Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

sfat achizite prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Post_NeXUS-, on 10 februarie 2017 - 10:53, said:

Sunt casele asa de ieftine la sibiu? Si terenul pentru a face o casa cu 3 camere? Nu stiu daca cu 50 de mii de euro poti cumpara teren, sa faci proiectul si apoi sa executi casa.
Asta dincolo de partea de dosar banca, este mult mai complicat de facut un asemenea dosar, asta in loc pentru a face un dosar prima apartament 3 camere.
Casa langa Sibiu nu in Sibiu ( oras ) .

#20
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Un prieten si-a facut ditamai casa la rosu cu 22000 € , ma gandesc ca la finalizare nu depaseste 60.000 € , dar la mine nu e nevoie de finalizare totala. Daca fac parter si etaj atunci parterul sa il fac restul cand o fi gata. Acest prieten are si teren de vanzare, 500 mp cu 10.000 € parca, la 10 km de centru Sibiului. Acum 2 ani a vandut din ele cu 5000 € parcela. Tin sa cred ca nu depasesc 50.000 daca am pamantul dar nu am facut calcule.

Ma exprim gresit: Important e sa gat parterul pentru a putea locui nu si etajul.

#21
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ai doua variante, una simpla si una mai complicata. Cea simpla este sa iei credit, iti da posibilitatea sa cumperi in ce locatie doresti si cam ce doresti. Dar iti vin "felicitari" in fiecare luna si ai spus singurel ca ai avut probleme cu plata unui credit anterior. Sansele sa se repete situatia sunt mari

Varianta complicata ar fi plecarea din tara, trageti de voi maxim 4 ani, dar are si sotia sansa sa.munceasca part time, lucru pe care nu il poate face in Ro si faceti totul cu cash, fara dureri de cap in viitor, iar daca te decizi sa.construiesti intr.o zona cu viitor de.dezvoltare, practic aproape ti.ai dublat investitia.


#22
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pai iti faci proiectul casa parter cu pod inalt si mansardezi ulterior cand mai strangi banuti . Posibil sa te incadrezi initial in f putini bani daca finisajele nu sunt de fite . Gresie / parchet ieftine ca sa te poti muta , apoi daca reusesti sa pui deoparte , reamnenajezi in functie de " basini " - scuza-mi expresia ... ce e important e sa te poti muta rapid sa scapi de chirie si incet , pe parcurs sa tot faci ...


Asta cu plecatul dincolo e cu cantec , vei fi singurul care lucreaza ca sotia va sta cu micuta , chiria va fi mai mare ca nu vei fi singur , cheltuieli mai mari si vei strange ciuciu ....

Edited by cobi1, 10 February 2017 - 11:23.


#23
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Nu imi vine sa dau 50.000 € pe o locuinta in care nu am 1 mp de iarba verde. Daca fac o casa in banii astia cu living si bucatarie inclusa , baie dormitor (ideal ar fi doua dormitoare) la parter e de ajuns, dar sa construiesc si etajul la rosu nu ar trebuii sa depasesc 50.000 € daca am pamantul. Sa zic fara sa am niste calcule cu cifre exacte :20000 la rosu, 20000 gata pentru locuit si 10.000 cheltuieli ptr gaz,curent,etc ce o mai fi.

Mana de lucru chiar nu e o problema ca ma ajuta tata si fratele ptr ca ei stiu tot ce tine de constructie(cand au timp.Asi lua o echipa sa o faca la rosu rapid si de restul finisajelor nu e problema pentru ca ma ajuta familia, si eu.

In aia 10.000 sa intre si proiectul si taxe si ce o mai fi ...

#24
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Cobi, 50k nu e o suma sa.nu o economisesti. Daca esti pregatit psihic sa strangi din curele, ii strangi usor. Dar asta inseamna fara concedii, fara tigari, fara bas*n* in general.  

Bani sa ridice casa la rosu va avea sigur, iar odata ce a pus acoperisul si I.a tras o tencuiala, poate sta linistit pana mai strange finante. E totusi un mare ajutor ca nu trebuie sa plateasca mana de lucru. As alege cu ochii inchisi sa.construiesc o casa in detrimentul unui apartament, fie el si central. Plus ca noile apartamente sunt facute economic, asa ca nu stii pe ce dai banii

Edited by Karogs, 10 February 2017 - 11:31.


#25
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Cu plecatul dincolo, e vorba de anglia dar nu plec sub 2500,€ sau £. Ma gandesc in banii astia sa cheltui 1000 € cu chiria si 500 € alte cheltuieli. Ar mai ramane 1000 € pusi de o parte, cam 10.000-12.000 pe an. In 3 ani e o treaba(stiu ca visez dar nu ma arunc cu capul in fata, e doar o presupunere). Ar mai fi un lucru pe care nu ma bazez si nu il iau in considerare dar e o idee. Avand sora si cumnatul plecati, o sa mearga si fa cu fratele. Daca merg si eu cu familia (sa stau separat) poate ar putea lucra si sotia pe niste banuti lasand fetita in grija celorlanti,e doar o idee. Poate nu gasesc sa lucrez in strainatate pe banii aia dar altfel nu plec , pentru ca imi pun baza doar in salariul meu.

#26
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca ai terenul poti alege : https://www.casemexi...rda_Beatka-i875
si te muti rapid ca sa nu mai cheltuiesti pe chirie . Sau alte variante ( ca ai de unde alege ) ...

#27
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Doamne ce tampenii scriu, e ultima data , nu pot da edit. E vorba sa mearga si mama cu fratele.

Un link foarte util. Multumesc, super frumoase casele. In general observ ca la rosu se invart la 20.000 € (pana in 120 mp). Cu diferenta de 20.000 zic ca o termin cu ajutorul familiei ca si mana de lucru.

O sa ajung in tara si o sa vorbesc cu prietenul ce a primit pamant de la primarie sa vad care e treaba, stiu ca e obligat sa construiasca anual parca cate ceva, fara sa ia credit stiu ca si-a turnat temelia si s-a apucat de ziduri.

#28
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
Daca vrei sa faci credit, iti trebuie AVANS! Cu cat mai mare, cu atat mai bine.
Situatia ideala in cazul tau, ca nu ai niciun ban stans, este prima casa, ca faci rost rapid de un avans de 5%. Plus taxe notariale mai mici.

Dar tu vrei casa, cu teren. E de inteles, e alta viata la casa. Dar trebuie sa strangi bani de avans cel putin 30% din suma.
Pentru ca iti trebuie teren, iti trebuie bani sa demarezi constructia pentru ca banca iti da banii numai dupa ce termini etapa de constructie si are confirmarea evaluatorului. Nu visa ca pleci de la banca cu banii in geanta si apoi vezi tu cum iti faci casa.

#29
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Ai mare dreptate , clar nu visez doar ca parerea mea e ca iti poti face o casuta cu banii astia. Am vazut una foarte frumoasa ca exterior (mansarda arata foarte bine) . La interior nu e ce vreau in ideea ca jos vreau un dormitor nu birou sau bucatarie separata,iar sus doua dormitoare sunt de ajuns. https://www.casemexi...etaj_Agata-i981

La 55.000 observ 1300 ron rata,e o rata maricica. Daca nu merg in strainatate cat e copilul mic duapaia nici atat.

#30
all41

all41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2017

View Postionutsb, on 10 februarie 2017 - 09:57, said:

Am inteles, treaba e ca bat la doua capete,sa iau casa si sa plec din tara chiar daca plecatul din tara e doar o propunere o iau in considerare, sau sa olec din tara si cand ma intorc sa iau locuinta doar ca mai dureaza inca un an de cand ma intorc. Sijcer m-am saturat de chirii si asi vrea ceva al meu, visez la casa dar ai dreptate cu cheltuielile.

Pe alta parte ma gandesc ca daca plec 3 ,4 ani din tara (cu familia) poate reusesc sa ma intorc cu o mare parte din suma locuintei dar nu e batut nimic in cuie.Decat sa stau 30 ani in rate mai bine 3,4 ani plecat. Pana face fetita 5,6 ani si dupaia ma intorc.

Parerea mea in cazul tau e sa ramai o perioada in chirie si dupa ce te stabilizezi financiar sa accesezi creditul respectiv.

#31
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Mai mult de atata stabilitate nu cred ca pot, mai multi bani castigati in Ro nu castig. Clar vreau o rata la 200 € pentru ca probabil vin si zile mai grele, soferia nu o sa o mai fac 30 ani.

#32
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Vezi că dacă te prind aia că lucrezi și iei și prenatal te pun sa dai toți banii înapoi. Sper că nu ai contract pe Romania. Daca ai diurna înseamnă că ești sofer,nu? Nu ai cum sa faci acum credit, banca o sa de-a declarație la ANAF pt venit, și iute așa o sa te prindă că iei bani din două părți. Eu zic sa stai cuminte până termini prenatalul, dar chiar și după aia poate sa te prindă. Chiar daca nu dai banii, îți blochează contul până îi dai înapoi, și fff greu ti-l deblochează. Asta pt că trăim intr-un stat agresor cu cetățeanul de rând.

Edited by EscapE13, 10 February 2017 - 12:18.


#33
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Nu e prenatal, de fapt e stimulent de insertie si ai voie sa lucrezi. Mersi oricum de atentionare dar nu e problema.

Da sunt sofer.

Am contract pe Ro

#34
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postionutsb, on 10 februarie 2017 - 12:28, said:

Nu e prenatal, de fapt e stimulent de insertie si ai voie sa lucrezi. Mersi oricum de atentionare dar nu e problema.

Da sunt sofer.

Am contract pe Ro
atunci se schimba treaba. Sunt bănci care i-au in considerare și diurna, vezi la Unicredit.

#35
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View Postionutsb, on 10 februarie 2017 - 12:11, said:

Mai mult de atata stabilitate nu cred ca pot, mai multi bani castigati in Ro nu castig. Clar vreau o rata la 200 € pentru ca probabil vin si zile mai grele, soferia nu o sa o mai fac 30 ani.

Sa mai ai in vedere ca acum dobanzile sunt la minime istorice acum. Nu te gandi ca platesti 200 euro toata perioada, cu siguranta pe viitor va creste simtitor.
Unii recomanda sa poti suporta o crestere de +50% a ratei lunare, altii mai exigenti, o dublare a ratei.

#36
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
La cumnatul meu rata e in descrestere, dupa 5 ani are 670 si tot scade pentru ca suma restanta e mai mica.

Lei*

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate