Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Sala + Proteine

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012

View Post4Trynty, on 27 februarie 2017 - 13:42, said:

Are rost sa dau 200 lei pe un plan nutritional si antrenament?Posted Image)
daca te asista de  2-3 ori pe saptamana da, daca nu gasesti si pe net foarte multe planuri (special pe bodybuilding.com sperand ca sti un pic de engleza)

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 27 februarie 2017 - 15:18, said:

Sa nu fie oxid de zinc, e cea mai ieftina forma si de obicei da deranjament stomacal. Mai bine citrat de Mg.



Da, daca planul tau personal e dezastruos SAU daca sursa e de mare competenta.
Nu, daca ai minim de cunostinte si interes.

E zinc gluconate.

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Ptiu, vorbeam de Mg, zic sa nu fie oxid de Mg.

#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Magneziu nustiu ce fel e. Scrie doar ca-i magneziu marin.

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Atunci e ok. Mg marin e si in Artrohelp, suplimentul meu preferat pentru articulatii.

#42
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmikhael_80, on 27 februarie 2017 - 13:51, said:

Nu are.
Pentru 100 lei iti fac eu un plan.
Fa-l gratis ca doar de asta e forum! nu te imbogatesti tu cu 100lei. Asa poate mai invata si altii cate ceva.

View Postvinciun, on 25 februarie 2017 - 21:17, said:

Acum inca o intrebare de baraj, daca consumi o masa cu proteine cu 2 ore inainte de antrenament, desi când vine vremea sa te antrenezi te simti deja mai usor crezi ca ce ai papat s-a digerat si s-a asimilat iar tractul digestiv e gol si curat? Când termini antrenamentul inca se asimileaza aminoacizi din masa pe care ai consumat-o inainte de antrenament.

Din ce vad pe eticheta unui produs de BCAA, pentru o portie (4 capsule) ai L-Leucine 1100 mg, L-isoleucine - 550 si L-Valine - 550mg, deci in total 2,2 g. Cred ca-i apa de ploaie. Deja probabil ca-i mai eficient si mai ieftin cum spunea Uceanu - in timpul antrenamentului sa tot iei cate o gura din shake-ul de proteine. La sfarsit precis ca vei avea si aminoacizi disponibili in sange.



E adevarat ce spui! Daca consumi o masa inainte de antrenament sigur ai aminoacizi in sange. Insa eu prefer sa fiu sigur ca am x cantitate din diverse substante. Nu ai de unde sti cum foloseste corpul acei aminoacizi, unde ii directioneaza(si ce gramaj au ei). Daca ai din abundenta atunci esti sigur ,  in cel mai rau caz ii elimini sau ii folosesti pe post de energie(50E in plus lunar, mare paguba). Cand te doare rau maseaua nu iei un ceai si astepti, bagi direct un nurofen. Asta e conceptia mea. E adevarat ce ai spus pe pagina anterioara " corpul creste tot timpul" doar ca eu consider prima masa de dupa antrenament f. f. importanta(dar si a2a), nu vreau sa las la voia intamplarii. Am observat rezultate mai bune in momentul in care am imbunatatit semnificativ mesele de dupa antrenament, practic am comasat mai multa proteina. Nu sunt atotstiutor, nici nu sunt cititor de studii, invat mereu de la oricine si din propria experienta si apoi aplic.

Bcaa pudra poti lua si 15g la o servire(daca vrei), e ieftin.

Edited by sandu222, 28 February 2017 - 16:09.


#43
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
În caz că nu te ai prins faza cu 100 lei a fost o poantă.
Faţă de voi ceilalţi eu sunt total dezinteresat.
Îi fac program şi gratis numai că din atitudinea celui care a iniţiat topicul am dedus că nu are rost să mă obosesc.
El nu vrea să facă sport.
El vrea să se umfle repede.
Cluturismul e un mod de viaţă şi dacă nu pleci cu ideea să te ţii de treabă nu are rost să te apuci.
Numai pierzi vremea şi banii.

Tipul care a deschis topicul nu e un caz singular.
Umbluu de mult la sală.
90% sunt exact ca el.
Vin o jumate de an, iau tot felul de prostii, ridică greutăţi foarte mari şi după aia se lasă.
Şi dacă vrei să le dai un sfat ei ştiu mai bine.

#44
4Trynty

4Trynty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2017
Dude...din moment ce am deschis un topic pe un forum, și am cerut un ajutor, ți se pare ca știu mai bine?
Tocmai, ca nu. De-asta l-am deschis....
Dacă tu crezi ca, din ce am zis eu, reiese ca nu vreau sa fac sport, ci doar sa ma umflu de ici colo, te contrazic, nu-i deloc așa. Dacă mi-am luat niște suplimente nu înseamnă ca merg la sala pana le termin și după ma las. Chiar la început am spus ca in trecut m-am lăsat din lipsa de timp și bani.
Și am mai spus și faptu ca sunt hotărât s-o duc departe.

#45
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Proteinele tot proteine sunt, toată chestia este un marketing, pentru că pare mai ”proteic” să consumi un brand renumit decât piept de pui de la hipermarket, dar nu-ți face iluzii, tot acolo ești.

#46
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
O sa treaca ceva vreme pana o sa inteleaga toata lumea ca ai dreptate. Si chiar si atunci o sa fie destui care sa faca vanzare serioasa firmelor de suplimente.

Nu am cautat, dar exista vreun studiu care sa spuna ce avantaj procentual(in crestere de masa+forta sau recuperare) ai daca folosesti pudre proteice in loc de o masa in plus? sau pudra proteica in loc de masa de dimineata sau alta forma de a inlocui un aliment de la o masa sau chiar si o singura masa din zi inlocuita? Unii spun ca ai un 5% avantaj, nu stiu de unde au scos cifra asta, probabil se gandesc la viteza de absorbtie a pudrei sau la faptul ca pe langa aminoacizi esentiali mai contine si bcaa, glutamina etc

#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Mie imi pare ca esti in pierdere. Observatie personala - luna trecuta din cauza ca aveam un defect la masina eram nevoit sa merg cu trenul la munca si sa fac peste doua ore intr-o directie. Si asa ma trezeam la 5-40 in fiecare dimineata nu am vrut sa ma trezesec si mai devreme ca sanu beau ceai cu paine cu branza ca de obicei ci am preferat sa iau un shake cu vreo 45 g proteine de zer pe portie. Pe la 10 urma inca unul si abia la amiaza puteam manca normal.

Nu pot spune cu certitudine care  a fost cauza dar am cateva saptamani de cand am reparat masina, mi-am reluat programul alimentar si deja ma simt mai in forta. Beau dimineata doua cesti de ceai cu lamaie, vreo 100g paine cu seminte si cereale plus vreo 150 g branza vreo 20% proteine si ~24% lipide. Ma simt muult mai bine dupa asa gustare, de multe ori nici nu mai iau shake-ul de la 10 si mananc deja la amiaza.

Pentru mine concentratele proteice sunt doar ca o alternativa in situatiile in care chiar nu am posibilitate sa mananc ceva. Ar mai fi in situatia cand se vrea definire, dar si atunci e discutabil.

#48
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Vinciun, nu trebuie sa te simti "vinovat" sau sa cauti o justificare pentru ca folosesti suplimente. Cazul tau este unul special, tu ai peste 100kg si esti la un nivel avansat+ munca pe care o faci. In cazuri de genul asta chiar se recomanda suplimente pentru ca nu ai nici timp nici cum sa acoperi necesarul. Problema e la cei care inlocuiesc mesele intentionat cu suplimente in speranta ca vor avea de castigat. Au si suplimentele astea rolul lor. Un fost sportiv de performanta spunea ca mai bine iesi cu 3 oua mancate decat o portie de BCAA in sensul ca nu stii ce contine acel praf si ca e obtinut din surse dubioase(eu am auzit de unghii,par, copite de animale etc dar nu stiu sigur daca e asa).

#49
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsandu222, on 14 aprilie 2017 - 13:22, said:

Vinciun, nu trebuie sa te simti "vinovat" sau sa cauti o justificare pentru ca folosesti suplimente. Cazul tau este unul special, tu ai peste 100kg si esti la un nivel avansat+ munca pe care o faci. In cazuri de genul asta chiar se recomanda suplimente pentru ca nu ai nici timp nici cum sa acoperi necesarul. Problema e la cei care inlocuiesc mesele intentionat cu suplimente in speranta ca vor avea de castigat. Au si suplimentele astea rolul lor. Un fost sportiv de performanta spunea ca mai bine iesi cu 3 oua mancate decat o portie de BCAA in sensul ca nu stii ce contine acel praf si ca e obtinut din surse dubioase(eu am auzit de unghii,par, copite de animale etc dar nu stiu sigur daca e asa).


Sunt total de acord cu tine, baza este si ar trebuie sa fie mancarea si nu suplimentele. Singura zona care nu poate fi acoperita integral din alimentatie, DACA faci sport intens, este zona minerale+vitamine....aici iti cam trebuie musai ceva cu care sa suplimentezi.
In rest...papica este baza. Problema apare insa ca in secolul vitezei in care traim, este destul de dificil sa-ti asiguri 4-5-6 mese "solide" pe zi din care sa-ti iei necesarul (cel caloric este mai usor de acoperit Posted Image ...mai greu este sa te apropii sau sa depasesti usor cele 2g proteine/ kg corp). Din acest motiv, eu consider ca 2 shake-uri pe zi sunt cam necesare...cu greu reusesc sa am zilnic 4 mese solide...zi de zi.

Spuneai de provenienta "dubioasa" a unor suplimente, dar si la mancare se mai aplica asta. Uite de exemplu branzica din poza de mai jos. Eu recunosc ca una din mesele zilnice (este usor de procurat, nu trebuie sa o car dupa mine ci o iau zilnic dintr-un Mega Image care este aproape de job) este aceasta branzica (o cutie are 185g...deci teoretic mi-ar aduce 36g de proteine) plus 50-60g de fulgi de ovaz, ...dar totusi nu pot sa nu ma gandesc cam din ce provin acele proteine. Gandesc pozitiv si sper sa fie din lapte...desi cu siguranta sunt si acolo ceva adaosuri.
Probabil ca doar la carne si oua poti cat de cat sa aproximezi continutul ca fiind cat de cat apropiat cu valorile de prin tabele. La lactate/branzeturi trebuie sa mergi pe incredere Posted Image

Attached Files



#50
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
the_lion, am vazut o emisiune in care un nene, un fel de reprezentant al asociatiei producatorilor de lapte si produse explica ca majoritatea produselor ieftine(gen cascaval 350g=9lei, sau iaurturi) contin si proteina din soia. Ca altfel nu ar fi rentabile. La alea de top nu te poti insela, deci totul tine de pret. Asa cum exista si salamuri facute 80% din carne dar costa dublu cat un kg de carne.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate