Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

sfat achizite prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Buna seara, sa va descriu putin stadiul in care sunt . Necasatorit, un copil si viitoarea sotie . Am 27 ani, sotia nu lucreaza sta cu bebe ,eu lucrez si incasez de la stat cu alocatia copilului in jur de 700 lei (nu stiu cum e cu prenatalul dar eu si lucrez chiar daca iau acesti bani).Salariul meu este din doua parti: salariu fix pe cartea de munca (aproximativa 1010 lei) si diurna de aproximativ 1000 € lunar . In aceasta firma lucrez de aproximativ 18 luni , dar pasul de la firma anterioara si aceasta nu a durat decat o zi, azi am bagat demisia in partea cealalta si a doua zi m-am angajat la firma la care lucrez in prezent. La firma anterioara aveam un salariu care diferea lunar intre 2000-5000 ron net care diferea lunar dar toti erau pe cartea de munca . Problema e ca am avut restante mari la un credit pe care l-am terminat de platit acum. Acum sa trec la subiect: Sper sa mi se acorde credit daca am avut restante, daca da atunci vreau sa acizitionez o locuinta in jurul a 50.000 € , sotia vrea apartament, eu casa . M-am gandit la doua posibilitati : Sa incerc sa primesc pamant de la primarie si sa incep constructia unei locuinte sau sa cumpar apartament. Intrebarile sunt urmatoarele:
1: Ma sfatuti sa achizitionez prin prima casa ?
2: La care banca ma sfatuiti sa accesez creditul tinand cont ca imi iau in considerare si diurna de 1000 € care nu e pe carte de munca.
3:Daca pot sa primesc pamant de la primarie cu diferenta pana la 50.000 reusesc sa ridic locuinta ?(ea nu va fi mare , living cu bucatarie si doua dormitoare mici + baie si eventual etaj care nu trebuie terminat. Va multumesc anticipat.

#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Apartament..dar trebuie sa verifici daca nu apari ca rău platnic...plus, ai grija cu prenatal/concediu de crestere copil plus salariu...de ce nu încasează sotia indemnizatia?

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
Cati bani ai pana acum?

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Oficial cat bani castigi pe luna ? Doar aia ii va lua banca in considerare ...
Din ceoras esti ( daca vrei pamant moka de la primarie ) ?
Sa inteleg ca tu esti in concediu de paternitate si iubita este casnica ?!

#5
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Daca rata e cat chiria sau mai mica, te sfatuiesc sa iei prin prima casa daca poti.
Apartament cu 2/3 camere, intr-o zona cat mai buna. Casa unde? Calea Cisnadiei?

Edited by disturbed, 09 February 2017 - 23:47.


#6
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Economiseste diurna si pune de un apartament cu 3 camere, asta cu construit casa fara experienta este ceva utopic.

#7
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
optiunea comoda: apartament.
Optiunea ideala : teren si casa. Se poate realiza, nu este deloc utopie cum scria cineva mai sus.

#8
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Mai stai în chirie un an și vezi ce se întâmplă cu roborul, dacă creste ,creste și rata  și e nasol sa intri iar în datorii ..

#9
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Bobalex18 : Rau platnic am aparut dar am inteles ca unele banci accepta sa faci credit dupa ce iti achiti datoriile. Cei de la EosKsi au zis ca imi pot trimete o hartia prin care sa dovedesc ca am achitat restantele. Sotia nu a avut un an de zile lucrat inainte sa nasca si nu putut primi indemnizatie.Am putut primi eu dar le-am zis la aia unde am depus dosarul ca eu vreau sa si lucrez si atunci mi-au calculat mai putin ca imi da (500lei) ca 200 lei alocatia.
Iaffin
Banii pana acum sunt zero.
Un cumnat si-a luat apartament dar a facut doua credite ,unul de avans si unu pentru casa . Plateste 1900 ron pe 5 ani si dupaia 670 ron pana la 30 ani.
Cobi
Salariul e de 1010 ron net , dar eu iau si diurna 1000 €, stiu sigur ca Brd sau Bcr (nu vreau sa mint) iau in considerare si diurnele in proportie de 70 %.Sunt din Sibiu, nu vreau pamant moka dar am cunostinte ce au primit pamant pentru constructie langa oras, dar trebuie sa finalizeze anual un anumit procent din constructie. Sotia este casnica,ea lucrand pana a nascut dar pana la momentul nasterii nu a avut un an sa se incadreze la indemnizatie. Nu cred ca sunt in concediu de paternitate ci doar incasez eu suma de 500 lei, femeia de acolo m-a intrebat daca stau acasa sau vreau sa lucrez in continuare, i-am zis ca vreau sa lucrez si atinci a zis ca ma incadrez la suma de 500 ron.
Disturbed
Apartament vreau in zona Vasile Aaron sau pe langa, pamant de casa stiu ca un prieten a primit in zona tiglari si altul la intrare in Sura Mare. Daca e sa iau apartament vreau cu doua camere si living cu bucatarie inclus, si doua bai ar fi ideale.
Nexus
Nu e problema de experienta, tata are 30 ani experienta in constructii, eu stiu ce inseamna o constructie si fratele meu lucreaza la fel in domeniu. Eram curios daca ma incadrez in buget. De economisit nu poti sa economisesti prea mult si sa duci si o chirie, asta inseamna 10 ani de stat prin chirii.
Flp014
Multumesc pentru incurajare, asi vrea o casa cat de mica dar sa am o curte sa vad ca are unde se juca fetita.
Ct10dre
  Treaba e ca asi vrea sa ma bag acum sa achizitionez ca dupaceea vreau sa plec in strainatate(sper) si daca tot am vechime si ma incadrez la credit sa cumpar acum. Daca merg in strainatate si nu merge treaba dupaceea sa ma intorc sa prind vechime si salariul sa ajunga iar la 1200 € sa ma pot incadra la credit e mai greu. Totusi care e situatia cu robor ? Sunt tendinte sa creasca ? Ma gandesc ca daca astept un an si nu creste,fac credit si dupaceea creste n-am facut nimic. Multumesc


#10
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
sfatul meu este să rămâi pe ideea apartament. în sibiu merg și chiriile. încearcă un apartament și dacă lucrurile merg bine poți încerca atunci o casă și apartamentul îl închiriezi.

pentru copii nu este o indemnizație minimă pe care o primești indiferent dacă ai muncit sau nu (600-800 de lei fără alocația de 200)? la tine este de fapt un stimulent de reinserție (dacă nu greșesc termenul).

cu diurna, trebuie să ai o discuție cu banca. cred că este mai complicat

#11
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Da ai mare dreptate, stimulent de insertie se numeste. Daca reusesc sa iau apartament dupaceea chiar daca il bag in chirie nu o sa imi permita banca sa mai fac alt credit si pentru casa. E salaeiul prea mic. Diurna este pentru meseria de sofer profesionist si foarte multa lume si-au achizitionat locuinte doar ca nu toate bancile accepta.

Am scris aiurea si nu mai pot da edit, sorry.

#12
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017

 ionutsb, on 10 februarie 2017 - 09:25, said:

Banii pana acum sunt zero.
Un cumnat si-a luat apartament dar a facut doua credite ,unul de avans si unu pentru casa . Plateste 1900 ron pe 5 ani si dupaia 670 ron pana la 30 ani.

Multumesc pentru incurajare, asi vrea o casa cat de mica dar sa am o curte sa vad ca are unde se juca fetita.
Ct10dre
  Treaba e ca asi vrea sa ma bag acum sa achizitionez ca dupaceea vreau sa plec in strainatate(sper) si daca tot am vechime si ma incadrez la credit sa cumpar acum. Daca merg in strainatate si nu merge treaba dupaceea sa ma intorc sa prind vechime si salariul sa ajunga iar la 1200 € sa ma pot incadra la credit e mai greu. Totusi care e situatia cu robor ? Sunt tendinte sa creasca ? Ma gandesc ca daca astept un an si nu creste,fac credit si dupaceea creste n-am facut nimic. Multumesc
Pai da, creditul de nevoi personale este pe 5 ani, dobanda gen 8-12%, prima casa 4.5% sau cat mai este, oricum la jumatate fata de creditul pentru nevoi personale.
La tine nu ar avea rost sa faci 2 credite, poti strange foarte usor din diurna avansul respectiv, asta pe langa partea ca te poti intelege cu proprietarul sa treaca alt avans pe foaie.

Legat de casa cu curte? Costa, adauga intretinerea la casa care nu este prea usoara, adauga cheltuielile care sunt mai maricele ca la bloc, toate astea ti-ar da peste cap bugetul.
Cat despre facut casa pe teren de la primarie, care probabil este dat in concesiune pe 100 de ani sau ceva de genul, eu zic sa stai cuminte sa iti cumperi singur apartamentul.

Ai descris apartament cu 3 camere, 2 dormitoare, 1 sufragerie,1 baie normala si 1 cu wc, asta este apartament cu 3 camere.

Ai si tu ceva rabdare ca s-a scos impozitul din vanzarile imobiliare, situatia politica a facut euro sa creasca, automat toate imobilele sunt in euro si au crescut, olx face conversie automata in lei, deci preturile sunt crescute din cauza protestarilor.

#13
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Am inteles, treaba e ca bat la doua capete,sa iau casa si sa plec din tara chiar daca plecatul din tara e doar o propunere o iau in considerare, sau sa olec din tara si cand ma intorc sa iau locuinta doar ca mai dureaza inca un an de cand ma intorc. Sijcer m-am saturat de chirii si asi vrea ceva al meu, visez la casa dar ai dreptate cu cheltuielile.

Pe alta parte ma gandesc ca daca plec 3 ,4 ani din tara (cu familia) poate reusesc sa ma intorc cu o mare parte din suma locuintei dar nu e batut nimic in cuie.Decat sa stau 30 ani in rate mai bine 3,4 ani plecat. Pana face fetita 5,6 ani si dupaia ma intorc.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
Fii atent aicea, ca acum esti in faza in care poti lua decizii care sa le regreti mai tarziu.

1) Daca iti iei casa, la banii aia o sa poti lua doar ceva vechi si nelocuibil in conditii decente. Tu nu ai bani sa suporti 2 rate, chirie si renovare/consolidare capitala in acelasi timp. Eu asa am facut si consolidarea ma duce doi ani inainte sa ma pot muta in casa. Am venituri duble fata de ale tale si tot nu e de ajuns.
Apropos, nu o sa poti lua o casa veche prin prima casa, slabe sanse sa corespunda cerintele certificatului energetic si trebuie sa faci credit ipotecar care are avans intre 15-30%.

2) Daca iei apartament e mai ok, pentru ca poti lua prin prima casa. Avans 5%, adica al doilea credit nu o sa fie mare. Renovarile sunt mai putin costisitoare si o sa te poti muta mai repede.

3) Mai ramane solutia sa cumperi/primesti un teren si sa faci un credit pentru constructie in regie proprie. Sunt cateva banci care accepta si asta etapizat. Duci facturi, vine evaluatorul, primesti banii.

#15
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Dupa mesaj imi dau seama ca esti foarte pozitiv si oarecum nehotarat.
Rata nu cred ca o sa fie asa de aberanta la 35/40 de mii de euro cat vrei tu sa imprumuti prin prima casa, sigur o sa fie sub ce platesti pe chirie.

Asta cu plecat in strainatate si cumparat casa in Romania este greseala saracului, iti rupi carca pe acolo si te intorci in tara unde iti cumperi un imobil.
Majoritatea avem rate in Romania, am si eu de plata 100 de euro rata, conteaza ca am lucrurile dorite acum, nu peste 10 ani, nu peste varianta ideala ca 3-4 ani in straintate, ca sa creasca copilul.

#16
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Iaffin
Eu ma gandesc doar la o constructie noua in regim propriu, varianta 3 de la tine. Sau apartament varianta 2 doar ca o sa iau apartament in construcite noua. Seful lu tata e un tip foarte ok si a zis ca ma ajuta cu un apartament (el construind blocuri de la A la Z)dar probabil in jurul a 50.000 € , tin sa cred ca in banii astia pot construi o casuta daca am pamantul de la primarie. Vreau sa iau ceva ce pot duce ca si rata , pe la 200 €.
Nexus
Imi place sa visez dar intodeauna pun raul inaintea binelui. Nu visez ca o sa fac treaba in Anglia, era doar o presupunere. Dar si daca plec si nu fac treaba, pana ma intorc,ma angajez si prind vechime aia mai inseamna 2 ani de acum incolo pana pot lua locuinta si nu prea mai vreau sa aud de chirie.

#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
50.000 E pt un apartament cu 2 camere ? Pai de banii aia iti faci casa ( cu 3 dormitoare si 3 bai ) si cumperi si terenul fara sa astepti mokaciuni de la stat .
Io zic sa te interesezi in prima faza cat costa si unde gasesti teren ieftin si convenabil sa-ti construiesti casa , adica sa ai in vedere naveta care o vei face la munca ( cheltuieli etc ) . Odata ce ai pus ochii pe teren iei credit de nevoi personale fara ipoteca ( daca te incadrezi la pretul terenului ) . Apoi faci refinantare credit cu ipoteca pe teren pt viitoarea constructie ; daca ai neamuri care se pricep la constructii ai noroc de un ajutor real .
Daca primesti moka teren de la stat e si mai bine ca nu mai folosesti creditul de nevoi personale la teren ci direct la constructie . Important e sa faci in prima faza o casuta in care sa poti locui chiar daca nu are 2 dormitoare , din faza proiectarii o faci cu 2 terase mari pe care ulterior le poti inchide si ingloba in casa , marind-o . Solutii exista insa trebuie sa stai sa calculezi la sange tot ce inseamna casa si sa-ti faci calculele temeinic .

#18
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Sunt casele asa de ieftine la sibiu? Si terenul pentru a face o casa cu 3 camere? Nu stiu daca cu 50 de mii de euro poti cumpara teren, sa faci proiectul si apoi sa executi casa.
Asta dincolo de partea de dosar banca, este mult mai complicat de facut un asemenea dosar, asta in loc pentru a face un dosar prima apartament 3 camere.

Edited by _NeXUS-, 10 February 2017 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate