Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Configurare placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016
Salutare baieti, mi-am achizitionat o placa de baza noua si o placa video noua si intampin niste probleme. Nu sunt unele de factura tehnica, ci unele ce pot fi rezolvate prin anumite setari, cred eu.
Problema este ca jocurile merg mai prost ca inainte, avand in vedere ca acum am 8gb ram, in trecut aveam 4, iar placa video de atunci era un gt 630 2gb 128 biti, iar acum un gt 730 un pic mai buna decat cea precedenta.
Avand in vedere ca mi-am schimbat placa de baza, nu cred ca am configuratiile corecte, iar placa video nu se foloseste de toate specificatiile pe care aceasta le are. Vad in Speccy "Current performance level 1", folosind astfel 400 mhz din frecventa, in loc de 700 cat are ea, idem si pentru celelalte performante.
Asa ca sper ca exista o solutie, niste setari pentru a imbunatati performanta, sa modific din BIOS niste setari sau sa fac overclocking. Sunt strain cu acesti termeni, de aceea sper ca voi, cei care va mai pricepeti sa ma puteti ajuta.

Placa video este un GT 730 MSI 2GB 128 biti.

[ https://i.imgur.com/MdHccXw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/jXUYYW3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/baBMxGh.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Lucianmarius55, 28 January 2017 - 07:44.


#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Acolo iti arata frecventa la momentul ala a placii, nu are rost sa stea la frecventa maxima in windows, la mine gtx 960 sta la 135 Mhz in Windows sau in meniul la jocuri chit ca e overclockata manual la 1505 Mhz., frecventa care se vede cu OSD-ul la MSI Afterburner in jocuri.
Nus tiu zau ce invarteli ai facut tu pe acolo dar nici 630 nici 730 nu au nici o treaba cu jocurile si probabil sunt acceasi placa. Varianta cu DDR5 a lui 730 poate o fi o imbunatatie acolo, dar tot placi de office raman.
Cea mai ieftina placa video cu pretentii la jocuri ar fi 750ti.
Pe de alta parte procesorul nu era stralucit acum 9 ani cand era la moda, cu atat mai putin acum, un 750ti posibil ar fi usor limitat de athlon II x3.

#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Cele 2 placi video sint aproape identice ca performanta, nu stiu de ce ai schimbat.
Da, cresterea de RAM este OK.
Ai reinstalat windows ?
Placile de baza nu au nici o setare speciala.
CE jocuri merg mai prost si CUM merg mai prost ?
Ai folosit exact aceleasi setari ale jocului ?
Driverul video de unde este instalat ?

#4
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016

 SpeedDemon, on 28 ianuarie 2017 - 09:25, said:

Acolo iti arata frecventa la momentul ala a placii, nu are rost sa stea la frecventa maxima in windows, la mine gtx 960 sta la 135 Mhz in Windows sau in meniul la jocuri chit ca e overclockata manual la 1505 Mhz., frecventa care se vede cu OSD-ul la MSI Afterburner in jocuri.
Nus tiu zau ce invarteli ai facut tu pe acolo dar nici 630 nici 730 nu au nici o treaba cu jocurile si probabil sunt acceasi placa. Varianta cu DDR5 a lui 730 poate o fi o imbunatatie acolo, dar tot placi de office raman.
Cea mai ieftina placa video cu pretentii la jocuri ar fi 750ti.
Pe de alta parte procesorul nu era stralucit acum 9 ani cand era la moda, cu atat mai putin acum, un 750ti posibil ar fi usor limitat de athlon II x3.

Inteleg ceea ce vrei sa spui, dar cu o placa mai slaba ca aceasta jocurile pe care eu le jucam mergeau la perfectie, acum merg mult mai prost. Nu ma refer la jocuri ce necesita cu adevarat placi video si alte componente mult mai solide, ci la jocuri relativ mai slabute.
Mi se pare ciudat atata timp cat ii adaug 4GB de ram si o placa video mai buna, sa mearga mai prost.

 roxanaRabinowitz, on 28 ianuarie 2017 - 09:36, said:

Cele 2 placi video sint aproape identice ca performanta, nu stiu de ce ai schimbat.
Da, cresterea de RAM este OK.
Ai reinstalat windows ?
Placile de baza nu au nici o setare speciala.
CE jocuri merg mai prost si CUM merg mai prost ?
Ai folosit exact aceleasi setari ale jocului ?
Driverul video de unde este instalat ?

Am schimbat-o deoarece cea precedenta nu mai mergea, chipset-ul ei era dus si aveam multe linii pe ecran, rezumand situatia, era moarta.
San Andreas Multiplayer (gta) are mult mai putine fps-uri ca inainte, de la 100fps constant, la 50-100, nu sta niciodata constant.
Folosesc aceleasi setari ale jocului, driverul video este instalat dupa site-ul celor de la nVidia.

#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Driverul video e cel mai nou ?
Ai reinstalat windows ?
Placa video GT 730 e noua ?
Restul pieselor, si ele noi ?

Edited by roxanaRabinowitz, 28 January 2017 - 09:49.


#6
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016

 roxanaRabinowitz, on 28 ianuarie 2017 - 09:47, said:

Driverul video e cel mai nou ?
Ai reinstalat windows ?
Placa video GT 730 e noua ?
Restul pieselor, si ele noi ?

Am windows 7 ultimate, proaspat reinstalat, placa video este noua cumparata de cateva zile, restul pieselor nu sunt asa de noi, dar nici antice, iar driver-ul la fel, ultimul updatad.

#7
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Verifica, in timpul jocului, procesele (care maninca procesor/memorie), temperaturi.
Ceva virusi / antivirus ai ?
Deci placa de baza si memoria sint cumparate SH? Eu asta am intrebat.

#8
Lucianmarius55

Lucianmarius55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.06.2016

 roxanaRabinowitz, on 28 ianuarie 2017 - 10:38, said:

Verifica, in timpul jocului, procesele (care maninca procesor/memorie), temperaturi.
Ceva virusi / antivirus ai ?
Deci placa de baza si memoria sint cumparate SH? Eu asta am intrebat.

Placile de ram au aproximativ 1 an nou noute, iar placa de baza am luat-o SH de la service-ul care mi-a dat-o.
Acestea sunt temperaturile in League of Legends la High.
Mie mi se pare ca nu se forteaza.

[ https://i.imgur.com/eIsYsj1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/1hIgWoq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Mdeah, temperaturile par OK, ocupare pro./mem. OK....
62 de procese, par in regula.

Vad ca ai un AVG acolo.

Incearca un driver video putin mai vechi...2-3 versiuni....
Alte idei nu prea mai am :)

#10
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

 Lucianmarius55, on 28 ianuarie 2017 - 07:42, said:

Salutare baieti, mi-am achizitionat o placa de baza noua si o placa video noua si intampin niste probleme. Nu sunt unele de factura tehnica, ci unele ce pot fi rezolvate prin anumite setari, cred eu.
Problema este ca jocurile merg mai prost ca inainte, avand in vedere ca acum am 8gb ram, in trecut aveam 4, iar placa video de atunci era un gt 630 2gb 128 biti, iar acum un gt 730 un pic mai buna decat cea precedenta.

 Lucianmarius55, on 28 ianuarie 2017 - 10:35, said:

Am windows 7 ultimate, proaspat reinstalat, placa video este noua cumparata de cateva zile, restul pieselor nu sunt asa de noi, dar nici antice, iar driver-ul la fel, ultimul updatad.

GT730 pe 128 biti este identic de proasta cu GT630 pe 128 biti . Returneaza placa video si ia o GT730 cu GDDR5 pe 64biti.

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Adica mai proasta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate