Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sala + Proteine

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
4Trynty

4Trynty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2017
Salutare.
Am 22 de ani, inaltime 1.87 si 76 kg.
Acu' vreo 2 ani am facut sala cam 6 luni, dar m-am lasat. Vreau sa incep dinou si sa continui si sa o duc pana la capat, adica sa ajung unde imi voi propune.
Mi-am comandat niste proteine, creatine si un gainer ca sa sporesc unpic cresterea.
Vreau masa musculara, adica, eu asta cred ca am nevoie deocamdata.
Ma puteti ajuta cu o ideea, in sensul in care, sa-mi spuneti daca am comandat bine si cum sa le iau, daca sunt bune desigur.
Am luat de la MyProtein Impact Whey Protein 2.5 kg, Creatina si Hard Gainer Extreme.
Niste sfaturi?
Am atasat 2 poze, cu mine, cand aratam putin mai bine decat acuma. Aveam aceleasi kg.

Attached Files



#2
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 08.01.2011

View Post4Trynty, on 13 februarie 2017 - 03:47, said:

Salutare.
Am 22 de ani,
" dinou " " unpic "
E ok ba. Da' ai putea sa continui si cu gramatica. Fara poze.

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Pai dupa ce ai cumparat intrebi?
Ca sa vezi cum le iei, gasesti pe net o gramada de informatii, cauta...
Pana si pe ele trebuie sa scrie cum se administreaza, atunci cand le primesti.

#4
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
Dupa parerea mea ai cam gresit ordinea lucrurilor.
Prima data apuca te serios de antrenament si dupa aia sa iei creatina si altele.
Muschii se fac in timp si respectand un program strict de antrenament.

#5
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
My Protein nu sunt o firma de cine stie ce calitate, dar na. Proteinele sunt ok, ia-le dimineata dupa trezire, pe stomacul gol si cand/daca mai ai nevoie in restul zile, pentru a-ti atinge necesarul proteic.
Dupa antrenament, gainerul, daca tot l-ai luat. Prea multi bani pentru ce ofera, mai ales ca e usor sa ti-l faci acasa si cu ingrediente mai bune, dar acum ca l-ai platit, incearca-l.
Creatina e creatina. Daca faci incarcare iei 20g/zi, in 4 portii, timp de o saptamana si apoi 5g/zi. Daca nu faci incarcare, iei direct 5g/zi.

#6
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Ai potential.
Ma intreb insa de ce nu ai mai scris nimic.

#7
4Trynty

4Trynty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2017

View Postsandu222, on 16 februarie 2017 - 15:56, said:

Ai potential.
Ma intreb insa de ce nu ai mai scris nimic.
Ma gandeam ca nu mai are rost, din moment ce din primul post s-a inceput cu "misto-uri".
Am deschis acest topic in speranta in care o sa-mi fac o idee cat de cat buna, despre cum sa imi iau proteinele pe care le-am comandat.
Citiseam pe alte site-uri ca proteinele de la MyProtein sunt bune calitate/pret, si de asta le-am comandat. Am luat inainte GainFast si ceva de la ON, dar cum m-am lasat de sala si am avut niste probleme, am slabit si nu s-au mai vazut deloc.

#8
mikhael_80

mikhael_80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.05.2012
Pai vezi de aia nu trebuie sa iei nimik ca daca te lasi sa nu te destumflii. Daca faci natural fără sa iei suplimente nu vei pierde nimik daca nu mai iei. Dupa cum am zis si anterior muschii se fac in ani de zile de antrenament. Eu de exemplu in primii 3 ani nu am luat nici un supliment,nimik.

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Lasa mai povestile. E si normal sa pierzi din masa musculara daca nu mai faci sport. Corpul vede ca nu mai are nevoie de ea pentru a suoravetui si decide ca nu merita sa o hraneasca degeaba. Asta se intampla,indiferent ca ai luat niste suplimente sau nu.

#10
4Trynty

4Trynty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2017
Te înțeleg, dar la cum ma știu, și când făceam sala și nu luam proteine, nu se punea aproape nimic pe mine.
Intr-adevăr, știu ca trebuie sa am o mulțime de mese pe zi. Mi-am luat și proteinele, pentru ca, îmi mai dau un boost de încredere, sa-i zic așa. Am de gând de data aceasta s-o fac cum trebuie.
Atunci Oprisem proteinele pentru ca nu mai aveam nici bugetul necesar, eram in liceu.
Acum am bugetul, doar ca timpul mai puțin dar ma descurc.

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Asta se intampla in orice domeniu. Cat timp te ocupi esti bun, daca te lasi incepi sa devii tot mai slab si mai slab.

Vad ca ni s-au incalcit mesajele, am postat ambii in acelasi timp.

Edited by vinciun, 17 February 2017 - 23:29.


#12
4Trynty

4Trynty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2017
Nu face nimic.
Încă aștept câteva sfaturi despre cum sa le iau.

#13
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Oral. Parca asa...

#14
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Le iei cum scrie pe cutii...

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Inainte antrenament cu vreo 40min si imediat dupa iei cate o portie de gainer. Nu am verificat proportiile in gainerul tau dar in general intr-o portie e bine sa ai vreo 30-40g proteine si 60g carbo. Daca gainerul tau are concentratia de proteina mai slaba poti adauga niste whey. Pe langa astea, daca iei asa, verifica sa ai si cate 3 g de creatina pe portie de gainer.

In rest,in zilele fara antrenamente, evita gainerul, incearca sa-ti iei necesarul camoric din mancare. Suplimentezi cu proteine (impact whey sau ce ai tu acolo) dupa necesitate. Tinteste spre 1,8-2g de proteina per kilogram de masa corporala. O portie de whey poti s-o iei dimineata imediat la trezire, adaugi in ea si 5 g de creatina si consumi vreo 2-3 banane.

Vezi, eu ti-as spune cum as face eu, dar depinde si de programul tau pe care il ai. Eu zic sa iei dimineata proteine cu banane dar poate tu ai timp sa gatesti ceva si ai putea lua un shake in alta ora din zi, cand esti mai pe fuga si n u vrei sa stai flamand.

De obicei suplimentam cu proteine cand nu putem lua din mancare necesarul.

Cel mai comod e sa ai 3 mese pe zi ca toata lumea si plus la astea inca doua shake-uri, unul intre dejun si pranz, al doilea intre pranz si cina. Cand iti bei shake-ul, mai papi o banana doua sau o mana de stafide, un ananas, o mana de alune, arahide, miez de nuca etc. Ideea e sa nu consumi proteine goale, ca risti sa le utilizezi pe post de combustibil in loc de material pentru constructie. Asta vazand din poze ca esti cam uscat.


#16
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Voi astia care faceti sala, si luat proteine pentru cresterea masei musculare, nu inteleg de ce faceti sala, adica veti concura pentru Mr. Olympics de luati proteine sa va umflati muschii, chiar nu va inteleg frate, cata prostie! Odata ce luati proteine si obtineti fizicul ca tipul ce a deschis topicul, va trebui toata viata sa faceti sala, asta daca nu  vreti ca muschii dupa o anumita perioada sa se transforme in grasime, si sa nu mai fiti asa de facuti.E un tip pe youtube daca cautati, Angel Fitness...tipul are muschi, dar muschii lui nu sunt definiti, zici ca are grasime pe muschi....
Si uite o intrebare interesanta! De ce v-ati apucat de sala? Care a fost scopul?
Eu de exemplu m-am apucat de sala pentru a ma mentine,alternez antrenamentele de forta cu putin de cardio la sfarsit 7-14 minute de cardio pe banda( de la mers usor 2 minute, la 3 minute alergare usoara, la 2 minute alergare rapida)-repet de 2 ori, maxim e de 3 repetari, sau daca simt ca nu mai pot, 1 repetare si gata antrenamentul de cardio. Pe mine ma intereseaza sa am un fizic cat de cat , sa se vada ca fac sport, nu ma intereseaza sa arat cat Hulk, acolo putina musculatura si pentru mine e suficient. Si asta fara suplimente proteice, doar din alimente si atat, incerc sa mananc cat de cat ok atat cat pot, nu fac excese alimentare, regim nu tin, ca nu particip la vreun concurs, mananc aproape orice, in afara de junk food si sucuri acidulate. Recunosc ca slabiciunea mea sunt dulciurile, dar nu fac mari excese..

Edited by Fzn9, 20 February 2017 - 17:22.


#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Si acum ce vrei? Eu zic sa-ti vezi de treaba ta si lasa-ne pe noi ciudatii sa ne vedem de muschii nostri. Sau crezi ca, in cazul in care tu nu vrei muschi, nimeni nu trebuie sa-i aiba? Muschi care se transforma in grasime? Ha ha ha!

#18
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
@fzn9 Nu am mai citit atâtea prostii/rand de mult timp. Densitatea lor este considerabila.

Edited by danutz96, 20 February 2017 - 19:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate