Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

oneplus 3T vs samsung s7

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View Postsilviu03, on 26 ianuarie 2017 - 12:29, said:

Shymano de cand comparam p9 cu s7 edge?
400 lei sunt bani,nu sunt tampit sa spun ca nu,dar daca dispui de ei poti sa i dai pentru ceva mai bun,mai ales ca f probabil ii recuperezi la revanzare!
Le comparam, stai linistit ...
Personal, mie nu-mi plac nuantele culorilor la Samsung, in general. In special, albul, care are nuante spre roz sau verzui.
In afara de camera (am spus-o mereu, nu neg ca ar fi, poate, cea mai buna, cea mai clara), nu prea il vad sa fie cu ceva atat de woow inaintea lui P9.
Ecran luminos are si P9, daca vrei sa-l tii la maxim poti si sa luminezi strada cu el ...
De miscat usor pe net se misca si asta, n-ai ce sa-i reprosezi.
Tot personal, imi place mai mult meniul Huawei decat cel Samsung. Am si dispozitive Samsung acasa sau in familie ...
Bateriile sunt cel putin la fel, dpdv al autonomiei. Posibil chiar ca P9 sa tina putin mai mult ... din ce am vazut ca spun baietii pe topicul dedicat al lui S7.
Ca are marginile rotunjite ?? Asta ia ochii doar unora ... cei mai multi se plang de activari nedorite ale diferitelor aplicatii conexe. Il atingi pe margine fara sa vrei ...
Protectie la apa ?? Fix pix ... nu fac poze la pesti, cand innot. La ploaie/ninsoare tin toate ... sa-l vezi pe taica-miu ce spala la telefoane (si n-are Huawei).
Diferenta de bani P9 la S7 e de cel putin 400lei, la S7 Edge sare bine de tot ... niciodata nu mi-am luat telefon si sa ma gandesc la pretul de revanzare. Ca si la masini, case, etc, asta e o loterie ... de obicei nu bag la loto.
Niciunul din ele nu face cartofi prajiti ... repet, diferenta de bani merita data doar daca ai absoluta nevoie de claritatea camerei lui S7/Edge.

#38
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsilviu03, on 26 ianuarie 2017 - 16:17, said:

Acum fiecare e liber sa aleaga in functie de nevoile personale!
Exact. Este posibil sa nu aibă nevoie de slotul SD, dar, oricine ar beneficia de certificarea la apa sau ecranul mai bun. Cine are nevoie de aceste plusuri, plateste in plus.

Edited by jegmihai, 26 January 2017 - 16:30.


#39
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Este o discutie fara sfarsit,nu ajungem nicaieri,eu nu iau s7 in brate,probabil urmatorul telefon va fi iphone,asa alternez,un an ios un an adroid!
Dar mi se pare ca prea ridicati cate un model in slavi,nu e nici unul perfect,asta e clar!

#40
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
E un trend sa fii anti-trend!
Si nu ma refer la shymano aici, care e multumit, pe buna dreptate de telefonul lui. Dar sunt altii care nu se pot opri sa foloseasca cuvinte gen "mizerie" cand vine vorba de ceva ce oamenii prefera.
Ce sa-i faci, generatia internet :)

#41
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Corect ...
Daca nu are una din cele 2 sigle cunoscute, pentru unii sunt "mizerii".
Foarte buna observatia ...

#42
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Invers ziceam. Ma refeream la trendul de a fi altfel si tot ce e popular e "mizerie"...

#43
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postnick5roo, on 26 ianuarie 2017 - 07:45, said:

Hai să vorbim de suport! Oneplus One este de generație cu S5. Opo  a primit Android 7, S5 ce Android are? Ce vorbim ca Samsung e la curent cu actualizările? De valoarea de revanzare? Cât costa Și la lansare? Cât este acum? Sa a scăzut prețul cu cca 800 lei, oneplus? Nimic. Am avut oneplus One, luat cu 1400 vândut după un an cu 1250. S5 la vremea respectiva s-a vândut cu mai puțin de jumătate preț de la lansare. Vorbim de garanție. La Samsung te duci la service,  zici @alin62 (care spune că nu e hater) si te rezolva în câteva ore. La oneplus nu ajungi în service. Nu am auzit pe nimeni să se strice telefonul din senin, decât din vina utilizatorului (scăpat pe jos). La oneplus ai garanție inclusiv dacă ai root, custom rom. La Samsung vă omoară Knox.
http://m.gsmarena.co...7&idPhone2=6033
Și pentru @alin62
https://www.zoso.ro/hater-o-definitie/

Am topic deschis la ai o problema la sistemul de operare Android. Vedeți câte probleme au Samsung.
Da baietel tu proababil esti genu care vinde telefonul sh pe olx mai scump decat in magazine doar pentru ca "merita" banii.
Cat despre "hater" sunteti penibili cativa de pe forum care ii faceti hateri pe altii doar ca au zis ca X i s ar potrivi mai bine initiatorului.

Iar despre garantie iar alte penibilitati, daca firma X a vandut 50 mil de telefoane iar firma Y a vandut 5 mil de telefoane, oare ce firma va avea mai multe produse defecte dupa logica ta? De fapt ce vorbesc eu, logica? Posted Image))

Hai stai in lumea ta linistit si abereaza in PM sau pe fb nu aici.

View Postsilviu03, on 26 ianuarie 2017 - 10:51, said:

Ah voi stiti ca e cu 1 sec mai rapid !
Care 0,5 cel mult...dar na poate timpul unora e asa de pretios ca nu au ei timp sa astepte 0.5 sec in plus, au "afaceri" mult prea importante Posted Image

Edited by alin62, 26 January 2017 - 22:06.


#44
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View PostParanoir, on 26 ianuarie 2017 - 20:41, said:

Invers ziceam. Ma refeream la trendul de a fi altfel si tot ce e popular e "mizerie"...
Ca sa poti sa zici de S7 ca-i mizerie, trebuie sa fii nebun ...
In schimb, se poate spune ca are un pret cam marisor, in comparatie cu concurenta.
Ca e putin supraevaluat ... dar nicidecum ca e o mizerie.

#45
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostLex404, on 26 ianuarie 2017 - 12:18, said:

Si lui S7 aproape i-a trecut vremea. Isi da duhul

Intre cele doua, 3T castiga detasat.
Aberezi cam mult sincer, ai curaj sa mergem pe topicul S7 si sa intrebam la cati detinatori de S7 le a dat duhu telefoanele?

3T nu castiga cu nimic detasat, de fapt este imposibil in 2016/2017 ca un flagship de firma bunicica sa castige detasat fata de alta, pentru ca in mare parte au 90% acelasi hardware iar la soft mai toate firmele mari le au optimizat foarte bine indiferent ca e vorba de Samsung, LG, Oneplus, Huawei, Xiaomi, HTC....

Cine spune ca in 2016/2017 un flagship iese castigator detasat fata de altu spune numai aberatii.

View Postshymano, on 26 ianuarie 2017 - 12:19, said:

Daca insinuezi ca si 4-500 lei e o nimica toata ... nu-i pentru toti la fel.
Diferenta aia de 4-500 lei o stabileste fiecare om in parte daca merita sa i dea in plus sau in minus pe X fata de Y.
Poate pentru unu conteaza sa zic diferenta aia la camera, rezistenta la apa...., poate pentru altu nu conteaza si poate conteaza ca vrea o carcasa de aluminiu si nu de sticla, fiecare cu placerile lui, de asta cand e vorba de un flagship de top deja in mare parte tine doar de cel care cumpara nu de altii care spun ca X castiga detasat cand de fapt nu e cu nici o scama detasat...

View Postjegmihai, on 26 ianuarie 2017 - 15:37, said:

3T câștigă in principal la cantitatea de RAM, baterie, senzorul de amprenta si software. Cumulate cu pretul mai bun, OnePlus-ul este o alegere excelenta.
Si totusi cand ne uitam la cererile initiatorului...

View Postiony86, on 25 ianuarie 2017 - 14:53, said:

prefer marimea samsung-ului 5,1 .... ,vin dupa un note 4 care mi se parea cam mare pentru mine....
Si ce sa vezi, 3T este f apropiat de dimensiunile lui Note 4.
Deci 3T o fi o alegere excelenta pentru cineva pe care nu l intereseaza f mult dimensiunile si vrea ceva mare.

Daca cineva ia in calcul si S7 si 3T, dar ar prefera un tel mai compact si i se pare cam mare un tel de dimensiunile lui 3T, sa vii si sa spui ca 3T este alegerea excelenta este putin pe dos, nu zic ca intentiile tale nu sunt bune Posted Image stiu ca in majoritatea postarilor faci recomandari bune si neutre fata de firme.
Ca sa nu mai zic de alte aberatii spuse pe aici de alti useri.

Edited by alin62, 26 January 2017 - 22:12.


#46
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postalin62, on 26 ianuarie 2017 - 22:03, said:

Daca cineva ia in calcul si S7 si 3T, dar ar prefera un tel mai compact si i se pare cam mare un tel de dimensiunile lui 3T, sa vii si sa spui ca 3T este alegerea excelenta este putin pe dos, nu zic ca intentiile tale nu sunt bune Posted Image stiu ca in majoritatea postarilor faci recomandari bune si neutre fata de firme.
Mno, mai gresesc si eu. :D

#47
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Aberant ești tu cu Samsung-ul tău! Prea ii pupi în cu... la toate recomandările care le faci. Te plătește bine pentru asta? Probabil de asta sunt scumpe Samsung, trebuie să-și plătească postacii (ca mine) (ca tine)! Asta se numește hater-o-definitie, când altul spune că jucăria lui este mai buna decât a ta! Și nu sunt băiețelul tău, apropo, există și un pic de respect și am o vârstă oarecare. nu te-a jignit nimeni. La următoarea aluzie măcar îți dau report.
Și da am telefonul și îți garantez că este mult mai bun decât S7, în toate privințele, mai puțin camera. Dacă vreau poze, îmi iau dslr.

Edited by nick5roo, 26 January 2017 - 22:25.


#48
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Posted Image nici nu are rost sa mi consum tastatura. O seara buna.

Ohooo acum am vazut, uite cine vorbea corectitudinea intruchipata care si a pus telefonul la avatar si la Titlu utilizator si ii face pe altii hateri care indraznesc sa nu i recomande telefonul din avatar Posted Image  pe bune?

Edited by alin62, 26 January 2017 - 22:29.


#49
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@nick5roo: tu te auzi ce vorbesti? "Prea ii pupi in cu...". Daca ai fi citit pe aici, ai fi observat ca alin nu prea e mare fan samsung, dar tu vorbesti ca sa te afli in treaba.
Eu am citit topicul si am inteles ca el spune ca e vorba de preferinte in functie de dimensiuni in primul rand.
Nu contesta nimeni ca oneplus e un telefon bun. Dar tu esti setat pe telefonul tau si ai inceput sa vorbesti aiureli.
E incredibil. Orice topic de recomandari se transforma in camp de lupta. In loc sa fim multumiti ca exista diversitate, se intampla cacatul asta de lupta virtuala pt a demonstra un nimic.

#50
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostParanoir, on 26 ianuarie 2017 - 22:41, said:

Daca ai fi citit pe aici, ai fi observat ca alin nu prea e mare fan samsung,
In 2017 nici nu prea mai ai motive sa fii fan la o marca. Conteaza mai mult ce vrei tu ce preferinte ai, ce te intereseaza mai mult, cat esti dispus sa dai...acum cand vine vorba de un flagship de la o firma buna cam toate sunt reusite cu mici diferente, la camera, la design, ceva functii in plus sau minus, la interfata software...dar sa vii sa aberezi ca X il face praf pe Y si ca e cel mai tare din univers...deja mi se pare total deplasat pentru anul 2017.

#51
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Habar n ai se pare,3T este cel mai bun telefon din toate timpurule!!!

#52
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
@alin62, de ce nu imi citezi toata fraza?

Quote

Si lui S7 aproape i-a trecut vremea. Isi da duhul (sau poate nu, daca explodeaza S8) in cateva luni.

E asa de greu de inteles ca dupa lansarea S8 va avea aceiasi soarta cu S6 si din toamna usor usor spre S5?
Si nu vorbesc de evolutia tehnologiei, putere de procesare, etc.

Dar macar aplicatiile cu care a venit sa functioneze asa cum trebuie.

Dar la cat bloatware are (si cand Samsung renunta la anumite aplicatii nici nu le poti dezinstala, ramai cu ele si c-o nota de serviciu indisponibil) de unde pretentii sa functioneze in parametri taskurile normale (dialer, mail, mesaje, camera).

#53
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Hai mai @lex404 ca aberezi si poate unii chiar te cred, mai ales ca dai sfaturi pe banii oamenilor.
Merge absolut perfect s7. Si S5 se misca foarte bine. Tu ori esti troll, ori esti obsedat de oneplus sau ti s-a pus pata pe samsung.
Viata e frumoasa, mai iesi si tu pe afara.

#54
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
LOL. Nici nu are oneplus. Și vezi la subsolul lui ca și-a luat lumea în cap. Omul călătorește în toată lumea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate