Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Recomandări cooler laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Salutări!

Am un laptop ( 15,6" ) cu evacuarea in zona pe care o puteți observa cu galben în imaginea atașată.

Bugetul este undeva la 100 de lei.

Unii cunoscuți mai pricepuți decât mine mi-au spus să fiu atent la CFM (fluxul de aer antrenat).

După ceva căutări am ajuns la modelul ăsta. 121.4 CFM
Însă mă gândesc că cel din linkul de mai sus nu își concentrează cumva toată forța unde am eu nevoie, în zona superioară a plăcii video, fluxul de aer fiind cumva dispersat pe întreaga suprafață.

Aveți vă rog ceva recomandări mai bune?

Mulțumesc!

PS. Modelul din imagine a fost ales aleatoriu.

Attached Files



#2
annonimu

annonimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 26.06.2007
Acelasi model il am si eu pe un ASUS 15.6'' F550JX, FHD. facetreaba buna.
nu am gauri de aerisire pe dedesupt.. dar raceste printr-un mic orificiu pe dedesupt.. procesorul cu 4 grade ... maxim 5
e destul de silentios.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Eu as lua unul cu un singur ventilator. Nu de alta, dar la ala pus de tine am impresia ca acel flux de aer e imparit la 4. Deci cam 30 cfm de ventilator. Unul mare si sanatos care sa bage aer bine pe toata suprafata ar fi mai recomandat.

Pe vremea cand aveam laptop cu placa video dedicata si ma jucam, aveam asta. Cel mai mult mi-a racit laptop-ul cu 8 grade chiar daca are doar 89,8 cfm.

#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Intr-adevar, un cooler cu 1 ventilator, maximum doua, care sa-si concentreze suflul pe toata suprafata ar fi fost mai nimerit, dar am studiat imaginile alea cu atentie si m-am uitat la fel de atent si la laptop si mi-am dat seama ca fix unde am eu gurile de aerisire nu o sa ajunga nici macar marginea ventilatorului, de aceea am optat pentru modelul din link, la care ma oprisem initial.

Acela are cele doua ventilatoare superioare localizate fix unde am eu placa video.

Mâine îl primesc, o să revin cu impresii când îmi fac timp să-l supun unor teste. :D

Mulțumesc pentru intervenții!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate