Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sala + Proteine

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017

View PostFzn9, on 20 februarie 2017 - 17:20, said:


Varsta?

#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostFzn9, on 20 februarie 2017 - 17:20, said:

Odata ce luati proteine si obtineti fizicul ca tipul ce a deschis topicul,

Adica tu crezi ca fizicul baiatului din poze necesita suplimente? iti garantez ca exista baieti tineri la sate care arata cel putin la fel si nu au facut in viata lor sala! Fizicul ala se poate obtine "la sala" doar cu o alimentatie corecta in maxim 1an si jumate'  Despre ce p*m vorbim noi aici? baiatu are 35 in brat si e definit, unii cand se duc la sala au mai mult de 35 in brat....


View PostFzn9, on 20 februarie 2017 - 17:20, said:

va trebui toata viata sa faceti sala,
Corect! Altfel corpul va reduce tesutul muscular care nu ii foloseste. Sau in loc de sala poti munci pe santier toata viata, e aproximativ acelasi lucru, ba chiar e posibil sa mai pui ceva muschi pe tine la anumite grupe.

View PostFzn9, on 20 februarie 2017 - 17:20, said:

asta daca nu  vreti ca muschii dupa o anumita perioada sa se transforme in grasime
Aici deja a raspuns colegul Vinciun :)

View PostFzn9, on 20 februarie 2017 - 17:20, said:

E un tip pe youtube daca cautati, Angel Fitness...tipul are muschi, dar muschii lui nu sunt definiti, zici ca are grasime pe muschi....


Il stim, da' ghici ce? chiar are un procent ridicat de grasime ce ii acopera muschii. In vara cand va fi "definit" va arata ok doar ca va fi cu vreo 10-15kg mai usor si nu iti va mai parea asa de musculos!

Baiatu' cu topicu daca ar pune pe el 15kg de slana fara nici un pic de masa iti garantez ca vei spune despre el ca e mai tare ca Greuceanu!

#21
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Sandule, de ce nu pot sa iti trimit pm?

#22
4Trynty

4Trynty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2017
Mai, am aflat cum sa le iau.
Multumesc vinciun pentru sfaturi, raman dator.

View Postsandu222, on 20 februarie 2017 - 23:06, said:

Baiatu' cu topicu daca ar pune pe el 15kg de slana fara nici un pic de masa iti garantez ca vei spune despre el ca e mai tare ca Greuceanu!
Eu sper sa pun 15 kg de muschi, nu de slana :))..

Edited by 4Trynty, 21 February 2017 - 11:10.


#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFzn9, on 20 februarie 2017 - 17:20, said:


Si uite o intrebare interesanta! De ce v-ati apucat de sala? Care a fost scopul?

De nebun. Scopul a fost sa-mi testez limitele. Si pentru ca nu mai gaseam filme bune de vazut.

#24
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postanygel, on 20 februarie 2017 - 23:21, said:

Sandule, de ce nu pot sa iti trimit pm?
Sa nu-mi zici ca esti chiar Angel fitness :)

#25
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Asta-s:

Attached Files



#26
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
În primul an de sală organismul nu este obişnuit cu efortul şi din cauza asta se obţine cea mai mare creştere în masă musculară.
După aia mai greu.
Din cauza asta am zis că nu este necesar să se ia suplimente în primul an.
Muschii vor creşte oricum în primul an de sală.

#27
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmikhael_80, on 17 februarie 2017 - 16:36, said:

Pai vezi de aia nu trebuie sa iei nimik ca daca te lasi sa nu te destumflii. Daca faci natural fără sa iei suplimente nu vei pierde nimik daca nu mai iei.

Daca te lasi de antrenamente pierzi oricum din masa musculara. Daca nu ma crezi incearca o pauza de 3-4ani(poti pastra alimentatia respectiva daca vrei) si mai vorbim dupa. Pe de alta parte exista o parte de adevar cand spui ca daca nu iei suplimente si te lasi  nu te "desumfli", de fapt adevarul e ca  te "desumfli" doar ca nu asa accentuat pentru ca nu ai apa retinuta in corp si nici nu ai corpul plin de diverse substante(BCAA,Glutamina,Arginina,Taurina,ETC ETC) care sa fie disponibile corpului instant, in forma cea mai rapida de asimilare, in doza optima si constanta. Cand nu iei suplimente corpul trebuie sa lucreze din greu ca sa obtina aceste substante si cand le obtine( in doza scazuta fata de cat iei din exterior) ma indoiesc ca le foloseste asa usor pentru musculatura. Asta e parerea mea.

View Postmikhael_80, on 24 februarie 2017 - 16:11, said:

În primul an de sală organismul nu este obişnuit cu efortul şi din cauza asta se obţine cea mai mare creştere în masă musculară.
După aia mai greu.
Din cauza asta am zis că nu este necesar să se ia suplimente în primul an.
Muschii vor creşte oricum în primul an de sală.


Daca afirmi asa ceva cred ca esti din categoria celor care cred ca suplimentele( la whey,caseina, carb, vit&min ma refer) au vreun efect special. De fapt nu au nici un efect special, mai putin creatina, glutamina, BCAA, beta-alanina,oxid-nitric etc care chiar iti dau un plus pe care nu il poti egala(sau poate nici obtine) din alimente.

Edited by sandu222, 25 February 2017 - 14:29.


#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Despre celelalte nustiu ce sa zic, dar despre glutamina si BCAA sunt bani aruncati la sigur, daca mananci normal cat de cat. S-au facut studii despre glutamina si nu a avut nici un efect doze mari, 5 g sau 10 nu vor face nici atat. BCAA intr-o masura oarecare se gasesc aproape in orice aliment. Când mananci vreo 200 g de proteine pe zi nu cred ca mai are vreun efect faptul ca mai adaugi vreo  5 g BCAA. Puteti sa ma contraziceti daca aveti argumente solide.

Personal nici de la creatina nu am observat vreun efect. Dar nu spun nimic pentru ca la altii poate functioneaza. Acum si eu am marit doza la vreo 10g pe zi, poate mie imi trebuie mai multa, cine stie. Astept sa vad si eu ceva.

Singura "chestie" care functioneaza la mine e cafeaua. De la ness mi se face rau la stomac insa nu si de la aceea pe care o prepar la un aparat cu pernute. Beau una dimineata si una la amiaza. Is ca scanteiul toata ziua. Totusi lipsa de somn isi spune cuvântul. Acum dorm vreo 5-6 ore pe noapte si asta vad ca imi influenteaza negativ si performanta in sala. Sper sa se aranjeze cat mai rapid lucrurile.

Pentru somn si recuperare mai buna am inceput sa iau magneziu plus vit b6, zinc, melatonina cu extract de valeriana si colagen marin. Inca nu am sesizat nimic. Incerc sa fiu obiectiv, altfel puteam si eu inventa fel de fel de beneficii imaginare. Ma gândeam si la tribulus dar vad doar comentarii negative.

De când am redus timpul de somn a inceput sa ma doara incheetura la o mana si febra musculara  e mai intensa si trece mai greu. Ma gândesc sa schimb cumva si programul de antrenament. Sa faca asa mare diferenta 30-40 min de somn in minus?

Edited by vinciun, 25 February 2017 - 15:54.


#29
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Eu cred ca BCAA luat imediat dupa antrenament iti ofera un plus(nu stiu cat de mare sau mic). Poate consumi zilnic 200g de proteina dar conteaza sa ai imediat dupa antrenament BCAA  intr-o forma rapida de asimilare. Pana obtine corpul din mancare echivalentul a 10-15g de BCAA pot trece niste ore, pe mine ma intereseaza imediat dupa la fel ca si whey-ul. In restul zilei nu ma intereseaza. Nu am studii care sa confirme ce spun.

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Dupa antrenament iau un gainer format din whey 40% si dextroza cu maltodextrine vreo 50%, 3% creatina ( eu mai adaug) si niste vitamine. Inainte il luam chiar inainte de a ma schimba. Acum il beau pe drum in timp ce merg spre casa. Dupa cum se stie, proteinele de zer se digera foarte rapid, in jumătate de ora deja aminoacizii incep sa ajunga in sange.  Corpul creste tot timpul, nu prea mai cred ca poate sa faca diferenta faptul ca niste aminoacizi ajung cu 15 min mai devreme sau mai tarziu in sange. Sincer nu am luat BCAA, dar pot sa incerc asa de curiozitate.

Acum inca o intrebare de baraj, daca consumi o masa cu proteine cu 2 ore inainte de antrenament, desi când vine vremea sa te antrenezi te simti deja mai usor crezi ca ce ai papat s-a digerat si s-a asimilat iar tractul digestiv e gol si curat? Când termini antrenamentul inca se asimileaza aminoacizi din masa pe care ai consumat-o inainte de antrenament.

Din ce vad pe eticheta unui produs de BCAA, pentru o portie (4 capsule) ai L-Leucine 1100 mg, L-isoleucine - 550 si L-Valine - 550mg, deci in total 2,2 g. Cred ca-i apa de ploaie. Deja probabil ca-i mai eficient si mai ieftin cum spunea Uceanu - in timpul antrenamentului sa tot iei cate o gura din shake-ul de proteine. La sfarsit precis ca vei avea si aminoacizi disponibili in sange.

Eu nu ma bat cu pumnul in piept ca detin adevarul absolut, sunt deschis la idei.

Edited by vinciun, 25 February 2017 - 21:14.


#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Vad ca este si BCAA in pudra, pot sa-l cumpar si sa pun in cutia cu gainer.

#32
4Trynty

4Trynty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2017
Are rost sa dau 200 lei pe un plan nutritional si antrenament?:))

#33
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
Nu are.
Pentru 100 lei iti fac eu un plan.

#34
4Trynty

4Trynty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2017
Tu fiind?...
Cine imi fac programul stiu ca e antrenor de ani buni..

#35
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Ce dracu mai întrebi?

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 25 februarie 2017 - 15:43, said:

Pentru somn si recuperare mai buna am inceput sa iau magneziu plus vit b6, zinc, melatonina cu extract de valeriana si colagen marin.

Sa nu fie oxid de zinc, e cea mai ieftina forma si de obicei da deranjament stomacal. Mai bine citrat de Mg.

View Post4Trynty, on 27 februarie 2017 - 13:42, said:

Are rost sa dau 200 lei pe un plan nutritional si antrenament?Posted Image)

Da, daca planul tau personal e dezastruos SAU daca sursa e de mare competenta.
Nu, daca ai minim de cunostinte si interes.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate