Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Esuarea Romaniei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
152 replies to this topic

#19
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
“Romania se apropie de situatia din 1940, de izolare internationala. Nu stiu daca chestiunea frontierelor va fi repusa in discutie, dar se va putea apara eficient Romania – in perspectiva anului 2018! – daca se va pune problema regionalizarii/federalizarii, agreate – se pare – deopotriva de SUA lui Trump, Rusia si Germania, ca solutie la o „problema etnica” revigorata de la Budapesta? (...) Regimul politic, in tara, nu mai indeplineste conditiile pentru a fi denumit unul autentic democratic. Este unul hibrid, deoarece „accontability” si „responsability” nu functioneaza nici in interiorul autoritatilor/puterilor in stat, nici intre acestea. Nu este nici o „democratie controlata” dupa model rusesc, deoarece la Kremlin exista un autentic centru de comanda politica a tarii. Data fiind abandonarea fatisa a ethos-ului suveranist, prima data atat de pregnant de la sfarsitul regimului Gheorghiu-Dej, si interiorizarea in randul establishment-ului cu putere de decizie a unuia de tip „neo-fanariot”, Romania este asemenea unui automobil care se misca doar prin propria inertie si este condus doar cu frana, fara motor. Urmeaza, inevitabil, o decelerare tot mai mare, pana la oprire (colaps). (...) Nu intelegem ca geografia este la fel de importanta ca si istoria. (...) Romania se auto-izoleaza tot mai mult, intr-un prezent caracterizat de haos, ura, razbunari, macinarea valorilor sale si a liderilor sai – atati cati au fost – iar Presedintele devine conducatorul unei forme noi de stat – AUTARHIA POLITICA -, privind, cu detasare, descresterea statului. Si, ca sa folosesc un proverb chinezesc, „Zuo shan guan hu dou” (el sta pe munte sus si priveste in vale tigrii luptandu-se). Din pacate, din ce in ce mai des, tigrii devin tigri de carton iar miza luptei lor nu mai are legatura cu ce se intampla in jur..."

Un recent articol care completeaza ce am scris aici;
http://www.luju.ro/dezvaluiri/anchete/planul-de-destramare-a-romaniei-putem-pierde-moldova-si-ardealul-pana-in-2018-daca-liderii-politici-continua-sa-asmuta-romanii-impotriva-romanilor-razboiul-dintre-presedintie-guvern-si-parlament-ne-face-victime-sigure-pentru-rusia-si-ungaria-europarlament

#20
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
Grindeanu are o lehamite de ma uit cu lamaie, la propriu.
Cred ca functia de PM e prea mica pt el. Imi imaginez ce rusine simt timisorenii, vad ca raportat la nr de locuitori sunt cam cei mai multi in strada Posted Image

Parerea mea este ca Dragnea trebuia sa fie PM, daca tot faci revolutie penala si economica, atunci sa fii conducator. Pacat cu legea aia, au ratato in mandatele anterioare Posted Image))
Asa cu interpusi e penibil, nu ai vazut ca Grindeanu se tradeaza la fiecare minut, cum se uita in dreapta lui cu coada ochiului la Dragnea sa vada daca il aproba, daca il valideaza, etc. E absurd dracu Posted Image)
Si ieri nu a zis nimic important, a primit sarcina sa enumere ce pomeni electorale au dat Posted Image) Era pana si el stanjenit. Cu asa ego cat Palatul parlamentului te cred si eu, s-a simtit omul jignit Posted Image
Daca tot a facut matematica sa o arate, pana acum arata ca a facut maxim liceul.

Totusi apreciez organizarea si disciplina PSD. Dreapta sau cum vrei sa ii zici e o gluma.
USR e doar expresia unei parti mici a populatiei, putea sa isi spuna si Partidul Piratilor.

Am scris si aici mici observatii si implicatii economice:
https://medium.com/@...369b#.siduerqko
https://medium.com/@...6050#.l6a6tx1xq

Edited by sotha, 03 February 2017 - 09:46.


#21
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postarab, on 03 februarie 2017 - 09:41, said:

Vorbeste cu Dragnea, poate il schimba! Asa patesc uneltele-sculele!
N-am conexiuni in lumea politica, mai ales ca este prima data cand am votat (la Camera) cu PSD.
Cunosc niste lideri, insa imi stiu impartialitatea mea de pana acum cu privire la partidele politice.

View Postsotha, on 03 februarie 2017 - 09:44, said:

Am scris si aici mici observatii si implicatii economice:
https://medium.com/@...369b#.siduerqko
https://medium.com/@...6050#.l6a6tx1xq

Interesant, dsi nu agreez tot ce ai scris.
Si este evident ca sunt subiective cele scrise.

Edited by ZorbaGrecu, 03 February 2017 - 09:49.


#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
romania se pregateste intens si asidu sa devina noua ukraină! (mark my words!)
bine, nu se pregateste ea din proprie initiativa... asta e clar...

Edited by Nero-d, 03 February 2017 - 09:53.


#23
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,722
  • Înscris: 30.01.2008

View PostZorbaGrecu, on 03 februarie 2017 - 09:14, said:

Dupa 30 de ani, ar fi fost primul moment in politica internationala in care Romania ar fi putut avea un cuvant greu de spus. O asemenea relaxare a relatiei dintre Rusia si SUA n-a mai avut loc de la Reagan si Gorbaciov.



Chiar atunci s-a "intmplat " sa se legifereze hotia in Romania de o mina de netrebnici ,aflati vremelnic la putere si care instaureaza o dictatura in care cele 2 OUG-uri sunt doar inceputul .
Chiar cind Romania putea sa fie in lumina reflectoarelor ,char atunci niste pesedaci "s-au gindit " sa arunce Romania in bezna fiindca lumina ii face pe gindacii de bucatarie sa fuga in colturi .

#24
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007

View Postsavantu, on 03 februarie 2017 - 09:42, said:

Pai parca presedintele din Vanuatu s-a gratiat pe sine dupa de a delapidat fonduri de stat.
Ce sa zic, ajungem in club select.
Trecand peste partea cu plafonul de 200 000 care mi se pare o tampenie maxima, mai sunt tari in care abuzul in serviciu nu este puscariabil: Olanda, Austria, Suedia, Elvetia, etc Insa amenzile sunt groase rau de tot, si daca nu le platesti tot la bulau ajungi. Pedeapsa complementara e  interzicerea ocuparii unor functii publice pe o anumita perioada, de regula pana la 10 ani.
Personal as fi de acord cu un hibrid intre acestea, respectiv o amenda consistenta, respectiv dublul sumei furate, un an de munca in folosul comunitatii si interzicerea pe o perioada de 10 a dreptului de a vota si de a fi votat.
Ca il baga la parnaie 3-4 ani si apoi se bucura de banii furati, pe mine nu ma incalzeste cu nimic

Edited by dan1980_25, 03 February 2017 - 09:55.


#25
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostNero-d, on 03 februarie 2017 - 09:49, said:

romania se pregateste intens si asidu sa devina noua ukraină!
bine, nu se pregateste ea din proprie initiativa... asta e clar...
Sper sa nu cadeam in acesta capcana si sa se trezeasca urgent cei care ies in strada.

#26
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,722
  • Înscris: 30.01.2008

View PostZorbaGrecu, on 03 februarie 2017 - 09:44, said:

“Romania se apropie de situatia din 1940, de izolare internationala.

Intelegi ca asta se intimpla din cauza a 2 OUG-uri date pentru a dezincrimina hotia institutionalizata ?

#27
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostDaco_Get, on 03 februarie 2017 - 09:52, said:



Chiar atunci s-a "intmplat " sa se legifereze hotia in Romania de o mina de netrebnici ,aflati vremelnic la putere si care instaureaza o dictatura in care cele 2 OUG-uri sunt doar inceputul .
Chiar cind Romania putea sa fie in lumina reflectoarelor ,char atunci niste pesedaci "s-au gindit " sa arunce Romania in bezna fiindca lumina ii face pe gindacii de bucatarie sa fuga in colturi .
Un nationalist ce alege in acest moment, cand este pus in fata a doua rele;
-raul mai mic, perpetuu, care-l avem de 27 de ani?
-raul imens care nu sufera amanare in combaterea lui?

#28
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Uite adevarata esuare a Romaniei, efectele corutpiei:
Spitalul Marie Curie, ianuarie 2017, Bucuresti!

[ https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/p480x480/16266242_940874369383421_5158485826680554475_n.jpg?oh=ba464ca10261218c332059469dde7247&oe=5914213B - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zardato, 03 February 2017 - 09:56.


#29
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,722
  • Înscris: 30.01.2008

View PostZorbaGrecu, on 03 februarie 2017 - 09:53, said:

Sper sa nu cadeam in acesta capcana si sa se trezeasca urgent cei care ies in strada.
Nu crezi ca e mai simplu ,mai corect,mai onest sa se trezeasca cei care imping Romania catre dictatura ?

View PostZorbaGrecu, on 03 februarie 2017 - 09:55, said:

Un nationalist ce alege in acest moment, cand este pus in fata a doua rele;
-raul mai mic, perpetuu, care-l avem de 27 de ani?
-raul imens care nu sufera amanare in combaterea lui?
Raul imens ,perpetuu care il avem in Romania este hotia din banul public.

Hotie care tocmai a fost legalizata si se dau 2 lovituri :

1) Toti hotii care au furat pina in 200.000 sunt exonerati de hotie
2) Hotii care fura de acum incolo pina in 200,000 nu vor mai putea fi acuzati iar prejudiciul de recuperat pe cale administrativa,daca se recupereaza vreodata,poate dura intre 3 si 10 ani.

#30
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,243
  • Înscris: 19.08.2005
dragnea = noul ceausescu

#31
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostDaco_Get, on 03 februarie 2017 - 09:59, said:

Nu crezi ca e mai simplu ,mai corect,mai onest sa se trezeasca cei care imping Romania catre dictatura ?


Raul imens ,perpetuu care il avem in Romania este hotia din banul public.

Hotie care tocmai a fost legalizata si se dau 2 lovituri :

1) Toti hotii care au furat pina in 200.000 sunt exonerati de hotie
2) Hotii care fura de acum incolo pina in 200,000 nu vor mai putea fi acuzati iar prejudiciul de recuperat pe cale administrativa,daca se recupereaza vreodata,poate dura intre 3 si 10 ani.
Asta-i prioritatea ta, acum in 2 febriarie 2017 cand pUtin si Trump bat palma la Budapesta?
Nu sufera nicio zi amanare?
Pai, da-mi voi sa-ti zic; unde naiba ai fost in ultimii 27 de ani, ce ai facut si ce te-a apucat sa iesi chiar astazi in strada?

View PostN-Razvan, on 03 februarie 2017 - 10:01, said:

ZarvaGrecul, dacă mai ai 2 cenţi onoare (deşi sigur nu ai, având în vedere că postezi pentru 50 de bani pe forum), dă-ţi singur Log Out după ce ai spus ieri că nu vor ieşi mai mult de 10.000 de oameni pe stradă. Dar onoarea pentru tine e mai puţin importantă decât cei 50 de bani
Am sperat ca manisfestarile nu-s organizate si ca oamenii ies conform propriilor constiinte neafecte de diferite grupuri de interese.
M-am inselat ori am vrut sa ma insel. N-as putea sa-ti zic acum.

#32
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sa vedeti voi adevarata esuare a romaniei dupa patru ani de psd si aruncarea banului public asa fara numar in stanga si dreapta....pe o crestere economica de aproape 6 % pe an ...
de fapt cred ca si dupa un an o sa vedeti esuare...
in patru ani pun astia economia pe butuci ....

#33
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostNero-d, on 03 februarie 2017 - 09:49, said:

romania se pregateste intens si asidu sa devina noua ukraină! (mark my words!)
Facerea de bine e ______ de mama.
Facerea de rau e buna deci, nu asta era crezul tau ? Crez impartasit de mai multi capitalisti, asa ca alte tari au decis ca au facut prea mult bine romaniei si s-au saturat de toate mamele, si iata in sfarsit avem parte si de rau pentru dezvoltare nu pentru alceva.

#34
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,722
  • Înscris: 30.01.2008

View PostZorbaGrecu, on 03 februarie 2017 - 10:04, said:

Asta-i prioritatea ta, acum in 2 febriarie 2017 cand pUtin si Trump bat palma la Budapesta?

Nu e a mea ci a lui Dragnea .

Asta e prioritatea si urgenta lui :

Sa legifereze hotia in Romania !!

Daca pentru tine asta nu inseamna nimic, pentru multi altii inseamna mult .

View PostZorbaGrecu, on 03 februarie 2017 - 10:04, said:


Nu sufera nicio zi amanare?


L-ai intrebat pe Dragnea sau ai intentia sa il intrebi care era urgenta pentru a da 2 OUG-uri ?

#35
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 28.02.2007

View PostZorbaGrecu, on 03 februarie 2017 - 09:41, said:


As ruga utilizatorii, care in proportie de 90% aici au alte opinii, sa se refere la subiectul topicul, la idee si nu la persoana... indiferent de parerea lor la ceea ce spun eu.
Multumesc!
daa, ca tu tare esti on-topic pe unde postezi...

#36
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostDaco_Get, on 03 februarie 2017 - 10:10, said:

Nu e a mea ci a lui Dragnea .

Asta e prioritatea si urgenta lui :

Sa legifereze hotia in Romania !!

Daca pentru tine asta nu inseamna nimic, pentru multi altii inseamna mult .



L-ai intrebat pe Dragnea sau ai intentia sa il intrebi care era urgenta pentru a da 2 OUG-uri ?
Este dobitoc Iordache, habar n-are sa comunice public. Atata minte are.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate