Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Asigurari RCA 2017

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
470 replies to this topic

#109
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001

View Postslai, on 04 aprilie 2017 - 11:52, said:

dupa 18 mai.
Cum vor fi dupa 18? Cu cat e cresterea?

Edited by dorin_2k, 15 May 2017 - 09:40.


#110
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca se scoate plafonul, probabil vor creste serios.

#111
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Attached File  18558862_1255709437859611_5608816944693039604_o.jpg   127.4K   76 downloads
Am găsit asta azi dimineata.
De ce la capacitate sub 1200 cc e tarif mai mare ca la 1200?

#112
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil sunt mai multe daune de la matiz-uri si asemenea :)

#113
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Crestere si pe zona 51-60 ani. Apoi scadere la +60
Am facut o simulare pt RCA. Nu vad vreo modificare fata de pretul platit acum o luna.

Edited by dorin_2k, 18 May 2017 - 08:25.


#114
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Păi n-ai ce să vezi, azi încă sunt plafonate.

#115
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Nu erau "până" pe 18 mai 2017 plafonate?
Credeam ca de azi s-au pus "la liber".

Pe 18 noiembrie s-au plafonat pt 6 luni. Ieri ar fi trebuit sa expire.

Edited by dorin_2k, 18 May 2017 - 08:58.


#116
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Sunt plafonate si azi.

#117
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Azi e 19 si tot aceleasi tarife ca acum o luna sunt.

#118
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Acelea sunt tot plafoane? Adica la B0, in cazul meu <30 si +2500cmc clar nu are cum sa fie mai mare de 2718? Sau ma pot trezi si cu mai mult?

#119
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
TARIFUL DE REFERINTA E ORIENTATIV. asiguratorii il pot respecta, daca vor

#120
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Inca ceva, nu stiu daca am inteles bine, dar s-a introdus si regula aia prin care asiguratorul TAU RCA te despagubeste in caz de dauna PRIMITA.
In cazul asta te mai afecteaza cu ceva daca vinovatul are sau nu RCA?

#121
stonyy

stonyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2015
Intrebare buna. intamplator am intratvpe emag la capitolul asigurari. La completarea campurilor in vederea unui pret/firma am vazut cu nedumerire urmatoarele: date proprietar, date conducator auto... ce vrea sa reprezinte asta? Este ceea ce caut eu? Masina este pe numele iubitei mele (sub 30 de ani) dar vreau sa platesc RCA pe numele meu (peste 30 ani)

#122
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Nu. Asigurarea se face si se calculează cf actelor proprietarului (varsta, daune). Se pot trece însă mai multi utilizatori. Nu influenteaza pretul.

#123
stonyy

stonyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2015

View Postdorin_2k, on 23 mai 2017 - 05:14, said:

Nu. Asigurarea se face si se calculează cf actelor proprietarului (varsta, daune). Se pot trece însă mai multi utilizatori. Nu influenteaza pretul.


multumesc!

#124
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Norme noi la legea RCA: prețul pentru șoferii "buni" poate scădea cu până la 50%, pentru cei "răi" poate crește cu până la 200%

Quote

Noua lege RCA, numărul 132/2017 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terților prin accidente de vehicule și tramvaie, intră în vigoare din 12 iulie 2017. Surse din piață ne-au declarat că proiectul de norme metodologice ce trebuie să existe în 30 de zile de la intrarea în vigoare a legii va fi pus în dezbatere publică săptămâna viitoare.
Cea mai importantă clarificare pe care o vor aduce normele metodologice se referă la modificarea sistemului Bonus Malus aplicat asiguraților cu polițe RCA. În decembrie 2016, sistemul bonus-malus a fost redus la opt categorii de bonus și tot atâtea de malus. Acest sistem a adus o inadvertență în piață, permițănd ca șoferii care aveau mai multe daune să aibă o mai mică penalitate de preț, iar cei fără daune un bonus insignifiant.

În prezent, atât pentru bonus cât și pentru malus, diferențele se opresc la 32% plus sau minus comparative cu prima standard de bază. Cele opt clase de bonus și opt de malus vor rămâne în continuare, ce se modifică sunt procentele cu care prețul unei polițe poate să scadă sau să crească în funcție de comportamentul șoferului în trafic. Astfel, noile norme metodologice permit o reducere cu maximum 50% a tarifului de bază al primei RCA pentru șoferii fără accidente în trafic și o majorare cu până la 200% a tarifului de bază al primei RCA pentru șoferii cu mai multe clase de malus.
Normele vor merge în prelungirea legii și vor aduce clarificări privind decontarea directă. În plus, normele vor stabili criteria clare pentru cazurile în care se vor putea aduce procente de diminuare sau de Majorare în funcție de îmbunătățiri pentru stabilirea valorii de piață a autovehiculului în caz de daună totală. Totodată sistemele informatice alese pentru stabilirea pagubelor vor fi alese și utilizate în funcție de aceste criteria.

Un alt aspect pe care reprezentanții Autorității de Supraveghere îl au de clarificat se referă la modalitatea suspendării poliței pe o anumnită perioadă. La cererea asiguratului, contractul RCA poate să fie suspendat fie atunci când este întrerupt dreptul de circulație al mașinii, fie atunci când aceasta nu este folosită efectiv, potrivit legii. Pentru a se putea realiza suspendarea, trebuie stabilită o procedură comună între Autoritatea de Supraveghere Financiară și Ministerul Afacerilor Interne. Negocierile privind condițiile în care se va face suspendarea contractului RCA au ar trebui să înceapă de săptămâna viitoare. Până acum nu am avut un mibnistru delegate al MAI și ASF nu a avut cui să se adreseze.

Principalele modificări aduse de Legea 132/2017 se referă la posibilitatea încheierii contract RCA pe perioade de până la o lună, suspendarea poliței atunci când mașina nu este folosită, compensarea directă a daunelor suferite într-un accident de circulație și lista tarifelor de referință pe clase de mașini și categorii de vârstă a șoferului.


Economica

#125
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Daca ar fi modificat si prostia cu "ai mai mult de o masina, la a 2-a o iei de la B0" era super.

#126
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
In continuare RCA e pe masina, nu pe sofer :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate