Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Asigurari RCA 2017

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
470 replies to this topic

#73
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil e un pic paralel cu asigurarile.
E o clasa bonus pe an, maxim b8 care inseamna 32% reducere. Malus e maxim m8 care inseamna 100% penalizare.
Un accident cu pagube materiale te da inapoi doua clase, un accident cu victime te da inapoi 6 clase.
Asigurarile pe o perioada mai mica de 6 luni nu se iau in considerare la clasa bonus malus.

#74
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
" in conformitate cu dispozitiile art. 29 din Ordinul CSA nr. 14/2011, raspunderea asiguratorului RCA incepe din ziua urmatoare celei in care expira valabilitatea politei de asigurare anterioare, pentru asiguratul care isi indeplineste obligatia incheierii asigurarii cel mai tarziu in ultima zi de valabilitate a acesteia."
http://www.1asig.ro/...3,100-49539.htm
P.S. Astept scuzele de rigoare !
P.S. 2 Brokerul ala e doar un bou neinformat sau de rea credinta



http://lege5.ro/en/G...e-de-vehicule/3

art 29 ( 1 ) a -
" (1) Răspunderea asigurătorului RCA începe:
a) din ziua următoare celei în care expiră valabilitatea poliței de asigurare anterioare, pentru asiguratul care își îndeplinește obligația încheierii asigurării cel mai târziu în ultima zi de valabilitate a acesteia; "

Edited by cobi1, 25 February 2017 - 10:34.


#75
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Lucrezi in asigurări la Țiriac? Comportamentul tau privind jignirile gratuite lasă de dorit se pare...

#76
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postm3rishor, on 25 februarie 2017 - 10:34, said:

Lucrezi in asigurări la Țiriac? Comportamentul tau privind jignirile gratuite lasă de dorit se pare...
Te rog exemplifica cu ce te-am jignit !

#77
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt singurul la care tarifele tot nu s-au modificat, adica sa se "egalizeze" preturile?

View Postm3rishor, on 25 februarie 2017 - 10:34, said:

Lucrezi in asigurări la Țiriac? Comportamentul tau privind jignirile gratuite lasă de dorit se pare...

Aici nu-i Poiana ca sa te fofilezi de raspuns printr-o intrebare. Nu-ti duce nimeni lipsa daca pleci de-aici, sa stii. Asa cum s-a discutat civilizat pe 5 pagini, asa se poate discuta in continuare, fara tine Posted Image

#78
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcobi1, on 25 februarie 2017 - 10:28, said:

P.S. Astept scuzele de rigoare !
Pentru ? eu am expus o situatie si am cerut lamuriri, nu le-am primit, cel putin nu inca... dar nu mor din asta

View PostDannyMC, on 25 februarie 2017 - 10:10, said:

S-a modificat sistemul bonus-malus si clasa de bonus creste doar cu o treapta in loc de doua!
clasa BONUS creste cu 2 trepte per an calendaristic, mai devreme am fost martor la asa ceva

sunt de acord cu slai, posibil din cauza ca nu este 1 an calendaristic (lipsa o zi) sa fie bonus doar o treapta

View Postcobi1, on 25 februarie 2017 - 10:28, said:

P.S. 2 Brokerul ala e doar un bou neinformat sau de rea credinta

View Postcobi1, on 25 februarie 2017 - 10:36, said:

Te rog exemplifica cu ce te-am jignit !
mi-ai jignit un prieten fara a cunoaste persoana respectiva, in mod gratuit, mai ales ca specificasem faptul ca nici el insusi nu are inca o explicatie (probabil va afla luni)

View PostAnn0nyym0us, on 25 februarie 2017 - 10:49, said:

Aici nu-i Poiana ca sa te fofilezi de raspuns printr-o intrebare. Nu-ti duce nimeni lipsa daca pleci de-aici, sa stii. Asa cum s-a discutat civilizat pe 5 pagini, asa se poate discuta in continuare, fara tine Posted Image
sper ca ai inteles acum la ce m-am referit
nu-mi duce absolut nimeni lipsa, sunt de acord, dar nu cred ca sunt eu cel care incerc sa stârnesc un flame

#79
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Mai copile , ti-am aratat unde scrie ce si cum , exact ce ai cerut ; daca nu-ti place raspunsul meu si al colegilor nu inseamna ca tu ai dreptate si ceilalti vorbesc pe langa , drept dovada nu ai primit 2 clase de BM ci doar una( in plus ) asa ca abtine-te de la comentarii inutile . Esti pe aria legis nu pe aria dezbateri .
Prietenul tau broker am zis clar ca ori e un bou  neinformat ( ca si broker de asigurari este inadmisibil  sa nu cunosti legea asigurarilor )  ori stie dar e de rea credinta vis a vis de tine ( halal prieten ) => pune-i legea in fata si vezi ce-ti raspunde ?!
Iti urez succes , imi pare rau ca am incercat sa-ti deschid ochii , degeaba .

#80
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Scuze că mi-am exprimat nedumerirea in locul nepotrivit. Aș fi putut fi atenționat din prima de asta fara sa fie nevoie de atâtea discuții.
Polița a fost emisă de catre
"Allianz Tiriac Asigurari SA
Sucursala Brokeri - Delea Veche
Bucuresti, Str. Delea Veche, Nr. 24, Corp D, Et. 2, Sector 2
Cisco Allianz" și trimisa prin mail brokerului. Dacă a greșit cineva, cu siguranță nu el. Doar a tipărit ce a primit și încasat suma de bani respectiva.
Multumesc pt timpul acordat și weekend placut

Edited by m3rishor, 25 February 2017 - 18:14.


#81
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,761
  • Înscris: 07.02.2003

View Postslai, on 25 februarie 2017 - 10:27, said:

Probabil e un pic paralel cu asigurarile.
E o clasa bonus pe an, maxim b8 care inseamna 32% reducere. Malus e maxim m8 care inseamna 100% penalizare.
Nu, penalizarea e tot 32%, mai jos nu se poate. SIstemul a devenit simetric.

Edited by andreic, 25 February 2017 - 21:04.


#82
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Ca de obicei vad, de la an la an, asigurarea mea rca creste... Aceeasi masina, bonus mai mare, fara incidente, fara nimic... cu vreo 40 de lei mai mult tre' sa dau acum.
Pierdusem niste episoade cu ce se intamplase pe parcursul anului precedent in materie de rca, s-acu', vazand ca am mai mult de plata, am dat repede un search pe net, si vazusi ca au stablit astia alte norme. Poate cineva sa-mi explice daca chestia asta care o zic astia aici poate sa-mi fie mie benefica cu ceva:
"Guvernul a adoptat lista tarifelor maxime pentru RCA, care vor fi valabile din 12 noiembrie până în 12 mai 2017. Legea menţionează că nicio poliţă RCA nu va putea fi mai scumpă decât în prezent.
..... Astfel, în cazul în care tariful actual al unei poliţe RCA este mai mic decât tariful maxim stabilit prin lege, compania de asigurări este obligată să vândă în continuare la preţul respectiv, fără să majoreze preţul, chiar dacă tariful maxim permis de lege este mai mare. Prin urmare, niciun proprietar de maşină nu va plăti asigurări RCA mai scumpe în următoarele 6 luni."

#83
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
am gasit un site unde zice ca se poate face asigurare pe multiplu de 1 luna. s-a schimbat legislatia si se permite asta sau e vreo teapa ?

Edited by uzzy17, 02 March 2017 - 14:24.


#84
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
ORIUNDE POti sa faci multiplu de o luna.
atat ca nu castigi bonus daca nu faci pe 6 luni.

Edited by slai, 02 March 2017 - 14:43.


#85
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

View Postuzzy17, on 02 martie 2017 - 14:23, said:

am gasit un site unde zice ca se poate face asigurare pe multiplu de 1 luna. s-a schimbat legislatia si se permite asta sau e vreo teapa ?

Uita-te si la preturi si vei descoperi ca nu merita...

#86
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
tinand cont ca am nevoie pentru 2 luni eu cred ca merita.

#87
Sto85

Sto85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.10.2016
Se pare ca mai apar si vesti bune. Concurenta e singura cale sa scada tarifele rca. Euro Insurance DAC, compania irlandeza a intrat pe piata RCA

#88
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
mai sunt alti doi asiguratori care au acceptul.
oricum, pana nu se termina blocarea preturilor, nu incepe nici unul sa vanda.

#89
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Cea mai "surpriza placuta".
Fiind masina de vara, ma gandeam sa cumpar doar pe 6 luni, dar avand in vedere oferta City, sa fie pe un an!

Attached Files



#90
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
intrebare de novice... cumpar o masina de la un dealer (persoana juridica) care abia a scos pentru ea primul rand de numere rosii si are si RCA-ul valabil (ambele pe societatea vanzatoare respectiva)... voi primi o factura pe numele meu!
ce acte imi sunt necesare a le avea asupra mea pana la inmatricularea definitiva pentru a ma folosi in continuare de numere si asigurare? (mai am nevoie de o procura sau delegatie din partea firmei sau e suficienta acea factura pentru a dovedi transferul de proprietate)! dar daca o va conduce si un tert?
multumiri anticipate!

Edited by catalincc, 22 March 2017 - 20:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate