziție 3 ani de a solicita unui executor judecătoresc să pună în aplicare Hotărârea, în cazul în care cel obligat nu se conformează. Astfel este de dorit să contactezi creditorul și să încerci să ajungi la o înțelegere amiabilă asupra modalității de plata. Finalizarea înțelegerii ar trebui să constituie un angajament de plată foarte precis. Trebuie să fii atent și asupra dovezilor de plată (chitanță de mână, ordin de plată, mandat poștal). Varianta executorului judecătoresc ar însemna pentru tine plata suplimentară a unei sume de 5-800 lei. Dacă se ajunge la executarea silită, pot fi poprite toate conturile tale bancare dar și salariul. În cazul în care nu ai disponibilități în conturi, atunci se pune poprire pe o treime din salariu. Im cazul în care ai și alte popriri, atunci va fi poprita o jumătate din salariu. Ține cont că vor fi poprita doar veniturile declarate, adică salariul oficial de pe ștatul de plată. În concluzie, în cazul în care creditorul nu este de acord cu o eșalonare, trebuie să pui în balanță dacă merită să te împrumuți să plătești întreaga sumă sau aștepți să fii executat silit. Ține cont și de faptul că întâi Hotărârea judecătorească trebuie să fie redactată și apoi comunicată celor două părți. De asemenea trebuie să treacă cel puțin 10 zile până când devine definitivă. Abia după această perioadă poate fi utilizată de creditor. După ce o prezintă unui executor judecătoresc, vor mai trece cam 60 de zile până la prima poprire pe salariu. Deci ai ceva timp de gândire.
Nu am vorbit cu avocatul.M-am aparat singur.Speta este urmatoarea.Mi-a omorat cainele scapat din curte,cu masina si acum ii datorez reparatia.circa 4000 de lei cu cheltuieli cu tot.Voi opta bineinteles pentru o plata esalonata.Daca nu este de acord,parerea mea ca nu are rost sa astept executarea.Salariul meu este 2800 de lei si o rata lunara de 1600lei la banca.Daar,sa inteleg ca nu se poate atinge de rata si doar imparte la doi diferenta cemi ramane pentru subzistenta?daca sunt executat?!!!

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmugur77, on 14 februarie 2017 - 22:10, said:

Salariul meu este 2800 de lei si o rata lunara de 1600lei la banca.Daar,sa inteleg ca nu se poate atinge de rata si doar imparte la doi diferenta cemi ramane pentru subzistenta?daca sunt executat?!!!
Rata nu se ia în considerare, nu te întreabă executorul ce cheltuieli sau datorii ai pentru că nu e obligat. Dacă ajungi la executare silită ți se poate pune poprire pe 1/3 din veniturile  ''în mână''. Încearcă să te înțelegi cu omul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate