Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

sfat achizite prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Să înțeleg că faci curse tur-retur? Altfel nu înțeleg de ce e doar 1000 euro diurna???

#38
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Da, tur retur luni,marti pe tara, miercuri joi si uneori vineri afara. Ori joi noaptea ori vineri noaptea is acasa

#39
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
@ionut, gandeste-te bine la faza cu casa, sa nu dai in altele!
Am un prieten bun care si-a facut casa langa Ploiesti cu terenul primariei. Conditia a fost sa nu taraganeze constructia... azi o caramida, maine alta. Adica sunt niste conditii stricte, iar daca nu le respecti pierzi terenul si ce ai construit pana atunci. El a avut norocul ca a avut si niste bani de la un apartament in Ploiesti. Ideea e ca toata nebunia... fundatie, ridicat (casa cu un etaj), acoperis etc. l-a dus pe la 40000 de euro. Eu nu zic sa renunti la idee. Tu stii mai bine cum te-ai descurca cu banii. Mergi la toate bancile si vezi concret despre ce e vorba. Ca asa, la prima strigare, recomand apartament.

#40
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
De apreciat initiatorul ca intreaba inainte, din nefericire viata este mai mult practica, adica cred ca tuturor ne-ar placea sa locuim intr-o casa noua, ceva P+2, teren 500m, nu exista asta in viata reala.
Vorbesc de tipul normal, tipul ala in genul cum suntem majoritatea, care trebuie sa plece de la 0 si cumva sa se si bucure de viata asta.

De exemplu mie nu mi-a venit factura la gaze luna asta si fara exagerare factura la gaze o sa imi vina cam cat plateam rata la vreo camera de camin sau garsoniera intr-o zona mai saracacioasa....
Asta este viata, uneori nu poti sa ai orice iti doresti, dar poti sa ai ceva sa te multumeasca.

#41
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Pentru a avea trebuie sa muncesti. Nu exista nu se poate, mai ales in zilele noastre. Ca sa ating punctul in care sunt, nu am avut concediu vreo 5 ani, cand ma imbracam zici ca ma mutam, fara figuri si cheltuieli inutile. Din perspectiva mea, a meritat fiecare moment. Cand ma uit in jur si vad cum aia care si.au trait viata, incep viata de familie, cauta un credit, trag de locul de munca ca cine stie cand si unde gasesc in alta parte si eu stau fara grija acoperisului si a zilei de maine...

#42
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View Postionutsb, on 10 februarie 2017 - 13:37, said:

La cumnatul meu rata e in descrestere, dupa 5 ani are 670 si tot scade pentru ca suma restanta e mai mica.

I-a scazut rata din cauza ca a scazut dobanda de referinta. Cu cat suma restanta este mai mica, cu atat se duce mai mult in principal si mai putin in dobanda. Sau mai e un timp de credit cu rate descrescatoare, unde platesti rate mari la inceput si apoi scad pe parcurs. Dar la final este acelasi lucru.

Uite un exemplu aici, dupa simulare apasa VIZUALIZARE SCADENTAR si o sa vezi ca prima si ultima rata sunt identice. Teoretic, ca se schimba rata la fiecare 3 luni in functie de ROBOR.

https://www.bancatra...ulator-credite/

#43
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Karogs
Stai linistit ca nu stiu nici eu ce ii aia vacanta, cand aveam concediu mergeam la tara la parinti la coasa, sapa etc etc si iata ca la vreo 27 ani n-am fost intr-un concediu sa ma odihnesc. Fiecare cu cheltuielile si greutatile lui, dar aia nu inseamna ca nu visam si noi la o casuta a noastra.
LauCalin
Poate ca este vorba de o casuta mai mare cred de a ajuns la asa suma, sailu poate ai dreptate. Eu stiu prieteni ce si-au facut casa si au ajuns cu ea la rosu cam la 20-23 mi euro, ma gandesc ca pana la 40.000 se poate locui in ea. Ce ii drept eu nu am facut calcule ci e doar o parere. Sincer nu vreau sa ma inglobez in datori si dupaceea dabia sa duc cheltuielile. Fara bani si neajunsuri apar certuri si intodeauna e o situatie tensionata in famile, cred ca asa e la toti. Mai bine un apartament si un trai putin mai decent.


Iaffin
Looll la 50.000 € dau inapoi 95.000 , asta e camatarie curata. Sa dau dublu chiar e absurd, clar Anglia scrie pe mine pentru urmatorii 3,4 ani.

#44
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
de ce te-ai apucat sa faci copil daca nu stii ce-i aia concediu in viata asta?

#45
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostKarogs, on 10 februarie 2017 - 15:50, said:

Pentru a avea trebuie sa muncesti. Nu exista nu se poate, mai ales in zilele noastre. Ca sa ating punctul in care sunt, nu am avut concediu vreo 5 ani, cand ma imbracam zici ca ma mutam, fara figuri si cheltuieli inutile. Din perspectiva mea, a meritat fiecare moment. Cand ma uit in jur si vad cum aia care si.au trait viata, incep viata de familie, cauta un credit, trag de locul de munca ca cine stie cand si unde gasesc in alta parte si eu stau fara grija acoperisului si a zilei de maine...
Bravo ! Totul e sa incepi de tanar sa urmaresti un tel bine definit si ajungi cu siguranta sa ai parte de mult mai multe decat spunea careva p-aici ca e un vis ...

View Postpink-beetle, on 11 februarie 2017 - 13:29, said:

de ce te-ai apucat sa faci copil daca nu stii ce-i aia concediu in viata asta?
Banuiesc ca asa a fost sa fie , neintentionat , insa care e pbl ta ?

#46
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postpink-beetle, on 11 februarie 2017 - 13:29, said:

de ce te-ai apucat sa faci copil daca nu stii ce-i aia concediu in viata asta?
vezi că ai greșit aria. Suntem sătui de lemo ca tine.

#47
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Pink-beetle
Ti se pare ca intrebarea in acest topic a fos: De ce nu am avut concediu,sau de ce am facut copil ? Du-te ma nene in alta parte daca ai chef de comm


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate