Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#991
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View Postlapcat, on 19 octombrie 2018 - 09:52, said:

Caminul cu apometru e in curte sau afara?  Daca e in curte pune un T cu 2 robineti, unul de inchis circuitul si unul pentru golire, in caminul cu apometru. Nu stiu cum e configuratia terenului dar eu as pleca cu o singura teava si as merge la cele doua cismele, practic le-as lega in serie.
Daca ai caminul cu apometru afara atunci pune alt camin in curte (gasesti prin dedeman d'alea de plastic) unde montezi T-ul si robinetii.

N-as pune doua trasee, te incurci cu prea multe tevi. Pui fiecare cismea pe un T cu robinet in teava de alimentare si in felul asta poti opri pe oricare din cele doua fara sa intrerupi apa la cealalta.
In mod normal caminul cu apometrul nu trebuie sa fie pe proprietate, pentru a putea fi citit fara acordul proprietarului de acces pe teren.

#992
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
se citeste radio

#993
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postlapcat, on 19 octombrie 2018 - 09:52, said:

Caminul cu apometru e in curte sau afara?  Daca e in curte pune un T cu 2 robineti, unul de inchis circuitul si unul pentru golire, in caminul cu apometru. Nu stiu cum e configuratia terenului dar eu as pleca cu o singura teava si as merge la cele doua cismele, practic le-as lega in serie.
Daca ai caminul cu apometru afara atunci pune alt camin in curte (gasesti prin dedeman d'alea de plastic) unde montezi T-ul si robinetii.

N-as pune doua trasee, te incurci cu prea multe tevi. Pui fiecare cismea pe un T cu robinet in teava de alimentare si in felul asta poti opri pe oricare din cele doua fara sa intrerupi apa la cealalta.

Caminul este in curte (ma rog, dupa ce vom construi gard). Am atasat si o schita simpla poate ajuta. Nu ma gandeam sa facem cate un traseu pentru fiecare cismea ci traseu separat de cismele fata de cel care va alimenta casa. Iar traseul de cismele sa aiba posibilitatea de oprire alimentare si golire. Nu stiu cat loc este in acel camin de apa sa pun un t din care sa plec cu traseu pentru casa si separat pentru cismele. Iar pe traseul pentru cismele sa montam 2 robineti, unul pentru oprire alimentare si unul pentru golire.

Attached Files



#994
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
poti duce o teava de alimentare din camin in demisol..si de acolo sa iesi spre cismele..si sa faci aerisirea prin demisol..

#995
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmanghels, on 19 octombrie 2018 - 10:31, said:

poti duce o teava de alimentare din camin in demisol..si de acolo sa iesi spre cismele..si sa faci aerisirea prin demisol..
Asa a propus si cel care m-a racordat ieri (seful echipei) dar nu a luat in calcul ce inseamna inca o gaura in peretele demisolului sub nivelul CTA (a.i. sa nu inghete apa).
Ideea e de apreciat daaar nu o avem in calcule, mai bine renunt la cismele exterioare decat sa mai dau o gaura in demisol sub CTA, stiu cat ne-am chinuit sa le hidroizolam pe celelalte 2 intrare apa si canalizare).

Sau am putea sa dam gaura peste nivel CTA, sa coboram imediat cu un cot si teava pe sub polistiren si apoi sa alimentam cismelele. La nevoie s-ar putea face si aa dar ma gandesc poate gasesc o solutie direct din exterior.

#996
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
atunci mai bine mai pui un mini-camin pe undeva undeva pe afara sa poti face aerisirea..

#997
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmanghels, on 19 octombrie 2018 - 10:48, said:

atunci mai bine mai pui un mini-camin pe undeva undeva pe afara sa poti face aerisirea..
Daca nu reusesc sa fac acele conexiuni in camin existent o fi suficienta o teava de 200 sa pun un robinet de scurgere la 50 cm sub nivel cta?

#998
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Cat timp vor fi golite iarna, poti sa le pui si la nivelul 0 pe sol, nu are importanta.
Eu asa as face instalatia, dupa cerintele tale, robineti de trecere la fiecare cismea ca sa poti opri apa in caz ca ai nevoie si robinet de trecere si golire in demisol pentru perioada de iarna. Daca ti se pare mai simplu, acei robineti ii poti muta intr-un camin afara dar eu personal m-as folosi de demisol daca tot il ai.

Attached File  traseu.jpg   32.95K   56 downloads

View Postdanfizesan, on 19 octombrie 2018 - 10:09, said:

In mod normal caminul cu apometrul nu trebuie sa fie pe proprietate, pentru a putea fi citit fara acordul proprietarului de acces pe teren.
Stiu, dar am vazut ca unii colegi de pe forum il au in curte, cu citire radio cum zice iladi. Si eu tot afara il am, dar e modelul clasic mecanic fara radio insa cand l-am montat acum vreun an m-au intrebat cei de la CA Somes daca am camin in curte sau afara, deci probabil au si modelul cu radio.

Edited by lapcat, 19 October 2018 - 12:44.


#999
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Ce am mai facut:
--schimbat cablul pentru priza trifazica exterior cu unul cu dimensiunea 5X6mm2.
-- rezolvat si implementat solutia cu circuit separat de apa pentru ci(u)smele, multumesc lui scurtpedoi pentru implicare si training! Asta inseamna un instalator profesionist, sa ajungi sa inveti beneficiarul cum sa isi implementeze cu mainile proprii solutia potrivita. Posted Image
Nu incap prea multe intr-un camin cu diametru 55cm dar cu putina atentie...putine lucruri sunt mai puternice decat vointa!.

Attached File  20181020_172029.jpg   543.62K   138 downloadsAttached File  20181020_172014.jpg   232.14K   153 downloads

Planuri de viitor: sa turnam sapa pana la final de luna, ar fi fain sa reusim.

Avem chiar si chef' pe santier, Ahile il cheama, are mai putin de 7 luni dar se stie ca arta culinara se datoreaza in primul rand papilelor gustative.
Attached File  20181020_180340.jpg   581.48K   173 downloads
Plus ajutor de bucatar, i se mai zice si cainele "ardelean" - din motive de temperament si "moaca" Posted Image
Attached File  dorel_si_ajutoarele.JPG   96.3K   167 downloads


In alta ordine de idei: terenul de vis-a-vis de noi a fost incercuit (a fost necesar sa il eliberam in dreptul nostru de gunoiul menajer si propriile materiale agregate). Noi (si restul vecinilor) avem retragere 1.5m si inca 3m (latime )un drum de servitute care ne apartine doar celor de pe partea cu noi. Deci noi am lasat practic 4.5 m latime pentru drum, conform certificatului de urbanism si cadastrului acolo este mentionat centrul drumului viitor deci logica ne spune ca viitorul drum va fi de 9 m latime.
Totusi in acest moment drumul are doar 7.5 m latime, e adevarat ca gardul nou facut de vecin este unul temporar din stalpi de lemn si niste sarma (bineinteles fara autorizatie).
Am inceput sa ne interesam cum sta treaba dpdv legal pentru ca nu am vrea sa ajungem sa avem un drum ceva mai meschin decat este cazul. Daca are cineva experienta similara pe subiect si stie care sunt regulile/legile si posibilitatile in aceasta situatie va rog un sfat.

Edited by catalijns, 21 October 2018 - 12:20.


#1000
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View Postcatalijns, on 21 octombrie 2018 - 12:06, said:

Noi (si restul vecinilor) avem retragere 1.5m si inca 3m (latime )un drum de servitute care ne apartine doar celor de pe partea cu noi. Deci noi am lasat practic 4.5 m latime pentru drum, conform certificatului de urbanism si cadastrului acolo este mentionat centrul drumului viitor deci logica ne spune ca viitorul drum va fi de 9 m latime.
Totusi in acest moment drumul are doar 7.5 m latime, e adevarat ca gardul nou facut de vecin este unul temporar din stalpi de lemn si niste sarma (bineinteles fara autorizatie).
Am inceput sa ne interesam cum sta treaba dpdv legal pentru ca nu am vrea sa ajungem sa avem un drum ceva mai meschin decat este cazul. Daca are cineva experienta similara pe subiect si stie care sunt regulile/legile si posibilitatile in aceasta situatie va rog un sfat.

Si ceilalti vecini (cei din partea opusa a drumului) trebuie sa cedeze bucata lor de 1,5 (din propriile parcele) + 3m (cea care reprezinta drumul lor de servitute si pe care sunt proprietari cu cota parte). Eu asa inteleg din ce ai spus: ca fiecare parte are cate un drum de 3m de servitute.
Primaria nu va poate prelua drumul si nu il transforma in drum public decat daca toti sunt de acord sa renunte la bucata de 1.5m.
Daca unii din ei nu vor sa cedeze cei 1,5m si se gandesc ca 7.5m este suficient pentru un drum s-ar putea sa aveti probleme.

Edited by mmmgigi, 22 October 2018 - 07:05.


#1001
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmmmgigi, on 22 octombrie 2018 - 06:59, said:

Si ceilalti vecini (cei din partea opusa a drumului) trebuie sa cedeze bucata lor de 1,5 (din propriile parcele) + 3m (cea care reprezinta drumul lor de servitute si pe care sunt proprietari cu cota parte). Eu asa inteleg din ce ai spus: ca fiecare parte are cate un drum de 3m de servitute.
Partea de vis-a-vis nu este parcelata, este un teren de 2ha lung de 270m (cat este servitutea noastra) si lat de 80 ml (aproximativ). Nu stiu daca atunci cand va fi dezmembrat legea ii obliga sa lase drum de servitute asa cum am lasat si noi (era deja dezmembrat si drumul de servitute exista in acte si de facto atunci cand am cumparat noi). Ma gandesc ca daca se doreste drum comun atunci trebuie sa participam in mod egal daca vrem beneficii egale. Dar important e ce zice legea si PUG, asta trebuie sa aflam.

Edited by catalijns, 22 October 2018 - 08:45.


#1002
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Atentie mare. Proprietarii de terenuri au interes sa aloce cat mai putini metrii patrati pentru drum pentru ca ei nu castiga nimic din asta atunci cand vand.
Daca el o sa vada ca acolo exista deja un drum facut de voi se poate folosi de asta. Participarea egala si drepturi egale nu prea tine la rechinii imobiliari Posted Image
Am impresia ca conditia de access este necesara doar la autorizatia de constructie, nu si la parcelare. Dar poate ma insel...

Edited by mmmgigi, 22 October 2018 - 12:30.


#1003
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmmmgigi, on 22 octombrie 2018 - 12:28, said:

Atentie mare. Proprietarii de terenuri au interes sa aloce cat mai putini metrii patrati pentru drum pentru ca ei nu castiga nimic din asta atunci cand vand.
Daca el o sa vada ca acolo exista deja un drum facut de voi se poate folosi de asta. Participarea egala si drepturi egale nu prea tine la rechinii imobiliari Posted Image
Da, in principiu ai dreptate. Doar ca cei 4.5 m sunt proprietate privata si NU drum public! Daca aleg sa lase de o poteca pe langa ce am lasat noi atunci o sa mearga pe jos pe partea aia pentru ca noi putem sa inchidem/blocam "drumul" respectiv, inca exista conceptul de proprietate privata desi nu e chiar pe placul multora... Nu vrem sa se ajunga aici ci sa avem o strada de 9m latime asa cum e civilizat. Dar in caz de nevoie o sa isi cumpere elicopter sa ajunga pe partea aia. Stiu ca legea prevede sa acorzi drum de access vecinului daca acesta nu are insa trebuie despagubiri proportionale. Insa in acest moment acel lot nu este inca lotizat, deci daca nu prevad asta nu au nici o scuza dpdv legal.

#1004
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Eu daca as fi in locul proprietarului respectiv as face pe mijloc un drum de 9m latime si pe margini deoparte si de alta parcele de 15x35,5 = 532.5mp. Este o impartire aproape optima cu cel mai putin teren "pierdut". Iar asta inseama, desigur, ca drumul vostru ramane cat este acum.

Edited by mmmgigi, 22 October 2018 - 13:04.


#1005
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmmmgigi, on 22 octombrie 2018 - 13:03, said:

Eu daca as fi in locul proprietarului respectiv as face pe mijloc un drum de 9m latime si pe margini deoparte si de alta parcele de 15x35,5 = 532.5mp. Este o impartire aproape optima cu cel mai putin teren "pierdut". Iar asta inseama, desigur, ca drumul vostru ramane cat este acum.
Doar ca nu e dupa el ca nu isi dezmembreaza singur terenul cu actle aferente.Ci dupa PUG-ul proaspat facut pe toata zona, iar asta prevede niste drumuri de 9ml latime in zonele respective. Oricum la fel de putin pierde si daca lasa cate 4.5 ml pe margini si pune loturile lui spate in spate pe centrul terenului. In plus daca face asa pe langa ca respecta PUG are si utilitati pe margini, s-au chinuit unii mai fraieri sa le traga pe banii lor ;)

#1006
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
PUG-ul nu prevede amplasarea strazilor. PUZ-ul o face. Iar PUZ poate sa-si faca oricine daca are o suprafata mai mare de 10.000 mp Posted Image
Nu are sens sa-ti faci griji pentru o chestie ipotetica, dar nu este rau sa fi atent la ce se intimpla in jurul tau si sa poti sa-ti aperi interesele daca este cazul.
Eu de ex acum cativa ani am facut un PUZ in zona in care vroiam sa-mi fac casa si datorita faptului ca m-am "lipit" de un vecin care avea si el cateva parcele am facut drumul cum ne-a convenit noua. Si asta deoarece aveam in total peste 10.000m.

Edited by mmmgigi, 22 October 2018 - 13:36.


#1007
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu stiam ca trebuie respectata H.G. 525/1996 unde la Anexa 4 prevede ca un drum lung de maxim 30 m sa se realizeze o singura banda de 3,5m iar la un drum de max. 100 m, mimimum 2 benzi (minim 7m latime) cu trotuar cel putin pe o latura si supralargiri pentru manevre de intoarcere la capat.
In realitate depinde si de conditiile de urbanism de la primarie. Eu am un drum lung de 200 m care se termina cu acces pietonal in alta strada si primaria a fost de acord cu o latime de 6,8m. Am vrut sa cumpar in alta parte si drumul avea o latime de 3,5 m desi masura peste 100 m lungime. Proprietarii obtinusera autorizatie de construire in conditiile acelea. Mie nu mi-a convenit si am cautat altceva.

#1008
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
De obicei, "latifundiarii" fosti securisti, acolo unde pun tarusii (de santier) e limita de unde se poate pleca doar spre mai in strada.
Atenție, sa NU cumva sa fiti de acord ca drumul sa devină public! Pana nu este full de construcții pe ambele laturi ale străzii. Si daca mafiotul nu va vrea sa cedeze, lasati si voi exact cat a lasat el, va mutati gardul si mariti curtea, eventual.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate