Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Buftea/Crevedia - analiza obiectiva asupra zonei - de departe cea mai buna zona accesibila dpdv financiar

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#253
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostMembruAnonim, on 13 mai 2017 - 11:44, said:

90% din cei care stau la casa nu au canalizare... jumatate nu au apa curenta in casa si buda in spatele curtii. Hai sa nu deviem de la crevedia. O fi pe acolo si un cimitir de pui morti sau i-am mancat noi pe toti, ca in comunism totul se livra? :)))

Asta o fi valabila în comunele de prin jurul Bucureștiului. În orașul unde m-am născut eu, era canalizare de prin 1985.:)

Edited by mihaigerard, 13 May 2017 - 12:23.


#254
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E valabil peste tot. Unde trai bunica, desi era in oras, nu avea canalizare, desi orasul avea...

Si zici ca crevedia are?

#255
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pai cred ca n-are, sau nu peste tot. Din anunțuri rezulta ca nu prea are.
În orașele medii nu cred ca nu exista canalizare. E posibil ca periferia sa nu aibă, aia da.

#256
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostLauCalin, on 13 mai 2017 - 09:06, said:

In fine. Nu cred ca mai are rost sa mai zic ceva pentru ca oricum vad ca voi, care nu locuiti in asemenea zone, stiti mai bine cum e, comparativ cu cei care stau in zonele astea si nu de cateva zile. Posted Image
Da, dar vezi tu, si noi locuim... undeva. Surprinzator, probabil, nu iti scriem aceste mesaje de pe camp, ci de obicei, din niste locuinte...
Care, ce sa vezi, sunt proprietati personale pentru multi dintre noi. SI, culmea culmilor, marea majoritate le-am cumparat... Adica am studiat piata ceva timp, am vizitat un numar de locuinte (eu am vizitat peste 20). Unii dintre noi, unii, poate am fost si prin Cosmopolis, si prin Greenfield, si prin Felicity, si prin altele... si... incredibil... am ales in oras :)

#257
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Bravo voua . Asa cum voi ati fugit de locul asta, asa si eu am fugit de unde stati voi. Dar stii care e marea diferenta? Ca noi, astia care nu stam in Buc, am stat acolo cativa ani buni si am preferat sa ne mutam din oras. Si am preferat sa ne mutam. Culmea e ca nu plangem dupa oras.
Voi ati venit la vizionari, ati plecat in doua ore maxim de aici, si ne spuneti cat de naspa e. Zonele astea se extind f mult. Daca ar fi chiar atat de nasol, de greu cu transportul, cu canalizarea, ar fi ca niste ghetouri insalubre. Ori realitatea contrazice f mult asta. Dar ca sa intelegi asta, nu e suficient sa mergi la o vizionare sau sa treci pe centura cu masina si sa zici "mama, ce o fi in capul prostilor care stau acolo? Cum ajung ei in oras?". In fine. Uite ca am zis ca nu mai scriu si nu m-am tinut de cuvant. Va rog sa ma scuzati. :D

Edited by LauCalin, 13 May 2017 - 14:25.


#258
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Dar nu trebuie sa o iei personal.:))) Subiectul e benefic celor nehotărâți.
Ai zis de blocuri de 5 etaje în cosmopolis, eu ți-am zis ca sunt și de 8 sau 10. Discutăm amical, dar nu e frumos sa suntim realitatea.:))

Edited by mihaigerard, 13 May 2017 - 14:31.


#259
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostLauCalin, on 13 mai 2017 - 14:24, said:

Voi ati venit la vizionari, ati plecat in doua ore maxim de aici, si ne spuneti cat de naspa e. Zonele astea se extind f mult. Daca ar fi chiar atat de nasol, de greu cu transportul, cu canalizarea, ar fi ca niste ghetouri insalubre. Ori realitatea contrazice f mult asta.
... Dar sa stii ca nici noi nu am locuit in canalizare pana cand ne-am stabilit in oras... sau ma rog, nu toti...

Periferiile Bucurestiului cresc dintr-un motiv simplu: banii. E mai ieftin sa cumperi in Cosmopolis decat in oras, la acelasi confort (suprafata, finisaje, parcare, AC, etc).

Eu nu am zic ca e catastrofal, am zis ca timpul e nepretuit si ca o locuinta in afara orasului pt cineva dependent de oras (pt munca, spitale, copii, etc) consuma mai mult timp decat o locuinta similara aflata in oras. Sigur ca sunt exceptii (din Cernica pana la Obor se face mai putin cu auto propriu decat din Pajura pana la Obor cu orice) , dar orice regula are si exceptii :)
Iar regula este: orasul economiseste timp pt cei care au treburi in oras.

#260
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017
Nimeni nu recunoaste ca a gresit si ii este greu, asta e problema, dar e simplu sa iti dai seama ce si cum.
Romanul prefera sa minta ca sa se parleasca si altii.

Mi se pare mie, ori rautatile si frustrarile vin dinspre cei ce locuiesc in camp? Probabil dauneaza apusul acela frumos dinspre rapita aia galbena si draguta.

Daca si pe camp in departari la cosmopolis au bagat si vor construi in continuare blocuri cu 10 etaje la greu, ce parere sa mai ai? Ba, daca tot te ai dus pe camp si vroiai ceva dragut, macar o casa mai mica sa fie, stai la etajul 9 in mijlocul rapitei? S a mai rezolvat cu rozatoarele?

In primul rand oamenii se muta pe campuri cu puii de crevedia pt ca e mai ieftin, se bucura ca au rata mai mica, dar dupa 10 ani constata ca naveta ii rupe la buzunar si ca timp pierdut. Dupa aia constata ca nu au gradinita, scoli, licee sau daca au e privat contra cost si nu isi permit.
La 30 de ani esti dulau, dupa 40 cand iti vine ceva minte la cap iei in carca toate bubele ce le ai facut la tinerete.

Sunt in bucuresti o gramada de zone linistite si dragute unde gasesti locuinte, dar evident e mai scump ca pe camp in crevedia, doar ca de multe ori diferenta se amortizeaza in maxim 10 ani numai din naveta, raportat la bani.

Cu linistea e discutabil prin satucele din ilfov crevedia, cernica etc., colocatarii din zona sunt ciobanasi, daca vrei manelache si karaoke in week enduri atunci e locul potrivit.

Edited by protocala, 13 May 2017 - 16:49.


#261
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Ai spus atat de multe prostii, incat te pierzi in ele. Deci daca stai in camp, esti sarac si frustrat. Amice, nu e vorba de bogatie. Daca te-ai fi interesat, ai fi vazut ca un ap cu 2 camere aici e mai scump ca unul la Pallady sau IMGB. Ce au astea doua in comun? Te-ai prins. Metrou.
Inseamna ca aia care stau in Corbeanca, Snagov sau Buftea si au case de peste 90-100000 de euro, sunt niste sarantoci defapt. Dar le place sa epateze ca sa se parleasca si altii. :D
Ah, aici o vila mica este cam 85000 de euro. Asta apropo de case, si poate ajunge si la 150000. Nu e nevoie sa intelegi de ce.
Despre soareci eu nu am auzit pe nimeni sa se planga. Mai apare din cand in cate cate o broasca de la lac. Toti nebunii de aici nu par deranjati. Sobolani in Bucuresti insa am vazut. Chiar acum o luna. Si nu s-a intamplat intr-un ghetou din Rahova. Dar am zis sa nu ma leg de asta, ca nu e cazul sa generalizez.
Multumesc ca te gandesti la viitorul meu. Dar nu e cazul. Bine, sunt un prost. Ce stiu eu ce e mai bine pentru mine?! Mai bine ramaneam cu parintii in casa ca era si mai ieftin. :D
In fine. Esti in roman autentic. Toti sunt prosti, el e destept si le stie pe toate. De-asta tara asta e in rahat de 27 de ani. Ca e plina de destepti.


#262
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostLauCalin, on 13 mai 2017 - 19:17, said:

Inseamna ca aia care stau in Corbeanca, Snagov sau Buftea si au case de peste 90-100000 de euro, sunt niste sarantoci defapt.
In Bucuresti ceva similar ca suprafata si confort, si curte/parcare, sare de 500k , deci despre ce vorbesti tu aici ?

#263
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Despre faptul ca nu trebuie sa fii sarantoc ca sa stai in afara Bucurestiului, asa cum insinua cineva mai sus.
Pentru ca la 90-100000 de euro nu faci casa in Primaverii. Dar in zone bune precum Damaroaia, 1Mai, Aviatiei, poate si Floreasca, poti sa faci. Si apropo de sarantoci din afara Bucurestiului. Stiu oameni din top 300 care nu au nici o problema sa stea in afara capitalei. Niste milionari in euro sarantoci, frate. Isi fac casa la Corbeanca, Snagov sau Otopeni, au Clasa S sau Porsche, dar n-au bani de o casa in Primaverii. Defapt stai, ca in Primaverii nu e metrou. :D

Edited by LauCalin, 13 May 2017 - 20:19.


#264
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
:)
Corbeanca e, Snagov, sunt zone scumpisoare.
Deja nu mai e vb de middle-upper class, ci direct the high si highest class. Acolo vorbim nu de case si apartamente, ci de estate-uri, "mosii" cum se spunea odata.
Avalansa de cumparatori pe periferie din pacate nu inseamna ca romanii s-au imbogatit subit, ci ca incearca sa obtina maximum de confort locativ pt banisorii pe care ii pot oferi. Si astfel ... se cumpara in Popesti, in Voluntari, in Stefanesti, etc.

#265
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017
Cu 90-100k euro cu greu gasesti un apartament de 3 camere intr o locatie buna in bucuresti, acum nici nu cred ca gasesti, acum 2-3 ani poate gaseai.
Acum intelegi si tu de ce se muta lumea in mijlocul rapitei?
Corbeanca e altceva, a fost un mit, ca numai oameni de rasa isi cumpara acolo, selecti, etc. Rezultatul final nu e conform asteptarilor. Uneori pretul unei case sau teren in Corbeanca era in functie de cine intreaba, fite ieftine.
Si da, asa e, romanii sunt inca saraci, sa nu uitam asta.

Oare cati constientizeaza cat ii costa ca timp si bani naveta pe o perioada mai lunga de timp? La inceput nu baga nimeni de seama, iti zic eu.

Edited by protocala, 13 May 2017 - 21:01.


#266
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Imi zici prostii. Vorbesc din postura unuia care sta acolo, nu a unuia care crede cum e acolo. Cum e cazul tau. Cartierul asta are 10 ani si se extinde enorm. Sunt oameni ai caror copii au crescut aici si merg la scolo in Pipera sau Bucuresti.  Sunt   peste 4000 de locuitori. Constructiile se vor intinde tot pe 10 ani de acum inainte. Daca era un jeg, ramaneau cateva blocuri in camp dupa 2-3 ani. Pentru ca nu era legat de nici un oras.
Multa lume se muta aici si pentru a scapa de Bucuresti. Da, prefera rapita in loc de betoane si masini la gramada. Si in loc de aglomeratia tipica unei metropole. Au stransport asigurat si iarna nu se pune problema ca nu ies din parcare din cauza zapezii. Dar tu nu vrei sa intelegi si nici sa asta. Sa ai o perere din centura e  altceva. Un ap.  cu 2 camere aici e 55-60000 de euro. Unul cu 3 camere e 65-72-73000. Deci cam cat un apartament intr-o zona ok din Bucuresti. Si totusi se vand. Si nu doar in Cosmopolis e asa.
Ramai la parerea ta foarte "corecta", bazata pe presupuneri. Imi pare rau, nu stiu cum sa-ti mai explic CONCRET ca gresesti. Hai, pa!

Edited by LauCalin, 13 May 2017 - 21:32.


#267
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015


View Postprotocala, on 13 mai 2017 - 20:49, said:

Cu 90-100k euro cu greu gasesti un apartament de 3 camere intr o locatie buna in bucuresti, acum nici nu cred ca gasesti, acum 2-3 ani poate gaseai..

Ai cautat tu si nu gaseai acum 3 ani?
Sau pt tine zona buna înseamnă lux? Ia zi-ne tu zona ta, unde sălășluiești tu :)

Esti cam categoric pt unul care pare f frustat de viata lui...

#268
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa e cand ti-e jena de ceea ce ai ajuns... Jignești si faci pe superiorul.

Măcar invata limba română ca e gratis :)

#269
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Baga baga... Nu mi-e jena de nimic. Ala-s eu. Nici mai bun, nici mai rau... Atat pot.

Iar cu jobul, sa stii ca nu mi-ar fi rusine sa lucrez oriunde, inclusiv la o banca. Nu toti muciosii ajung acolo, e o munca ca oricare alta si destul de calificata. Sunt mândru si ca primul meu job a fost vânzător la mac. Pana si acolo interviul a fost greu in primul lor magazin...

Cu casa la tzara cum iti e? Ti-e jena sa ne zici din vastele tale experiențe cum e sa locuiesti in ....? Si aici urmezi tu.

Edited by MembruAnonim, 13 May 2017 - 22:02.


#270
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Din pacate topicul a fost blocat o perioada de ....2 ani :)
     Acum ,ca s-a deblocat, m-am gandit ca merita un mic update.
    Majoritatea avantajelor s-au pastrat, cu exceptia costurilor (acum o casa ok sare de 75.000) si a traficului care a devenit ,ca in tot Bucurestiul si imprejurimile sale in ultimii 2 ani, un calvar.
    In continuare reusesc 30 de minute in medie catre orice zona din nord (pipera, gara de nord, grivita, domenii) dar doar daca plec dupa ora 9. Preferabil 9,30.
    Majoritatea avantajelor au crescut in calitate. Faptu lca s-a mutat multa lume a adus mai mult client afacerilor locale si s-au extins, inclusiv un monstru de Kaufland se ridica chiar acum vis-a-vis de mine.
    Zona se urbanizeaza rapid ,din fericire mai corect si mai putin haotic decat ce am vazut prin alte zone. In continuare nu exista strazi de 3 metri cu dublu sens si fara trotuare, cum am vazut prin Bragadiru sau Otopeni, dar se umple de case de jur imprejurul orasului.
    Trenul in continuare functioneaza ok, la fel de putini navetisti incearca si varianta asta....nu pricep, nu ii inteleg ,sa fie la ei acolo :)
    autobuzul privat 508 are acum masini la fel de mari ca autobuzele STB, STB-ul functioneaza la fel...
     Overall ,ramane cea mai buna varianta ,pentru mine ,in continuare.
     PS : fiul meu care e acum clasa 1 merge la scoala singur :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate