Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

oneplus 3T vs samsung s7

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Probabil calatoreste in timp de stie soarta modelelor de la samsung!
Oricum ai incerca sa explici,sa spui ca s7 isi da duhul...

Edited by silviu03, 27 January 2017 - 10:30.


#56
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 Paranoir, on 27 ianuarie 2017 - 09:56, said:

Hai mai @lex404 ca aberezi si poate unii chiar te cred, mai ales ca dai sfaturi pe banii oamenilor.
Merge absolut perfect s7. Si S5 se misca foarte bine. Tu ori esti troll, ori esti obsedat de oneplus sau ti s-a pus pata pe samsung.
Viata e frumoasa, mai iesi si tu pe afara.

Am S5 care merge foarte prost fara nicio aplicatie instalata din Store. Doar cu ale lui, update la zi.
Am avut si S4 tot "outdated" si am impresia ca mergea mai bine decat S5.

Sa mai spun ca la Samsung (si majoritatea) updateurile vin in functie de cheful lor pe tari sau mai rau, in functie de cheful operatorilor?
Si ca un model de telefon are 10+ variante si updateurile vin mai mult sau mai putin?

S6 are 19 variante. S7 are 2. In timp ce unii primesc Android 7 (a treia luna dupa scripturi) altii abia primesc patchuri pentru 6.0.1

 silviu03, on 27 ianuarie 2017 - 10:29, said:

Probabil calatoreste in timp de stie soarta modelelor de la samsung!

Situatia e repetitiva, e usor de estimat soarta unui telefon atata timp cat producatorul le ingroapa pe restul la intervale de timp regulat, 1.5-2 ani de la lansare Posted Image


ps. si ce graba sa primeasca S6 andoid 7...

Edited by Lex404, 27 January 2017 - 10:38.


#57
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Discutia asta duce nicaieri,fiecare este liber sa isi aleaga modelul care i se preteaza cel mai bine!
Este o greseala sa ceri o parere aici pentru ca incepe un versus!
Cel mai bine te uiti pe youtube si pe topicurile fiecarui telefon,iti formezi cea mai buna parere asa!

#58
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 Lex404, on 27 ianuarie 2017 - 05:07, said:

@alin62, de ce nu imi citezi toata fraza?

E asa de greu de inteles ca dupa lansarea S8 va avea aceiasi soarta cu S6 si din toamna usor usor spre S5?
Si nu vorbesc de evolutia tehnologiei, putere de procesare, etc.
E asa greu de inteles ca fiecare telefon a fost diferit? S4/S5 chiar si S6 nu au fost atat de reusite la vremea lor asa cum este S7 la vremea lui.
Spre deosebire de S5/S6... S7 este mult mai reusit d.p.d.v. software.

Daca un telefon merge foarte bine acum in 2017, nu are cum peste cateva luni sa fie o epava, mai ales daca ne uitam si la evolutia android ului in ultima vreme.

Cat despre discutia cu update uri, nu toata lumea sta cu telefonul in mana si il incearca din 5 in 5 min sa vada daca a mai primit vreun update.
Oamenii sunt interesati sa le functioneze corect telefoanele nu toti vor din 5 in 5 min "update uri minune".

Edited by alin62, 27 January 2017 - 14:30.


#59
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 alin62, on 27 ianuarie 2017 - 14:23, said:

E asa greu de inteles ca fiecare telefon a fost diferit? S4/S5 chiar si S6 nu au fost atat de reusite la vremea lor asa cum este S7 la vremea lui.
Spre deosebire de S5/S6... S7 este mult mai reusit d.p.d.v. software.

S4 a fost chiar un telefon bun. Mi-a placut, a functionat foarte bine cu softul stock.
S5 meh... poate am eu un lot prost. Dar zau ca mi-e telefonul cel mai tampit avut. Pe langa asta, nici root nu ii puteam face. Misto distractie...
S6 mi-a placut, nu ma deranjeaza lipsa cardului. Nu folosesc carduri. Dar nu l-am avut ca sa stiu daca merita sau nu. Insa observ ca pe partea SW incepe sa fie lasat in balta. Desi e un telefon potent.

La Bold: Ce spui? Adica HW sunt bune dar Samsung le ingroapa d.p.d.v. software? :lol:

S4 s-a miscat impecabil pana spre ultimile updateuri.

Si drept dovada ca telefoanele sunt ingropate sta in faptul ca, 3rd party se produc OS-uri.
Si nu e vorba doar de Samsung. Dar si HTC-ul a dat-o de gard de cateva ori, si Sony si in curand si Moto (aka Lenovo)

Am avut android de cand a aparut. Insa a luat-o rau pe ulei.

Cand vine vorba de Android, dpmdv merita doar stock. Neimpopotonat cu bloatware/ reclame/ etc. Un telefon trebuie sa functioneze OOB, la lansare, peste un an si eventual peste 3. Dar trebuie sa functioneze in parametri normali cu ce vine din fabrica.

Samsung inoveaza pe parte HW dar din pacate telefoanele lor trebuie mesterite (root) pentru a scapa de toate prostiile instalate. Insa pe parte SW, sunt praf din punctul meu de vedere. Si nu din cauza Touchwizului (ca ala nu ar consuma asa mult) ci din cauza faptului ca instaleaza default foarte multe aplicatii de la terti pe care majoritatea n-o sa le foloseasca niciodata. Sau chiar si unele aplicatii Samsung care sunt nefolositoare. Eventual ajung scoase din uz dar tot nu le poti dezinstala.


Si inca o dovada ca Samsung face asta la fiecare 2 ani:

Note 4. Note4 e un telefon exceptional. L-am avut ca telefon de serviciu. Puternic, frumos, lansat in 2014.
Oh bun, stati asa. N5 a fost un esec, N6 nu exista. N7 a explodat.
Ce-a facut Samsung? Uite ca Note 4 are support software. Chiar daca nu a primit Nougat, macar primeste constant updateurile de securitate.

Deci, se poate. Right?

Deci, nu vor. Right?

#60
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@lex404: cunosc 3 persoane care au S5 updatat la zi si functioneaza ireprosabil. Deci problema e la telefonul tau, nu a telefonului in general. Tu stii ce i-ai facut.
Deci nu mai da sfaturi ca induci oamenii in eroare.

#61
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Exact si eu am doua persoane la munca cu S5 si chiar le merge f bine, dar nu am vrut sa incep cu "am pe cineva la munca, am un prieten..." cu toate ca mie S5 nu mi s a parut la vremea lui un telefon reusit.

#62
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Vad ca e o obsesie cu latest nougat and shit . CE conteaza daca ai lollipop sau nougat atat timp cat telefonul merge perfect ? Updateurile de securitate oricum vin , iar de la kitkat , lollipop incoace androidul e destul de dezvoltat incat sa nu simti imbunatatiri majore  la urmatoarea varianta .
Cat timp browserul merge brici ,nu am erori, bateria tine , softul camerei e optimizat , ma doare fix in cot de ce versiune are .

#63
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 Lex404, on 27 ianuarie 2017 - 14:40, said:

La Bold: Ce spui? Adica HW sunt bune dar Samsung le ingroapa d.p.d.v. software? Posted Image
Am spus exact ce se vede, daca tu asta ai inteles...eu ziceam de momentul lansarii ca software ul de la S7 a fost mai reusit fata de software ul de pe S5/S6 in momentul lansarii, nicidecum ceva de ingropat.

#64
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 shymano, on 26 ianuarie 2017 - 16:23, said:

Personal, mie nu-mi plac nuantele culorilor la Samsung, in general. In special, albul, care are nuante spre roz sau verzui.
Dar si Oneplus 3T foloseste un ecran amoled.

Edited by YourFan, 15 May 2017 - 17:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate