Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Acte masina din Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Ghetzaru

Ghetzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.10.2013
salut. Am si eu o masina cumparata din franta, cu asigurare de franta pe numele meu. Am numerele masinii,actele sale si certificatul de cesiune tot pe numele meu. Este posibil ca proprietarul de pe certificatul de inmatriculare sa radieze masina din circulatie  fara acordul meu (actele ,masina, si tot ce am primit la ea fiind la mine ) ?

#2
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Fugiti fratilor de Franta !

#3
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Cred ca trebuia sa inscrii masina pe numele tau si scapai de emotii ! Nu stiu ce prevede legislatia in materie din Franta dar probabil ca mai sunt niste taxe (gen impozit ) pe care respectiva persoana nu mai are chef sa le plateasca ! Atentie ca daca o radiaza si esti prins circulind e caz de puscarie ! Daca ai toate actele mergi si inscrie masina pe numele tau si scapi de emotii !

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca ar putea. De ce nu ? Nu mai este proprietar.
Ce vrei ? Sa plateasca altii pentru tine ?

#5
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Ghetzaru, on 26 ianuarie 2017 - 19:41, said:

salut. Am si eu o masina cumparata din franta, cu asigurare de franta pe numele meu. Am numerele masinii,actele sale si certificatul de cesiune tot pe numele meu. Este posibil ca proprietarul de pe certificatul de inmatriculare sa radieze masina din circulatie  fara acordul meu (actele ,masina, si tot ce am primit la ea fiind la mine ) ?

De unde ai luat masina,din Franta sau din Ro? Cum de ai asigurare pe numele tau? Vanzatorul e colorat? Hai cu ceva detalii daca vrei sa stii mai multe.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu stiu cum e legea in Franta dar din moment ce masina e inmatriculata pe numele tau si ai toate actele (inclusiv asigurarea) pe numele tau, cred ca ii va fi foarte greu daca nu chiar imposibil sa o radieze.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Friskey, on 26 ianuarie 2017 - 21:27, said:

din moment ce masina e inmatriculata pe numele tau
Nu scrie nicaieri ca este inmatriculata pe numele lui. Tocmai asta e problema.

#8
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010

 Ghetzaru, on 26 ianuarie 2017 - 19:41, said:

salut. Am si eu o masina cumparata din franta, cu asigurare de franta pe numele meu. Am numerele masinii,actele sale si certificatul de cesiune tot pe numele meu. Este posibil ca proprietarul de pe certificatul de inmatriculare sa radieze masina din circulatie  fara acordul meu (actele ,masina, si tot ce am primit la ea fiind la mine ) ?

La ce se refera certificat de cesiune?

Edited by crull, 26 January 2017 - 21:51.


#9
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Allloooo, in FR nu e ca in RO....
Dupa ce ai vandut masina, eu ca vanzator nu trebuie decat sa trimiti o scrisoare asiguratorului in care il informezi ca ai vandut masina si ca nu mai vrei sa platesti asigurarea...
Deci NU ESTE NICI UN DEMERS DE FACUT CA SI VANZATOR.... si asta pentru ca in FR nu exsista printre altele, impozit pe masina.....ca in RO!
Nu te mai stresa.... nu ti-a radiat nimeni nici o masina.....

#10
Ghetzaru

Ghetzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.10.2013

 pasilla, on 26 ianuarie 2017 - 20:07, said:

Eu cred ca ar putea. De ce nu ? Nu mai este proprietar.
Ce vrei ? Sa plateasca altii pentru tine ?
Te dai tu mare destept sa vorbesti,dar nici nu stiai ca in franta nu platesti nimic la masina.  Si nu se poate radia masina in cazul meu.

#11
vedat_pasha

vedat_pasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 05.04.2015
Ai cumparat masina de la persoana fizica sau firma? Esti proprietar pe cartea gri de Franta? Daca nu esti proprietar pe cartea gri, si daca pe deasupra mai e si barata cartea, poti sa ai asigurare si cesiune pe numele tau pentru ca masina poate fi radiata. Pur si simplu fostul proprietar poate depune la prefectura, inclusiv online, o copie a cartii gri si un exemplar din contractul de cesiune si radiaza masina.

In Franta nu platesti nimic la masina? Nu, dar masina poate fi gajata. In mod normal cand cumperi o masina din Franta proprietarul trebuie sa obtina de la prefectura "certificatul de non gage". Daca masina e gajata, legal omul nu are voie sa o vanda pana la achitarea datoriilor(eventuale amenzi neplatite).

Edited by vedat_pasha, 23 February 2017 - 11:43.


#12
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Despre ce vorbesti.... ce au amenzile cu masina..... eu nu am mai auzit asa ceva pana acum......Sau confunzi, FR cu RO.....???

#13
vedat_pasha

vedat_pasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 05.04.2015
Nu confund nimic. Sunt 3 conditii mari si late pentru ca acest certificat sa fie eliberat:
- masina sa nu fi fost accidentata atat de puternic incat sa fie declarata ca nesigura
- masina sa nu fie furata
- proprietarul sa nu aiba amenzi neplatite catre prefectura
Intereseaza-te ce inseamna certificat de non gage in Franta si care sunt situatiile si conditiile in care se elibereaza.
Poti sa te documentezi aici.

#14
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 vedat_pasha, on 23 februarie 2017 - 11:42, said:

In Franta nu platesti nimic la masina? Nu, dar masina poate fi gajata. In mod normal cand cumperi o masina din Franta proprietarul trebuie sa obtina de la prefectura "certificatul de non gage". Daca masina e gajata, legal omul nu are voie sa o vanda pana la achitarea datoriilor(eventuale amenzi neplatite).


Nu e adevarat.... nu este obligatoriu...
tu ai cumparat vreo masina din FR???

Ceinseamna asta? "un acheteur qui aurait néanmoins conclu la vente peut se retourner contre le vendeur pour tenter d'obtenir de celui-ci la levée du gage"   Rezulta de undeva ca vanzatorul este obligat sa prezice acel certificat la vanzare???

#15
vedat_pasha

vedat_pasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 05.04.2015
Am cumparat destule, atat de la privat cat si de la garaje. De la privat nu am primit acel certificat o singura data, exact atunci cand respectivul s-a oferit sa lase cartea gri nebarata. A doua zi am verificat la prefectura situatia masinii si am aflat si motivul pentru care a fost atat de "amabil" respectivul: avea doua amenzi neplatite in valoare totala de 360 euro. Avand cele doua amenzi neplatite nu putea scoate certificatul de non-gage. Masina a vandut-o pentru ca a dat-o la export. Daca era sa o vanda la cetatean francez, nu putea pana nu isi achita amenzile.
In fine, tu le stii pe ale tale. Eu iti spun ca in mod normal acel certificat de non-gage trebuie sa il prezinte vanzatorul. Dar asa cum fiscalul la noi e obligatoriu si nu prea, asa e si la ei.

#16
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Asa e mai corest sa spui...
Nu poti spune ca este obligatoriu o ,chestier care nu e.....

#17
vioxxman

vioxxman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2011

 vedat_pasha, on 08 martie 2017 - 17:26, said:

Am cumparat destule, atat de la privat cat si de la garaje. De la privat nu am primit acel certificat o singura data, exact atunci cand respectivul s-a oferit sa lase cartea gri nebarata. A doua zi am verificat la prefectura situatia masinii si am aflat si motivul pentru care a fost atat de "amabil" respectivul: avea doua amenzi neplatite in valoare totala de 360 euro. Avand cele doua amenzi neplatite nu putea scoate certificatul de non-gage. Masina a vandut-o pentru ca a dat-o la export. Daca era sa o vanda la cetatean francez, nu putea pana nu isi achita amenzile.
In fine, tu le stii pe ale tale. Eu iti spun ca in mod normal acel certificat de non-gage trebuie sa il prezinte vanzatorul. Dar asa cum fiscalul la noi e obligatoriu si nu prea, asa e si la ei.
Salut. Daca se poate sa ma ajutati cu cateva informatii.
Vreau sa cumpar o masina din Franta si sa o duc pe roti in Ro.
Ce pasi trebuie sa fac
Acte, Numere, asigurare?
Cat timp dureaza actele?
Un pret informativ la toate costurile
Multumesc mult

#18
Andrei_TSR

Andrei_TSR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2014
vioxxman asta vreau si eu sa fac. Ai aflat ceva ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate