Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nelamuriri legate de streamingul live pe Youtube.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008
Am un canal de gaming pe youtube pe care am inceput sa fac streaming.Am folosit atat Xplit cat si OBS.Indiferent de setarile facute calitatea video este slaba,se vede patratos.

Exemplul cel mai clar il puteti vedea la minutul 20:45.Se vede foarte patratos si nu reusesc sa imi dau seama de ce.Atat cat fac streamingul live cat si dupa cat uploadeaza filmarea pe youtube.Indiferent ca il las standard sau il setez pe 720p la vizualizare el la fel se vede.Am ultimele drivere video,sistemul de operare este windows 10 pe 64 biti iar tipul de internet este Fiberlink 1000.

Configuratia pc-ului este:

AMD FX 8300
16 GB ram 1866 mhz
GTX 970
SSD 120 gb - Pe care este instalat OS-ul
SSD 240 gb - Pe care este instalat jocul respectiv

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca la live streaming e nevoie de multa banda upload si putere de procesare ca sa te si joci, si sa codezi video in acelasi timp => nu poti avea calitate buna video.

Recomand sa faci captura de calitate mare, codec mp4, apoi sa micsorezi fisierul video folosind handbrake.

#3
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Nu vad link catre video ca sa pot vedea clar problema ...
Ai zis ca ai folosit xplit si obs , ai incercat Nvidia Shadowplay ? Poti face live stream direct pe youtube , iar de codarea video-ului se ocupa placa video , procesorul fiind mai putin solicitat.
Nu ne-ai spus rezolutia monitorului tau. Daca inregistrezi la o rezolutie 16:10 (ex. 1440x900) atunci video-ul o sa fie facut "patrat" pe youtube pentru a se incadra in 16:9.
Daca incerci shadowplay , da streaming bitrate-ul pe 10 mb sau mai mult , daca filmezi fullhd@60fps.

#4
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008
Rezolutia monitorului este 1680x1050

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hFNyVKt0MbM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ca sa iti dai seama exact minutul 20:45.

Eu vreau sa fac live stream pe youtube,stiu ca odata cu stoparea live-ului incepe automat uploadul pe site.Problema este ca atat in live cat si in filmarea uploadata claritatea este foarte slaba.Sa fie slaba configuratia pc-ului ?
Bitrate-ul este 3500 in obs.Este ok asa ?

Edited by alcooliks, 26 January 2017 - 00:19.


#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Se vede foarte bine.
La bitrate 3500 se vede perfect.
Da, chiar si la 20:45 totul este normal.
Acolo ai fosrte multe detalii (noroiul, iarba, copacii) si multa miscare - se vede foarte bine.
Mareste bitrate si aia e.

#6
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008
Si cat sa setez bitrate-ul ?

#7
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008
Nimeni ?

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 roxanaRabinowitz, on 26 ianuarie 2017 - 09:48, said:

Se vede foarte bine.
La bitrate 3500 se vede perfect.
Da, chiar si la 20:45 totul este normal.
Acolo ai fosrte multe detalii (noroiul, iarba, copacii) si multa miscare - se vede foarte bine.
Mareste bitrate si aia e.

Unde vezi tu ca se vede?
E praf la toate scenele cu Motion.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate