Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Buftea/Crevedia - analiza obiectiva asupra zonei - de departe cea mai buna zona accesibila dpdv financiar

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#127
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postprotocala, on 11 mai 2017 - 12:31, said:

Eu nu mi-as dori sa fac naveta impreuna cu sotia.
Ghinion!

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 12:26, said:

Mai e o chestie: de atatea ori s-a facut reclama unor solutii miraculoase de scapat de aglomeratie, dupa care, s-a ingramadit toata lumea sa le adopte. Si asa de la casa de vis s-a ajuns la trafic, aglomeratie si nervi.
Realitatea este ca nu exista in Romania, la momentul actual, o infrastructura capabila sa suporte traficul adaptat zilelor noastre. Si nici perspective de imbunatatire nu sunt. Pana la urma, esti nevoit sa faci niste compromisuri. Pe care le alegi, este o optiune personala...
Reclame s-au facut, dar NU s-au adoptat la noi. Compromisuri facem totii, alese sau nu

#128
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postprotocala, on 11 mai 2017 - 09:42, said:

De aceea majoritatea prefera la bloc in bucuresti eventual langa un metrou, e viata muuuult mai usoara si mai ieftina. Asa ca incetati cu tampeniile ca e o idee fabuloasa sa locuiesti in buftea sau cernica, ca nu e. Sa va vad eu cand o sa aveti o fata adolescenta si e nevoita sa faca naveta in bucuresti din buftea sau din cernica. Garantat acel copil o sa vrea in parc in herastrau sau sa iasa la un suc cu prietenii undeva in bucuresti, nu cred ca se va multumi la o cafenea din cernica sau in parcul ala din buftea.

View Postprotocala, on 11 mai 2017 - 10:51, said:

Naveta e o problema foarte mare in bucuresti si asa va fi in continuare. Localitatile din ilfov nu iti asigura tot ce ai nevoie sa traiesti si esti nevoit permanent sa ajungi in bucuresti.

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 11:16, said:

Daca stai si intr-o zona semi-centrala, ai cam tot ce-ti trebuie la o distanta de mers pe jos.

Nu stiu cum de in Romania e asa o tragedie sa stai la o distanta oarecare de oras, in timp ce in alte tari e normalitatea. Cred ca sunt niste sechele din copilarie. Nu e nicio problema daca nu ai magazine la distanta de mers pe jos, dupa cum nu e nicio problema daca nu ai transport in comun. Aia mai civilizati de pe planeta asa gandesc, nu stiu cum dracu de la ei se poate.

Astia cum de s-or descurca?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dBrHwwVelrQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9S39HZPOd2k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Tf_1kiI3T0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#129
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Hahahaha.
Depinde ce compari. Poate in Oradea asa o fi, ca-i oras mai mic.
In Paris e acelasi chin (de fapt, mai rau) ca sa ajungi in Ile de France din zonele limitrofe, cum e sa ajungi din Corbeanca in Bucuresti.

Edited by mihaigerard, 11 May 2017 - 13:01.


#130
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Adevarul e ca in orasele de langa Bucuresti sunt niste ghetouri. Oamenii aia n-au conditii, traiesc ca in evul mediu si vaneaza sobolani cu arcul. :D :D :D

View Postalex1vasile, on 11 mai 2017 - 12:17, said:

Da, iar metroul e 20 euro/luna x 12 = 240 euro/an. Pana la 3000 de euro... incap vreo 12 abonamente anuale Posted Image

Si la maxi taxi cat crezi ca e abonamentul? Pentru ca, daca mergi cu masina din Berceni pana in Pipera in fiecare zi, consumi un rezervor in cel mult 2 saptamani. Daca mergi cu metroul e alta treaba. La fel si cu maxi vs masina din Buftea pana in Bucuresti. Ca sa nu mai spunem ca sunt zone rezidentiale unde transportul intra in costurile de mentenanta ale cartierului.

Edited by LauCalin, 11 May 2017 - 13:06.


#131
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostLauCalin, on 11 mai 2017 - 13:04, said:

Ca sa nu mai spunem ca sunt zone rezidentiale unde transportul intra in costurile de mentenanta ale cartierului.

Costuri de mentenanta pe care le platesti. Posted Image

Edited by mihaigerard, 11 May 2017 - 13:06.


#132
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Tu mergi gratis cu transportul in comun?

#133
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostLauCalin, on 11 mai 2017 - 13:08, said:

Tu mergi gratis cu transportul in comun?


Evident ca nu. Dar pareai sa insinuezi ca dezvoltatorul iti asigura in mod gratuit transportul, ceea ce nu e cazul. Pe langa asta, s-ar putea sa mai fi nevoit sa te folosesti si de transportul public, deci se mai adauga niste costuri. :)

#134
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 13:00, said:

Hahahaha.
Depinde ce compari. Poate in Oradea asa o fi, ca-i oras mai mic.
In Paris e acelasi chin (de fapt, mai rau) ca sa ajungi in Ile de France din zonele limitrofe, cum e sa ajungi din Corbeanca in Bucuresti.
Hahahaha. Niciodata nu mai compar o tara din vest cu Romania, am facut-o si imi da mereu cu virgula.
Poti sa-mi compari drumul din piata obor cu iuliu maniu sau aparatorii patriei cu iuliu maniu. Stiu, o sa-mi spui ca mergi cu metroul, dar te intreb,cati km sunt?care este viteza de deplasare?
Cand este vacanta, fac 30-35 min, chiar si acum la ultima vacanta de 2 saptamani. Transportul in comun nu este influentat de factori de acest gen, ca intervale de timp.

Edited by cata, 11 May 2017 - 13:18.


#135
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcata, on 11 mai 2017 - 13:12, said:

Hahahaha. Niciodata nu mai compar o tara din vest cu Romania, am facut-o si imi da mereu cu virgula.
Poti sa-mi compari drumul din piata obor cu iuliu maniu sau aparatorii patriei cu iuliu maniu. Stiu, o sa-mi spui ca mergi cu metroul, dar te intreb,cati km sunt?care este viteza de deplasare?

Comparatia o fac la nivel de timp; tranzitul este cel putin la fel de greoi.
Spre Militari nu ies cu masina decat cand merg spre Pitesti. Este un chin tranzitarea lui. :)

View Postcata, on 11 mai 2017 - 13:12, said:

Cand este vacanta, fac 30-35 min, chiar si acum la ultima vacanta de 2 saptamani. Transportul in comun nu este influentat de factori de acest gen, ca intervale de timp.

Traficul de vacanta nu poate compensa chinul celui obisnuit. :)

#136
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 13:22, said:


Comparatia o fac la nivel de timp; tranzitul este cel putin la fel de greoi.
Spre Militari nu ies cu masina decat cand merg spre Pitesti. Este un chin tranzitarea lui. Posted Image



Traficul de vacanta nu poate compensa chinul celui obisnuit. Posted Image
Posted Image

#137
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
M-ati inebunit cu transportul vostru in comun. Transportul in comun este alegerea secunda, atunci cand nu ai la dispozitie un transport individual. In lipsa, merge si cel in comun (decat deloc). Voi il puneti pe primul plan si va da la bloc. Posted Image

#138
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postbladhaund, on 11 mai 2017 - 13:33, said:

M-ati inebunit cu transportul vostru in comun. Transportul in comun este alegerea secunda, atunci cand nu ai la dispozitie un transport individual. In lipsa, merge si cel in comun (decat deloc). Voi il puneti pe primul plan si va da la bloc. Posted Image


Pai cu transportul personal dai si mai multi bani, si iti cresc si peri albi in trafic. E normal ca unii sa incearce sa evite sa se deplaseze cu masina, daca pot. :)))

#139
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
WTF cares. Compenseaza din plin prin confort, atat de locuire cat si in timpul transportului. Asa candesc cei din clipurile de mai sus si eu cred ca nu gresesc.

Altfel iti iei o garsoniera de 20 mp la km 0, ca sa ai costuri de transport zero.

#140
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postbladhaund, on 11 mai 2017 - 13:39, said:

WTF cares. Compenseaza din plin prin confort, atat de locuire cat si in timpul transportului. Asa candesc cei din clipurile de mai sus si eu cred ca nu gresesc.
Grivita-Unirii fac mai mult cu auto propriu decat cu metroul. La fel Grivita-Pipera.
La orele obisnuite de plecare/venire la/de la serviciu.

#141
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Din nou, n-are nicio importanta. In masina e mult mai confortabil, imi face calatoria completa de la plecare pana la destinatie, nu trebuie sa schimb. Transport de alegerea nr. 1.

#142
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postbladhaund, on 11 mai 2017 - 13:39, said:

WTF cares. Compenseaza din plin prin confort, atat de locuire cat si in timpul transportului. Asa candesc cei din clipurile de mai sus si eu cred ca nu gresesc.

Altfel iti iei o garsoniera de 20 mp la km 0, ca sa ai costuri de transport zero.


:))))
Ok, daca pentru unii o fi confort sa stai in masina la coada, asa o fi, Can't argue with that.
Iti poti lua un 3-4 camere sau casa daca tii neaparat, nu garsoniera. Dupa posibilitati si preferinte, fiecare.

#143
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
E o chestiune de mentalitate pe aici pe la noi. Orasul e aglomerat pentru ca toti sunt speriati ca e aglomerat si se bulucesc sa locuiasca la bloc, de unde rezulta densitate mare, de unde rezulta aglomeratie.

#144
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postbladhaund, on 11 mai 2017 - 13:44, said:

E o chestiune de mentalitate pe aici pe la noi. Orasul e aglomerat pentru ca toti sunt speriati ca e aglomerat si se bulucesc sa locuiasca la bloc, de unde rezulta densitate mare, de unde rezulta aglomeratie.


Orasul e aglomerat pentru ca infrastructura lasa de dorit. Pe langa asta, orice oras mare e aglomerat, inclusiv Cluj, nu mai vorbim de Paris sau Londra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate