Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Atunci cand simti ca lumea se prabuseste in jurul tau

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#73
Problematic

Problematic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.03.2016

View PostMembruAnonim, on 27 ianuarie 2017 - 16:48, said:

Si nu ar fi drept ca si nevasta-ta sa aiba un jurnal, sa si-l arate si ea pe al ei copiiilor peste 20 de ani?
Nu e genul...

View PostTestosteron, on 27 ianuarie 2017 - 16:48, said:

Nu, mai poate insemna si altceva, multe alte chestii pe care tu nu le intelegi acum....
Poate ca da sau poate ca nu... crezi ca tu poti avea un raspuns?

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da' tu ce vrei exact?

#75
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
Ati incercat sa mergeti la terapie de cuplu ? Ca inteleg ca sa discutati omeneste e mai greu...acum.

#76
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Mangaieri pe crestet, ce sa vrea daca vine cu atitudinea asta de Miorita in loc sa faca ceva

#77
Problematic

Problematic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.03.2016
Am incercat... am fost... am realizat niste chestii dar nu am reusit sa le si aplicam cumva...

#78
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
QED :) Exista o vorba...mortul de la groapa nu se mai intoarce. Vedeti-va de viata si incercati sa va intelegeti ca doi oameni civilizati, de dragul copiilor.

Edited by Alka10, 27 January 2017 - 17:09.


#79
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Bai frate, iti spun o vorba de duh din batrani, nevasta se tine aproape cu ###a nu cu bani, daca e cu bani aia nu mai e nevasta. Ia incearca sa faci un efort si la capitolul asta, dar nu umil si milog, cu petale de trandafir si sa gatesti tu cum te invata damele pe aici. Mai stii, poate acolo e buboiu'...

#80
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostProblematic, on 27 ianuarie 2017 - 16:50, said:


Poate ca da sau poate ca nu... crezi ca tu poti avea un raspuns?
Eu ti-as putea spune si ce sa faci ca sa-ti salvezi relatia, ba mai mult decat atat ti-as putea spune ce este de facut ca niciodata, dar niciodata sa-i mai treaca prin cap asa ceva.... Dar n-am timp acuma sa lungesc povestea....

#81
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Aoleu cate sentimente, nenica traim intr-o lume psihopata, devino si tu psihopat si o sa vezi ca te adaptezi instant si toate problemele astea dispar, auzi mila de femeie, mila de copii Posted Image nu cumva vrei sa ne faci sa plangem ?  Nu trebuie sa fi barbat, trebuie sa fi caine, sa nu iti pese de nicio consecinta, joaca dur si fixeaza scopuri clare dar nu fantezii.

#82
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postcrank_, on 27 ianuarie 2017 - 16:18, said:

Lexon, ce zici tu acolo presupune o perioada mai roz a relatiei. Problemele grave de comunicare si distantarea nu se vor rezolva niciodata cu schimbarea garderobei sau epilare inghinala.
Ar fi ajutat doar daca nu mai era atrasa de el si atat, dar cand la baza stau alte chestii de orgoliu si neintelegeri... e prea tarziu pentru dinastea.

Esti al doilea care se cramponeaza de "schimbarea garderobei sau epilare inghinala" si in cazul tau nu cred ca are legatura cu superficialitatea ci cu solidaritate

View PostChayah, on 27 ianuarie 2017 - 16:37, said:

Posted Image

Da-o dracului de epilare inghinala, de garderoba si de parfumare! E vorba de respectul omului fata de sine, alea erau niste exemple mai mult sau mai putin fericite! Atitudinile se transmit! Cand tu nu te respecti pierzi si respectul celorlalti.
Cand o relatie ajunge in punctul asta nu o trebuie sa o salveze ratiunea pentru ca nu rezolva problema emotionala si transforma acea relatie intr-un compromis inacceptabil. Constientizarea racirii unei relatii poate insemna si ocazia ca acea relatie sa fie salvata, nu inseamna neaparat sfarsitul!

Multe femei cred ca ar iubi un barbat servil dar cand il au isi dau seama ca ala nu le poate face fericite! De ce? Pentru ca ele nu au nevoie de servilitate ci de EMOTIE!
Acceptati sau nu, emotia este cea care ne conduce vietile! EMOTIA! Cele mai puternice strategii de marketing sunt cele care se bazeaza pe emotiile oamenilor. Problema e ca oamenii au mecanisme diferite dar pot fi (si au fost) create niste tipologii.
Stiu ca e greu sa faci un "rebranding" ca barbat. Unii spun ca e imposibil si nu pot sa ii contrazic. Dar pot sa spun ca merita incercat, mai ales atunci cand consideri ca ai pentru ce!
Nu este vorba de un teatru ieftin, trebuie sa te convingi tu pe tine ca meriti mai mult, ca poti mai mult si sa ai fata de tine o atitudine ca atare.

@Chayah, nu m-a deranjat faptul ca m-ai contrazis ci abordarea ta:

Quote

Pareri din telenovele si reviste glossy.
Ai circumstante atenuante ca esti micuta.
In rest e ok, discutam ...

P.S. Apropo, stii de ce se uita femeile la telenovele? Tot pentru EMOTIE! Indiferent daca tu esti de acord sau nu...

#83
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Noi am inteles ce ai vrut tu sa zici cu exemplele alea, tu nu ai inteles ce am vrut noi sa zicem. Rebrandingul trebuie sa vina intai psihic, mental, comportamental Posted Image E frumos sa umbli la mai multe aspecte,  dar n-o sa ii pese de asta, in fond ramai acelasi om cu care NU vrea sa mai locuiasca. Cum era aia cu vulpea si naravul...

Edited by crank_, 27 January 2017 - 18:35.


#84
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostLexon, on 27 ianuarie 2017 - 18:26, said:



@Chayah, nu m-a deranjat faptul ca m-ai contrazis ci abordarea ta.

Ai circumstante atenuante ca esti micuta.



Pe mine nu m-a deranjat nimic, nici macar abordarea subliniata. Discutam si atat.
Desigur ca e important sa te ingrijesti, chiar foarte important, doar ca acest aspect nu mai face doi bani, atunci cand problemele din relatie sunt de cu totul alte naturi.
Si sa stii ca poate exista atractie fizica si in absenta iubirii, numai ca atractia fizica nu e suficienta pentru a fi mentinuta o relatie la parametrii pe care si-i doreste Problematic.

#85
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postcrank_, on 27 ianuarie 2017 - 18:33, said:

Noi am inteles ce ai vrut tu sa zici cu exemplele alea, tu nu ai inteles ce am vrut noi sa zicem. Rebrandingul trebuie sa vina intai psihic, mental, comportamental Posted Image E frumos sa umbli la mai multe aspecte,  dar n-o sa ii pese de asta, in fond ramai acelasi om cu care NU vrea sa mai locuiasca. Cum era aia cu vulpea si naravul...

Ai punctat excelent, e foarte clar, limpede, multumesc, acum sigur am inteles!
Dar totusi, ii spun protagonistului, in ideea ca problema poate fi chiar reala (la el sau poate la altcineva):
Omule, esti pe un drum fara intoarcere! E in joc familia ta, fericirea copiilor tai! Fa tot ce tine de tine pentru ca mai apoi sa nu-ti poti reprosa nimic (stii ca noi barbatii avem mereu ceva sa ne reprosam).
Daca dupa ce tu ai facut tot ce ti-a stat in puteri lucrurile chiar nu mai merg, mai bine o familie rupta decat o familie nefericita! Copii nu cresc bine nici intre feţe incruntate si oricum mereu vor fi copii tai.
Te asigur ca ei nu vor uita asta, sa nu uiti nici tu!
Refa-ti viata sa ofera copiilor tai un exemplu de stabilitate. Nu mai privi inapoi decat catre copii!
Las-o si pe ea sa isi refaca viata si poate in loc de o familie nefericita vor fi doua fericite.

P.S. tare mi-as doti sa aud ce ar avea de spus si femeia aia...

LE

View PostChayah, on 27 ianuarie 2017 - 19:11, said:

Pe mine nu m-a deranjat nimic, nici macar abordarea subliniata. ...

Consider ca diminutivul "micuta" nu poate fi nicodata o jignire pentru o femeie dar poate fi perceput ca o jignire de persoanele foarte tinere (pentru ca ele vor sa fie mari). Ei bine, din punctul meu de vedere e un compliment, iar tineretea e ... e mai de pret chiar si decat intelepciunea, cred. Pentru ca intelepciunea poti sa o capeti, pe cand tineretea, niciodata!
Deca teai simtit jignita, daca te-am lezat cu ceva, imi cer umil scuze, o sa fiu mai atent pe viitor!

Edited by Lexon, 27 January 2017 - 19:32.


#86
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
o problema imensa pe care o vad eu la tine este ca pentru a o pastra langa tine invoci motive de genul: am trecut prin atatea impreuna, am facut atatea impreuna, avem 2 copii. nu spui nimic de genul ca ne iubim...
de aici pleaca totul. nu zic ca motivele tale sunt putin importante, daca aveati 50 de ani chiar erau motive ptr care 2 pers sa ramana impreuna, dar la 35 ea cu siguranta gandeste altfel. nu mai trai in trecut, traieste in prezent. e dureros spus dar trecutul pentru ea pare-se ca nu are o valoare f mare... ce vrei sa ramana cu tine exclusiv pentru trecut? femeia pare ca isi doreste fericire si acum, si pe viitor, nu se multumeste (cum pare ca o faci tu) pentru fericirea din trecut.

fa totul ca prezentul sa fie frumos.

si daca dupa ce faci totul tot nu e de ajuns, asta e, trebuie sa fii barbat, va fi totul cumplit dar sa stii ca in general dupa orice rau vine un bine. si atunci toata cheia este cum sa faci sa treci cat mai usor peste perioada asta si nimic mai mult

#87
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007

View PostProblematic, on 27 ianuarie 2017 - 11:08, said:

...
... inclin sa cred ca din partea mea mai exista ceva dar ea zica ca nu mai simte nimic... ca atunci cand e plecata nu face decat sa se gandeasca la copii si pe mine nu ma mai vede deloc...
...

In traducere libera as zice ca ii esti  (in cel mai bun caz) indiferent.
SI as zice (cu mare probabilitate) ca are o varianta de rezerva. Iar viitorul dorit de ea nu te include.

#88
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Prea mult se pune accent pe suferința copiilor. Cred ca suferința e mai mare într-un mediu ostil și întreținut artificial de părinți care nu mai au nimic în comun. Dacă părinții sunt cu toate țiglele pe casă vor asigura educație și dezvoltare copiilor și despărțiți fiind. Ideal e ca părinții să se înțeleagă. Dar dacă nu se poate e mai bine așa decât împreună cu toate reproșurile și nervii ce urmează. Stiu cupluri împreună la care unul din soți e plecat la muncă pe-afara. Ce să-i faci? Asa e lumea acum. Te descurci cum poți. Nici familia tradițională nu mai e tabu.

#89
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

View PostProblematic, on 27 ianuarie 2017 - 13:34, said:

ea zice ca ea nu vrea ca eu sa plec departe sa fiu prin zona, sa vin de cate ori vreau si sa fac parte din viata copiilor...

Din pacate cunosc o situatie asemanatoare cu a ta .
Au o fetita de 5 ani si de vreo luna de zile sotia si-a dat seama ca ceva nu e in ordine in relatia lor. Initial s-au despartit doar pentru cateva zile pana isi da seama ea ce vrea sa faca cu viata ei iar tipul urma sa incerce sa o recucereasca. Intre timp , s-a mutat la mine pentru ca e un prieten de-al iubitului meu si nu are rost sa-si inchirieze un apartament pentru o perioada de doar cateva zile.
Au trecut 3 saptamani de atunci iar sotia a descoperit ca motivul pentru care vrea sa se desparta este pentru ca el nu i-a spus multumesc atunci cand si-a luat un al doilea job si pentru ca nu ii spune te iubesc la fiecare jumatate de ora asa cum merita sa i se spuna.

Au fost impreuna timp de 12 ani si anul trecut compania pentru care lucra el a fost cumparata de o alta companie . I s-a dat salariu pe 6 luni si cu banii primiti puteau sa traiasca bine merci un an de zile. Se pare ca tipul si-a dorit sa fie politist de ceva vreme asa ca a inceput scoala de politisti la indemnul ei.
Indemnul a fost ceva de genu '' incepe scoala de politisti si daca avem nevoie de mai multi bani imi iau un job part time'' .
A terminat scoala cu brio acum vreo 3 luni si urmeaza sa astepte sa il cheme o sectie sa inceapa munca, Intre timp , omu s-a dus in CA pentru 3 saptamani si a venit acasa cu 8000 $ .Se poate angaja oricand pe o pozitie super bine platita dar vrea sa se tina de planul facut cu sotia.

El se ducea la scoala si avea grija de fetita iar ea se ducea la jobul de zi plus seara cateva ore la un job part time.
Jobul part time pare sa ii placa foarte mult , nu s-a plans niciodata de el si chiar se lauda cu cat de misto sunt  colegii ei si cat de mult se distreaza la munca.

Guess what ?
Acum Ea nu mai vrea doar despartire ci divort pentru ca si-a dat seama ca pe parcusul cat a fost el in scoala si ea a avut doua joburi nu i-a spus niciodata multumesc. Nu a apreciat ce face pentru el.
Culmea este ca NU era nevoie ca ea sa-si ia un job part time pentru ca aveau suficienti bani plus ca exista posibilitatea ca el sa se angajeze in alta parte fara nici o problema.

Acum , el sa se intrebe daca vrea sa accepte sa plece in Hawaii pentru o luna de zile unde ar face vreo 10 mii $.
De ce ? Pentru ca sotia i-a spus ca daca pleaca el, cine o sa mai aibe grija de fetita si ca va trebui sa angajeze pe cineva.
Tipa nu vrea sa mai fie cu el dar il vrea la dispozitia ei oricand.

Lunga povestea si cu siguranta nu aveai nevoie de ea dar povestea ta si a prietenilor mei e mult prea asemanatoare si nu m-am putut abtine sa nu o zic.

Sotia ta pare sa sufere de prea multa bagare in seama la noul loc de munca si din partea prietenei.
Noutatea jobului + persoanele noi aparute in viata ei i-au dat peste cap compasul intern si nu mai e in stare sa vada ce este important in viata ei. Din pacate cand se va trezi va fi prea tarziu pentru toata lumea.

#90
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Sotia ta pare sa sufere de prea multa bagare in seama la noul loc de munca si din partea prietenei.
Noutatea jobului + persoanele noi aparute in viata ei i-au dat peste cap compasul intern si nu mai e in stare sa vada ce este important in viata ei. Din pacate cand se va trezi va fi prea tarziu pentru toata lumea.
Foarte corect.
Acum nu stiu daca e bine sau nu, dar mi-o asum, initiatorul a intrat in vorba cu mine pe PM unde mi-a spus mai multe decat a scris a aici si se pare ca ceea ce a relatat @Noua_pe_site se potriveste ca o manusa situatiei lor si anume faptul ca sotia a schimbat mediul si ca a intrat intr-un mic anturaj cu acea prietena mult mai tanara a facut-o pe soltia lui sa creada ca a dat timpul inapoi si ca este la prima tinerete iar ea acum are alte standarde, alte asteptari....

Edited by tehnics, 27 January 2017 - 21:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate